Czy to na pewno alergia?

Czy zastanawiałeś się może, dlaczego Twój pies, mimo że jest na diecie hypoalergicznej, eliminacyjnej opartej na suchej karmie nadal gryzie i liże swoje łapy?

Problem lizania i gryzienia łap być może nie jest spowodowany alergią lecz istnieje inna przyczyna.

Karma może nie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia psa, mało tego – mogą się po długotrwałym karmieniu pojawić objawy poważnych niedoborów żywieniowych. Dlaczego? Ponieważ hypoalergiczna monodieta jest karmą wysoko przetworzoną i zawiera wiele toksyn.

Przeczytaj proszę składniki hypoalergicznej karmy Hillsa:

Skrobia, hydrolizowana wątroby kurczaka, olej sojowy (konserwowany BHA, galusan propylu i kwas cytrynowy), hydrolizowane mięso kurczaka, celuloza w proszku, kwas mlekowy, fosforan dwuwapniowy, węglan wapnia, monostearynian glicerolu, chlorek potasu, sól jodowana, chlorek choliny, witaminy (witamina E), L-askorbylu-2-polifosforan (źródło witaminy C), niacyna, tiamina, witamina A, pantotenian wapnia, biotyna, witamina B12, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, witamina D3, kwas foliowy), DL- metionina, minerały (siarczan żelaza, tlenek cynku, siarczan miedzi, tlenek manganu, jodan wapnia, selenin sodu), tauryna, konserwowany mieszaniną tokoferoli i kwasem cytrynowym, ekstrakt z rozmarynu, beta-karoten.

Czy zwróciłeś uwagę na, że na pierwszym miejscu znajduje się skrobia, a na drugim hydrolizowana wątróbka z kurczaka?

Każdy, kto posiada choćby minimum podstawowej wiedzy o żywieniu wie, że skrobia jest jednym z głównych czynników powodującym otyłość i cukrzycę. Badania wykazują również, że dieta wysoko węglowodanowa wpływa na rozwój nowotworów. Jeśli chodzi o wątrobę, to powszechnie wiadomo, że kurczakom podawane są duże ilości antybiotyków i hormonów, i wątroba z kurczaka to ostatnia rzecz, jaką chciałabyś karmić swojego psa, ponieważ jest organem, który gromadzi toksyny w najwyższym stężeniu.

BHA jest kolejnym składnikiem, który mnie przeraża. Jest rakotwórczy i nie powinien być już dawno wykorzystywany do produkcji karm.

Olej sojowy – 91% wszystkich produktów wytworzonych z soi jest GMO.

Chyba wystarczy. Mogłabym tak analizować skład ale nie chcę wprowadzić Ciebie ani siebie w przygnębienie.

No chyba, że stwierdzisz, że dodatek ekstraktu z rozmarynu i beta karoten spowoduje, że karma okaże się zdrowa dla Twojego psa – alergika.

Największym paradoksem jest to, że większość psów, które są karmione karmami dla alergików nie ma alergii.

A co to jest w takim razie?

Możesz też napisać mi, że nie tylko alergia jest przyczyną lizania i gryzienia łap. Zgadzam się z Tobą. Istnieje pewien procent psów, które liżą łapy na tle nerwowym, z nudów, po kontakcie z czynnikiem chemicznym jak również po powstaniu wtórnego zakażenia bakteryjnego z powodu urazu skóry wynikłego z lizania czy gryzienia.

Większość psów liże swoje łapy, ponieważ mają one nieprawidłowe czucie w łapach. To stwierdzenie wynika również z moich doświadczeń.

Psy cierpią z powodu częstych urazów karku spowodowanych obrożą bo ciągną na smyczy, a ludzie aby powstrzymać ich przed ciągnięciem czy szarpaniem zakładają im kolczatki. I to jeszcze bardziej potęguje obrażenia.

Możesz czuć się zaskoczony. To jeszcze Ci „dołożę”. Nawet szeroka obroża nie uchroni Twojego psa przed urazami w obrębie kręgosłupa szyjnego zwłaszcza kiedy pies biegnie i trafi na koniec smyczy.

Urazy szyi i pleców powodują ucisk mięśni, co wpływa na nerwy przyporządkowane konkretnemu obszarowi ciała.

Kilka przykładów:

– Lizanie ręki od strony grzbietowej i między palcami spowodowane jest urazem szyi w dolnym odcinku.

– Lizanie po przedramieniu jest spowodowane przez ucisk między łopatkami (często spowodowane upadkiem, urazem szyi, kopaniem lub nadmiernym pływaniem).

– Lizanie tylnych łap może być spowodowane zaburzeniami w obszarze kręgosłupa lędźwiowego.

Co powinieneś zrobić, kiedy zauważysz, że Twój pies gryzie lub liże łapy.

– Przede wszystkim staraj się zamienić obroże na szelki.

– Staraj się przez co najmniej miesiąc ograniczyć psu skakanie, pływanie – wszystkie czynności, które mogą spowodować uraz w obrębie kręgosłupa.

– Udaj się do fizjoterapeuty lub kręgarza aby ten ocenił stopień urazu i ewentualnie dokonał korekcji.

– Wprowadź zdrową dietę, wzbogacona odpowiednimi suplementami, przeprowadź oczyszczanie organizmu.

– Jeśli Twój pies cierpi z powodu silnych obrażeń udaj się do swojego lekarza wet. na konsultację i leczenie.

– Nigdy nie używaj szkodliwych leków przeciwzapalnych, takich jak Metacam który powoduje poważne efekty uboczne , chyba że uważasz, że owrzodzenie żołądka, zaburzenia krzepnięcia krwi i uszkodzenie nerek za błahe uszkodzenie organizmu.

Jeśli podoba Ci się mój post – polub go. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *