Padaczka u psów

Co to jest padaczka psów?

Padaczka psów to niekontrolowane wyładowania neurologiczne w mózgu. To dysfunkcja mózgu. Przyczyny padaczki u psów są różne. Padaczka u psów jest związana ze zmianami w zachowaniu, zaburzeniami świadomości i zaburzeniami ruchu.

Padaczka psów to uszkodzenie komórek mózgowych.

Przyczyny | Skąd bierze się padaczka psów?

Przyczyny napadów padaczkowych u psów są bardzo zróżnicowane.

Przyczyny napadów padaczkowych można z grubsza podzielić na idiopatyczne i wtórne.

Idiopatyczne czynniki wyzwalające padaczkę.

Te przyczyny padaczki psów w medycynie konwencjonalnej nie są znane. W każdym przypadku zakłada się komponent genetyczny, ponieważ niektóre rasy wykazują zwiększoną skłonność do epilepsji.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną to na przykład:

 • Golden i Labrador Retriever
 • Owczarek Australijski,
 • Berneński Pies Pasterski,
 • Border Collie,
 • Owczarek Niemiecki i Belgijski,
 • Beagle,
 • Collie,
 • Seter Irlandzki,
 • Viszla i wiele innych.

Wtórne czynniki wyzwalające padaczkę

Częstymi przyczynami napadów wtórnych u psów są inne zaburzenia. U psów wywołują one reaktywną epilepsję. Takie napady są zatem również znane jako napady padaczkowe u dotkniętych nimi psów.

Napady mogą być wywołane przez następujące choroby:

 • ciężkie urazowe uszkodzenie mózgu,
 • guz mózgu,
 • zakaźne i niezakaźne zapalenie mózgu
 • hipoglikemia (np. z insulinomy lub podanie insuliny bez późniejszego spożycia pokarmu),
 • mocznica ( w wyniku niewydolności nerek; w niektórych przypadkach w połączeniu ze zbyt dużą zawartością białka w diecie),
 • zaburzenia elektrolitowe spowodowane chorobami podstawowymi i nieprawidłowym odżywianiem psa,
 • hiperamonemia (w wyniku przecieku wątroby z dietą psa również bogatą w białko) itp.

Z reguły psy, które nie mają epilepsji idiopatycznej, ale których napady są przyczyną wtórną, wykazują również inne objawy choroby podstawowej. Napady przypominające padaczkę niekoniecznie są typowym, klasycznym napadem.

Objawy | W jaki sposób epilepsja objawia się u psów?

Padaczka psów dzieli się na napady ogniskowe i uogólnione.

Napady częściowe.

Napady częściowe u psa niekoniecznie są związane z utratą przytomności. Niekontrolowane drżenie oczu (tzw. oczopląs), drgawkami łap lub niekontrolowany wypływ śliny mogą być ogniskowymi napadami padaczkowymi.

Napad częściowy to neurologiczna niewydolność, która dotyczy tylko części ciała.

Napady uogólnione

Dla opiekuna psa uogólniony napad padaczkowy jest bardzo dramatyczny z drżeniem, utratą przytomności oraz wydalaniem kału i moczu.

Ten tak zwany napad grand mal u psa poprzedza faza prodromalna, która może trwać kilka godzin. W tej fazie psy wykazują również problemy behawioralne.

Często pies jest zdezorientowany lub śpiący po uogólnionym napadzie.

Objawy napadów uogólnionych u psa: 

– utrata przytomności,
– leżenie na boku,
– drganie lub sztywnienie kończyn,
– piana na pysku spowodowana drżeniem mięśni twarzy,
– wydalanie kału i moczu.

Padaczka psów – na co zwrócić uwagę?

Niestety nie ma lekarstwa na padaczkę u psów. Jednak u wielu psów właściwe leczenie może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów. Jednym z punktów takiego postępowania jest odpowiednia dieta. W tym celu niezbędne są kompetentne weterynaryjne porady żywieniowe.

Żywienie psów z padaczką

Dokładna przyczyna pierwotnej padaczki u psów nie jest znana. Nie można jednak wykluczyć, że u niektórych psów alergia pokarmowa może być przynajmniej częściowo związana z padaczką. W badaniu przeprowadzonym na ludziach w 2007 roku wyraźnie stwierdzono, że w diecie należy unikać pokarmów uczulających.

Statystycznie wiele psów z alergią reaguje na substancje toksyczne znajdujące się w zbożach. Jeśli Twój pies ma epilepsję i chcesz, aby jego dieta była pozbawiona zbóż, możesz karmić go w ten sposób pod pewnymi warunkami.

Żywienie psa w przypadku padaczki:
– unikać potencjalnych czynników wywołujących alergie podczas gotowania żywienia psa i gotowej karmy dla psa – polecam karmy produkowane w niskich temperaturach lub formowane zimnym powietrzem,
– sprawdzać poziom glukozy we krwi w celu dostosowania żywienia psa do możliwej dysregulacji,
– unikać aspartamu, glukonianu sodu i unikac dodawania do diety oleju z wiesiołka,
– jeśli to konieczne, zmień dietę psa na dietę ketogeniczną lub według Atkinsona o mniejszej zawartości węglowodanów
– zwróć szczególną uwagę na składniki odżywcze w karmie dla psów, które mogą zmniejszyć częstotliwość napadów.

Olej z wiesiołka

Dość kontrowersyjna reputacja w żywieniu psa epileptyka. Olej z wiesiołka został sklasyfikowany w literaturze na początku lat 90. XX wieku jako prawdopodobnie przeciwdrgawkowy w połączeniu z niektórymi środkami uspokajającymi. W niektórych źródłach znalazłam informację, w której nie zaleca się spożywania oleju z wiesiołka osobom i zwierzętom chorującym na padaczkę (może wywołać drgawki) oraz osobom mających skłonność do krwawień (może wywołać krwotok).

Składniki odżywcze w diecie psów, które mogą wpływać na częstotliwość drgawek

Pies z padaczką potrzebuje diety psa z absolutnie prawidłową podażą składników odżywczych bez nadmiernej lub niedostatecznej podaży wapnia, magnezu, potasu, miedzi i tak dalej.

Składniki odżywcze w karmie dla psów, które mogą zmniejszać częstotliwość napadów, to witaminy E i B6, magnez, tauryna, mangan i kwasy tłuszczowe omega-3. Zwiększona zawartość witaminy B1 w żywieniu psów może poprawić zdolności poznawcze.

Leki przeciwdrgawkowe mogą prowadzić do niedoborów w dostępności składników odżywczych: witaminy D, B6, kwasu foliowego, biotyny i L-karnityny.

Padaczka w barfie?

Objawowa padaczka może być spowodowana zakażeniem Neospora caninum lub Toxoplasma gondii. Neospora caninum jest przenoszona z roślinożerców na psy poprzez surowe lub niedogrzane mięso w pożywieniu. Możliwe jest również zakażenie szczeniąt wewnątrzmaciczne lub galaktogenne przez sukę matkę, która żywiona była surowym pożywieniem. Dlatego możliwa jest wtórna epilepsja u psa. Nawet suszone gryzaki nie są poddawane obróbce cieplnej i dlatego mogą zawierać zakaźne zarodniki Neospora caninum lub Toxoplasma gondii.

Podczas karmienia psa z padaczką surowym mięsem, dużą wagę na