Co się kryje w ziarnku ryżu?

fda.gov

Niedawne odkrycie przez FDA wysokich poziomów arsenu w ryżu sprawia, że prawdopodobne niedługo opiekunowie, którzy karmią swoje psy suchymi karmami na bazie ryżu usłyszą, że karmy te są potencjalnie niebezpieczne dla ich pupili .

I nie bez powodu.

Arszenik jest toksycznym związkiem chemicznym występującym naturalnie w środowisku – w glebie i wodach gruntowych.

U ludzi, arsen jest przyczyną powstawania:

  • Raka pęcherza moczowego
  • Raka płuca
  • Raka skóry
  • Raka wątroby
  • Raka nerki
  • Raka prostaty

Arsen jest wymieniony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako jedna z ponad 100 substancji sklasyfikowanych jako substancja rakotwórcza z grupy 1 .

W medycynie, każdy związek rakotwórczy jest uznawany za związek przyczyniający się do powstania i rozwoju raka.

Skąd wziął się arsen w ryżu?

Arsen występuje w postaci naturalnej w środowisku. Może także znajdować się w wyższych stężeniach w roślinach – jak ryż – jest to wynik prowadzenia ludzkiej działalności rolniczej.


Istnieje wiele sposobów aby trujące środki chemiczne przedostały się do żywności.


Na przykład, do 1980 roku, pestycydy na bazie arsenu były powszechnie stosowane przez producentów
bawełny
w celu likwidacji chrząszczy i innych owadów.

Jednak od tego czasu wiele tych samych pól bawełnianych zostało zalanych wodą pod uprawę ryżu. Tak więc, część arsenu znajdująca się w glebie stopniowo została wchłaniana przez rosnące rośliny.

W którym ryżu jest najwięcej arsenu?

Testy wykonane przez Consumer Reports wykazały wyższy poziom arsenu w zdrowszym ryżu brązowym niż w białym ryżu. To dlatego, że toksyna ma skłonność do skupiania się w zewnętrznej warstwie ziaren ryżu.

Co gorsza, w tym samym sprawozdaniu stwierdzono również:


„Wysokie stężenie arsenu znaleziono także w otrębach, które są usuwane podczas procesu mielenia niezbędnego do wytworzeniem białego ryżu i jest ono od 10 do 20 razy większe od stężenia
występującego w pojedynczych ziarnach”.

Czy toksyczny ryż może mieć negatywny w pływ na zdrowie psów?


Naukowcy uważają, że tak.

A oto dlaczego …

W badaniach przeprowadzonych na 3633 ludziach ochotnikach Consumer Reports stwierdził:

„Ludzie, którzy podczas badania spożywali tylko jedną porcję ryżu dziennie posiadali w moczu stężenia arsenu większe o 44% od osób, które nie spożywały ryżu w ogóle. Z kolei osoby, które zgłaszały
zjedzenia dwóch porcji ryżu dziennie miały poziom stężenia arsenu wyższy o 70% od osób, które nie jadły w ogóle ryżu”.

Sugeruje to, że pies, który zjada codziennie karmę, której receptura oparta jest na ryżu, przez długi czas, może prawdopodobnie mieć podwyższony poziom arsenu w organizmie.

Jeden raport – ” brak skutków negatywnych”.

W roku 2011 Krajowa Rada ds. Badań Naukowych na zlecenie FDA przeprowadziła badania i określiła maksymalnie dopuszczalne poziomy arsenu w karmach dla psów.

Poziomy te określono na podstawie zbadania 58 próbek karm zawierających w swoim składzie ryż i
okazało się, że każda z próbek zawiera 4,2% arsenu. I taką wartość podaje się jako dopuszczalną.

FDA jednocześnie uspokaja:

„Opiekunowie psów nie powinni obawiać się negatywnych skutków działania arsenu u swoich zwierząt domowych po podawaniu im tych karm, która zostały poddane badaniu”.

Czy to prawda? Czas pokaże.

O czym nie wiemy?

Chociaż bezpieczny górny limit zawartości arsenu dla wody pitnej został ustalony na 10 części w miliardzie, obecnie nie istnieją żadne normy dotyczące zawartości arsenu w większości produktów
spożywczych dla psów.

Jednak ta sytuacja może się wkrótce zmieni .

Ponieważ FDA niedawno odkryła arsen w wielu preparatach dla niemowląt na bazie ryżu, jest to całkiem prawdopodobne, że Agencja wkrótce znajdzie i ustanowi limity dla wielu produktów w ludzkiej żywności.

Jeśli okaże się, że ryż nie będzie dozwolony do spożycia przez ludzi, wtedy – podobnie jak wiele innych odrzuconych składników – znajdzie zastosowanie w komercyjnych karmach dla zwierząt domowych. Dlatego niezbędnym okazuje się ustalenie limitu arsenu w żywności dla zwierząt ponieważ z czasem problemy zdrowotne związane z tą toksyną będą pojawiać się u psów.

Co dalej?

W związku z zaistniałą sytuacją Consumer Reports zalecił – „dzieci nie powinny jeść więcej niż jedną porcję ryżu dziennie”, dlatego też ostrzega się opiekunów zwierząt aby ryż nie był jedynym wypełniaczem w karmie czy gotowanym jedzeniu.

Co więc powinien w takiej sytuacji robic opiekun, który karmi swojego psa ryżem?

Dopóki FDA skończy trwającego śledztwa i nie ustanowi bezpiecznego górnego limitu zawartości arsenu w ryżu, opiekunowie psów powinni ograniczyć jego ilość w pokarmach swoich zwierząt.

Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.








Dodaj komentarz