Żywienie w chorobach stawów.

3 kroki psiego wellness planu.

Co to jest wellness?

Jest to terapia, która zakłada prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez kładzenie nacisku na harmonię między sferami ciała i psychiki psa, osiąganym dzięki ruchowi, diecie oraz warunków w których przebywa i całym jego otoczeniu.

Na te 3 kroki składać się więc będzie:

1. Suplementacja – zmniejszanie dolegliwości bólowych i zwiększanie zakresu ruchomości stawów.

2. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwalająca utrzymać prawidłową sylwetkę psa.

3.Zapewnienie choremu psu odpowiedniego ruchu.

Konwencjonalne leczenie zapalenia stawów obejmuje zazwyczaj stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak np. Rimadyl. Korzyści z NLPZ są takie, że często zmniejszają szybko ból, ale również powodują szereg działań niepożądanych, w tym wrzodów żołądka, rozstrój żołądka, a nawet śmierci. Dodatkowo nie robią nic, aby naprawić chrząstki lub spowolnić postęp choroby.

Naturalne suplementy stanowią alternatywę do chemicznych środków stosowanych w dolegliwościach stawowych. Nie powodują skutków ubocznych i dostarczają niezbędnych składników do ich regeneracji.

Oznacza to, że nie tylko pomagają w zmniejszaniu bólu stawów, pomagają również w rehabilitacji, a także spowalniają proces ich zwyrodnienia .

1 krok to suplementacja.

Ból w przypadku zapaleń stawów można łagodzić stosując niektóre suplementy diety.

Podawanie suplementów diety takich jak siarczan chondroityny, glukozamina, antyoksydanty (przeciwutleniacze) oraz kwasy tłuszczowe omega-3 jest pomocne w łagodzeniu objawów zapalenia i zwyrodnienia stawów.

Stosowanie odpowiedniej diety Także wpływa na spowolnienie procesu chorobowego. Jej skuteczność oparta jest na wielokierunkowym działaniu: może modyfikować reakcje zapalne, dostarczać substancji odżywiających i regenerujących chrząstkę stawową, chronić przed działaniem wolnych rodników.

Uzupełnij pokarm psa o produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega 3, które zmniejszają stan zapalny. Badania wykazały, że w obecnej chwili najlepszy jest olej z kryla.

Okazało się, żę to niezwykle bogate źródło kwasów tłuszczowych Omega-3 – pod tym względem substancja ta znacznie przewyższa wszelkie oleje z ryb.

Do tej pory uważano, że ryby posiadają najwięcej kwasów Omega 3. Niestety badania wykazały, że mogą one zawierać dużo zanieczyszczeń tj. przemysłowych i toksyn np. rtęci, PCB, metali ciężkich i radioaktywnych substancji trujących.

Tak więc nie są one najlepsze dla Ciebie i Twojego pupila. Podobnie jest z olejami pochodzenia roślinnego ponieważ zawierają one więcej kwasów Omega 6, których nie trzeba uzupełniać w diecie psa.

Odpowiednia dieta.

Dla psów cierpiących z bólu z powodu dysplazji lub zwyrodnienia stawów, kontrola wagi nabiera nowego znaczenia.

Dbałość o zachowanie prawidłowej masy psiego ciała powinieneś rozpocząć już w wieku szczenięcym: polegać to będzie na nie przekarmianiu psiaka oraz dbanie o jego odpowiednią aktywność ruchową (pamiętaj, zbyt intensywny wysiłek może być szkodliwy dla rozwoju kośćca!).

Zbyt duża masa ciała powoduje zwiększony nacisk na stawy wywołując ich nadmierne obciążenie. Dlatego psy z nadwagą są bardziej podatne na rozwój chorób stawów.

U psów z nadwagą często obserwuje się mało aktywny tryb życia, który z czasem doprowadza do utraty masy mięśniowej i może spowodować przedwczesną degenerację stawów. Zwiększona masa ciała wywiera większy nacisk na stawy jak również prowadzi do mechanicznego uszkodzenia stawów, co nasila ból.

Regularna aktywność ruchowa oraz utrzymanie prawidłowej wagi są zatem bardzo ważne dla zdrowia psa.

Podając swojemu psu posiłek zwracaj bardziej uwagę nie na ilość ale bardziej na jakość pokarmu.

Polecam karmienie naturalnymi karmami gotowanymi lub surowymi. Zapamiętaj, że składniki, takie jak pszenica, kukurydza i soja (obecne w dużych ilościach w karmach) powodują wzrost zapalenia i zwiększają ból stawów.

Zapewnienie zrównoważonych, przygotowywanych w domu, gotowanych lub surowych posiłków to doskonały wybór, ale nie każdy jest zwolennikiem takiego karmienia. Więc co można w takim przypadku zrobić? Oto kilka propozycji:

– Jeśli karmisz swojego psa suchym pokarmem, upewnij się, że jest wysokiej jakości i nie zawiera konserwantów ani barwników, ani żadnych sztucznych dodatków.

– Zmniejsz ilość suchej karmy, a w zamian dodaj wysokiej jakości pokarm w konserwach. Żywność w puszkach ma zazwyczaj wyższą zawartość mięsa i niższą zawartością ziaren. Sprawdź producentów, którzy spełniają te wymagania.

