Lęk separacyjny u psów – naturalne podejście.

  

Lęk separacyjny  u psa jest bardzo częstym problemem dotykającym zwierzęta, które przebywały dłuższy czas w schronisku, bądź były bite i źle traktowane w okresie szczenięcym.

Lęk przed odosobnieniem dotyka również zwierząt, które w wieku szczenięcym wytworzyły zbyt silną więź z właścicielem i zaczęły traktować go niemalże jak biologiczną matkę.

W jaki sposób w takiej sytuacji możesz pomóc swojemu psu?

O tym będzie ten artykuł.

Objawy lęku separacyjnego.

Gdy szykujesz się do opuszczenia mieszkania, pies wpada w przygnębienie lub staje się nadmiernie pobudzony. Oznaki zdenerwowania widać na pierwszy rzut oka – ziewanie, oblizywanie się, dyszenie, rozszerzanie źrenic, drżenie mięśni.  Najczęściej można zaobserwować następujące objawy, występujące w dowolnym połączeniu, razem lub pojedynczo:

• nadmierna wokalizacja – skomlenie, wycie, szczekanie w wysokiej tonacji,

• niszczenie przedmiotów, najczęściej tych nasiąkniętych zapachem właściciela,

• nerwowe bieganie, miotanie, kręcenie w kółko, drapanie, kopanie,

• demonstracja zachowań agresywnych – warczenie, atakowanie drzwi, w których zniknął człowiek,

• wnikliwa obserwacja otoczenia, zastygnięcie w bezruchu,

• odmowa jedzenia,

• ślinotok,

• załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu,

• wylizywanie łap i boków, samookaleczenie się.

Na szczęście, zaawansowane przypadki, w których zwierzak staje się niebezpieczny dla samego siebie, są zdecydowaną mniejszością.

Co powoduje lęk separacyjny?

Psy to zwierzęta stadne z natury. W naturze, psy rzadko, jeśli w ogóle są samotnikami. Dlatego denerwują
się, gdy zostają same w domu. Jest to jeden z powodów odczuwania lęku, ponieważ pies swojego opiekuna i jego rodzinę uważa za swoje stado. Istnieje wiele innych przyczyn, które powodują występowanie lęku.

Są to:

– Wcześniej pies nie spędzał tyle czasu sam
– Został porzucony w kluczowych momencie jego rozwoju psychicznego
–  Nadmierna izolacja
–  Zbyt wczesne (przed 8 tygodni życia) lub zbyt późne (po 14 tygodniach) opuszczenie miotu

 – Doznanie traumatycznego zdarzenia w momencie izolacji

– Przesadne przywiązanie, zwłaszcza u psów ras blisko współpracujących z człowiekiem

Jak możesz pomóc psu?

– Włącz psu muzykę.
Niech będzie to muzyka klasyczna, uspokajająca, relaksacyjna – taka która pomoże uspokoić i wyciszyć psa. Pozostawienie włączonego radia też czasami bywa pomocne, ale nie wtedy kiedy trwają jakieś głośne debaty, burzliwe dyskusje, bo nie będą działały korzystnie na psa.

–  Można też spróbować nagrać i odtworzyć psu codzienną naszą domową krzątaninę.
Można też  nagrać i włączyć na ciągłe odtwarzanie czytanie przez Ciebie na głos książki lub gazety. Od czasu do czasu włączać to nagranie, gdy jesteś obecny w domu, więc pies nie skojarzy nagrania tylko z Twoim wyjazdem.

– Spróbuj pozostawić jakiś element swojego niepotrzebnego ubrania, którego zapach może poprawić samopoczucie Twojemu psu i wyciszyć go.

– Czasem pomocna może okazać się zmiana diety Twojego psa – wiele problemów z zachowaniem może
wystąpić po spożyciu słabej jakości karmy oraz zmiana niskiej jakości suplementów wspomagających naturalną dietę na preparaty organiczne może być niezwykle korzystna.

–  Przed wyjazdem udaj się ze swoim psem na długi spacer, baw się z nim w jego ulubione zabawy.

– Spróbuj karmić psa kilka razy dziennie, aby uniknąć zmiany nastroju, które mogą wynikać z niskiego poziomu cukru we krwi. Spróbuj podać psu największy posiłek przed wyjazdem tak aby Twój pies poczuł się najedzony i senny po długim spacerze i smacznym posiłku.

ziola-homeopaty.pl

Homeopatyczne i ziołowe środki.

Nigicans Pulsatilla (sasanka)

Jest to jeden z najbardziej powszechnych leków homeopatycznych stosowanych w lęku separacyjnym i powinien być podawany w potencji 6c i 30c. Może być podawany  bezpośrednio do pyska psa lub dodawany do wody psa przez cały dzień. Obraz psa Sasanki – lgnący do opiekuna, obawy przed samotnością, strach przed porzuceniem, strach emocjonalny przed byciem sam.  Pragnie towarzystwa i staje się bardzo poruszony i niespokojny pod wpływem dużego stresu.

Calcarea phosphorica (fosforan wapnia)

Jest to kolejny korzystny środek stosowany w przypadku lęku separacyjnego i najlepiej sprawdza się gdy używany jest w potencji 6c i 30c. Psy potrzebujące tego środka mogą wykazywać destrukcyjne objawy, gryźć i obgryzać meble i inne rzeczy w domu. Wymagają one nieskończonej miłość i towarzystwa. Bardzo łatwo wpadają w panikę. Calcarea phosphorica to typ, którego przerażają burze z grzmotami, trzęsie się i drży podczas burzy lub podobnego zdarzenia. Objawy te znikają po kilku dniach.

