Masaż psów.

Jeśli korzystałeś z masażu, wiesz jak dobrze się po nim czułeś. Zaręczam, że Twój pies będzie miał podobne odczucia. Spójrz mu tylko w oczy po skończonej sesji.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego o psim masażu, o jego kojącym wpływie na Twojego pupila i być może zachęci Cię on do spędzania wspólnego czasu na sprawianiu sobie przyjemności.

Masaż to jeden z najstarszych sposobów postępowania leczniczego.

Ten korzystny wpływ bodźców mechanicznych na organizm znano już w starożytnych czasach na obecnych obszarach Chin oraz w Egipcie.

Korzyści płynące z masażu nie muszą już być udowadniane. Terapia stała się powszechnie akceptowana i uznawana przez tradycyjne metody leczenia. Trzeba przyznać, że nasze psy wiele skorzystały z postępu współczesnej medycyny sportowej.

Istnieje wiele typów masażu, jak masaż relaksacyjny, masaż energetyczny, akupresura, shiatsu, itd.

Regularne wykonywanie masażu wywiera pozytywny wpływ na wszystkie organy ciała. Polepsza krążenie krwi i limfy, przez co zapewnia lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek w całym organizmie oraz usuwanie produktów przemiany materii. Ułatwia oddychanie, wzmacnia system odpornościowy, zmniejsza ciśnienie krwi, doskonale wpływa na narządy ruchu.

Ponadto masaż daje głębokie odprężenie, redukuje stres, likwiduje napięcia mięśni, powoduje ich rozluźnienie, uspokaja, ułatwia przepływ energii w ciele.

Korzyści płynące z masażu.

Masaż terapeutyczny pozwoli Ci wyzwolić u swojego psa zdolność organizmu do powrotu do zdrowia.

Oto niektóre z najważniejszych korzyści.

• Kojący masaż ma duży wpływ na leczenie psów w każdym wieku i w wielu dolegliwościach bólowych, powoduje zwiększenie Waszej więzi emocjonalnej, co pozwoli psu zrelaksować się i zaakceptować wykonywane przez Ciebie zabiegi pielęgnacyjne.

• Masaż zwiększa przepływ płynów ustrojowych (krwi i limfy), powoduje dotlenienie organizmu oraz dostarcza niezbędnych składników odżywczych do mięśni, powoduje usuwanie nadmiaru toksyn (kwas mlekowy), co prowadzi do lepszej przemiany materii i szybszego powrotu do zdrowia.

• Masaż rozluźnia napięte włókna mięśniowe, zgrubienia, skurcze, punkty stresu i punkty spustowe.

• Masaż pomaga usunąć stres, a więc umożliwia odnowę biologiczną organizmu, przez co uruchamia się proces samouzdrawiania.

• Masaż pomaga w odzyskaniu sprawności po urazach np. skręcenia, skurcze, zapalenie stawów. Dzięki kilku masażom zmniejsza się stan zapalny spowodowany dysfunkcją układu ruchu, powstały w wyniku nadużywania (napięcie mięśni) lub urazu.

Jak przygotować siebie do przeprowadzenia sesji masażu?

Aby wykonać dobry masaż psu, powinieneś być w odpowiednim nastroju, powinieneś być spokojny i zrelaksowany. Używaj miękkiego głosu do komunikowania się ze swoim psem i chwal go podczas całej sesji. Aby nie niepokoić psa, stosuj lekki dotyk i jednostajny rytm. Z uwagą obserwuj reakcję psa na to, co robisz.

Wstępne badanie.

Kiedy już jesteś zrelaksowany możesz przystąpić do masowania swojego pupila.

Przed każdym masażem zbadaj, proszę swojego psa. Wykonuj to dłońmi i opuszkami palców. Delikatnie przesuwaj dłoń i palce po ciele psa.

Zwróć uwagę na temperaturę jego ciała, która średnio wynosi 38 – 39 stopni. Jej zmiana będzie sugerować istnienie problemów zdrowotnych.

Wyczuj też mięśnie, czy są odpowiednio elastyczne, czy napięte.

Czy Twój dotyk sprawia przyjemność psu, czy jest on lekko nim zaniepokojony.

Twoje palce mają działać jak sondy, które szybko ocenią z jakim natężeniem powinien być wykonany masaż.

Na początku będzie to trochę trudne dla Ciebie ale ta podwyższona percepcja rozwinie się w Tobie bardzo szybko. Zobaczysz będziesz zaskoczony.

Siła nacisku, kontakt, tempo masażu.

Kluczem do udanego masażu jest opanowanie siły nacisku na masowane ciało, kontakt i tempo.

Podczas wykonywania masażu należy uwzględnić stopniowe przechodzenie od bodźców słabych do silniejszych, pamiętając , że
na siłę bodźca składa się :

– rodzaj zastosowanej techniki,

– siła ucisku,

– indywidualna wrażliwość tkanek,

– ilość powtórzeń,

– tempo,

– powierzchnia masowana.

