Problemy z pęcherzem moczowym cz.2 – kamienie pęcherza moczowego.

W artykule tym opiszę przyczynę powstawania kamieni pęcherza moczowego u psów. Po przeczytaniu go, otrzymasz  najbardziej logiczne odpowiedzi i wyjaśnienia, dlaczego Twój pies cierpi z powodu kamicy, jak również  uzyskasz rozwiązania, które pozwolą Ci uporać się z tym problemem raz na zawsze. Może w tej chwili trudno jest Ci w to uwierzyć, w oparciu o to, przez co przechodziłeś do tej pory ze swoim psem, ale jest to absolutnie prawdziwe. Możesz być zaskoczony i zdezorientowany, dlaczego nikt wcześniej nie podzielił się z Tobą takimi informacjami.

Mogę w tej chwili zacytować historię choroby Twojego psa zanim zdecydujesz się do mnie napisać z prośbą o pomoc – „Nasz weterynarz zaleca karmy o niskiej zawartości minerałów w połączeniu z antybiotykoterapią, ale wciąż regularnie co roku toczymy walkę z kamieniami i wydaje się, że  się jeszcze gorzej za każdym razem, czasem pojawia się krew w moczu psa, albo pies często oddaje moczu, posikuje w domu etc ….. teraz weterynarz zaleca USG lub cystoskopię (lub inne kosztowne postępowanie) oraz ewentualnie drogi zabieg chirurgiczny w celu usunięcia kamieni moczowych!

Kamienie pęcherza moczowego u psów są epidemią w dzisiejszych czasach.

Olbrzymie ilości pieniędzy wydają opiekunowie na leki, na dietę, a problem wydaje się nie być pod kontrolą. Czy nie brzmi to znajomo?

Weterynarze koncentrują się głównie na leczeniu objawów, nie bardzo interesuje ich zapobieganie, jak również nie biorą pod uwagę leczenia przyczyn powstawania kamieni moczowych. Dobranie odpowiedniej diety rzadko, a nawet
wcale nie jest brane pod uwagę z wyjątkiem polecania karmy reklamowanej przez producentów żywności dla psów. „Czy to naprawdę jest najlepsze jedzenie dla mojego psa!” zastanawiasz się.„Jeśli tak jest, to dlaczego mój pies nie czuje się lepiej?”

Liczne badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 20 lat pokazały, że większość chronicznych problemów urologicznych u psów wynikają z biologicznych (genetyka, wirusy/bakterie) i środowiskowych (dieta, toksyny, pestycydy, zanieczyszczenia) czynników. Niezależnie od tych czynników końcowy wynik jest zawsze taki sam – podrażnienie tkanek i rozwój kryształów i kamieni w pęcherzu.

Kryształy i kamienie leczone są za pomocą diety ubogiej w minerały. Niestety takie podejście powoduje utrwalenie i pogłębienie problemu. Nie wierz, że minerały są odpowiedzialne za dolegliwości Twojego psa.

Jeśli planujesz w dalszym ciągu, pomimo braku spodziewanych efektów leczenia, przeprowadzenie badań lub kosztownych procedur  zapewniam Cię, że żadne z badań, specjalne recepty, suplementy diety …. itd., nie rozwiążą problemu Twojego psa chorego na kamicę. A czy zdecydowałbyś się na terapię jeśli wiedziałbyś, że Twojego pupila można całkowicie wyleczyć w naturalny sposób? Czy ktoś poinformował Cię, że taki sposób istnieje?

Przyczyny powstawania kamieni w pęcherzu moczowym.

Weterynarze twierdzą, że kamienie pęcherza / nerek są jedną z głównych chorób, na które cierpią psy. Prawie wszystkie rasy psów są podatne na formowanie kamieni moczowych, ale mniejsze psy chorują częściej niż większe. Kamienie powstają jeśli minerały i inne odpady ulegają procesowi krystalizacji.

Dolegliwość ta często określana jest jako „kamienie pęcherza moczowego u psów”, powstają bowiem w układzie moczowym, inna nazwa to kamica moczowa. Kamienie mogą tworzyć się  w całym układzie moczowym. Można je znaleźć w nerkach, moczowodzie (drobne rurki odprowadzające mocz z nerek do pęcherza), w pęcherzu i cewce moczowej (rurka odprowadzająca mocz z pęcherza na zewnątrz). Jednakże u psów ponad 85% kamieni tworzy się wewnątrz samego pęcherza.

Wiele dotkniętych tą przypadłością psów nie wykazuje żadnych zewnętrznych oznak dyskomfortu. Objawy stają się oczywiste, gdy kryształy uszkadzają wyściółkę dróg moczowych lub gdy jeden lub więcej kamieni blokuje moczowody lub cewkę moczową, powodując ostre i silne bóle, co może doprowadzić do pęknięcia pęcherza moczowego i jest to już oznaką bardzo poważnej choroby.
Jakie objawy wskazują na pojawienie się kamieni w pęcherzu?

Opiekunowie psów mogą zauważyć, że podopieczny odczuwa ogólny dyskomfort, ma podwyższoną temperaturę. Pies nie trzyma moczu w mieszkaniu, a na spacerach często podnosi nogę, ale oddaje bardzo małą ilość moczu i w dodatku krwawi. Objawy takie powinny skłonić do jak najszybszego udania się z ulubieńcem do lekarza weterynarii.

Wiele z tych objawów naśladuje również inne dolegliwości, takie jak zakażenie dróg moczowych,
które często idą w parze z kryształami i kamieniami pęcherza moczowego u psów.

Co jest nie tak ze standardowym leczeniem?

Lekarze weterynarii leczą  kryształy i kamienie dróg moczowych dietą o zmniejszonej ilości minerałów i stosują antybiotyki. Wiadomo jednak, że ten rodzaj diety jako terapii pomaga utrwalić problem, a nie rozwiązuje go. Gdy ciało jest pozbawione pewnej substancji, w tym przypadku składników mineralnych, będzie przechowywać tę samą substancję w celu zapobieżenia całkowitemu jej wyczerpaniu.

Można to porównać do odchudzania się. Gwałtowne obniżenie ilości jedzenia to sygnał dla organizmu, że oto nadchodzą trudne czasy. Zamiast trawić dostarczony pokarm, odkłada go na cięższe czasy w postaci tłuszczu. Odnosi się to również do asymilacji i składowania minerałów.  
 
Prawdziwa przyczyna powstawania kamieni w pęcherzu moczowym.

Wiadomo, że weterynarze za główną przyczynę tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowych obarczają nadmiar minerałów. Jako opiekun psa być może cierpiącego z powodu kamicy i jako jego adwokat – zadaj Waszemu lekarzowi pytanie – „Dlaczego ten nadmiar minerałów nie jest wykorzystany przez organizm?” I „Co jest nie tak ze środowiskiem układu moczowego, które umożliwia tworzenie się tych kamieni?

Prawidłowa odpowiedź na pierwsze pytanie powinna być taka – bo dieta o niskiej zawartości minerałów czyli wszystkich istotnych składników odżywczych niezbędnych do aktywności komórkowej powoduje, że są one magazynowane w organizmie aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowania. Psy, które otrzymywały właściwe, a nawet czasami „wyższe od normalnego” ilości minerałów nie wykazywały, po leczeniu, objawów chorobowych, w odróżnieniu od psów pozostających na karmie o niskiej zawartości składników mineralnych. Oczywiście nie myśl, że dieta bogata w minerały jest głównym czynnikiem zdrowia psa. Głównym czynnikiem zdrowia jest dieta z łatwo przyswajalnymi (a tym samym wykorzystywanymi) źródłami mineralnymi. Jest to naturalna dieta wsparta suplementami.

Nie wierz, że minerały powodują kamicę moczową. Ale uwierz, że kamicę powoduje niezdolność organizmu do wykorzystania minerałów. Na przykład, w standardowej diecie handlowej pełnej sztucznych składników i innych toksyn, które zakłócają proces trawienia minerały mogą nie zostać prawidłowo wykorzystane. Lekarze weterynarii obserwując ten proces, skupili się na eliminacji minerałów z diety. Gdy schelatowane minerały i pierwiastki śladowe
są dostarczane do organizmu przez naturalną żywność uzupełnianą suplementami diety, minerały są wykorzystane do aktywności komórkowej organizmu, a nie gromadzone w nim.

Dostarczając psu niezbędnych składników odżywczych w tym organicznych minerałów Twój pies nie będzie już cierpiał z powodu przewlekłej kamicy pęcherza moczowego, które niejednokrotnie wymagają intensywnego leczenia tj. operacji, ale rehabilitacja i (zwłaszcza) zapobieganie są najlepszą metodą.

Każdy pies, który jest lub będzie żywiony naturalną, surową dietą wspomaganą suplementami diety, wspierającymi układ trawienny, wątrobę i nerki nigdy nie będzie miał problemów z powstawaniem kryształów lub kamieni pęcherza moczowego.

Drugie pytanie: „Co jest nie tak ze środowiskiem układu moczowego, które umożliwia tworzenie kamieni pęcherza moczowego?” Odpowiedź na to pytanie, może również Cię zaskoczyć bowiem wiąże się z minerałami. Chodzi tutaj głownie o karmienie psa zbyt kwaśną dietę, niezdolność organizmu do wykorzystania minerałów z tej diety, nadprodukcji amoniaku i wysokiego pH moczu. Zostań ze mną, teraz widzisz, jak się to wszystko układa w jedną całość – to jest naprawdę niesamowite, godne Sherlocka Holmesa!
 
