Cykl artykułow – czy mogę podac psu … kurkumę

Tej wspaniałej przyprawię poświęcę trochę więcej miejsca. Kurkuma powinna zagościć w diecie Twojego psiego przyjaciela.

Dlaczego?

Oto moja odpowiedź.

Po pierwsze kurkuma zawiera bioaktywny związek – kurkuminę, posiadająca właściwości przeciwbólowe. Z tego powodu jest ona świetnym dodatkiem do żywności dla zwierząt cierpiących z powodu dolegliwości bólowych np. stawów oraz chorób, które powodują ból.

Ale to tylko jedna z korzyści kurkuminy.

Tradycyjna medycyna Wschodu używa kurkumy ze względu na jej właściwości oczyszczające cały organizm, stymulujące produkcję żółci w wątrobie, jako środek wzmacniający pracę żołądka, do dezynfekcji ran. Używano jej także do leczenia biegunki, jako środek przeciw pasożytom i do leczenia grzybicy.

Stary lek odkryty na nowo

Zachodnia medycyna coraz bardziej łaskawie patrzy na osiągnięcia medycyny Wschodniej. Obecnie w Stanach Zjednoczonych prowadzi się na szeroką skalę badania nad zastosowaniem kurkuminy do leczenia objawów wielu chorób. Dr Randy J. Horwitz, dyrektor medyczny Centrum Medycyny Integracyjnej dla Arizony oraz asystent profesora medycyny klinicznej na Uniwersytecie Arizona College of Medicine, twierdzi „Kurkuma jest jednym z najsilniejszych dostępnych obecnie naturalnych środków przeciwzapalnych”. I dalej „Kurkumina doskonale sprawdza się w leczeniu objawów spowodowanych zapaleniem stawów oraz objawów spowodowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów”. To bardzo dobra wiadomość dla opiekunów psów zmagających się z chorobami stawów u swoich pupili.

Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które powodują bolesne stany zapalne i uszkodzenia stawów spowodowane tym zapaleniem. To bardzo istotna informacja.

Silne właściwości przeciwzapalne oraz fakt, że kurkumina jest silnym środkiem antyseptycznym i przeciwbakteryjnym sugeruje, że jest również niezwykle korzystna do odkażania i leczenia zranień na skórze. Badania wskazują, że do miejscowego leczenia skóry dobrze jest wymieszać kurkuminę z miodem. Miód posiada również wysokie właściwości antybakteryjne. Taką pasta smaruje się uszkodzone miejsca na skórze psa. Oczywiście trzeba mieć oko na swojego kudłatego przyjaciela bo zanim pasta zacznie działać może ona zostać przez niego wcześniej zlizana ze smakiem.


Silne i zdrowe serceCzęstym problemem u starszych psów są choroby serca. Podobnie jak my, nasze psy narażone są na pojawianie się skrzepów i nadmiar złego cholesterolu. Być może słyszałeś o LDL – złym cholesterolu i HDL – tym dobrym. Podawanie szczypty kurkuminy seniorowi do jedzenia obniży poziom złego cholesterolu i poprawi stan jego wątroby.

Kurkuma pomaga rozrzedzić krew zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania śmiertelnych skrzepów, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Jeśli Twój pies przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi, a chciałbyś spróbować podawania kurkuminy skontaktuj się ze swoim zaufanym weterynarzem, który ustali odpowiednią dawkę.

Generalne porządki wewnątrz organizmu

A co z wątrobą? Kurkumina doskonale poradzi sobie z nadmiarem zgromadzonych w niej toksynach.

Środowisko, w którym żyjemy jest coraz bardziej toksyczne. Skutki odczuwa nie tylko opiekun ale także jego pies. Nasze psy są wrażliwe na toksyny środowiskowe oraz te, które występują w żywności zwłaszcza w produkowanych karmach i smakołykach.

Wątroba odgrywa istotną rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. To właśnie wątroba pracuje dzień i noc aby oczyścić krew z chemikaliów, trucizn, bakterii oraz innych obcych ciała, usiłujących okraść ze zdrowia Ciebie i Twojego psa.

Jest w tym mistrzem. Postaraj się aby wasze wątroby były zdrowe i efektywnie pracowały.

Gdy wątroba pracuje efektywnie, jest w stanie usunąć z krwi 99% bakterii i innych trujących toksyn, zanim krew wróci do krwiobiegu.

Jeśli Twój pies ma już problemy z wątrobą i przyjmuje leki skontaktuj się z Twoim zaufanym weterynarzem aby określił dawki kurkuminy dla Twojego psa.

Kurkumina posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Jednym z ciekawszych odkryć jest to, że kurkumina może pomóc w walce z rakiem. Ten potężny przeciwutleniacz odgrywa znaczącą rolę w medycynie prewencyjnej.

Ale poczekaj, to nie wszystko!

