Żywienie psów wykastrowanych i sterylizowanych

Psy kastrowane i sterylizowane wymagają odpowiedniej diety oraz dużej porcji ruchu. Jak zatem należy karmić  psy po zabiegu kastracji/sterylizacji?

Po zabiegu kastracji lub sterylizacji bardzo często dochodzi do zmiany nawyków żywieniowych psów i zwiększa się wtedy ich dzienne spożycie pokarmu. Według przeprowadzonych dotychczas badań, u wykastrowanych psów możliwy jest nawet 20% wzrost spożycia pokarmu, przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania energetycznego. Dlatego zachowanie niezmienionej diety po zabiegu, może prowadzić to do rozwoju nadwagi i otyłości u takiego psa. Podstawową przyczyną otyłości kastrowanych psów jest zmiana wydzielania hormonalnego, co bardzo wpływa na metabolizm organizmu.

Większy apetyt stymuluje wydzielanie tak zwanej greliny, czyli „krótkotrwałego sygnału głodu”. Koncentracja greliny we krwi wzrasta w czasie głodzenia i spada zaraz po posiłku, a u psów otyłych jej poziom jest o 24% wyższy, niż u psów odchudzonych.

Apetyt psa jest również pobudzany przez bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego, czyli łatwa dostępność i smakowitość pokarmu oraz obecność lub brak opiekuna. Im bardziej opiekun jest związany ze swoim psem, tym większe będzie ryzyko pojawienia się otyłości u takiego zwierzaka.

Po zabiegu opiekun musi wprowadzić w życie zasadę oznaczającą, że pies będzie jadł o 30% mniej, niż przed wykonanym zabiegiem. Nadmierny apetyt po zabiegu sterylizacji/kastracji u większości psów wzrasta z powodu pojawienia się huśtawki hormonalnej i jeśli od razu opiekun nie wprowadzi środków zapobiegawczych, to pies będzie zjadał nadmierną ilość pokarmu, co doprowadzi go do otyłości. Dlatego opiekun musi pamiętać aby po operacji kastracji/sterylizacji  wprowadzić dietę i ściśle jej przestrzegać. Będzie to wiązało się ze stałymi porami spożywania posiłków, zakazem podjadania i „urozmaicania” diety.

Najlepsza dieta dla kastrowanych psów.

Dieta psa po kastracji ma być przede wszystkim niskokaloryczna. Zatem należy wyeliminować tłuste mięsa, zbędne węglowodany i inne tuczące psie potrawy. Konieczne będzie także ograniczenie podawania przekąsek i dokarmiania psa między posiłkami. Jeśli opiekun ma zwyczaj nagradzania psa smakołykami za dobrze wykonywane polecenia, to smakołyki te powinien uwzględnić w jego diecie. Opiekun powinien zadawać sobie sprawę, że wszelkie zaniedbania żywieniowe będą powodem odkładania się nadmiaru tłuszczu na ciele jego psa, co spowoduje otyłość i pojawienie się szeregu chorób m.in.: cukrzycy, chorób wątroby, problemów i niewydolności sercowo-naczyniowych, przedwczesnych zmian degeneracyjnych w stawach, zwiększonego ryzyka kamicy moczowej. Psy tak samo jak i ludzie, cierpią i chorują z powodu otyłości!

Podjadanie kąsków między posiłkami głównymi, a więc nagrody za posłuszeństwo, przekąski itp., z których opiekun nie chce lub nie może zrezygnować powinny być uwzględnione w całodzienny posiłek. Większość opiekunów nie bierze pod uwagę kaloryczności psich przekąsek. Najlepiej więc jest wkomponować je w dzienną dawkę pokarmową psa i  korzystać z niskokalorycznych przysmaków lub takich, które są naprawdę użyteczne. A takich jest niewiele Wtedy opiekun nie  będzie musi rezygnować z przysmaków, a pies będzie otrzymywał dzienną porcję jedzenia bez dodatkowych kalorii.

Kolejna ważna sprawa, to dobór posiłków odpowiednio do rasy psa, jego masy ciała, wieku, jego cech indywidualnych i pory roku. W zależności od wielkości ciała, inaczej żywi się psy ras małych, a inaczej psy ras średnich i dużych. W przypadku dorosłych psów o dużej lub średniej wielkości ciała, zwykle wystarcza  podanie im jednego posiłku w ciągu dnia). Psy małe i miniaturowe, z powodu szybszej przemiany materii, powinny otrzymywać 2 posiłki dziennie.

Czym karmić wykastrowanego psa?

Psy kastrowane, można karmić, tak jak i wszystkie inne, stosując dietę naturalna czyli gotowanym lub surowym jedzeniem. Dieta surowa jest szczególnie wskazana dla psów kastrowanych, ze względu na obecność sporej ilości surowych warzyw, a więc  zawiera duzo błonnika.

Można również przygotowywać psu gotowane posiłki składające się z chudego mięsa i warzyw.

Obie diety powinny być uzupełnione naturalnymi preparatami, które uzupełnią niedobory żywieniowe.

Ćwiczenia i spacery.

Kastrowane psy nie odczuwają żadnych frustracji z tego powodu – nie są świadome własnej seksualności. Gdy przestają działać hormony, jak dzieje się to w przypadku usunięcia gruczołów płciowych, psy przestają odczuwać potrzebę kopulacji i nie reagują nadmiernym pobudzeniem i skłonnościami do „gonienia” w okresie cieczek. Temperament wysterylizowanych psów nie ulega zdecydowanej zmianie  ale też nie ma z nimi już więcej kłopotów. Niektórzy weterynarze i opiekunowie wykastrowanych psów twierdzą, że osobniki,  wcześniej nadpobudliwe czy agresywne, po kastracji stają się łagodne, spokojne i posłuszne.

Jeśli pies przed kastracją był wesoły i łagodny, ponoć po zabiegu jest taki sam. Każdy kastrat ma pozostać wesołym towarzyszem zabaw, gotowym na wszystkie polecenie opiekuna. Zaletą zabiegu ma być jeszcze to, że będzie bardziej pilnował się swojego pana,  nie będzie odczuwał ochoty do ucieczek, w celu poszukiwania partnera seksualnego. Ponieważ kastrowany pies może wykazywać tendencję do tycia, dlatego oprócz odpowiedniej diety, takiemu zwierzęciu opiekun powinien zapewnić odpowiednio większą porcję ruchu na świeżym powietrzu. Może to być np. codzienny długi spacer lub tak ostatnio modne psie sporty. Bez odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego, sama dieta nie wystarczy. Te dwa połączone ze sobą czynniki , pozwolą utrzymać pupila w dobrej kondycji i zdrowiu.

Z wdzięcznością.

2 thoughts on “Żywienie psów wykastrowanych i sterylizowanych”

Dodaj komentarz