– Dodawaj zawsze kubek surowych owoców i warzyw do jedzenia Twojego psa każdego dnia. Niektóre owoce i warzywa, takie jak wiśnie, szpinak i brokuły mają właściwości przeciwzapalne.

Jakie warzywa o owoce możesz podawać swojemu psu?

Możesz podać startą marchew, ogórki, sałatę, jabłka, seler lub cokolwiek masz pod ręką. Wymieszaj to z karmą dla psa – tą suchą i naturalną.

Unikaj awokado, cebuli, pieczarek, pomidorów i winogron, ponieważ mogą być toksyczne dla psa.

Jeśli pies ma nadwagę to na klatce piersiowej możesz zaobserwować tworzenie się charakterystycznych wałeczków. Utrata masy ciała powoduje znaczne zmniejszenie kulawizny u otyłych zwierząt cierpiących na zwyrodnienia stawów. U psów, podobnie jak u ludzi, zbyt szybkie chudnięcie w krótkim okresie czasu może być niebezpieczne.

Nadwaga, którą pies nabył przez rok lub dwa lata, na pewno nie zniknie w ciągu 2 – 3 tygodni. Musisz liczyć się z tym, że potrwa to dłużej. Tak więc przygotuj się na dużą, dozę cierpliwości i konsekwencji, bo tylko w ten sposób Ty i Twój pies osiągniecie cel.

Przykładowy jadłospis „na odchudzanie”

1. Ugotuj porcję bardzo chudej wołowiny, posiekaj i wymieszaj z ziemniakami pure.

2. Rosół z mięsa wołowego, do tego surowa, starta marchewka.

3. Chudy twaróg z owocem sezonowym.

Przykładowy jadłospis dla psa po odchudzaniu lub utrzymującego prawidłową wagę.

1. Ugotowanego indyka, wymieszać z porcją ryżu i gotowanymi warzywami.

2. Twaróg wymieszać z owocami sezonowymi i ugotowanym ryżem.

3. Surowa wołowina, płatki owsiane gotowane, duszona fasolka szparagowa.

W każdym przypadku posiłki powinny być uzupełniane suplementami.

Możesz obliczyć zapotrzebowanie Twojego psa na energię mnożąc jego masę podniesioną do potęgi 0,75 przez 120 lub 140. Potrzebny będzie Ci do tego najzwyklejszy kalkulator z funkcją potęgowania i waga Twojego psa.

Powiedzmy, że Twój pies waży 20 kg. Podniesienie do potęgi o wykładniku 0,75 daje 9,45. Zapotrzebowanie na energię obliczysz mnożąc ten wynik – dla młodych, aktywnych psów przez 140, a dla starszych, statecznych oraz o obfitej sierści przez 120.

Wynik, który otrzymasz to ilość kalorii, którą powinien otrzymać Twój pies codziennie. Wtedy do końca swojego życia nie utyje ani nie schudnie.

Obliczając ilość pokarmu na podstawie zapotrzebowania na energię powinieneś wziąć pod uwagę, że jej część nie zostanie przez psa strawiona. Część ta może być różna w zależności od rodzaju pokarmu.

Mięso jest pokarmem bardzo łatwo przyswajalnym, tak więc pochodząca z niego większość energii zasili psi organizm, warzywa tylko w niewielkim stopniu i ich znaczna część ogólnej energii zostanie usunięta wraz z kałem.

Podany przeze mnie wzór pozwoli Ci uzyskać wartości przybliżone.

3. Odpowiedni trening.

Odpowiednie ćwiczenia są ważne dla Twojego psa we wszystkich etapach jego życia. Utrzymują psa w dobrej kondycji i zmniejszają problemy behawioralne. Dla psa z CHD, ćwiczenia powinny być nadal częścią ogólnego stylu życia, ale umiar jest tutaj kluczowy.

Co może zyskać Twój pies podczas wspólnych z Tobą ćwiczeń?

– Poprawę metabolizmu i spalenie nadmiaru kalorii, pomoc w utrzymaniu właściwej wagi.

– Pomoc w stabilizacji stawów poprzez wzmocnienie mięśni otaczających.

– Poprawę kondycji i wytrzymałość przy jednoczesnym zwiększeniu dobrego samopoczucia.

– Poprawię krążenia.

Jeśli Twój pies nie czuje się najlepiej, poczekaj z ćwiczeniami aż ból złagodnieje. W dolegliwościach bólowych nawet spacer do jedzenia jest dla niego dużym wyzwaniem.

Po złagodzeniu bólu zachęcaj swojego psa do:

– Krótkich spacerów – jest to najbardziej odpowiednia forma ruchu dla chorych psów. Nie oddalaj się zbytnio od miejsca, w którym rozpoczęliście spacer. Pamiętaj, że musicie wrócić.

– Pływania – niektóre psy lubią tę formę ruchu inne nie. Pływanie jest doskonałym ćwiczeniem dla psów ponieważ obejmuje prawie wszystkie grupy mięśni niezbędnych do poruszania się.

– Unikaj działań, które powodują nadmierne obciążenie w okolicy bioder. Obejmuje to bieganie i skakanie.

One thought on “Żywienie w chorobach stawów.”

Dodaj komentarz