Rewolucja w misce cz. 7 – kontrowersyjny wapń.

Większość psów ma niedobór wapnia. Wapń powinien być najobficiej występującym minerałem w organizmie psa. Odżywianie psów wysoko przetworzoną karmą suchą i mokrą oraz gotowanym jedzeniem bez uzupełniania go organicznymi suplementami powoduje, że te niedobory z czasem powiększają się
Dlatego bardzo istotne jest aby każdy opiekun, który karmi swojego psa surową dietą był pewien, że jego pupil otrzymuje wystarczające ilości wapnia.

W diecie Barf i/lub RMB zaleca się podawanie psom kości jako źródło wapnia. Badania wykazały, że całe lub mielone kości powodują wiele problemów w układzie trawiennym.

Objawy niedoboru wapnia

Typowe objawy to – zapalenie stawów, problemy skóry i sierści, mało zwarte łapy, łatwo ulegajace złamaniom nadgarstki, dysplazja stawów biodrowych, słabe, łatwo ulegajace uszkodzeniom więzadła i ścięgna, łatwo ulegające złamania kości, zwichnięcia rzepki, silny ból najczęściej w łapach, biodrach, dolegliwości układu pokarmowego, nadaktywność, agresja, letarg, zaparcia, biegunka, nietrzymanie moczu. Ponieważ lekarze weterynarii nie rozumieją procesu terapii poprzez odżywianie stosują w leczeniu tych objawów leki chemiczne lub proponują zabiegi chirurgiczne. Jeśli jesteś opiekunem szczeniaka lub psa, u których wystąpił niedobór wapnia to zaaplikuj mu suplement – wapń, magnez oraz MSM. Oczywiście mają to być suplementy organiczne, a nie produkowane w laboratoriach chemicznych.

Większość wapnia w organizmie psa wykorzystywana jest do budowy kości i zębów. Pierwiastek ten odgrywa także dużą rolę w procesie krzepnięcia krwi, w stymulacji nerwów i mięśni, w prawidłowej pracy hormonów przytarczyc i metabolizmie witaminy D. Aby działanie wapnia przebiegało poprawnie z wraz z wysoką zawartością fosforu w mięsie należy dołączyć magnez, bor, miedź, molibden, potas, siarkę, cynk i witaminy B6, D i E.

Magnez jest niezbędny

Magnez jest równie ważny jak wapń, ponieważ współpracuje z nim w
przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Kontroluje więc praktycznie
wszystkie procesy zachodzące w organizmie wpływając w sposób szczególny na zdrowie psa. Magnez jest też niezbędny do prawidłowego przyswajania wapnia w kości. Ponadto odgrywa ważną rolę w wykorzystaniu witaminy B, C i E. Badania wykazały, że niezwykle ważna jest proporcja wapnia i magnezu. Aby procesy nerwowe w organizmie psa przebiegały bez zakłóceń, stosunek wapnia do magnezu powinien wynosić jak 2:1.

Mało znany bor

Tak naprawdę to w ogóle nie słyszy się o tym pierwiastku. Jest on niezbędny do funkcjonowania prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu. Przypuszcza się, że jego działanie warunkuje zwiększenie stężenia witaminy D, wapnia, miedzi oraz magnezu w organizmie. Sprzyja prawidłowej pracy mózgu i zwiększa koncentrację. Starsze psy często wykazują niedobór boru.

Miedź dla kłów

Miedź jest szczególnie ważnym pierwiastkiem dla psów. Jego zapotrzebowanie jest o wiele większe niż u ludzi. Ma istotne znaczenie w tworzeniu tkanki łącznej i kolagenu, które odnoszą się bezpośrednio do dysplazji stawów biodrowych. Miedź jest ważna dla zdrowej skóry i sierści.

Potas dla prawidłowego wzrostu

Potas wspólnie z sodem (tak sód jest niezbędny dla psa) i wapniem kontroluje równowagę kwasowo – zasadową oraz wodną w organizmie psa. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, normalizuje tętno serca, odżywia układ mięśniowy oraz w połączeniu z fosforem (obecnym w surowym mięsie) Przesyła tlen do mózgu. Czasem brak surowego mięsa może być przyczyną dolegliwości.

Właściwie zbilansowane posiłki

Od lekarzy weterynarii i od autorów licznych artykułów na temat żywienia psów często możesz usłyszeć lub przeczytać, że przygotowywane w domu posiłki dla psów nie są zbilansowane. To nie prawda. Nie dlatego, że opiekunowie nie potrafią, czy nie chcą ich odpowiednio zbilansować ale dlatego, że nawet profesjonaliści, którzy przed domowym karmieniem ostrzegają nie mają czasu lub po prostu nie wiedzą, co znaczy odpowiednio zbilansowany posiłek. Zazwyczaj są to specjaliści zajmujący się sprzedażą komercyjnych karm i wierzą, że domowe karmy są zbyt skomplikowane do przygotowania.

