Dobra dieta dla psów z zapaleniem trzustki.

Nie będę rozpisywać się o samej chorobie i jej objawach ponieważ na ten temat napisałam już artykuł, który znajduje się na blogu. Dzisiaj podam dobrą dietę dla Twojego psa, u którego wystąpiło zapalenie trzustki.

Pamiętaj, tylko gotowane domowe jedzenie pomoże przywrócić dobrą kondycję Twojemu psu. Sucha i mokra wysoko przetworzona karma nie jest dobra dla chorych na trzustkę psów. To właśnie te karmy powodują powstawanie wielu chorób u naszych podopiecznych.

Jak należy postępować z psem po przebytym zapaleniu trzustki?

Przede wszystkim pies, który wychodzi z tej choroby powinien być karmiony jedzeniem o niskiej zawartości tłuszczu.

Weterynarze holistyczni polecają w okresie rekonwalescencji dietę oczyszczającą wątrobę. Można stosować ją nawet przez dłuższy czas.

Posiłek składa się z:

1,5 szklanki ugotowanych białych ziemniaków
1,5 szklanki słodkich ziemniaków – bataty
1,5 szklanki cukinii
1,5 szklanki razem fasolki szparagowej, selera naciowego i dyni
2 szklanki dorsza lub innej chudej ryby

Sposób wykonania:

Ziemniaki ugotować wyszorować, ugotować ze skórką. Czas gotowania 45 minut do 1 godziny. Po wystudzeniu zdjąć skórkę.

Warzywa ugotować do miękkości na parze lub w wodzie, delikatnie.

Rybę ugotować na patelni w małej ilości wody.

Wymieszać wszystkie składniki. Z podanych ilości wyjdzie około 8 szklanek jedzenia. W zależności od wielkości psa podaną ilość składników można podwoić lub potroić. Do smaku można dodać czosnek i szczyptę tzw. włoskiej przyprawy oczywiście organicznej lub własnoręcznie przygotowanej z roślin organicznych (bazylia, oregano, natka pietruszki,tymianek, rozmaryn). Konieczny będzie dodatek witamin i minerałów organicznych.

Można ugotować większą ilość jedzenia i zamrozić w zamrażarce.

Podaje się psu małe posiłki 3 – 4razy dziennie.

Konieczny będzie ostropest. Oczywiście w postaci organicznego suplementu.

Rokowania

Zapalenie trzustki jest poważną chorobą, która może zagrażać życiu Twojego psa. Psy o łagodnym przebiegu choroby mają lepsze rokowania niż te, które przechodziły chorobę poważniej. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć zapalenie trzustki natychmiast udaj się z nim do weterynarza.

Wskazania dietetyczne

Chociaż tłuszcz nie jest bezpośrednią przyczyną zapalenia trzustki konieczne będzie w okresie rekonwalescencji przygotowywać psu posiłki o zmniejszonej jego ilości aby zbytnio nie ekspolatować osłabionej trzustki. Trzustka przede wszystkim produkuje insulinę, dzięki której do komórek organizmu przenika glukoza – źródło energii potrzebnej im do życia. Często psy chore na cukrzycę mogą być podatne na zapalenie trzustki i zapalenie trzustki może prowadzić do cukrzycy. W takich przypadkach dobrze jest kontrolować ilość cukru w diecie psa. Chodzi tutaj przede wszystkim o cukier pochodzący z owoców, warzyw i miodu.

Porcja dzienna powinna być podzielona na kilka mniejszych posiłków – 3 – 4. Taki sposób karmienia nie będzie znacznie obciążał trzustki.

Po powrocie do zdrowia niektóre psy mogą powrócić do normalnej diety czyli gotowanego i surowego jedzenia. Niektóre niestety w przypadku przewlekłej choroby będą musiały przyjmować enzymy trawienne.

Wymienione zalecenia dietetyczne będą obowiązywały przez kilka dni lub tygodni. Jeśli jednak pies cierpi z powodu przewlekłego zapalenia trzustki powinien być utrzymywany na diecie niskotłuszczowej do końca życia i spożywaniu kilku posiłków w ciągu dnia.

Należy wtedy także uzupełniać domową dietę psa w organiczny wapń w ilości 800 mg na jeden kilogram serwowanej żywności.

Trzustka
przede wszystkim produkuje insulinę, dzięki której do komórek organizmu
przenika glukoza – źródło energii potrzebnej im do życia.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/Dzialanie-trzustki-i-jej-choroby-ostre-zapalenie-trzustki-insulinoma-m_34993.htmlnależy również wzbogacić domowe posiłki w wapń organiczny w ilości 800 mg na kilogram serwowanej żywności.

