Cykl artykułów – czy podawac psu…oregano

Większość z nas zna oregano jedynie ze względów kulinarnych. Jego zastosowanie w kuchni jest bezdyskusyjne. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zioło to ma ogromne znaczenie lecznicze. Zawarte w oregano składniki mają właściwości przeciwbakteryjne, rozkurczowe i przeciwutleniające.

Lecznicze właściwości oregano
  • Uważa się, że składniki fenolowe olejku z oregano skutecznie niszczą m.in. bakterie Klebsiella, E. coli, Salmonella i H. pylori. Co istotne, oregano niszcząc patogeny nie wpływa negatywnie na poziom dobrych bakterii w jelitach.
  • W wielu badaniach wykazano silne właściwości przeciwgrzybicze, szczególnie w stosunku do Candida albicans. Stwierdzono m.in. skuteczność oleju z oregano w leczeniu kandydozy jamy ustnej.
  • W innych niedawno przeprowadzonych badaniach udowodniono właściwości przeciwbakteryjne oregano w stosunku do H. pylori odpowiedzialnej za większość wrzodów dwunastnicy i żołądka. Bakterie te uważa się za trudne do usunięcia, jednak w badaniach wykryto, że oregano hamuje produkcję ureazy (odpowiedzialnej za uszkadzanie błon śluzowych) przez te bakterie.
  • Olejki eteryczne w oregano rozluźniają mięśnie gładkie i mogą być pomocne w ograniczaniu skurczów mięśni, szczególnie w schorzeniach układu trawiennego, takich jak: zespół jelita wrażliwego, wzdęcia czy nerwica żołądka.
  • Oregano łagodzi różnego rodzaju kaszel, co może wynikać z jego działania rozkurczowego. Wykazano także, że działa jako środek wykrztuśny, pomagając w usuwaniu śluzu w nieżycie nosa.

Podawać psu Oregano? Odpowiedź – Tak

Świeże liście oregano można bez obawy podawać psu. Roślinę tę można stosować u psów z zapaleniem stawów, szczególnie u tych z nadwagą i starszych. Można również wspomóc leczenie alergii i ran na skórze ze względu na jego bakteriobójcze i przeciwgrzybicze działanie. Niektóre psy mogą być uczulone na niektóre zioła więc podając pierwszy raz oregano należy bacznie obserwować psa.

Jesli chcesz użyć oregano w leczeniu miejscowym wyprysku, alergii lub ran dobry może okazać się olej. Wcześniej należy przeprowadzić próbę uczuleniową i sprawdzić czy po zastosowaniu olejku nie doszło do rozwoju podrażnienia skóry. Jeśli nie, to spokojnie można przeprowadzić kurację.

Nie należy stosować samego olejku – miejscowo – przygotowuje się olejek w stosunku 1:4 z oliwą z oliwek. Stosowanie do pyszczka to 2 – 3 krople olejku na 9 kropli oliwy z oliwek. Podawanie do pyszczka może nastręczać problem ponieważ psom nie bardzo odpowiada jego smak.

Zastosowanie:

– dodaje się do posiłku przy braku apetytu u zwierząt;
– podaje się przy zaburzeniach trawiennych i nadmiernej fermentacji;
– zalecane przy wzdęciach;
– stosuje się w chorobach pasożytniczych i wirusowych (również profilaktycznie);
– wspomagająco w chorobach dróg oddechowych i reumatycznych;
– miejscowo i w postaci kąpieli w dermatozach i trudno gojących się ranach (szczególnie przebiegających ze świądem).

Dla łakomczucha

Ciasteczka wątróbkowo-marchwiowe z oregano

Składniki:

45 dkg wątróbki wołowej lub indyczej
1/3 szklanki startej marchewki
1 całe jajko
1 szklanka mąki kukurydzianej
1 łyżeczka oregano

Wykonanie:

1. Rozgrzej piekarnik do temp. 180 stopni
2. Drobniutko posiekaj wątróbkę
3. Marchewkę zetrzyj na tarce na małych oczkach
4. Wątróbkę, marchew i jajko przełóż do miksera, zmiksuj składniki na puree
5. W drugim naczyniu wymieszaj mąkę kukurydzianą i oregano, przelej zawartość z malaksera, wyrabiaj ciasto aż wszystkie składniki się połączą
6. Przełóż ciasto do natłuszczonej foremki i włóż do nagrzanego piekarnika.
7. Czas pieczenia 30 min, studzenia na kratce około 5 minut.
8. Poluzuj nożem upieczone ciasto, odwróć foremkę do góry dnem, aż ostygnie.
9. Potnij upieczony placek na małe kwadraciki.

Ciastka można przechowywać w lodówce przez tydzień, zamrożone w zamrażarce 6 miesięcy.

Smacznego.


Dodaj komentarz