Prawidłowo wykonany masaż psa powinien być wykonany z siłą tuż pod progiem bolesności , na tyle silnie , aby nie duże
zwiększenie siły ucisku było bolesne.

Próg bolesności może zmieniać się u psa w zależności od zmęczenia, stanów emocjonalnych , wieku i procesów patologicznych w
tkankach.

Na siłę bodźca w znacznym stopniu wpływa dobór technik jakie będziesz stosował np. głaskanie i rozcieranie – mają działanie przeciwbólowe , rozluźniające ; oklepywanie i ugniatanie – działają drażniąco.

Masaż wykonany wolno i rytmicznie będzie działał łagodnie i uspokajająco niż masaż wykonany szybko i arytmicznie.

Twoje ruchy powinny być zręczne, dokładne, miękkie i sprężyste. Wykonywane w miarę możliwości w sposób ciągły , czyli bez
odrywania rąk od ciała psa.

Każdy ruch powinieneś powtórzyć wielokrotnie najmniej 6 razy – rozpoczynając od miejsca wyjściowego, a kończąc poza stawem masowanego odcinka ciała.

Masaż powinieneś wykonywać w miarę możliwości, jak największą powierzchnią dłoni wraz z palcami.

Nie wskazane jest przerywanie wykonywanego masażu. Całkowicie przerwany zabieg nie może być kontynuowany, lecz musi być rozpoczęty od nowa. Pamiętaj o tym.

Właściwa Twoja postawa i ułożenie psa.

Dobra postawa jest niezbędna, gdy wykonujesz masaż. Zapewni ona przepływ energii z Twoich rąk do psa i powrotem do Ciebie, przynosząc korzyści zarówno Tobie, jak i psu.

• Podczas pracy z małym psem, możesz usiąść wygodnie na fotelu z wyprostowanym kręgosłupem, Twoje ramiona powinny być rozluźnione, na kolanach połóż dużą poduszką, a na niej ułóż psa.

• Podczas pracy ze średniej wielkości psem, zalecam użycie solidnego stołu nakrytego kocem lub poduszką. Taki stół powinien mieć regulowaną wysokość leżyska abyś mógł łatwo umieścić na nim psa. Jeśli nie masz takiego stołu (z ruchomym leżyskiem), aby pomóc psu wejśc na niego, użyj do tego celu krzesła lub czegoś innego.

Wyprostuj plecy,rozluźnij barki i ramiona , aby uniknąć zmęczenia mięśni i ich napięcia. Dla uzyskania najlepszego efektu, prawidłowa wysokość stołu powinna być równa wysokości stawu biodrowego (głowa kości udowej).

• Jeśli chcesz masować psa klęcząc na podłodze, to masowanie może być dla Ciebie męczące. Po jakimś czasie możesz poczuć niepotrzebny dyskomfort – bóle kolan i pleców, co z kolei uczyni Twój masaż mniej wydajnym niż jeśli byłbyś zrelaksowany i ustawiony prawidłowo.

Kiedy wykonywać masaż?

Nie ma określonej pory, która byłaby odpowiednia do wykonania masażu. Oczywiście, wszystko to zależy od techniki masażu jakiej będziesz używał. Dla niektórych odpowiednią pora jest rano, dla innych wieczór.

Aby Twój masaż był idealny zapamiętaj kilka zasad:

1. Unikaj masażu po obfity posiłku psa , gdyż w trakcie masowania możesz spowodować u niego nieprzyjemne odczucia,

2. Zaplanuj czas masażu (np. 30 minut), aby nie był on wykonywany w pośpiechu.

3. Przed treningiem długi masaż jest nie wskazany dla psa, gdyż spowoduje jego rozkojarzenie,głębsza forma masażu będzie najbardziej korzystna po treningu.

4. Aby uspokoić i zrelaksować psa, rutynowy masaż relaksacyjny może być stosowany w każdej chwili. Rozważ zastosowanie go przed, w trakcie, lub po podróży, lub w dowolnym innym czasie.

Czas trwania masażu.

Kilka czynników decyduje o długości masażu.

• Wielkość psa.

• Jego wiek i ogólny stan zdrowia.

• Temperament psa.

• Twój cel terapeutyczny

Rutynowy masaż relaksacyjny dla psa powinien trwać 45 minut. Jednak, jeśli wykonujesz masaż swojemu psu po raz pierwszy to powinien on trwać osiem do dziesięciu minut. Podczas masowania chwal swojego psa cały czas w celu zdobycia jest zaufania.

Masaż całego ciała powinien trwać 30 minut dla małej rasy, do 90 minut dla większych psów.

Masaż rozgrzewający i / lub chłodzący powinien trwać od dziesięciu do piętnastu minut w zależności od wielkości psa.