Twierdzę, że przygotowywanie domowych karm wcale nie jest skomplikowane, jeśli się wie, że psy potrzebują surowego mięsa, a ponieważ mięso jest bogate w fosfor, więc trzeba zrównoważyć go wapniem organicznym wraz z niezbędnymi składnikami odżywczymi aby organizm wykorzystał wapń. To wcale nie jest skomplikowane.

Dziki kontra domowy

W środowisku naturalnym mięsożerne zjadają cała zdobycz – mięso, kości, krew, wnętrzności, częściowo strawiony pokarm ofiary, sierść, głowy, ogon i nogi. Jedyne czego nie trawią i nie zjadają to zęby i pazury. Zapewnienie podobnego posiłku domowemu psu raczej nie jest możliwe ale można zbliżyć się do Matki Natury i ułożyć mu posiłek z mięsa, organów, tłuszczu, warzyw i suplementu wapnia/magnezu. Niestety te pierwiastki należy uzupełniać suplementami organicznymi chyba, że podaje się psu żywe myszy, ptaki i jaszczurki oraz inne ofiary na surowo.

Kości są na deser – i tylko wtedy gdy pies może je trawić.

Podając psu kości bardzo ważne jest aby przez parę dni obserować ich wypróżnianie i sprawdzić, czy trawi on należycie podaną mu kość. Jeśli stolce są krwawe lub wystąpi dyskomfort pod postacią wzdęcia i gazów, wymioty, odłamki kości lub wystąpi zaparcie, nie podawaj ich wtedy swojemu psu.

Jeśli uważasz, że Twój pies może jeść kości, możesz mu je spokojnie podawać. Wszyscy opiekunowie powinni już wiedzieć, że nie należy tylko podawać kości gotowanych.

Mit – przedawkowanie wapnia

Przedawkowanie wapnia należy do rzadkości ponieważ jelita sprawnie się go pozbywają. Prawdą jest natomiast, że nadmiar złego wapnia powoduje powstanie pisku i kamieni w nerkach i pęcherzu. Źródłem wapnia w diecie psa powinna być naturalna żywność oraz organiczne suplementy, które przyczynią się do prawidłowego jego trawienia, wchłaniania, asymilacji. Organizm psa powinien bez problemów strawić wapń tak samo jak jedzenie. Weterynarze ostrzegając opiekunów psów przed zbyt dużą ilością podawania im wapnia mają na myśli chemicznie produkowany wapń jak również mączkę kostną produkowaną w zakładach utylizacyjnych.

Rozpuszczanie złogów

Wapń utrzymując prawidłowa równowagę kwasowo – zasadową organizmu przyczynia się do usuwania złogów z organizmu. Karmienie psa surowym mięsem jest niezbędne dla utrzymania tej równowagi.

Wapń z innych źródeł żywności
Szparagi, brokuły – wszystkie zielone warzywa są niezwykle bogate w wapń. Sardynki są również doskonałym jego źródłem. Co prawda trzeba będzie dodatkowo podać jeszcze suplement wapnia i magnezu. Olej z wątroby dorsza zapewnia witaminy D, E i K niezbędne do absorpcji wapnia, magnezu, boru oraz innych mikroelementów które są dostarczane przez warzywa.

Szczenięta, zwłaszcza dużych, szybko rosnących ras oraz cierpiących z powodu młodzieńczego zapalenia kości oraz psy mające problem z przyswajaniem wapnia powinny wraz z opiekunem udać się do weterynarza holistycznego w celu dobrania odpowiednich preparatów homeopatycznych przywracających zdolność organizmu do wchłaniania substancji odżywczych.

Mleko
Dorosłe psy nie powinny pić mleka. Sygnałem, że Twój pies nie toleruje mleka jest niestrawność, biegunka, śluz w stolcu, alergia, drożdżyca itp.

Dlaczego jest tyle zamieszania wokół wapnia?

Wapń jest najobficiej występującym w ciele minerałem niezbędnym do tworzenia silnych kości i zębów jak i zdrowych dziąseł. Jest również ważny dla serca. Wielu opiekunów przyznaje, że ich psy mają problemy z sercem, najczęściej są to szmery w sercu. Problemy te nie są spowodowane nadmiarem wapnia lecz jego brakiem związanym z jego przyswajaniem.

