Dieta w ZUM i kamicy moczowej cz. 3.

Artykuł dotyczy również psów chorych na HUU.

Dlaczego wysoko przetworzone suche i mokre karmy dla zwierząt domowych są szkodliwe dla ich pęcherza, nerek i wątroby?

Pisząc na ten temat być może narażę się wielu opiekunom, którzy karmią swoje psy w taki sposób i lekarzom weterynarii, którzy twierdzą, że sucha i puszkowa karma są idealne i dobrze zbilansowane. Karmy te niestety są przyczyną powstawania dolegliwości ze strony układu moczowego, chorób zwyrodnieniowych i niewydolności narządowej.

Jestem także pewna, że niektórzy z Was, którzy będą czytać ten artykuł powiedzą „Ale przecież karmimy nasze psy organicznymi karmami, tymi z najwyższych półek, jak więc mogą zawierać toksyczne składniki?” To prawda, że komercyjnie, organiczne karmy są tylko o krok lepsze od karmy niższej jakości, ponieważ do ich produkcji używa się mięsa o najwyższej klasie przydatności do spożycia dla człowieka, warzywa i dobre jakościowo oleje. Jednak mimo, że w karmach tych znajduje się organiczne mięso i warzywa, reszta składników jest nadal tak toksyczna, jak w karmach niższej klasy.

Toksyczne składniki, o których pisze to asortyment sztucznych witamin i minerałów dodawanych do konserw i suchych diet domowych. Ponadto ziarno, które jest jednym ze składników karm jest bardzo szkodliwe dla Waszych zwierzaków.

Oto skład dobrze znanych organicznych karm dla psów. Wytłuszczone składniki są toksyczne dla wątroby i nerek:

Mięso kurczaka, organiczny brązowy ryż, mączka z kurczaka, ekologiczny owies, proso organiczne, organiczny jęczmień, organiczne sorgo, ziemniaki organiczne, ekologiczny groszek zielony, organiczny olej rzepakowy, organiczne siemię lniane, tłuszcz z kurczaka (naturalnie stabilizowany mieszanką tokoferoli), fosforan dwuwapniowy, organiczna marchew , naturalny aromat, węglan wapnia, fosforan potasu, sól morska, mieszanka tokoferoli, organiczny szpinak, organiczna żurawina, organiczne pomidory, Yucca Schidigera, suszone algi, organiczna pietruszka, organiczny rozmaryn, chlorek choliny, cynk chelat, siarczan żelazawy, siarczan cynku, witamina E, witamina B-12 suplement, kwas askorbinowy (witamina C), tauryna, siarczan manganu, niacyna, ryboflawina (witaminę B-2), miedź chelat, siarczan miedzi, pantotenian wapnia, witamina A, inozytol, kwas foliowy, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B-6), monoazotan tiaminy (witamina B-1), witamina D-2, biotyna, jodek potasu, siarczan kobaltu, witamina K1 suplement, selenian sodu.

Czym zatem karmić psa?

W dzisiejszych czasach psy bardziej niż kiedykolwiek muszą mieć zdrowy układ pokarmowy, wydalniczy i moczowy aby móc strawić oraz wydalić toksyny z żywności, którą spożywają oraz toksyny ze środowiska, w którym żyją. Układ trawienny jest pierwszą linią obrony organizmu Twojego psa jak również jest bardzo ważnym elementem systemu detoksykacji.

W jaki sposób można to osiągnąć? A co, jeśli Twój pies ma osłabiony układ trawienny lub cierpi z powodu dolegliwości „nieszczelnego jelita”? A co, jeśli Twój pies ma już chorą wątrobę i/lub nerki oraz pęcherz moczowy? Czy można poprawić nawet wtedy funkcjonowanie tych narządów? Czy będą jeszcze prawidłowo funkcjonować?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, istnieje sposób, aby pomóc Twojemu psu cieszyć się zdrowym i długim życiem, mimo że ich narządy mogą obecnie niedomagać. Właściwa dieta odgrywa istotną rolę we wspieraniu zdrowia tych układów i narządów. Większość weterynarzy zgadza się, że najważniejszym czynnikiem zainfekowanych systemów trawiennych i wydalniczych jest stosowanie diety niskobiałkowej. Ale ten sposób myślenia jest nie do końca prawdziwy.

Poniżej przedstawię Ci listę zasad właściwej diety, które pomogą przywrócić zdrowie Twojemu psu.

Zdrowy układ pokarmowy to zdrowa wątroba, zdrowe nerki i pęcherz moczowy oraz zdrowie całego organizmu.

Wydaje się rozsądne, że w celu wspierania zdrowia zwierzęcia przede wszystkim należy wyleczyć jego układ pokarmowy.

Oprócz probiotyków i enzymów jako dodatków, często polecam specjalny sok warzywny dla psów z zaburzeniami układu pokarmowego. Ten sok zawiera dużą ilość sodu, który wspomaga leczenie układu pokarmowego. Kiedy układ trawienny nie funkcjonuje prawidłowo większą część jego pracy przejmuje wówczas wątroba i nerki. Dlatego konieczne jest wzmocnienie wątroby.

