Nic nie przynosi więcej radości do domu niż szczeniak.
Szczenię podobnie jak małe dziecko może zrobić sobie krzywdę napotykając na różne niebezpieczne dla nich przedmioty w domu.
Tak więc przed przywiezieniem szczenięcia do domu schowaj obuwie do szafek, bo może stać się ono jego ulubioną zabawką. Na podarcia i ciąganie po podłodze może być też narażona odzież.
Możesz też przykryć ochronnym pokrowcem wyściełane meble by ustrzec je przed podgryzaniem i ślinieniem.
Powinieneś też zabezpieczyć dostęp do różnego rodzaju chemikaliów, leków i innych środków czy przedmiotów mogących zagrażać jego zdrowiu i życiu.
Kiedy już Twoja maleńka pocieszka zawita w domu, wskaż jej miejsce, w którym będzie jadła posiłki, miejsce do spania. Mów do pieska delikatnym głosem.
Pozwól maleństwu zapoznać się z otoczeniem – dla niego wszystko będzie nowe i ciekawe. Niech sobie każdą rzecz z uwagą obwącha.
Po zapoznaniu z otoczeniem zaproś psiaczka na delikatne pieszczoty.
Czy wiesz, że pobyt w nowym domu, wiele nowych rzeczy, wiele nowych zapachów, które analizuje Twoje szczenię może doprowadzić do „przeciążenia” jego mózgu wywołując niekiedy nerwowy niepokój.
Masaż relaksacyjny uczyni cuda. Delikatnie masuj pieska w ciągu pierwszych kilku godzin po przybyciu do Waszego domu. Złagodzisz w ten sposób ewentualne napięcia i zdobędziesz zaufanie u swojego podopiecznego.
Nie bądź zdziwiony kiedy podczas masowania Twój maluszek szybko zaśnie. Sesja masażu powinna trwać nie dłużej niż 5 minut. Możesz masować pieska w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu.
Masaż młodego zwierzaka pozwoli na szybkie zbudowanie między Wami silnej więzi. Pies pozwoli Ci potem bez problemów wykonywać różne czynności pielęgnacyjne, wizyty u lekarza weterynarii nie będą tak stresujące,a i socjalizacja z innymi ludźmi i psami będzie przebiegała łatwo.
Za każdym razem kiedy przystępujesz do masażu, masuj coraz większe obszary ciała psa. Takie postępowanie zwiększy elastyczność jego mięśni.
Większość szczeniąt reaguje bardzo zabawnie na sesje masażu, szczególnie w pobliżu pyszczka. Twoje palce mogą być podgryzane.
Nie przerywaj wtedy masażu, nie karć, ale powtarzaj – np „dobry piesek, dobry, mądry piesek”.
Podczas masowania swojego nowego przyjaciela, możesz również wykonać test zdrowia.
Głaszcząc, poczuj jego sierść.
Sprawdź uszy, czy nie ma w nich pasożytów i czy są czyste.
Wyciek z oczu lub nosa może być typowy dla rasy lub może ujawnić wczesną infekcję oka.
Jeśli coś Cię zaniepokoi skonsultuj się ze swoim zaufanym weterynarzem
Dziąsła powinny być różowe i zdrowe.
Zobaczysz, że masowanie Twojego pupila ułatwi Wam życie w wielu stresujących sytuacjach np. wizyty u lecznicy, szczepienia, inne zabiegi.
Utrzymanie higieny jest również bardzo ważne dla Twojego pupilka. Możesz podczas kąpieli wykonywać masaż. Jak go wykonać, pisałam o tym w poście „Ziołowe szampony i homeopatyczne płukanki”.
Do kąpieli i masażu używaj tylko szamponów przeznaczonych dla szczeniąt lub samodzielnie wykonanych. Przygotuj duży zapas ręczników do wycierania maluszka.
Bawcie się dobrze!
Im więcej zaufania do Ciebie ze strony szczeniaczka, tym łatwiej będzie Wam wprowadzać nowe rzeczy. Pielęgnacja, strzyżenie, obcinanie pazurków, podawanie leków okaże się „pestką”, u psów które były i są masowane.
Ustal harmonogram ćwiczeń dla Twojego psa. Spacery i bieganie będzie dobrym treningiem dla układu krążenia, również dla Ciebie.
Ruch i prawidłowe oddychanie zapewni dotlenienie organizmu, a tym samym wzmocni serce, system odpornościowy, wzmocni mięśnie, kości i więzadła – Twoje również.
Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś aktywny ruchowo i nie masz dobrej kondycji fizycznej powinieneś zadbać o to, by nie wyczerpać organizmu już na starcie. Idealny dla Was będzie trening interwałowy – przeplatanie biegu z intensywnym spacerem. Początkujący biegacze powinni biegać pięć do dziesięciu sekund, zaś pozostałą część minuty przeznaczyć na chód.
Z upływem czasu, gdy już nabierzesz doświadczenia, możesz zwiększać czas biegu, skracając spacer. To spowoduje wzmocnienie mięśni i stawów. Nawet na początku, gdy spędzasz dużo czasu chodząc, zapewniasz ciału dobrą dawkę ćwiczeń. Chodzenie to bardzo dobra forma uniwersalnego treningu.
Oczywiście nie zapomnij zabrać ze sobą wody dla Was obu i zdrowych przekąsek dla utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania jest jezioro, rozważ wspólne kąpiele albo przynajmniej kąpiele Twojego szczeniaka.
Pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń, ponieważ angażuje wszystkie mięśnie bez nadmiernego oporu. Większość szczeniąt uwielbia bawić się w wodzie i nie ma problemu z zmoknięciem.
Jeśli zdecydujesz się na kąpiel, bądź łagodny dla Twojego pupilka w czasie jego pierwszej kąpieli.
Na koniec dnia możesz jeszcze pomasować swojego pupilka.
Z wdzięcznością.