Obniża poziom cholesterolu

Wapń bierze udział w procesie skurczu i rozkurzu mięśni, odpowiada za przewodnictwo bodźców nerwowych, obniża poziom cholesterolu. Bierze również aktywny udział w aktywacji enzymów, w tym lipazy niezbędnej do rozkładu tłuszczów; pośrednio więc wpływa także na wygląd skóry, sierści i problem z pchłami. Czy wiesz, ilu opiekunów i ich psów boryka się z tym problemem?

Zapalenie i dysplazja stawów

Niedobór wapnia może doprowadzić do jeszcze innych problemów, a mianowicie – bóle stawów, zapalenie stawów, kruche lub miękkie pazury, wyprysk skórny, dysplazję stawów, nadpobudliwość, młodzieńcze zapalenie kości, drgawki i próchnicy.

Wapń chroni także organizm psa przed szkodliwym działaniem metali ciężkich m.in. ołowiem. W przypadku ołowiu jest tak, że organizm nie odróżnia ołowiu od wapnia stąd gromadzi go tam gdzie jest gromadzone 95% wapnia organizmu, to znaczy w kościach i zębach psa. Powoduje to powstawanie wielu chorób.

Jak widzisz wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Twojego psa. Nie obawiaj się więc podawania go swojemu pupilowi.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu psu odpowiednia dawkę wapnia polecam preparat Skelevet.

To mineralny dodatek pochodzenia organicznego z zawartością unikalnych substancji naturalnych (wapń, fosfor, magnez, mangan, krzem i inne pierwiastki śladowe w tym bor) zapewniające optymalne odżywienie stawów i kości oraz odpowiednią pracę masy mięśniowej i niektórych układów enzymatycznych. Zawiera najodpowiedniejszy stosunek minerałów do tworzenia tkanki kostnej. Substancje towarzyszące (witamina D, C i A, nienasycone kwasy tłuszczowe, kolagen) zwiększają przyswajalność w organizmie. Polecany dla wszystkich typów zwierząt, a zwłaszcza dla młodych w fazie wzrostu.

Cena preparatu 88,00. Zawiera 135 kapsułek.

Dziękuję.

13 thoughts on “Rewolucja w misce cz. 7 – kontrowersyjny wapń.”

 1. a czemu nie należy podawać kości gotowanych? Tego jeszcze nie słyszałam. Niestety Rodo nie może dostawać kości szczególnie… Weterynarz smaczków zabronił… a wiem, że miałby ochotę sobie coś pogryźć ale zastanawiam sie cóż to mogło by być? Na jakiś gryzak zabawkę to nie chcę za dużo środków przeznaczać….
  Może miała by Pani jakiś ciekawy przepis?
  pozdrawiam

 2. Gotowane kości są kruche i mają tendencję do odpryskiwania i łamania się podczas ich przeżuwania przez psy.. Może to doprowadzić do wielu niebezpiecznych problemów. Pies może zadławić się fragmentem kostnym. Drzazga może utknąć w pysku psa, gardle, przełyku lub w narządach wewnętrznych. W wyniku przebicia żołądka lub jelit pies może dostać zapalenia otrzewnej czy zakażenia bakteryjnego. Pies może również cierpieć na zaparcia spowodowane nadmiarem kości złożonych w żołądku lub jelitach. Poza tym gotowane kości pozbawione są substancji odżywczych, tak jak gotowane jedzenie dla psa.

  Najlepsze do żucia są kości surowe ponieważ są miękkie i łatwostrawne dla większości psów. Zaparzanie wrzątkiem – można tylko też niezbyt długo. Nie należy obawiać się zatrucia bakteryjnego jeśli podaje się psu surową kość. Jego żołądek doskonale poradzi sobie z bakteriami.

  Dziękuję za komentarze.

  1. „….pozbawione są substancji odżywczych, tak jak gotowane jedzenie dla psa.”
   To nie jest zgodne z prawdą, to niby zwykła zupa dla człowieka też jest pozbawiona wartości odżywczych?
   Podczas gotowania nikną częściowo witaminy jednak nazywanie gotowanego jedzenia jak wyżej to zwykłe nadużycie…

   Co do kości poddane obróbce termicznej poza tym że jak Pani napisała mogą zaszkodzić mechanicznie, to jeszcze procesy chemiczne zachodzące podczas gotowania czynią je bezwartościowymi żywieniowo.
   Natomiast wywar z kości jest bogaty w takie składniki mineralne jak magnez, wapń, potas i fosfor.Ponadto ma on pozytywny wpływ na układ kostny, ponieważ w trakcie przygotowywania wywaru rozgotowują się chrząstki, które są bogate w kolagen i elastynę. Dostarcza on też substancji, które wchodzą w skład suplementów diety wzmacniających stawy: glikozaminoglikanów i chondroityny.

