Homeopatia jest postępowaniem leczniczym, które nie uznaje rozważań częściowych, lecz zawsze zwraca uwagę na „cały system”, w którym znajduje się i działa człowiek.
Twórca homeopatii lekarz Samuel Hahnemann, opisał zdrowie jako tajeniczą siłę życiową, która ożywia cały organizm. Dopóki ta energia witalna pozostaje nienaruszona, dopóty odpiera wszelkie ataki chorób. Hahnemann uważał, że każda choroba jest tylko zewnętrzną widzialną oznaką zasadniczego zaburzenia całego organizmu. W razie choroby należy więc wzbudzić sparaliżowana siłę witalną organizmu, by mogła znowu podjąć swoje funkcje obronne.
Dla wzbudzenia na nowo siły witalnej Hahnemann opracował sposób leczenia, różniący się zasadniczo od stosowanej terapii lekowej, nazwanej przez niego alopatią. Wyszedł z założenia, że podobne należy leczyć podobnym. Jego teza brzmiała: Środek, który w wysokich dawkach wywołuje u zdrowego określone objawy chorobowe, może w małych dawkach wywołać u chorego bodziec, który wygasi chorobę. Środowisko lekarskie poddało teorię poddało teorię Hahnemanna ostrej krytyce.
Terapia lekowa już półtora wieku wcześniej przyjęła, że lek ma działać „przeciw” chorobie, a nie „podobnie” jak choroba. Przede wszystkim zupełnie bezsensowne wydawały się ekstremalnie rozcieńczone dawki ekstraktów roślinnych i minerałów.
Jednak właśnie to łagodne podejście do cierpień fizycznych i bólu przyniosły Hahnemannowi duży sukces u pacjentów. Poświęcał swoim chorym wiele czasu i uwagi. Jest to do dzisiaj podstawowa zasada leczenia homeopatycznego. Trafna terapia winna objąć całego człowieka. Każdy chory musi być traktowany jako odmienny, wyjątkowy przypadek.
Zainteresowanie homeopatycznymi metodami leczenia rośnie wraz ze wzrostem niezadowolenia z tradycyjnej „medycyny oficjalnej”. Coraz więcej ludzi doświadcza, że liczne alopatyczne leki obok swojego działania podstawowego wykazują nieprzyjemne lub poważne działania uboczne. Przekonują się również, że na wiele chorób tradycyjne leki w ogóle nie wpływają – są po prostu nieskuteczne.
Okazało się również, że homeopatia jest bardzo skuteczna i bezpieczna w leczeniu psów, ponieważ środki używane tutaj nie powodują efektów ubocznych, jak to ma miejsce w lekach standardowo stosowanych. Zostało naukowo udowodnione, że stosowanie leków homeopatycznych działa u zwierząt i z reguły przynosi korzyści. Homeopatia pobudza wrodzone zdolności organizmu do samoleczenia, a po przejściu choroby staje się on odporniejszy i zdrowszy. Wzmacnia także naturalne siły odpornościowe organizmu.
One thought on “Homeopatia w terapii psów.”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Napisze pani coś o starych psach? Mam jednego takiego pięknego z szumami w sercu. :-/ Leki, leki, leki. Grrrr….