Padaczka u psów

Co to jest padaczka psów?

Padaczka psów to niekontrolowane wyładowania neurologiczne w mózgu. To dysfunkcja mózgu. Przyczyny padaczki u psów są różne. Padaczka u psów jest związana ze zmianami w zachowaniu, zaburzeniami świadomości i zaburzeniami ruchu.

Padaczka psów to uszkodzenie komórek mózgowych.

Przyczyny | Skąd bierze się padaczka psów?

Przyczyny napadów padaczkowych u psów są bardzo zróżnicowane.

Przyczyny napadów padaczkowych można z grubsza podzielić na idiopatyczne i wtórne.

Idiopatyczne czynniki wyzwalające padaczkę.

Te przyczyny padaczki psów w medycynie konwencjonalnej nie są znane. W każdym przypadku zakłada się komponent genetyczny, ponieważ niektóre rasy wykazują zwiększoną skłonność do epilepsji.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną to na przykład:

  • Golden i Labrador Retriever
  • Owczarek Australijski,
  • Berneński Pies Pasterski,
  • Border Collie,
  • Owczarek Niemiecki i Belgijski,
  • Beagle,
  • Collie,
  • Seter Irlandzki,
  • Viszla i wiele innych.

Wtórne czynniki wyzwalające padaczkę

Częstymi przyczynami napadów wtórnych u psów są inne zaburzenia. U psów wywołują one reaktywną epilepsję. Takie napady są zatem również znane jako napady padaczkowe u dotkniętych nimi psów.

Napady mogą być wywołane przez następujące choroby:

  • ciężkie urazowe uszkodzenie mózgu,
  • guz mózgu,
  • zakaźne i niezakaźne zapalenie mózgu
  • hipoglikemia (np. z insulinomy lub podanie insuliny bez późniejszego spożycia pokarmu),
  • mocznica ( w wyniku niewydolności nerek; w niektórych przypadkach w połączeniu ze zbyt dużą zawartością białka w diecie),
  • zaburzenia elektrolitowe spowodowane chorobami podstawowymi i nieprawidłowym odżywianiem psa,
  • hiperamonemia (w wyniku przecieku wątroby z dietą psa również bogatą w białko) itp.

Z reguły psy, które nie mają epilepsji idiopatycznej, ale których napady są przyczyną wtórną, wykazują również inne objawy choroby podstawowej. Napady przypominające padaczkę niekoniecznie są typowym, klasycznym napadem.

Objawy | W jaki sposób epilepsja objawia się u psów?

Padaczka psów dzieli się na napady ogniskowe i uogólnione.

Napady częściowe.

Napady częściowe u psa niekoniecznie są związane z utratą przytomności. Niekontrolowane drżenie oczu (tzw. oczopląs), drgawkami łap lub niekontrolowany wypływ śliny mogą być ogniskowymi napadami padaczkowymi.

Napad częściowy to neurologiczna niewydolność, która dotyczy tylko części ciała.

Napady uogólnione

Dla opiekuna psa uogólniony napad padaczkowy jest bardzo dramatyczny z drżeniem, utratą przytomności oraz wydalaniem kału i moczu.

Ten tak zwany napad grand mal u psa poprzedza faza prodromalna, która może trwać kilka godzin. W tej fazie psy wykazują również problemy behawioralne.

Często pies jest zdezorientowany lub śpiący po uogólnionym napadzie.

Objawy napadów uogólnionych u psa: 

– utrata przytomności,
– leżenie na boku,
– drganie lub sztywnienie kończyn,
– piana na pysku spowodowana drżeniem mięśni twarzy,
– wydalanie kału i moczu.

Padaczka psów – na co zwrócić uwagę?

Niestety nie ma lekarstwa na padaczkę u psów. Jednak u wielu psów właściwe leczenie może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów. Jednym z punktów takiego postępowania jest odpowiednia dieta. W tym celu niezbędne są kompetentne weterynaryjne porady żywieniowe.

Żywienie psów z padaczką

Dokładna przyczyna pierwotnej padaczki u psów nie jest znana. Nie można jednak wykluczyć, że u niektórych psów alergia pokarmowa może być przynajmniej częściowo związana z padaczką. W badaniu przeprowadzonym na ludziach w 2007 roku wyraźnie stwierdzono, że w diecie należy unikać pokarmów uczulających.

Statystycznie wiele psów z alergią reaguje na substancje toksyczne znajdujące się w zbożach. Jeśli Twój pies ma epilepsję i chcesz, aby jego dieta była pozbawiona zbóż, możesz karmić go w ten sposób pod pewnymi warunkami.

Żywienie psa w przypadku padaczki:
– unikać potencjalnych czynników wywołujących alergie podczas gotowania żywienia psa i gotowej karmy dla psa – polecam karmy produkowane w niskich temperaturach lub formowane zimnym powietrzem,
– sprawdzać poziom glukozy we krwi w celu dostosowania żywienia psa do możliwej dysregulacji,
– unikać aspartamu, glukonianu sodu i unikac dodawania do diety oleju z wiesiołka,
– jeśli to konieczne, zmień dietę psa na dietę ketogeniczną lub według Atkinsona o mniejszej zawartości węglowodanów
– zwróć szczególną uwagę na składniki odżywcze w karmie dla psów, które mogą zmniejszyć częstotliwość napadów.