   1. Panie Marku, proszę sprawdzić datę kiedy powstał ten artykuł :). Przyznam, że propagowanie surowej diety u psów to był moja najgłupsza decyzja. Zresztą juz od dawna nie polecam takiego sposobu żywienia z uwagi na podobne do Pana zdanie, jeśli chodzi o gotowane produkty spożywcze. Dziękuje za ten komentarz 🙂

    1. Witam Panią.
     Dieta surowa (Barf) to w mojej opinii nic innego jak „moda”. Stosowanie takiej diety jest dla przeciętnego właściciela psa uciążliwe, że wspomnę tylko o zagrożeniu mikrobiologicznemu przede wszystkim dla ludzi (salmonella,listeria) w szczególności dzieci, osób starszych.Poza bakteriami surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać pasożyty. Gotowanie zatem pokarmów spełnia rolę higieniczną ponieważ obróbka termiczna zabija większość bakterii.
     Dodatkowo ciężko taką dietę (barf) zbilansować bez zapychania psa suplementami diety…

     Dieta mojego psa ( około 20 kg ) np z dziś to:
     -600 g wołowiny mielonej z chrząstką
     -300 g rozgotowanego ryżu
     -200 g zmiksowana marchew, burak, seler
     olej z łososia, suszona natka pietruszki, bazylia, wywar mięsno warzywny

     Wszystko oczywiście gotowane, pies wygląda i czuje się świetnie, jest pełen energii.
     Przy karmieniu różnymi karmami suchymi (klasy premium) występowały problemy- gastryczne, z apetytem, uczulenia itd…

     Więc opierając się na własnym doświadczeniu ( 4 pies w ostatnich 35 latach, bokser, owczarek niemiecki, amstaff x2) zauważam że zdecydowanie najlepszą dietą dla psów jest jedzenie gotowane.

 3. Jeśli pies karmiony jest suchą karmą to jaki cel ma podawanie naturalnych suplementów? W ciągu kilkunastu lat mojej praktyki miałam wielu ludzkich pacjentów i ich psów, którzy przychodzili do mojego gabinetu z torbami wypełnionymi różnego rodzaju suplementami. Proszę sobie wyobrazić, były to najbardziej chore osoby i zwierzęta. Dlaczego? Dlatego, że ludzie ci nadal jadali wszystko, co sprawiało im przyjemność, swoje psy karmili przemysłowymi karmami i smakołykami, i głupio wierzyli, że suplementy uzupełnią niedobory diety.
  I w tym przypadku jest podobnie. Czy MagiCal wystarczy? Proszę sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie.
  Jest jeszcze jeden ważny aspekt – naturalnych witamin nie można przedawkować w przeciwieństwie do tych tworzonych w laboratoriach. Nadmiar naturalnych witamin zostanie rozłożony przez drobnoustroje lub bezpośrednio wyprowadzone z organizmu. W przypadku witamin syntetycznych do tego nie dojdzie. Nie istnieje więc obawa, że nadmiar MagiCal odłoży się w tętnicach czego nie mogę powiedzieć o wapniu znajdującym się w przemysłowej karmie.
  Dziękuję za komentarz:).

 4. Jeśli opiekun decyduje się na podawanie wapnia psu powinien wziąć wtedy pod uwagę również to, czy w diecie psa znajduje się wystarczająco dużo fosforu. Podawanie wapnia bez tej wiedzy może spowodować problemy zdrowotne pupila. W tej chwili nie jestem w stanie określić jaką dawkę suplementu należy podawać pieskowi. Proszę o kontakt.

 5. Witam,
  Ile preparatu MagiCal powinien dostawać 9 miesięczny szczeniak dużej rasy? Dostaje ryż, gotowane mięso i jarzyny. Co to znaczy, że podawanie wapnia bez wiedzy że w diecie psa znajduje się fosfor może spowodować problemy zdrowotne pupila? Dlaczego?

 6. Trudno jest ustalić, ile preparatu należy podawać psu na podstawie tak lakonicznej wypowiedzi. Ile pies zjada tego mięsa, ryżu i warzyw? To ważne. Czy przyjmuje dodatkowo jakieś suplementy? To również ważne.Ważna jest też waga psa.
  Podobnie jak składniki pokarmowe także minerały muszą być dostosowane do dziennego zapotrzebowania. Bardzo ważne jest aby ich udział w dziennej dawce był zharmonizowany z zawartością składników mineralnych i witamin w posiłku… Nie bardzo mogę teraz pomóc.

Dodaj komentarz