W badaniach naukowcy z Univesity of Texas M.D Anderson Cancer Center zalecają uzupełnienie diety o kurkumę osobom poddającym się chemioterapii. Na podstawie badań przeprowadzonych przez nich w 2004 na myszach, udowodniono bowiem, ze dodanie kurkumy do chemioterapii sprawia, że jest ona równie skuteczna w zwalczaniu nowotworu, a jednocześnie mniej toksyczna dla chorego. Aktualnie trwają tego typu badania prowadzone na ludziach.

Autor znanej książki pt.: „Antyrak” dr David Servan-Schreiber wymienia kurkumę jako jeden z głównych składników codziennej diety antynowotworowej, którą sam stosował przez wiele lat, walcząc ze śmiertelnie groźnym nowotworem jakim jest glejak mózgu. Autor podkreśla szczególną rolę kurkuminu, jako najważniejszego związku odpowiedzialnego za działanie przeciwzapalne i ograniczające wzrost wielu rodzajów raka, takich jak: nowotwór okrężnicy, wątroby, żołądka i jajników, a nawet białaczki. Kurkumin oddziałuje również na angiogenezę i zmusza komórki rakowe do obumierania.

Dr David Servan-Schreiber dodaje również, że spożywanie kurkuminu podczas chemioterapii zwiększa jej
skuteczność w walce z rakiem.

Inne zastosowania

Jeśli jeszcze nie przekonałam Cię do podawania szczypty kurkumy Twojemu psu, to czytaj dalej.

Kurkumina ma zastosowanie w:

– leczeniu padaczki,

– zwalcza alergię,

– pomaga w zapobieganiu tworzenia się zaćmy,

– leczeniu depresji, tak psy tez cierpią na tęchorobę,

– zabija pasożyty,

– leczy dolegliwości żołądkowe, pomaga w zaburzeniach trawiennych, zmniejsza wzdęcia i gazy,

– działa jako doskonały środek wiążący i dlatego doskonale nadaje się do leczenia biegunek,

– pomaga w metabolizmie tłuszczów i kontroli wagi,

– bogactwo witamin i minerałów oraz błonnika

Jak więc mam podawać kurkuminę mojemu psu?

Sugerowana dawka wynosi około 15 do 20 mg na na kilogram masy ciała psów. Prostszy sposób to 1/8 lub 1/4 łyżeczki dziennie dla 5 kilogramowego psa.

Można podawać kurkumę w proszku, jest najbardziej dostępna. Oczywiście proszek kupuje się w sklepie ze zdrową żywnością. Proszkiem należy posypać jedzenie psa i podać mu.

Czy coś jeszcze powinieneś wiedzieć?

Kurkuma ma jasnopomarańczowy kolor. Starożytni mnisi stosowali ją do farbowania swoich szat. Morał z tej historii – bądź ostrożny i dobrze wymieszaj kurkumę z jedzeniem Twojego psa, ponieważ może on mieć z czasem pomarańczowe wąsy.

Kurkuma jest silnym środkiem wiążącym. Podając ją swojemu psu zapewnij mu wodę do picia. Zapobiegniesz w ten sposób powstania zaparcia.

W przypadku istniejących problemów ze zdrowiem Twojego psa porozmawiaj z lekarzem weterynarii o sposobie przyjmowania tej przyprawy.

Wzbogać swoje życie i życie Twojego psa odrobiną kurkumy! Pozdrawiam.

2 thoughts on “Cykl artykułow – czy mogę podac psu … kurkumę”

  1. Aneta z małopolski/
    Pani Bogusiu, dzisiaj trafiłam na pani blog i jestem zachwycona. Profesjonalizm, szczerość, wiedza i miłość do zwierząt… Jestem Pani fanką 🙂
    Mam 7 letnią goldenkę, 2tyg.temu steryzlizacja, ponieważ wyczułam u niej guzy przy listwie mlekowej. Guzy łącznie z 3/4 długości listwy wycięte, niestety w bad.histop. wykazało nowotwór złośliwy w tym guzie i w naczyniach krwionośnych z tej próbki guza.
    Chciałabym zapytać, czy podawać kurkumę (tak jak dla ludzi) z małą szczyptą pieprzu (papryki) i oleju , podobno dopiero w połączeniu z piperyną wchłania się (może u piesków inaczej)? Czy pieski w ogólne nie powinny jeść pieprzu czy papryki chili?
    pozdrawiam sredecznie

  2. Zrozumiałe jest dla mnie wycięcie guzów ale już mniej sterylizacja. Ale nie będę drążyć tematu. Kurkumę podaje się psom bez dodatku pieprzu, niestety. I jeśli decydujemy się na jej podawanie należy pamiętać aby kupowana była w sklepach ekologicznych. Na nowotwory listwy mlecznej polecam grawiolę. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz