Dieta psa w niewydolności nerek

Nerki to narząd wydalniczy, wykonujący najcięższą pracę, aby w jak najkrótszym czasie usunąć z krwi szkodliwe produkty przemiany materii.

Jeśli funkcjonują dobrze, odczyszczają krew z „odpadów”  i jednocześnie pozwalają na zatrzymanie w organizmie ważne białka, składniki mineralne, część wody itp.

Jeśli jednak funkcja nerek jest upośledzona, to organizm może ulec śmiertelnemu zatruciu.

Opiekunowie psów niestety nie zawsze zwracają uwagę na ich lekkie dolegliwości, ponieważ nie potrafią dostrzec pierwszych objawów choroby.

Należałoby zatem od czasu do czasu przeprowadzać badanie moczu i krwi psa.

Jak karmić chorego psa?

Żywienie w chorobach nerek musi być dostosowane do rodzaju i przebiegu schorzenia. Psy bardzo często mają chroniczne zapalenie nerek, które całymi latami może utrzymywać się nie dając żadnych klinicznych objawów. Dopiero postępujące wychudzenie, niekorzystne zmiany wyglądu sierści, zwiększone pragnienie i wydalanie moczu mogą być pierwszymi oznakami choroby, wymagającymi potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych.

Odpowiednim żywieniem trzeba wtedy uzupełniać rezerwy płynów ustrojowych i wydalanego z moczem białka, a więc utrzymywać dodatni bilans azotowy organizmu.

Nie można przy tym dopuścić by nadmiar produktów azotowych pochodzących z przemiany materii dodatkowo obciążał chore nerki.

Krótko mówiąc , nie należy ani ograniczać, ani zaprzestać podawania psom białka. Jednak musi być ono biologicznie wysokowartościowe i łatwostrawne.

Dopiero przy niemal całkowitym ustaniu funkcji nerek, rozpoznawalnym po moczopodobnym zapachu z pyska i obecności we krwi produktów rozpadu białka normalnie wydalanym z moczem, wskazane jest przejście na dietę bezbiałkową i bogatą w węglowodany.

Zawsze trudno jest dostosować dietę dla psów z niewydolnością nerek. Psy chore powinny jeść regularnie, a ich posiłki powinny być odżywcze. Jest to dodatkowo jeszcze bardziej trudniejsze, ponieważ opiekunowie muszą dokładnie kontrolować ilość fosforu, sodu, białka i innych składników odżywczych znajdujących się w karmach przeznaczonych dla psów.

Produkowane karmy dla psów z chorobą nerek są niesmaczne i wielu naszych najlepszych przyjaciół po prostu nie chce ich jeść. Większość po powąchaniu miski z karmą, odchodzi.

W takim przypadku polecam gotowanie posiłków psom, dostarczających wszystkich składników odżywczych, i które nie będą powodować dalszego uszkodzenia nerek.

Jeśli zechcesz wypróbować poniższe przepisy, proszę, aby powoli i stopniowo zmieniać sposób żywienia Twojego psa, jak również ustalić podawanie leków ze swoim weterynarzem. Chorego psa trzeba karmić kilka razy dziennie małymi porcjami pokarmu. Należy również pamiętać o uzupełnieniu domowej diety naturalnymi preparatami weterynaryjnymi (ich rodzaj i charakter zależy od aktualnych wyników krwi). Warto też wspomnieć, że dietę i stosowanie naturalnych preparatów w niewydolności nerek należy korygować w zależności od postępów choroby. Podane przepisy powinny być dostosowane do aktualnego badania Twojego psa.

Zapoznaj się z podanymi przepisami. Wszystkie one zawierają dobrą równowagę składników odżywczych i zawierają elementy, które powinny zachęcać psa do jedzenia. Podane produkty spożywcze, a więc  mięso, ryby, warzywa, owoce i pozostałe dodatki uznawane są za odpowiednie dla psów z niewydolnością nerek. Staraj się też aby produkty te były organiczne.

Podane receptury przeznaczone są dla średniej wielkości psa na dwa do trzech dni. W każdym przepisie podałam też wielkości składników mineralnych, tak aby każdy opiekun mógł indywidualnie dostosować wielkość porcji dla swojego pupila.

Bardzo ważne jest też aby, pomijać wszelkie niekorzystne składniki w danym przepisie w zależności od aktualnych wyników krwi. Na przykład, jeśli pies ma duże ilości potasu, ziemniaki najlepiej zastępuje się czymś bardziej odpowiednim, zawierającym mniej potasu.

Każdy przepis powinien być wzbogacony dodatkiem naturalnych preparatów weterynaryjnych.

Przepis 1. Kurczak z jajkiem

Składniki: Mięso z kurczaka (280g), dwa jaja ugotowane na twardo, dwa średnie ziemniaki (400g), 1 łyżka tłuszczu z kurczaka, 1 łyżka posiekanej ugotowanej kapusty, 2 łyżeczki 100% organicznego oleju. Nie polecam olejów z łososia. Tanie oleje produkowane są z łososi hodowlanych. Zawierają dużo toksyn. Olej z łososia alaskańskiego, dzikiego jest bardzo drogi.

Wykonanie: Przełóż mięso ze skórą na patelnię, dodaj odrobinę wody i duś na wolnym ogniu aż puści tłuszcz. Przelej tłuszcz do filiżanki. Pozostaw mięso do ostygnięcia, a następnie potnij je na małe kawałki, uważając, aby usunąć wszystkie kości.

Ziemniaki obierz (skóra ziemniaka jest szkodliwa dla nerek), ugotuj do miękkości. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie zmiażdż je widelcem. Nie używaj zielonych ziemniaków, ponieważ zawierają toksyczny związek zwany solaniną.

Ugotuj kapustę (można razem z ziemniakami) i posiekaj drobno. Kapusta zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka i jest korzystnym włóknem w diecie.

Ugotuj jajka, ale użyj tylko jednego żółtka (białko jajka ma mniej fosforu niż żółtka), a następnie posiekaj je i wymieszać ze wszystkimi składnikami razem. Dodaj olej rybny.

Uwaga: Zmielone skorupki z jaj są naturalnym spoiwem fosforu i często mogą być stosowane u psów z niewydolnością nerek. Zawsze jednak staraj się dostosować ilość  skorupek, w zależności od poziomu wapnia, fosforu i potasu uzyskanych w ostatnich wynikach badania krwi. Z jednej wysuszonej i drobno pokruszonej skorupki otrzymuje się około jednej łyżeczki węglanu wapnia, a pół łyżeczki wystarcza na 450 g pokarmu.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.

Ilość składników mineralnych: Cały posiłek dostarcza  1175 kalorii. Fosfor 734 mg; Potas 2133 mg; Sód 384 mg; Wapń 80 mg; Żelazo 5,4 mg; Kwasy tłuszczowe omega-3 3821 mg; Kwas tłuszczowy omega-6 8122 mg; Wysokiej jakości białko 91,2 g; Węglowodany 82,8g; Magnez 157mg; Tłuszcz nasycony 12,2g; Selen 82,4 mcg.

Przepis 2.  Kurczak z warzywami

Składniki: 1 udziec z kurczaka (280g gatunek ludzki), 1 łyżka tłuszczu z kurczaka, 50g zielonej fasoli szparagowej, 200g marchewki, 400g słodkiego ziemniaka (ale tylko w przypadku, gdy stężenie potasu we krwi mieści się w granicach normalnych), 60 g brokułów (ale tylko wtedy, gdy stężenie potasu we krwi mieści się w granicach normalnym), 1 łyżeczkę oleju kokosowego.

Wykonanie: Przełóż mięso ze skórą na patelnię, dodaj odrobinę wody i duś na wolnym ogniu aż puści tłuszcz. Przelej tłuszcz do filiżanki. Pozostaw mięso do ostygnięcia, a następnie potnij je na małe kawałki, uważając, aby usunąć wszystkie kości.

Potnij warzywa na małe kawałki i gotuj je przez 10 minut (gotowanie warzyw sprawia, że ​​są bardziej strawne dla psów, a także niektóre z nich uwalnia fosfor). Wszystkie ugotowane produkty, wymieszaj i dodaj tłuszcz z kurczaka i olej kokosowy.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.

Ilość składników mineralnych:  Cały posiłek dostarcza  1077 kalorii. Fosfor 730 mg; Potas 2269 mg; Sód 493 mg; Wapń 248 mg; Żelazo 7,8 mg; Kwas tłuszczowy omega-3 694 mg; Kwas tłuszczowy omega-6 7809 mg; Białko wysokiej jakości 83g; Węglowodany 96g; Magnez 178mg; Tłuszcz nasycony 14,8g; Selen 62mcg.

Przepis 3. Żołądki z treścią, ryż suszi, jabłko i ogórek

Składniki: 200 g mrożonych żołądków z treścią, szklanka ryżu suszi, pół jabłka (obrane i usunięte pestki), 3  plastry ogórka (pokrojone na ćwiartki).

Wykonanie: Żołądki z treścią można kupić u producentów surowego mięsa dla psów. Żołądki zawierają niewiele fosforu, posiadają też przydatne enzymy, które pomagają oczyścić krew i usuwać toksyny. Należy podać je psu surowe.

