Rewolucja w misce cz. 6 – karmienie szczeniąt.

Specyfikę żywienia szczeniąt można podzielić na 2 okresy – okres posilania się mlekiem matki – do 3 tygodnia życia oraz okres wprowadzania pokarmu stałego dodatkowo do posiłków mlecznych matki – od 3 tyg. do całkowitego odstawienia szczeniąt od suki.

Mleko suki bardzo różni się od mleka pozostałych ssaków – zawiera więcej tłuszczu i białka, a stosunkowo mniej laktozy od mleka krowiego czy ludzkiego; zawiera także dwa razy więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż krowy (niedobór tych kwasów prowadzi do zahamowania wzrostu osesków); również ilość energii jest dwukrotnie większa.

Kiedy z jakiś względów matka nie może karmić młodych, lub w przypadku jej śmierci, proponowane są specjalne preparaty mleko zastępcze lub mleko innych zwierząt. Mleko krowie w zastępczym żywieniu szczeniąt jest nieodpowiednie, gdyż nie pokrywa nawet w połowie zapotrzebowania wzrostowego i rozwojowego szczeniąt.

Przybliżone wartości odżywcze zawiera mleko kozie i to one może być podawane w zastępstwie mleka suki.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można karmić osesków mlekiem zastępczym proponuję własnoręcznie przygotowany posiłek:
1 szklanka mleka koziego – organiczne
2 żółtka – organiczne
1 łyżka colostrum – młodziwo, siara
1 łyżka miodu – organiczny

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i karmić szczenięta z butelki lub za pomocą strzykawki.
W zależności od wieku szczenięcia będziesz podawał mu tę mieszankę co 2 do 4 godzin. Tak, to będzie oznaczało również karmienie w nocy. Zrozumiesz wtedy ile pracy wkłada psia mama aby jej młode wyrosły na piękne i zdrowe psy. Karmienie szczeniąt sztucznym pokarmem jest ostatecznością.

Masaż brzuszka

Będziesz po każdym posiłku masować podbrzusze szczenięcia aby ułatwić mu jego strawienie i wydalenie. Kiedy mama to robi, trąca lekko nosem i wylizuje podbrzusze swojego maleństwa stymulując w ten sposób układ pokarmowy i wydalniczy. Jeśli jej zabraknie, Ty będziesz musiał to robić.

Miód

Szczenię powinno wypróżniać się kilka razy dziennie zazwyczaj po posiłku. Jeśli tego nie robi być może zajdzie potrzeba podania mu dodatkowo surowego, nie ogrzewanego miodu.

Odstawienie od piersi

Po 2-4 tygodniu życia szczenięta zaczynają tak szybko przyrastać, że mleko nie zaspokaja już ich potrzeb (im większa rasa tym wiek szybszego wzrostu jest mniejszy). Należy więc w tym okresie zacząć wprowadzać pokarm stały. Możesz zacząć podawać mu trochę surowego mięsa i gotowanych warzyw. Mięso i warzywa należy zmiksować w blenderze na papkę i w takiej postaci podać pieskowi. Obserwuj go, czy interesuje się tym posiłkiem? Na pewno tak będzie.

Wprowadź ten jeden posiłek do menu psiaka. Taką karmą powoli zacznij wypierać mleko pobierane od suki, aż do
momentu całkowitego odsadzenia szczeniąt od matki, co przypada na ok 6-8 tydzień życia szczeniąt.

Szczenięta powinny być karmione na żądanie. Jeśli są one pod opieka mamy, ona zachęci je do jedzenia pokarmu z miski. Oczywiście zmiana żywienia i całkowitego odstawienia od piersi nie nastąpi od razu z dnia na dzień. Jedne szczenięta będą potrzebowały na to trochę czasu inne zrobią to od razu. Nad tym całym procesem będzie czuwała mama. Matki wiedzą kiedy nadchodzi ten odpowiedni moment.

Po całkowitym odstawieniu od piersi, szczenięta poinformują Cię, ile razy w ciągu dnia będę chciały jeść. Zdrowe szczenięta zazwyczaj zachowują się bardzo głośno, gdy są głodne. Szczenięta powinny być karmione na żądanie.

Pamiętaj, że w pierwszym roku swojego życia pies rozwija się jak człowiek do 15 roku życia. Nie oszczędzaj mu zatem jedzenia i podawaj suplementy organiczne w ciągu pierwszego roku jego rozwoju. Wywoła to może sprzeciw weterynarzy w tej kwestii, ale twierdzenie, że należy ograniczać jedzenie i podaż suplementów jest mitem, który nie wiadomo nawet skąd się wziął. Być może dotyczy to suchej, wzbogacanej sztucznymi składnikami odżywczymi, karmy.

Ogólna zasada karmienia zdrowych szczeniąt surowym jedzeniem jest taka:
od 5 do 8 tygodni 6 razy dziennie
od 8 do 12 tygodni 4 razy dziennie
od 12 do 20 tygodni 3 razy dziennie
od 5 do 8 miesięcy 2 razy dziennie

Może się zdarzyć, że szczenię w wieku od 5 do 8 miesięcy straci zainteresowanie spożywaniem dwóch posiłków. Wtedy należy podawać mu jeden posiłek w ciągu dnia. Podczas karmienia surowym posiłkiem zauważysz, że szczenięta nie będą jeść tak często.

Kluczem do zdrowia i szczęścia szczeniąt jest: posiłek składający się z 75% surowego mięsa i 25% ugotowanych lub surowych warzyw. Niektóre chore szczenięta mogą potrzebować 80% surowego mięsa i 20% ugotowanych lub surowych warzyw. Oczywiście i w jednym i drugim przypadku nie zapominaj o dodatku suplementów organicznych.

Z wdzięcznością…

2 thoughts on “Rewolucja w misce cz. 6 – karmienie szczeniąt.”

  1. Nie jestem znawcą psich ras. Układając dietę dla psów przede wszystkim biorę pod uwagę wiek, wagę, temperament, stan zdrowia i jeszcze kilka innych istotnych spraw, które należy uwzględnić w diecie psa. Jeśli jesteś Anonimie zainteresowany ułożeniem diety dla swojego szczeniaczka proszę o kontakt. Oczywiście konsultacja jest bezpłatna.

Dodaj komentarz