Olej z wiesiołka

Dość kontrowersyjna reputacja w żywieniu psa epileptyka. Olej z wiesiołka został sklasyfikowany w literaturze na początku lat 90. XX wieku jako prawdopodobnie przeciwdrgawkowy w połączeniu z niektórymi środkami uspokajającymi. W niektórych źródłach znalazłam informację, w której nie zaleca się spożywania oleju z wiesiołka osobom i zwierzętom chorującym na padaczkę (może wywołać drgawki) oraz osobom mających skłonność do krwawień (może wywołać krwotok).

Składniki odżywcze w diecie psów, które mogą wpływać na częstotliwość drgawek

Pies z padaczką potrzebuje diety psa z absolutnie prawidłową podażą składników odżywczych bez nadmiernej lub niedostatecznej podaży wapnia, magnezu, potasu, miedzi i tak dalej.

Składniki odżywcze w karmie dla psów, które mogą zmniejszać częstotliwość napadów, to witaminy E i B6, magnez, tauryna, mangan i kwasy tłuszczowe omega-3. Zwiększona zawartość witaminy B1 w żywieniu psów może poprawić zdolności poznawcze.

Leki przeciwdrgawkowe mogą prowadzić do niedoborów w dostępności składników odżywczych: witaminy D, B6, kwasu foliowego, biotyny i L-karnityny.

Padaczka w barfie?

Objawowa padaczka może być spowodowana zakażeniem Neospora caninum lub Toxoplasma gondii. Neospora caninum jest przenoszona z roślinożerców na psy poprzez surowe lub niedogrzane mięso w pożywieniu. Możliwe jest również zakażenie szczeniąt wewnątrzmaciczne lub galaktogenne przez sukę matkę, która żywiona była surowym pożywieniem. Dlatego możliwa jest wtórna epilepsja u psa. Nawet suszone gryzaki nie są poddawane obróbce cieplnej i dlatego mogą zawierać zakaźne zarodniki Neospora caninum lub Toxoplasma gondii.

Podczas karmienia psa z padaczką surowym mięsem, dużą wagę należy przywiązywać do pokrycia potrzeb i prawidłowego zaopatrzenia w składniki odżywcze.

Ponieważ pies nie może jeść tego, na co ma apetyt, dlatego należy sporządzić dokładny plan żywieniowy z precyzyjnie określoną zawartością składników odżywczych.

To samo dotyczy samodzielnie przygotowanej karmy dla psa cierpiącego na epilepsję.

Padaczka psów z dietą ketogenną

Jedną z metod żywienia, szczególnie dla psów z padaczką, które nie reagują dobrze na lek, jest dieta ketogeniczna. Dieta ketogeniczna dla psa składa się głównie z tłuszczu i prawie takiej samej ilości białka jak w karmie. Dieta ketogeniczna ma na celu wywołanie ketozy, która występuje w metabolizmie głodowym. W niektórych przypadkach może to zmniejszyć częstość i nasilenie napadów padaczkowych u dzieci. U psów z padaczką ta dieta ketogenna nie jest tak skuteczna jak u dzieci, być może dlatego, że metabolizm psa jest w naturalny sposób ukierunkowany na przedłużony post.

Dieta ketogeniczna dla psów z udziałem średniołańcuchowych trójglicerydów

Zmodyfikowanym podejściem do diety ketogenicznej psa z padaczką jest dieta ketogeniczna zawierająca trójglicerydy o średniej długości łańcucha.

W badaniu z 2015 r. psy z idiopatyczną padaczką były karmione dietą ketogenną zawierającą średniołańcuchowe trójglicerydy oprócz leczenia farmakologicznego. Okazało się, że częstość napadów  może być znacznie zmniejszona dzięki temu pokarmowi!

Tłuszcz bogaty w trójglicerydy o średniej długości łańcucha to tłuszcz kokosowy lub olej kokosowy (60%). Ale również masło zawiera trójglicerydy o średniej długości łańcucha. Tak więc, pod pewnymi warunkami, olej kokosowy I masło może pomóc zmniejszyć częstotliwość napadów u psa z padaczką.

Inne badanie z 2016 roku wykazało, że dieta ketogenna zawierająca trójglicerydy o średniej długości łańcucha może poprawić wystepujące u psów zaburzenia behawioralne lub lękowe związane z padaczką.

Niestety, wysokotłuszczowa dieta wiąże się z pewnym ryzykiem u psa z padaczką (ale także u wszystkich innych psów). Z jednej strony długołańcuchowe trójglicerydy mogą prowadzić do hipercholesterolemii, trzustka jest również bardziej obciążona. Triglicerydy o średniej długości łańcucha należy podawać powoli i ostrożnie, w przeciwnym razie mogą wystąpić biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Możesz skontaktować się ze mną w celu udzielenia porad żywieniowych, aby zapewnić swojemu psu z padaczką optymalne żywienie!

 

Literatura:
Law, TH., Davies, ES., Pan, Y., Zanghi, B., Want, E., Volk HA. (2015): Randomizowane badanie średniołańcuchowej diety TAG jako leczenia psów z idiopatyczną padaczką. J Altern Complement Med. 2010 październik; 16 (10): 1065-71.
Packer, RM., Law, TH., Davies, E., Zanghi, B., Pan, Y., Volk, HA. (2016): Wpływ diety ketogennej na zachowania podobne do ADHD u psów z idiopatyczną padaczką. Epilepsja Behav. 2016 Luty; 55: 62-8.
Zimmermann, R. (2009): Status epilepticus and epileptic seizures in dogs. Rozprawa.
Jurina, K. (2017): Padaczka u psów. Praktyczny lekarz weterynarii 2017 czerwiec; 98.
Alan R Gaby (2007): Naturalne podejścia do padaczki. Aging Med Rev., marzec 2007; 12 (1): 9-24.

Dodaj komentarz