Jabłko i ogórek potnij na niewielkie kawałki i wymieszaj z ugotowanym białym ryżem. Biały ryż ma mniej fosforu niż ryż brązowy, a ryż suszi ma najniższy poziom fosforu. Do ryżu oraz jabłka i ogórka dodaj żołądki, wymieszaj i podaj psu. Ten posiłek nie nadaje się do przechowywania, ponieważ jabłko i ogórek ulegają szybkiemu zepsuciu. Więc jeśli chcesz przechowywać posiłek przez trzy dni w lodówce, warzywa dodaj przed podaniem psu jedzenia.

Ten przepis nie nadaje się jako codzienny posiłek dla chorego psa, ponieważ brakuje mu odpowiedniej ilości kalorii i węglowodanów, ale może być podany jako smaczna przekąska za którą którą większość psów przepada.

Ilość składników mineralnych: Cały posiłek dostarcza 402 kalorii. Fosfor 157 mg; Potas 311 mg; Sód 142 mg; Wapń 185 mg; Żelazo 1,87 mg; Kwas tłuszczowy omega-3 28 mg; Kwasy tłuszczowe omega-6 422 mg; Wysokiej jakości białko 28,3 g; Węglowodany 52g; Magnez 53,3 mg; Nasycony tłuszcz 2.8g; Selen 33,8 mcg.

Przepis 4.  Wołowina z dynią, makaronem, miodem

Składniki: 200 g mielonego mięsa wołowego (gatunek ludzki), 200 g dyni, 50 g zielonej fasoli szparagowej, 50 g posiekanej kapusty, 70 g suszonego makaronu, 2 łyżeczki naturalnego (organicznego) miodu.

Wykonanie: Gotuj wołowinę na patelni z 2 łyżkami wody i odstaw do ostygnięcia. Wołowina jest bogata w tłuszcz, i dostarczy energii psom z niewydolnością nerek. Ma też mniej fosforu niż kurczak, co czyni ją czasem lepszym rozwiązaniem niż inne rodzaje mięsa zawierające fosfor.

Usuń skórę z dyni i potnij miąższ na małe kostki. Ugotuj dynię razem z fasolką szparagową i kapustą, do miękkości. Makaron wrzuć do wrzącej wody i gotuj przez 13 minut, odcedź i przelej zimną wodą. Wymieszaj wszystkie ugotowane składniki i dodaj miodu przed podaniem.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.

Ilość składników mineralnych:  Cały posiłek dostarcza 824 kalorii. Fosfor 561 mg; Potas 1445 mg; Sód 140 mg; Waga 155 mg; Żelazo 7,35 mg; Kwas tłuszczowy omega-3 489 mg; Kwas tłuszczowy Omega-6 1263 mg; Wysokiej jakości białko 57,8g; Węglowodany 60g; Magnez 149mg; Tłuszcz nasycony 15,7g; Selen 43,6 mcg.

Przepis 5.  Makrela z ryżem suszi

Składniki: 80 g makreli z puszki odsączonej z oliwy (oliwa z oliwek jest lepsza niż olej słonecznikowy), 50 g ryżu suszi, 150g słodkiego ziemniaka, dwa jajka, 2 łyżeczki czystego (organicznego) oleju z ryb.

Wykonanie: Ugotuj ryż suszi z dodatkiem małej ilości niesolonego masła i pozostaw do ostygnięcia. Ugotuj  słodkie ziemniaki do miękkości i pozostaw do ostygnięcia. W przypadku większych psów zwiększ ilość ryżu i słodkich ziemniaków. Ugotuj jajka na twardo, usuń żółtko z jednego z jaj i posiekaj pozostałe białka i jedno żółtko. Wymieszaj wszystkie składniki i na koniec dodaj olej rybny.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.

Ilość składników mineralnych:  Cały posiłek dostarcza 411 kalorii. Fosfor 350 mg; Potas 797 mg; Sód 227 mg; Wapń 80 mg; Żelazo 3 mg; Kwasy tłuszczowe omega-3 2771 mg; Kwas tłuszczowy Omega-6 911 mg; Wysokiej jakości białko 32g; Węglowodany 38,5g; Magnez 115 mg; Tłuszcz nasycony 6g; Selen 66mcg.

Przepis 6.  Wieprzowina z jogurtem

Składniki: 200 g mięsa mielonego (gatunek ludzki), 1 łyżka naturalnego jogurtu ekologicznego, 130g kaszy jęczmiennej , 400g słodkiego ziemniaka, 100g marchwi, 2 łyżeczki naturalnego miodu.

