15 powodów obecności krwi w psiej kupie

Jeśli zauważyłeś krew w kale psa, może być wiele przyczyn tego stanu. Ogólnie rzecz biorąc, w kale psa występują dwa rodzaje krwi – melena i hematochezia – i są one wynikiem różnych stanów, z różnymi objawami.

Melena jest czarna lub smolista i ma wygląd galaretowatej lub zmielonej kawy. Wskazuje to na problem w górnym odcinku przewodu pokarmowego psa (żołądek, przełyk, górne jelito cienkie). Może również wskazywać na problem w płucach. Krew meleny jest ciemniejsza, ponieważ została strawiona w drodze przez przewód pokarmowy.

Hematochezia charakteryzuje się jasnoczerwonym wyglądem. Ten rodzaj krwawienia pochodzi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego psa, okrężnicy lub odbytnicy. Ten rodzaj krwi może znajdować się zarówno w kale, jak i po wypróżnieniu.

Jak sprawdzić, czy ciemna kupa psa zawiera krew?

Jeśli gołym okiem nie widać krwi w odchodach psa, spróbuj kilku rzeczy:

  1. Umieść psią kupę na kawałku papierowego ręcznika.
  2. Sprawdź, czy w odchodach psa nie ma żadnych nieprawidłowości (np. inny kształt, konsystencja, kolor, rozmiar, zawartość).
  3. Zwróć uwagę, czy z kału wypływa czerwonawa pozostałość. Jeśli tak, najprawdopodobniej występuje melena.
  4. Wyraźna jasnoczerwona krew wskazuje na hematochezję.

5 powodów meleny w psiej kupie

Melena (ciemna krew) w kale psa może wskazywać na poważne problemy zdrowotne u Twojego zwierzaka i powinna zostać zbadana przez weterynarza.

1.Problemy z krzepnięciem krwi

Wraz z czarnymi smolistymi stolcami zaburzenie krzepnięcia krwi może również objawiać się takimi objawami, jak zabarwiona na fioletowo skóra (objaw obecności krwi pod skórą). Spożycie trucizny na szczury może spowodować wewnętrzne krwawienie psa, a także niektóre choroby, takie jak hemofilia.

2. Stosowanie NLPZ powodujące wrzody

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak aspiryna lub rimadyl, są lekami rozrzedzającymi krew i mogą powodować krwawiące wrzody żołądka psa, gdy są stosowane przez długi czas. Stolce wydają się smoliste, ponieważ krew została strawiona przed wydaleniem.

3.Rak lub guzy

Polipy lub krwawiące guzy mogą powodować melenę u psów, szczególnie tych, które się starzeją lub mają predyspozycje do niektórych rodzajów raka.

4.Powikłania pooperacyjne

Jeśli Twój pies przeszedł niedawno operację i widzisz smoliste stolce, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Może to wskazywać na krwawienie wewnętrzne. Melena może pojawić się do 72 godzin po zabiegu.

5. Spożycie krwi

Może to być wynikiem urazu jamy ustnej, który powoduje, że pies połyka krew lub jeśli Twój pies polizał otwartą ranę, co spowodowałoby czarne stolce.

6 powodów hematochezji w psiej kupie

Hematochezia (jasna krew) w kale psa również powinna być traktowana bardzo poważnie. Jeden lub więcej z poniższych problemów może być winowajcą, ale zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pełnej diagnozy.

1. Parwowirus

Ten poważny stan często występuje u szczeniąt i charakteryzuje się cuchnącą krwawą biegunką, której towarzyszą wymioty, utrata apetytu i letarg. Parwowirus może być śmiertelny, a podejrzane przypadki wymagają natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

2. Problemy dietetyczne

Zmiany w diecie psa lub przejadanie się lub połykanie ciał obcych, mogą powodować hematochezję. Jeśli zmieniasz karmę swojego zwierzaka, rób to powoli przez tydzień, aby uniknąć zapalenia okrężnicy. Alergia lub spożycie zepsutego jedzenia mogą również powodować jaskrawoczerwoną krew w kale twojego psa.

3. Pasożyty

Tęgoryjce, włosogłówki i glisty są najczęstszą przyczyną hematochezji w kale psa. Pierwotniaki, takie jak kokcydia, to kolejny pasożyt wewnętrzny, który może powodować krew w kale psa. Przynieś weterynarzowi świeżą próbkę kału, aby mógł ustalić, co jest przyczyną.

4. Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit

Ten stan powoduje duże ilości krwi w kale psa, wraz z innymi objawami, takimi jak wymioty i biegunka. Często przyczyna jest nieznana, ale Twój pies może potrzebować dożylnych płynów i leków, zanim problem ustąpi.

5. Stres

Psy, które są trzymane w schronisku, duzo podróżują lub doświadczyły zmiany w życiu domowym, mogą przeżywać silny stres, który może prowadzić do krwi w stolcu lub przewlekłego stanu zwanego zapaleniem jelita grubego.

6. Problemy z odbytnicą

Jeśli twój pies połknie ostry przedmiot, taki jak patyk lub kość kurczaka, mogą one podrażnić jelito lub odbytnicę, gdy przechodzą przez układ psa. Jeśli zauważysz kawałki obcego materiału w kale psa, krwawienie powinno ustać po całkowitym przejściu obiektu.

Jeśli odchody Twojego psa są dobrze uformowane i mają na powierzchni jaskrawoczerwoną krew, może to być oznaką polipów odbytu. Te nieprawidłowe narośla są silnie unaczynione i będą krwawić, gdy przechodzi obok nich stolec. Te typy polipów mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Urazy odbytnicy lub gruczołów odbytu mogą również powodować hematochezję u psów.

3 Dodatkowe przyczyny krwi w psiej kupie

1. Niedrożność jelit

Jeśli Twój pies lub szczeniak zjadł coś, co nie może łatwo przejść, może dojść do zablokowania jelit. Ten rodzaj stanu może być również spowodowany guzami, stanem zapalnym lub zwężeniem. Zablokowanie jelit może być poważne, więc jeśli podejrzewasz ten problem u swojego psa, natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem.

2. Uraz

Psy, które doświadczyły urazu ( uderzenie w brzuch), mogą mieć krwawe stolce.

3. Szczeliny

Zapalenie okrężnicy lub odbytnicy może powodować drobne pęknięcia podczas wydalania kału zwierzęcia, co może powodować powstawanie krwi w stolcu. Ten stan może być poważny i będzie również wymagał pomocy lekarza weterynarii.

Wniosek

Krew w kale psa zawsze należy traktować poważnie. Niezależnie od tego, czy jest to melena (ciemny i smolisty kolor) czy hematochezia (jasnoczerwony kolor), uważnie obserwuj swojego psa pod kątem innych objawów, a następnie jak najszybciej udaj się do weterynarza.

Z wdzięcznością

One thought on “15 powodów obecności krwi w psiej kupie”

Dodaj komentarz