Przeciwwskazania odnoszą się do konkretnych sytuacji, w których nie powinno się masować psa. Jeżeli te warunki zaistnieją, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.
Oto przykłady:
– Nie masuj psa jeśli jego temperatura ciała wzrosła. Wzrost temperatury następuje podczas choroby, zazwyczaj chory pies jest osowiały, nie chce jeść. Stany gorączkowe wymagają pełnego odpoczynku. Masaż może tylko pogorszyć sytuację, zwiększając już i tak przyspieszone krążenie krwi. Skonsultuj się z weterynarzem. Nałóż ręce na głowę i na obszarze sacrum wycisz swojego psa.
– Jeżeli Twój pies brał udział w wypadku lub był chory przez dłuższy czas, może doznać szoku. Oznaki szoku to: słabość, omdlenia, śpiączka, dłuższa utrata przytomności, bladość śluzówek pyska, warg lub powiek, zimna skóra i łapy, szybki i słaby puls (nawet 140 uderzeń na minutę), przyspieszony oddech (ponad 40 oddechów na minutę), pusty wzrok i rozszerzone źrenice. Aby wyprowadzić psa z szoku, przede wszystkim owiń go grubym pledem lub ręcznikiem, by w ten sposób zapobiec utracie ciepła. Udaj się natychmiast do lekarza.
– Nie powinno się wykonywać masażu przy otwartych lub gojących się ranach. Można natomiast masować inne obszary ciała psa.
– W przypadku krwiaków – przyłóż zimny okład – spowoduje on obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka i zmniejszy odczuwany ból. Zimne okłady przykładaj gdy od urazu nie minęła jeszcze doba, możesz wykonać bardzo delikatny masaż w obolałym miejscu. Skonsultuj się z weterynarzem.
– Przy skręceniu lub zwichnięciu dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia albo zerwania włókna torebki i więzadeł stawowych. Pojawia się przekrwienie, ból, obrzęk, podnosi się temperatura. Używaj lodu do momentu aż opuchlizna zacznie schodzić, a następnie zastosuj masaż odprowadzający.
– W przypadku poważnych zaburzeń funkcjonalnych w chorobach układu nerwowego np. nerwowa postać nosówki; stymulowanie nerwów przyniosłoby pogorszenie stanu zdrowia Twojego psa.
– Ostre zaburzenia czynności układu nerwowego, często o przewlekłych, poważnych skutkach lub podrażnienie nerwów (neuralgia) w danym obszarze w wyniku rany lub urazu. Nałożenie rąk może uspokoić. Użyj zimnych okładów do znieczulenia zakończeń nerwowych przed i po nałożeniu rąk.
– Podczas zapalenia jelita grubego, biegunki, ciąży lub przepukliny, używaj tylko delikatnego głaskania brzucha ale tylko wtedy, gdy pies na to pozwala.
– Ostry reumatyzm i ostre zapalenie stawów są zbyt bolesne, aby umożliwić wykonywanie masażu. Masaż pogorszy stan zapalny. Zamiast tego należy użyć zimnej hydroterapii lokalnie – w miejscach obolałych. Po ustąpieniu ostrej fazy możesz wznowić masaże. Przewlekłe formy reumatyzmu i artretyzm wymagają innego rodzaju masażu. Lekki masaż na obszarach dotkniętych zrelaksuje kompensacyjne napięcie mięśni wspierających te struktury. Nie będzie on wtedy oddziaływał zbyt głęboko wokół bolących stawów.
– Depozytów wapnia wokół stawów lub w tkankach miękkich nie należy masować, ponieważ może to spowodować wzrost stanu zapalnego w tym zmienionym obszarze. Udaj się do Waszego lekarza weterynarii w celu ewentualnego chirurgicznego usunięcia.
– Stany zapalne, takie jak zapalenie żył ulegnie pogorszeniu pod wpływem masażu. Użyj zimnej hydroterapii i skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
– Nowotwory i torbiele pochodzenia nowotworowego są przeciwwskazaniem; masaż spowoduje ich rozkład. Unikaj obszarów dotkniętych zmianami nowotworowymi, ale możesz masować resztę ciała. Skonsultuj się z weterynarzem.
Masaż jest formalnie przeciwwskazany w następujących przypadkach, ponieważ przyczyni się do rozszerzenia problemu:
– Problemy skórne pochodzenia grzybiczego, takich jak grzybica, stany zakaźne, zapalenie płuc i choroba bakteryjna skóry.
– Ostre stany wyżej wymienionych chorób zakaźnych.
Uważaj, gdy masz do czynienia z czymś, co wydaje Ci się nienormalne. W razie wątpliwości, powinieneś skontaktować się ze swoim zaufanym weterynarzem.
Kiedy masaż jest przeciwwskazany, to najlepiej jest, trzymać psa w ciepłym, właściwie nawilżonym i spokojnym miejscu. Podawaj pupilowi zlecone Ci przez weterynarza leki. Nałożenie rąk często pomaga ukoić ból. Hydroterapia też znacznie przyczyni się do łagodzenia stanu zapalnego i bólu.
Zrozumienie, jak właściwie podejść do masażu zapewni Tobie i Twojemu psu najlepsze rezultaty. Wiedza o różnych przeciwwskazaniach pozwoli Ci lepiej opiekować się Twoim zwierzęciem.
Ta ogólna wiedza doda Ci pewności siebie i łatwiej będziesz mógł zastosować program spersonalizowanej opieki domowej.