Podczas krótkoterminowego (mniej niż dwa tygodnie) stosowania diety niskotłuszczowej podawanie wapnia nie będzie konieczne.

Proszę nie zapominać o współpracy z zaufanym lekarzem weterynarii. Jest to bardzo ważne. Zaniedbanie leczenia zazwyczaj bardzo źle się kończy.

Jakie wobec tego produkty spożywcze będą najlepsze dla twojego psa?

50% diety to produkty zwierzęce o niskiej zawartości tłuszczu:
– pierś kurczaka bez skóry
– chuda wołowina
– serca wołowe gotowane lub pieczone, nadmiar tłuszczu przed podaniem psu należy usunąć
– wątroba i nerki wołowe – niewielkie ilości
– białko jajka
– jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu lub chudy twaróg

25% diety to warzywa o niskim indeksie glikemicznym:
– brokuł, kalafior
– dynia, cukinia, kabaczek
– zielone warzywa – sałata rzymska, szpinak, kapusta

25% diety to skrobia:
– słodkie ziemniaki (bataty) lub białe ziemniaki
– płatki owsiane, ryż,

Te produkty powinny być ugotowane, a ziarna są łatwostrawne jeśli są trochę rozgotowane.

Do każdego posiłku nalezy dodać enzymy trawienne i synbiotyk. Można również podać L-glutaminę dla złagodzenia stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym.


Przykładowy jadłospis dla psa o wadze 22 kg


Przepis 1.
1,5 szklanki chudej wołowiny i serc wołowych
1/4 szklanki gotowanego na parze szpinaku lub
1/2 szklanki gotowanych brokułów
3/4 szklanki gotowanych batatów
enzymy trawienne i synbiotyk

Przepis 2.

1 szklanka gotowanej piersi z indyka
1/2 szklanki jogurty niskotłuszczowego
1/4 szklanki gotowanej kapusty
1/2 szklanki gotowanej cukinii
3/4 szklanki gotowanego ziemniaka białego
enzymy trawienne i synbiotyk

Przepis 3.

1 szklanka gotowanej wołowiny
1/2 szklanki gotowanych nerek wołowych
1/4 szklanki gotowanej kapusty
1/2 szklanki gotowanej dyni
3/4 szklanki gotowanych płatków owsianych
enzymy trawienne i synbiotyk

Przepis 4.

1 szklanka chudego mięsa wołowego na gulasz – bez tłuszczu
1/2 szklanki chudego twarogu
1/2 szklanki gotowanych brokułów
1/4 szklanki gotowanej cukinii
3/4 szklanki gotowanego ryżu – basmati, jaśminowy
enzymy trawienne i synbiotyk

Jeśli następuje poprawa dodaje się do posiłku witaminy E, C i B kompleks oraz EPA olej z kryla. Oczywiście nie podaje się od razu końcowej dawki. Proces wdrażania witamin może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności pd zaawansowania choroby Nigdy nie należy się spieszyć.
EPA olej z kryla 1000 mg na 10 kg wagi ciała na dzień, plus oczywiście witaminy E, C i B kompleks.
Dawka tych witamin dla 22 kilogramowego psa wynosi – 500 mg wit.C, 400 jm. witaminy E i B kompleks 50 mg.

Jeśli będziesz musiał stosować powyższy jadłospis dłużej niż 2 tygodnie powinieneś dodać do posiłku 800 – 1000 mg wapnia na 1 kg żywności. 2 szklanki jedzenia to około 45 dkg. Nie nalezy zapominać o ostropeście.

Dziękuję.

31 thoughts on “Dobra dieta dla psów z zapaleniem trzustki.”

    1. Co gotowac pieskowi z zapaleniem trzustki. Wczoraj zjadł trochę gotowanej piersi z kurczaka , dzisiaj juz nie chce .Ryżu również nie chce .Suchego i mokrego psiego odtluszczonego pokarmu również nie chce jeść. Codziennie dostaje kroplówke i leki
      Niewiem co mogę mu jeszcze ugotować. Waży 8 kg.Prosze o radę.

  1. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Jest chyba ostatnią deską ratunku dla mojego psa, u którego w kwietniu zdiagnozowano ostre zapalenie trzustki. Pies ponadto ma cukrzycę od pięciu lat, od roku zespół Cushinga,a rok temu miał usuniętą śledzionę. Leczenie polegało na kuracji antybiotykiem (najpierw wet. kazał podawać 2 tygodnie, pies zaczął wracać do normy(zjadał pokarm z ochotą)-celowo nie piszę do zdrowia, bo po zaprzestaniu podawania antybiotyku, wykazywał jadłowstręt, dostał następną dawkę antybiotyku na kolejne 2 tygodnie (wet. twierdził, że kuracja antybiotykiem trwa do 6 tygodni). Po zaprzestaniu podawania antybiotyku- znów to samo, totalny brak apetytu, wymioty z zawartością żółci… Dieta cały czas była lekkostrawna – pierś kurczaka gotowana na parze z natką pietruszki i lubczykiem dla smaku oraz po pewnym czasie dodatek kaszy jaglanej mocno rozgotowanej.
    Obecnie pies nawet tego nie chce jeść.
    Trudno pogodzić dietę łatwostrawną z dietą cukrzyka, gdzie powinno być dużo błonnika i wolno uwalniających się składników pokarmowych. Od weta nie dostałam żadnych szczegółowych zaleceń, tylko takie bla,bla, że dieta lekkostrawna i koniec. Z bezsilności zdałam się na psa- może to na co będzie miał apetyt, jest akurat dla niego teraz najlepsze… Z iloma pokarmami robiłam próby, nie zliczę – np. ugotowałam kaszkę mannę, dodałam trochę kurkumy i koperku dla smaku i podałam w nadziei ,że pies zje- nic z tego, były inne wersje kaszki (pal licho cukier, ważne żeby w ogóle coś zjadł i nie wymiotował), jajko lekko ścięte z wodą i odrobiną mąki, mięska z piersi kurczaka na parze, ugotowane w wodzie z włoszczyzną- na nic… Ostatni pomysł- zupka jarzynowa zmiksowana – zjadł 3 łyżki. Czekam, kiedy to zwymiotuje…. Masakra! Już nie wiem, co robić. Odstawiłam mu wszystkie leki "dopaszczowe" (antybiotyki, vetoryl-na Cushinga) żeby nie obciążać żołądka insuliny dostaje 1/4 dawki dziennej, o ile w ogóle coś zje… Spróbuję tej diety, na którą u Pani dziś trafiłam. Czy może z uwagi na cukrzycę mam wprowadzić jakieś modyfikacje? Prze tym zapaleniem trzustki, pies mimo tych poważnych chorób był w dobrej kondycji, że aż weci( z dużej kliniki) nie mogli uwierzyć, że taki z niego choruszek. Proszę o podpowiedź – co robić?

  2. Co tu pisać, napiszę tylko to : jest Pani wspaniała, dzięki Pani karmię swojego psa najlepiej na świecie. Brakuje mi tylko wyszukiwarki,chcę wyszukać słowo i nie wiem jak.A może ta opcja jest tylko dla zalogowanych? Pozdrawiam Panią i dziękuję za cenne informacje,kocham swojego psa i dzięki Pani mam pewność że dostaje to co najlepsze.

  3. U mojego 13 letniego psa,własnie zdiagnozowano Cushinga nadnerczowego,proszę napisać czy powinnam stosować jakąś specjalną dietę? dodam jeszcze że od dzisiaj podaję mu Vetyrol,nie wiem czy pomoże,ale chciałabym przynajmniej nie pogarszać jego stanu nieodpowiednim żywieniem…

  4. Witam Pani Boguslawo. czy pani email jest dalej aktywny? Mam pytanie w sprawie choroby mojego psa, mieszkam w Kanadzie i tutaj tylko lecza suchym jedzeniem i z puszek. moj pies ma chora trzustke, zaczynam mu gotowac ale nie wiem jaka dawke mam mu dawac. etc. po tym jedzeniu co mu weterynarz przepisal to pies wode pije i pije i pie…… non stop, litrami, ciagle jest spragniony. no i sika non stop. d. ziekuje. Agata

  5. Hmmmm…. a co zrobić, by namówić psa do jedzenia???? U mojej siedmioletniej goldenki w marcu stwierdzono przewlekłe zapalenie trzustki. Lipaza 1025 przy normie do 200. Po włączeniu enzymów natychmiast ustały biegunki, wobec których kolejne antybiotyki były nieskuteczne. Przez miesiąc byłam szczęśliwa, choć gotowanie posiłków wydawało się wówczas kłopotliwe ( wcześniej karma sucha, ale z niską zawartością tluszczu, gdyż pies od zawsze źle reagował na tłuste potrawy, jak również na wszelkie zmiany w diecie). Ja gotowałam, pies jadł, nie było biegunek. Niestety zdarzyło się wówczas jak sądzę lekkie zatrucie (chorowało w tym czasie wiele psów, podejrzenie zatrucia środkami ochorny roślin, moja suka szczęśliwie miała bardzo ograniczony kontakt z zatrutą trawą), z którego udało nam się wyjśc w miarę łatwo, ale wróciły incydenty z biegunką. Jednak zawsze pomagało pominięcie posiłku i podanie glinki kaolinowej. Dostawała więc do każdego posilku enzymy, poza tym polprazol rano, probiotyk, jadła wylacznie ryż z piersią indyka, gdyż nauczona doświadczeniem bałam się zmian w diecie. Wyniki badań po 3,5 miesiąca kuracji wykazały lipazę na poziomie 81! Natomiast krytycznie niski poziom witaminy B i kwasu foliowego. To zapewne było przyczyną nawracającyh biegunek, mimo ustabilizowania lipazy. Supelementacja witaminy B w postaci iniekcji poprawiła sytuację, ale niestety lekarz zalecil kontynuację suplementacji w postaci leku, zawierajacego prócz wit. B i kwasu foliowego także żelazo. Biegunki wróciły. Obecnie stosujemy ponownie suplementację wit. B w iniekcji plus kwas filiwowy w tabletakch i biegunek w zasadzie nie ma. Niestety pies coraz gorzej je, a właściwie już prawie nie je. Początkowo myślałam, że to kwestia upałów, poza tym znudziła się monotonna dieta. Korzystając z poprawy zwiazanej z suplementacją witaminy B odważylam się wprowadzać brokół, dorsza, ziemniaki – każda zmiana przyjmowana była z entuzjazmem, ale działała 1-2 dni. A teraz pies zjada wyłacznie ryż posypany probiotykiem fortiflora, przy czym zjada może po 2 łyżki 2 razy dziennie. Stanowczo odmawia jedzenia jakiegokolwiek mięsa. Dziś zgłosilam sie do weterynarza, pies dostał kropłowkę. Jutro ponownie wykonamy badania krwi, mam nadzieję także USG. Ale ona musi jeść!!! I co ja mam zrobić? Pozdrawiam, Małgorzata

    1. Pani Barbaro
      Psy, który nigdy nie dostawały gotowanego jedzenia zareagują na ugotowany posiłek biegunka. Kolejna sprawa ryż i warzywa nie sa dobrym rozwiązaniem w diecie trzustkowej stąd też mogła pojawić się biegunka.

  6. Moja jamniczka rok i 7 miesiecy ma zdiagnozowane zapalenie trzuski.2 dni temu. Nie wymiotuje,ale do jutra wlacznie nie dostanie jedzenia. Wode pije. Pozostale wyniki w normie…wczesniej karmilam ja pokarmem 'bozita’. Rzadko dostawala ugtowanego kurczaka z ryzem i warzywami. Stolce byly po tym posilku luzniejsze niz po suchym pokarmie. Prosze doradzic jaka diete wdrozyc? pozdrawiam,Malgorzata.

  7. Witam, mój pies wczoraj miał dziwny incydent ,najpierw podniósł prawą łapkę do góry i zaczął się c dziwnie kręcić A za chwilę zaczęło wykrecac mu łapki. Wczoraj był silny mróz więc wziąłem go na ręce i szybko do domu. Dziś na porannym spacerze ta sama sytuacja powtórzyła się po kilkunastu minutach spaceru.Też go szybko wzięłam na ręce i do domu. W domu rozmasowalam mu trochę łapki (był przy tym bardzo agresywny)i cierpiący. Dodam, że piesek kilka miesięcy temu miał uszkodzoną trzustkę .Jest na diecie niskotłuszczowej.Pomyslalam, że to może jakiś objaw niedoborów witaminowych.Proszę o poradę. Czy mogę podać mu magnez i wapno? Jeśli tak to jakie? może to teżyczka ?dziękuję

  8. Dzień dobry,
    mam wyżlicę, która jest aktywna, biega itede. Jest zwinna i szczupła, choc dużo je. Teraz zmniejszyłam jej nieco ilość ruchu. Miała dziwne jak by zasłabnięcie..był tez upał. Byłam u weterynarza – niski cukier, zrobiłyśmy badanie krwi tzw geriatryczne (pies ma 11 lat). Dostaje karmę suchą -róznych firm , ale tez nabiał, warzywa, owoce, bo za nimi przepada, czasem ryby. Pozera tez trawę i warzywa z okolicznych pól. Nie daję smaków-zamiast tego suchy chleb, za którym przepada. Wykonałam badania – echo serca ok, usg jamy brzusznej zapalenie trzustki jelit. Nie wyszły guzki, wiec nie wiadomo, skąd taki niski cukier. Lekarz zalecił karmę weterynaryjną niskotłuszczową. Spytałam, czy nie mogę gotować bo jednak taka karma nie dostarczy energii potrzebnej psu (może nie mylę). Poprosiłabym o poradę, bo pies, po tym incydencie, zachowuje się jak wcześniej, czyli chętnie je i się bawi i biega. Na pewno nie zauważyłam, że mam seniorkę, ale czy potrzebne są aż takie restrykcje? Jedzenie to jej pasja. Sport, do którego jej nie zmuszam też.

Dodaj komentarz