Pamiętaj, że większość psów będzie niespokojnych po dwudziestu lub trzydziestu minutach masażu. Jednak w praktyce większość psów uczy się relaksu szybciej i cieszy się z dłuższych sesji masażu.

Częstotliwość sesji masażu.

Stan psa i twoje cele terapeutyczne masażu będzie dyktować częstotliwość sesji.
Na przykład:

• Wykonywany co tydzień masaż całego ciała jest dobrym środkiem zapobiegawczym w celu utrzymania optymalnej sprawności mięśni aktywnego psa.

• Codziennie masaże, nawet krótkie, są bardzo korzystne dla starszych psów cierpiących na zapalenie stawów.

Regularne stosowanie masażu doprowadzi do szybkich i trwałych rezultatów. Pies będzie ci za to bardzo wdzięczny. Zobaczysz, że wkrótce sam będzie dopominał się masowania.

Znaki dawane przez psa w trakcie masażu.

Bardzo ważna jest obserwacja psa podczas masażu i rozpoznawanie różnych znaków, które są objawami jego opinii . Oto pewne znaki związane z niepokojem:

• Unoszenie uszu

• Podnoszenie lub obracanie głowy w Twoim kierunku

• Oczy szeroko otwarte i intensywne wpatrywanie się w Ciebie

• Skurcze skóry lub mruganie powiekami

• Kręcenie się

• Napinanie się

• Krótkie, niespokojne oddychanie

Niektóre znaki relaksu to:

• Przymknięte powieki

• Głową opuszczona w dół

• Oklapnięte uszy

• Ciężki oddech

• Obracanie się na grzbiet

Zawsze monitoruj język ciała psa i dostosowuj odpowiednio do niego swoją pracę.

Przeciwwskazania do masażu psa.

Nie powinieneś masować swojego psa w przypadku:

• Podwyższonej temperatury ciała.

• Kiedy jest w szoku.

• Gdy posiada otwarte rany.

• Kiedy jest podenerwowany i zaaferowany jakąś sytuacją.

• Ostrej fazy zapalenia stawów, zapalenia jelita grubego, biegunki, przepukliny, i zapaleniu żył.

• Występowania guzów lub torbieli lub bakteryjnych chorób skóry.

Jeśli zauważyłeś którykolwiek z powyższych objawów, lub jeśli pojawiają się jakieś inne nieznane, skontaktuj się z Waszym lekarzem weterynarii.

Masaż jako narzędzie diagnostyczne.

Masaż jest wspaniałym narzędziem diagnostycznym. Będziesz mógł poczuć i wykryć znacznie wcześniej wiele problemów w układzie mięśniowo-szkieletowym.

Regularny masaż dostarczy Ci również bezpośrednich informacje na temat wpływu treningu na mięśnie psa, co pozwali dobrać do jego możliwości odpowiedni poziom ćwiczeń.

Masaż pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji, które mogłyby w przyszłości być bardzo kosztowne w leczeniu i może spowodować opóźnienia w rozwoju choroby.

Obszary stresu.

Niezależnie od poziomu aktywności i rodzaju szkolenia, u wszystkich psów występują pewne wspólne obszary napięć.

W górnej części szyi, w za czaszką. Psy biorące udział w forsownych ćwiczeniach zawsze wykazują zamiłowanie do masowania tych części.

Część grzbietowa i okolica lędźwi to również ulubione miejsca do masowania.

Regularne masowanie tych części ciała zapewni optymalne działanie aparatu mięśniowo – szkieletowego.

Techniki masażu.

To wykonywanie konkretnych ruchów masażu ułożonych we wzór w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Techniki te pomagają zapobiec nasilenie niektórych objawów, przyspieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzonych tkanek.

Niektóre z najczęściej stosowanych technik masażu to:

– Masaż klasyczny
– Masaż segmentarny
– Masaż poprzeczny
– Masaż łącznotkankowy
– Masaż okostnowy
– Masaż limfatyczny
– Masaż izometryczny
– Masaż relaksacyjny

Te techniki masażu mogą być stosowane oddzielnie lub w dowolnej kombinacji w trakcie sesji masażu w celu zapewnienia korzystnych wyników.

Zachęcam więc Ciebie do nauki masażu dla Twojego psa. Masaż nie jest trudny do opanowania, jego koszty są znacznie niższe niż leczenie,dzięki niemu uzyskasz znacznie bogatszą więź ze swoim psem.

Masaż jako technika terapeutyczna przyczyni się do poprawy sprawności ogólnej Twojego psa, poprawi samopoczucie i uczyni jego świat lepszym.

Posiadając już pewną praktykę będziesz w stanie „zobaczyć” swoimi rękami oraz poczuć mowę ciała swojego psa. Ono opowie Ci całą swoją historię. I ten moment jest najpiękniejszy.

Dziękuję.

Dodaj komentarz