Wykonanie: Jęczmień jest naturalnym włóknem, który ma korzystne właściwości u psów z niewydolnością nerek. Otręby ryżowe mogą być również stosowane jako substytut. Jogurt jest również przydatny jako probiotyk i zapewnia smaczną okazjonalną ucztę (nigdy nie używać przyprawionego lub sztucznie słodzonego jogurtu, ponieważ jest szkodliwy dla psów). Pomiń jogurt  i usuń tłuszcz z mięsa, jeśli pies cierpi na zapalenie trzustki.

Ugotuj wieprzowinę i pozostaw do ostygnięcia, wywar przelej do filiżanki. Po ostygnięciu potnij mięso na małe kawałeczki . Gotuj kaszę jęczmienną w 2 szklankach wody przez 40 minut, pozostaw do ostygnięcia. Warzywa ugotuj do miękkości. Wymieszaj wszystkie składniki z jogurtem. Na koniec dodaj miodu.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce. Nie dodawaj jogurtu i miodu.

Ilość składników mineralnych:  Cały posiłek dostarcza 1030 kalorii. Fosfor 787 mg; Potas 2054 mg; Sód 301 mg; Wapń 195 mg; Żelazo 7 mg; Kwas tłuszczowy omega-3 128 mg; Kwas tłuszczowy omega-6 3092 mg; Wysokiej jakości białko 68g; Węglowodany 129g; Magnez 166 mg; Tłuszcz nasycony 10,8g; Selen 107mcg.

Przepis 7.  Wołowina i ryż

Składniki: 220 g wołowiny (gatunek ludzki), 100g suchego ryżu suszi, 50g zielonej fasoli szparagowej, 200g słodkiego ziemniaka, 1 łyżeczka czystego oleju kokosowego.

Wykonanie: Gotuj wołowinę na patelni z 2 łyżkami wody i odstaw do ostygnięcia. Po ostygnięciu pokroić mięso na małe kawałki. Gotuj ryż przez 15 minut i pozostaw do ostygnięcia. Ugotuj fasolę szparagową i słodkie ziemniaki i pozostawić do ostygnięcia. Wymieszaj wszystkie składniki i na koniec dodaj olej kokosowy.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.

Ilość składników mineralnych:  Cały posiłek dostarcza 908 kalorii. Fosfor 537 mg; Potas 1206 mg; Sód 181 mg; Wapń 104 mg; Żelazo 8,3 mg; Kwas tłuszczowy omega-3 2034 mg; Kwas tłuszczowy Omega-6 1261 mg; Wysokiej jakości białko 58,7g; Węglowodany 68g; Magnez 103 mg; Tłuszcz nasycony 16,7g; Selen 48mcg.

Przepis 8.  Sardynki z makaronem

Składniki: 80 g sardynek w wodzie w konserwie (nie kupuj sardynek w oleju lub w wodzie, która ma sól), 100 gramów surowego makaronu, 50 g posiekanej kapusty, 40 g mrożonego grochu, 1 łyżeczka oleju rybnego.

Wykonanie: Usuń wodę z sardynek, przełóż je do miseczki i zmiażdż widelcem. Makaron gotuj we wrzącej wodzie 15 minut, przepłucz zimną wodą i odcedź. Gotuj kapustę i groszek około 10 minut, odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Wymieszaj wszystkie składniki razem. Na koniec dodaj olej rybny.

Ugotowany posiłek można przechowywać trzy dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.

Ilość składników mineralnych:  Cały posiłek dostarcza 375 kalorii. Fosfor 513 mg; Potas 484 mg; Sodu 435 mg; Wapń 338 mg; Żelazo 3,3 mg; Kwas tłuszczowy omega-3 1743 mg; Kwasy tłuszczowe omega-6 3014 mg; Wysokiej jakości białko 32g; Węglowodany 36g; Magnez 85 mg; Nasycony tłuszcz 2,3g; Selen 45mcg.

Naturalne preparaty weterynaryjne uzupełniające dietę można zamówić w Psie Diety. Każdy preparat dobierany jest indywidualnie do stanu zdrowia psa.

Przykładowe jadłospisy dla psów z ustała funkcją nerek.

  1.  Wymieszać jajecznicę z ugotowanymi ziemniakami, dodać smalcu wieprzowego lub oleju roślinnego
  2.  Wymieszać ziemniaki puree z odrobina smalcu wieprzowego i dodać jajko ugotowane na miękko
  3.  Ugotowane ziemniaki wymieszać z ugotowana fasolką szparagową i chudym twarogiem
  4.  Wymieszać surowe jajko z ugotowanymi ziemniakami podsmażanymi na tłuszczu.
  5.   Chudy twaróg zagęścić jajkiem ugotowanym na miękko i dodać niewielką ilość chudej, ugotowanej koniny lub mięsa z indyka

Z wdzięcznością 🙂

Dodaj komentarz