Cykl artykułów – czy mogę podać psu… buraczki

Jeśli jesteś opiekunem psa, który uwielbia buraczki i czasem patrząc, jak Twój pies je pałaszuje ze smakiem może zastanawiasz się, czy pies może jeść buraki, czy one mu czasem nie zaszkodzą?

Moja odpowiedź – tak psy mogą jeść buraki i są one dla nich bardzo zdrowe.

Świeże buraki są doskonałym źródłem witaminy C, B, manganu, żelaza, włókien, potasu, magnezu i innych składników korzystnych nie tylko dla Ciebie ale również dla Twojego psa. Świeże, surowe plastry buraczka mogą służyć jako przekąska lub być dla psa wspaniała ucztą.

Nie należy jednak podawać psu buraczków konserwowych. Buraczki w słoikach zawierają z reguły środki konserwujące i sól, która podawana w nadmiarze może prowadzić do problemów z nerkami.

Nie obawiaj się podawania Twojemu psu buraków ale rób to z umiarem. Ich nadmiar prowadzi do rozstroju żołądka i biegunki. Czasem może spowodować objawy nietolerancji.

Jeśli karmisz swojego psa suchą karmą uważnie czytaj jej skład. Większość komercyjnych karm zawiera wysłodki buraczane. Pies, który zjada taka karmę może mieć problemy z trawieniem cukru z miąższu buraka.

Objawem takiej nietolerancji może być infekcja ucha, łzawienie oczu, rozstrój żołądka i wymioty. Zazwyczaj kończy się to leczeniem sterydami i lekami przeciwhistaminowymi. A przecież problem można rozwiązać poprzez wyłączenie takiej karmy z diety psa. I w ogóle karmy.

Przepis dla łamkomczucha i dla Ciebie

Składniki:

3 średnie buraki
1 szklanka gotowanej komosy ryżowej (quinoa)
5 dkg koziego sera lub białego chudego
2 łyżeczki oliwy z oliwek
1 łyżeczka octu jabłkowego organicznego
zmiażdżony ząbek czosnku – jeśli Twój pies go lubi

Wykonanie:

Umyj buraczki i ugotuj je do miękkości. Pozostaw do wystudzenia po czym pokrój je na drobną kosteczkę. Pozostałe składniki wymieszaj z buraczkami. Odłóż porcję dla siebie posól i popieprz ją do smaku. Posyp zielonym koperkiem obie porcje.

Smacznego.

Dodaj komentarz