Zaraz będę zarzucona komentarzami typu – SÓD w diecie psa?! Co też ona wypisuje?!

Nie pomyliłam się. Wyobraź sobie, że sód odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie trawienia. Jest niezbędny dla równowagi płynów w organizmie i pH w przewodzie żołądkowo-jelitowym.

Pisząc o sodzie mam na myśli sód pochodzenia organicznego, który występuje w zielonych warzywach, a nie o soli kuchennej (chlorek sodu) czy soli morskiej. Sól morska jak i sól handlowa są minerałami nieorganicznymi. Organizm psa nie jest na tyle silny i nie posiada również na tyle silnych silnych enzymów aby mógł poradzić sobie z tą nieorganiczna substancją.

Warzywa dodawane do codziennej diety psa zapewniają mu niezbędne minerały organiczne do prawidłowego rozwoju organizmu.

Bardzo często jednak produkcja kwasu solnego u chorych psów jest niska, co prowadzi do powstawania niestrawności i alergii. Niski poziom kwasu żołądkowego można wyrównać podając do picia psu soki z zielonych warzyw.

W diecie psa powinny znajdować się organiczne składniki pokarmowe.

Układ pokarmowy jest najważniejszy w procesie oczyszczania organizmu. Tutaj zbędne produkty przemiany materii i resztki pokarmowe usuwane są wraz ze stolcem poprzez jelito grube. Kiedy system ten staje w obliczu problemów zdrowotnych, to odpady metaboliczne nie są prawidłowo przetwarzane i wydalane z ciała.
Pokarmy komercyjne w swoim składzie zawierają produkty roślinne wielokrotnie spryskiwane chemicznymi środkami do ich ochrony, a w celu szybszego dojrzewania traktowane są gazem etylenowym. Zwierzęta, których mięso trafia do suchej żywności oraz do puszek są karmione antybiotykami, oraz silnymi hormonami, aby przyspieszyć ich wzrost.

Proponuję karmić swojego pupila zdrową, świeżą, naturalną karmą. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twój pies długo pozostanie zdrowy i radosny.

Czytam czasem wypowiedzi uczestników forum dotyczących chorób z jakimi się ci ludzie borykają. Bardzo często, kiedy pies odchodzi winą obciążają lekarzy weterynarii. Bo ten nie podał właściwego leku, nie wykonał odpowiednich badań, bo nie dopatrzył, bo…., bo….. Ale czy tak jest naprawdę? Pomyśl. To Ty Drogi Opiekunie codziennie karmiąc swojego psa wysoko przetworzoną karmą zawierającą wiele niekorzystnych dla niego składników, doprowadzasz go do powstania u niego chorób. To Ty jesteś odpowiedzialny za jego zdrowie i choroby. Nie zrzucaj więc winy na lekarzy.

Co możesz więc podawać swojemu psu?

1/ Surowa, naturalna karma. 

Wiem, że istnieje spór o karmienie psa surowym pokarmem. Istnieje również wiele fałszywych wyobrażeń o nim. Niektórzy kiedy słyszą słowa „surowa dieta” myślą, że to oznacza dietę składająca się ze 100% surowego mięsa. Ale czy nie jest to, najlepsze dla Twojego psa? Surowe mięso musi być zrównoważone innymi surowymi produktami.

Jeśli nie chcesz karmić psa 100% surową żywnością, możesz przygotowywać mu gotowane posiłki jak również podawać mu surową żywność. Mięso możesz gotować, a większość owoców i warzyw powinny być podane surowe. Psy są uważane za wszystkożerne więc owoce i warzywa powinny być częścią ich diety, aby zapewnić im żywe enzymy trawienne oraz bogate w minerały składniki odżywcze.

2/ Unikaj podawania złych tłuszczy.

Jeśli masz zamiar ugotować posiłek dla Twojego psa pamiętaj aby ​​nie stosować tłuszczów, które stanowią wysokie obciążenie dla wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek. Są to margaryny i przetworzone oleje roślinne (uwodornione tłuszcze). Gorąco polecam używanie świeżego oleju kokosowego lub ghee (masło klarowane). Te dwa rodzaje tłuszczów wytrzymują wysoką temperaturę bez spalania i / lub mutacji. Lepiej jednak nie używać żadnego rodzaju tłuszczu / oleju do gotowania. Wystarczy mięso i warzywa lekko gotować na parze.

3/ Staraj się podawać psu więcej produktów zasadotwórczych niż kwaśnych.

Ciało psa jest wypełnione płynami zarówno wewnątrz i na zewnątrz komórek, w mięśniach, mózgu, kościach, krwiobiegu, kręgosłupie, ślinie, moczu itp.

Wszystkie płyny mają pewien poziom kwasowości i zasadowości. Poziom ten jest mierzony przez wartość pH. Skala pH jest od zera do 14. pH 7 jest neutralny, wartość pH wyższy niż 7 uważany jest za zasadowy, pH poniżej 7 jest uważany za kwaśny.

U chorego psa płyny w jego ciele są kwaśne. Możesz pomóc psu odzyskać jego zdrowie, przyczyniając się do zmniejszenia kwasowości płynów jego ciała.

Głównym czynnikiem decydującym o utrzymaniu poziomu pH na poziomie zasad lub kwasów jest żywność, którą pies zjada. Pokarmy są albo kwaśne albo zasadowe.

Jeśli pies spożywa zbyt duże ilości produktów kwasotwórczych w jego organizmie powstaje nadmiar kwaśnych pozostałości przemiany materii. Jeśli spożyte jedzenie pozostawiło kwasy, organizm musi zneutralizować ten kwas. Odbywa się to za pomocą krwi.

Krew dostarcza do komórek wszystkie potrzebne substancje jak również usuwa z nich substancje niepotrzebne. Dlatego i jedne i drugie muszą być rozpuszczone we krwi. Jeśli pies jest chory wydalanie nadmiaru kwasów przebiega znacznie wolniej, co powoduje znaczne zakwaszenie krwi i powstawanie wielu chorób. U psów, które odżywiane są naturalną dietą, kwas jest neutralizowany przez substancje mineralne (zasady) oraz tworzenie soli już we wnętrzu komórki, a także w tkankach i krwi.

Czy Ty jako opiekun swojego psa masz wpływ na przebieg tych procesów? Oczywiście. Przede wszystkim poprzez właściwe odżywianie swojego psa.

Wszystkie suche i mokre karmy dla psów, które tak chętnie serwowane są przez ich opiekunów, to w 100% pokarm kwaśny. Nie zawiera one w swoim składzie minerałów alkalicznych, które występują w żywych i naturalnych produktach spożywczych. To dlatego psy z zaburzeniami wątroby i nerek muszą być karmione dietą bogatą w świeże owoce i warzywa. Owoce i warzywa powodują alkalizację płynów ustrojowych. Większość składników mineralnych występujących w owocach i warzywach to zasadowy roztwór zawierający potas, wapń, sód i magnez. A więc są to substancje niezwykle pomocne w utrzymaniu prawidłowego pH organizmu psa.

4/ Podawaj psu proste i pożywne posiłki.

Gdy system trawienny i wątroba psa są osłabione chorobą, należy karmić go bogatymi w wartości odżywcze lecz prostymi posiłkami. Posiłek, który łączy w sobie kilka rodzajów żywności o wysokiej zawartości białka, takiego jak mięso i jajka zmieszane z ziarnami, takimi jak ryż, pszenica i owies, plus twaróg i inne produkty nabiałowe wtedy posiłek o takim składzie będzie trudny do strawienia i przetworzenia. Bardziej wskazany będzie np. posiłek składający się z jednego rodzaju wysokobiałkowej żywności czyli mięso i warzywa

Osłabiony chorobą układ trawienny z łatwością poradzi sobie z takim posiłkiem w zakresie rozkładu i przyswojenia go, bez problemów.

Trochę Cię rozczaruję bowiem dieta tylko w 50% pomoże wyleczyć pęcherz, nerki lub wątrobę Twojego psa. Pozostałe 50% to dodatek suplementów diety do tej żywności.

Po zmianie diety psa na naturalną, domową konieczne jest uzupełnianie jej suplementami naturalnego pochodzenia. Może Ci być trudno wybrać odpowiednie produkty i możesz mieć także problemy z oczyszczeniem organizmu swojego psa. W procesie detoksykacji i leczenia, potrzebny jest opiekun. Ktoś, kto pomoże Ci w procesie detoksykacji psa. Chciałabym być tym opiekunem w całym procesie leczenia. Możesz wysłać swoje pytania lub dzwonić do mnie – będę do Twojej dyspozycji, aż Twój pies staje się zdrowszy.

Zmiana sposobu odżywiania psa oraz wprowadzenie do jego diety naturalnych suplementów powinno odbywać się powoli. Pospiech nie jest wskazany. W przypadku choroby nie wprowadza się drastycznych zmian w odżywianiu jak również nie stosuje się silnie działających suplementów.
Po wzmocnieniu organizmu można przejść na 100% naturalną domową dietę oraz zastosować silniejsze pod względem skuteczności suplementy służące detoksykacji ciała psa.

Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z historią choroby Twojego psa. Chciałabym dowiedzieć się, czy aktualnie Twój pies przyjmuje jakieś chemiczne leki, czy stosuje dietę, i jaka jest ta dieta oraz jakim rodzajem żywności karmisz swojego psa.

Jeśli jesteś zainteresowany, przyślę Ci kwestionariusz z pytaniami.

Dla mnie przede wszystkim najważniejsze jest zapoznanie się ze stanem zdrowia Twojego psa aby na tej podstawie dokonać korekty diety oraz dobrać odpowiednie suplementy.

Jeśli jesteście gotowi Ty i Twój pies, czekam na kontakt. Dziękuję Ci bardzo za przeczytanie tego artykułu.





 

 

2 thoughts on “Dieta w ZUM i kamicy moczowej cz. 3.”

Dodaj komentarz