Gelsemium (żnin lśniący)

Pies wymagający Gelsemium jest często określane jako „wibrujący”. Typ Gelsemium drży jak osika, są to grupy mięśni na całym ciele, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Pies może mieć biegunkę i często oddawać mocz w momencie silnego stresu Żnin lśniący jest lekarstwem na występowanie objawów lękowych i często wykorzystywany jest z powodzeniem do leczenia lęku separacyjnego. Lek może być podawany w potencji 6c i 30c bezpośrednio do pyska lub w wodzie do picia.

Passiflora (męczennica)

Lek uspokajający, przeciwdrgawkowy. Uspokaja cały system nerwowy. Może być podany w wodzie do
picia.

Scutellaria (skullcap) i Waleriana

Są to cudowne leki ziołowe łagodzące objawy niepokoju i nerwowości. Są nieocenione w
uspokojeniu i zrelaksowaniu psów cierpiących na dolegliwości związane z lękiem separacyjnym.

Avena Sativa (oatstraw)

Działa podobnie jak Waleriana, Passiflora i Scutellaria. Można dodać do wody psa. Dostępny w postaci nalewki i homeopatycznych granulek.

Chamomila (niemiecki rumianek)

Rumianek rzymski i niemiecki mają nieco inne właściwości lecznicze jednak w leczeniu objawów działają w taki sam sposób. Rumianek jest silnym środkiem uspokajającym zmniejszającym lęk u zestresowanych zwierząt. Chamomila wycisza nadmierną aktywność jelit psa i pomaga mu zasnąć. Lek można podawać w herbacie rumiankowej. Jest on dostępny w postaci tabletek / kapsułek jak również nalewki.

Kava Kava

Kava kava zmniejsza niepokój, rozluźnia napięcie (w tym napięcie mięśni) i uspokaja bez skutków ubocznych. Kava ​​Kava ​​jest dobrym ziołem z wyboru dla nerwowego i niespokojnego psa. Lek jest dostępny w postaci kapsułek, nalewki lub proszku. Nalewka może być dodawana do wody, a proszkiem można posypywać jedzenie psa.

Są to najczęściej stosowane środki naturalne w radzeniu sobie z lękiem separacyjnym i są z powodzeniem stosowane przez wielu opiekunów. Obecnie na rynku istnieje wiele leków psychotropowych, które polecane są przez weterynarzy i behawiorystów do wspomagania leczenia lęku separacyjnego u psów, ale większość z nich posiada efekty uboczne, które mogą powodować dalsze problemy z ich zdrowiem. William Osler odnosząc się do ortodoksyjnej medycyny powiedział „Osoba, która bierze lekarstwo, musi wyleczyć się dwa razy, raz z choroby i raz z lekarstwa.”

Z wdzięcznością

6 thoughts on “Lęk separacyjny u psów – naturalne podejście.”

  1. Z tym, że pies rzadko bywa zagrożeniem dla samego siebie nie do końca się zgadzam. Albo inaczej: przypadkowo może wyrządzić sobie krzywdę. Bona np. zaczęła gryźć kable (co niej jest dobrym pomysłem), ale również pozostawiona sama w domu weszła na parapet i próbowała się wydostać przez uchylone okno. Szczęście, że jej się nie udało (mieszkamy na drugim piętrze). Nieszczęście, że łapa zaklinowała się w oknie i psina siedziała tak nie wiadomo ile, aż Pan wrócił z pracy i z pomocą koleżanki – weta i oleju rzepakowego uwolnił łapę. Skoro Adaptil i StressOut nie działa, to może rzeczywiście zioła? Jakie najlepiej na ślinotok i popisy wokalne?
    Pozdrawiamy, Asia i Bona
    http://www.piesoswiat.blogspot.com

  2. No niestety zioła i homeopatia tak nie działają. To u weterynarza zajmującego się leczeniem konwencjonalnym można zamówić lekarstwa na ślinotok i popisy wokalne. Homeopatia i ziołolecznictwo to dziedzina medycyny holistycznej. Żeby można było dobrać odpowiedni lek i zioła potrzebny jest szczegółowy wywiad z opiekunem psa. Pies nie jest tylko częścią organizmu – tworzy jego całość. Z tego powodu brany jest pod uwagę nie tylko ogólny stan zdrowia, ale też pełnowartościowe pożywienie, higienę, środowisko życia zwierzęcia, a także jego relacje z opiekunem. Uwzględniane są również jego potrzeby fizyczne, jak i duchowe. Weterynarz holistyczny większą uwagę zwraca na stan psychiczny zwierzęcia. Emocje, takie jak strach, stres czy depresja mogą mieć istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie psa. Kompleksowy plan leczenia obejmuje i umysł i ciało. Dlatego też nie mogę ot tak sobie polecić skutecznego leku akurat dla Pani pieska. Mogę jedynie wskazać weterynarza stosującego w swojej praktyce leczenie homeopatyczne i na pewno uzyska Pani od niego skuteczną pomoc.

Dodaj komentarz