Cykl artykułów – czy mogę podać psu – popcorn?

Prażona kukurydza jest popularna wśród miłośników kina. Często zdarza się, że razem ze swoim psem oglądacie filmy. Przegryzanie popcornu działa uspokajająco, więc w momencie grozy na pewno podasz swojemu psu kilka chrupek dla uspokojenia ;).

Zadajmy sobie teraz pytanie, czy te zgrubienia, które znajdują się w popcornie są dobre dla psów? Zapewne słyszałeś, że niektóre produkty spożywcze dla ludzi są śmiertelne lub toksyczne dla naszych pupili.

Czy mogę dać psu popcorn? Odpowiedź – Nie zalecany.

Popcorn nie jest produktem wysokiego ryzyka dla psów, niemniej jednak należy obserwować go podczas jego jedzenia. Na pewno zjedzenie go nie spowoduje śmierci Twojego pupila. Najlepszy popcorn jest przygotowywany własnoręcznie przez Ciebie. Kupowany w sklepie jest solony, tłusty może zawierać sztuczne aromaty – należy pamiętać, że takie produkty są bardzo szkodliwe dla psów. Należy je więc eliminować lub wykluczyć z diety.

Ryzyko związane z podaniem psu popcornu.

W rzeczywistości popcorn jest zdrowa przekąską. Jest bogaty w błonnik, dlatego może pomagać w trawieniu. Zawiera także dużo węglowodanów, a więc doda Tobie i Twojemu psu zastrzyk energii.

Pomimo, że takie wspólne zjadanie popcornu jest świetną zabawą, to nie należy zbyt często podawać go psom. Widzisz, psy nie przeżuwają dokładnie pokarmu, a duże wręcz go połykają. Duży pies będzie połykał podawane mu kawałki popcornu. Jego środki nie są łatwostrawne i mogą spowodować rozstrój psiego żołądka.

Zdarzały się również przypadki zadławienia szczególnie u małych psów. Na całe szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Czasem maleńkie kawałki popcornu uwięzną między psimi zębami i powodują u niego silny ból dziąseł. Nie jest to przyjemne.

Czy popcorn nadaje się dla psów, czy nie?

Ponieważ nie jest uważany za wysoce niebezpieczny może być podawany od czasu do czasu psom jako np. nagrody podczas szkolenia lub przekąski.

Jeśli Twój pies toleruje popcorn możesz mu go podawać. Pamiętaj jednak aby nie był solony, tłusty i nie zawierał sztucznych barwników i innych dodatków. Zbyt dużo soli i cukru prowadzi do otyłości, chorób serca, cukrzycy, biegunki a nawet do chorób stawów. Albo, co gorsza, Twój pies może mieć ogólną niewydolność narządów. Najlepiej przygotowywać popcorn dla psa w domu.

Konkluzja – podawać psu popcorn, czy nie podawać?

Jak już tak koniecznie chcesz podawać psu przysmaki, na rynku jest ich bardzo duży wybór. Dając psu przekąskę okazujesz mu podziw i uznanie za dobrze wykonaną dla Ciebie pracę. Jest to również wyraz Twojej miłości do Twojego kudłatego przyjaciela. Jeśli obawiasz się o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa podawaj mu własnoręcznie przygotowane smakołyki i jedzenie. I niekoniecznie musi to być popcorn.

Dziękuję.

2 thoughts on “Cykl artykułów – czy mogę podać psu – popcorn?”

  1. Moj cavis jest takim zebrakiem ,mam dla niego w takich przypadkach ,chipsy jablkowe lub gruszkowe ,czyli jablka lub gruszki krojone na plasterki i suszone w piekarniku razem przegryzamy sobie .On jest szczesliwy ,ze je to co Pani.

Dodaj komentarz