Czy zwróciłeś uwagę, jak wszystko jest ze sobą powiązane?. Omówiliśmy już niezdolność organizmu do wykorzystania minerałów w diecie. Popatrzmy na inne przyczyny: pH moczu jest głównym czynnikiem tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym. Kwasowość lub zasadowość moczu decyduje, czy kryształy i piasek zostaną rozpuszczone, czy pojawią się kamienie. Niektóre kamienie, takie jak struwity tworzą się w moczu zasadowym, podczas gdy inne np. kamienie szczawianu wapnia powstają w kwaśnym moczu. pH moczu, w dużym stopniu zależy od diety i zdrowia (lub) choroby wątroby.

Co jest nie tak z dietą mojego psa?

Wszystkie karmy suche przygotowywane w handlu, w tym również także te, noszące nazwę organicznych  oraz mokra żywność to w 100% kwaśne pokarmy. Kwaśne pokarmy są pozbawione minerałów organicznych. Zaraz podniosą się głosy protestujących, że co ja wypisuję, przecież na etykietach tych super karm wyszczególnionych jest wiele minerałów. To prawda ale te minerały są pochodzenia nieorganicznego i organizm psa nie może ich w pełni wykorzystać. Uwierz mi nie są one dobre dla Twojego psa.

Wiele bakterii, które powodują zakażenie pęcherza moczowego wytwarzają enzym o nazwie ureaza. Dochodzi wtedy do powstania kamieni moczowych w przebiegu infekcji dróg moczowych. Głównym czynnikiem zapoczątkowującym tworzenie tzw. infekcyjnych kamieni moczowych jest właśnie ureaza – enzym produkowany przez bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych. Pod wpływem bakterii w  drogach moczowych krystalizuje się fosforan amonowo-magnezowy i węglan fosforowo-wapniowy. Polisacharydy występujące na powierzchni komórek
bakteryjnych sprzyjają agregacji poszczególnych kryształów oraz adhezji bakterii do nabłonka dróg moczowych, co w konsekwencji prowadzi do powstania kamieni.

Jeśli chcesz aby Twój pies nie cierpiał więcej z powodu kamicy zacznij karmić go naturalną karmą. Brak minerałów, aminokwasów i innych składników odżywczych w organizmie zaburza przemianę metaboliczną, co może skutkować
tworzeniem się kamieni. Tak więc minerały, aminokwasy i inne składniki odżywcze są absolutnie niezbędne dla Twojego psa, aby jego organizm miał wydajny metabolizm, co zapobiegnie tworzeniu się kryształów i kamieni moczowych.

Przyczyną powstawania kamieni moczowych jest wysoko przetworzona karma sucha i mokra, która nie jest tym, co natura stworzyła dla Twojego psa. Drugą przyczyną jest niedobór minerałów organicznych i aminokwasów.

Tradycyjne leczenie weterynaryjne polega na leczeniu tylko objawów towarzyszących kryształom i kamieniom.

Lecznicze karmy dla psów pogłębiają tylko problem, mało tego powodują inne problemy zdrowotne. Antybiotyki zabijają bakterie, ale nie likwidują podstawowego problemu jakim jest pH moczu. Tak więc Twój pies będzie niestety
częstym gościem w lecznicy. Dla Ciebie i Twojego psa najważniejsze jest poznanie podstawowej przyczyny problemu oraz dobór odpowiedniej, naturalnej diety wzbogaconej naturalnymi suplementami, wtedy będziecie mogli pożegnać się z kamieniami pęcherza moczowego raz na
zawsze.

W kolejnych dwóch artykułach  napisze o diecie i suplementach stosowanych w terapii ZUM i kamicy.

Zapraszam do lektury.

2 thoughts on “Problemy z pęcherzem moczowym cz.2 – kamienie pęcherza moczowego.”

  1. Czytam Pani artykuły o problemach występujących w układzie moczowym i mam wrażenie, że ma Pani jakiegoś wyjątkowego pecha do lekarzy weterynarii. Moja psica miała problemy z układem moczowym i od samego początku lekarz zalecał regulowanie ph moczu za pomocą diety. U niej wahanie ph moczu wynikają z tego, że przyjmuje leki na inną chorobą i one mają działanie zobojętniające na mocz. Warto wspomnieć, że nie wszystkie rodzaje kamieni są związane z ph moczu.

    1. Nie mam pecha do weterynarzy. Nie popieram tylko metod, które stosują w leczeniu chorób, które można z łatwością wyleczyć w naturalny sposób. Moim psem opiekuje się jeden z trzech weterynarzy stosujących naturalne leczenie w Polsce. Sama również stosuję u psów dietoterapię. Mam wielu psich pacjentów.Blog powstał po to aby uświadomić opiekunom, że można zając się zdrowiem ich podopiecznych w inny sposób. Pisze Pani „Warto wspomnieć, że nie wszystkie rodzaje kamieni są związane z ph moczu”. Ale są związane z zaburzeniem równowagi kwsowo-zasadowej organizmu, która jest nie tylko przyczyną powstawania kamic ale wielu innych chorób łącznie z nowotworami. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz