Zapalenie trzustki u psów – leczenie i profilaktyka – holistyczne podejście

Zapalenie trzustki jest schorzeniem dość często występującym u psów i w porę nie rozpoznane może zagrażać im utratą życia. Stosując całościowe metody naturalne będziesz z powodzeniem mógł leczyć i zapobiegać powstawaniu tej dolegliwości.

Podstawowym zadaniem części zewnątrzwydzielniczej trzustki jest trawienie. Wytwarzany przez nią sok trzustkowy składa się z szeregu enzymów, które odpowiadają za rozkład białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Do enzymów trzustkowych między innymi należy – amylaza, trypsynogen, chymotrypsynogen, lipaza. Zawiera także wodorowęglan sodowy, który odgrywa ważną rolę w neutralizowaniu kwasów żołądkowych przy przedostaniu się ich do jelita cienkiego.

Trzustka produkuje 3 hormony: glukagon, który podnosi poziom glukozy we krwi, insulinę, która obniża poziom glukozy we krwi, a także somatostatynę, która hamuje wydzielanie insuliny, glukagonu i hormonu wzrostu z przedniego płata przysadki, jak również gastryny z żołądka.

Zapalenie trzustki jest terminem opisującym problem (stan zapalny w obrębie trzustki), nie wskazuje natomiast na jego przyczynę. Przyczyny zapalenia trzustki u psów jak dotąd nie są znane. Niektórzy badacze twierdzą, że wpływ na wystąpienie tego schorzenia mogą mieć bakterie jelitowe, które za pośrednictwem przewodu trzustkowego dostają się do narządu, co wywołuje infekcję, jednak teoria ta nie została udowodniona. Tak więc przyczyna powstawania z punktu medycyny konwencjonalnej jest nie znana.

Z punktu widzenia całościowego, zapalenie trzustki jest następstwem wielu czynników. Jednym z nich jest karmienie przetworzoną karmą ponieważ choroba ta najczęściej dotyka psów karmionych sztucznie.

Jak już wiesz, psy to zwierzęta mięsożerne. Wszystkie jego enzymy trawienne są nastawione do trawienia mięsa i surowych produktów. Więc jeśli pies ma być zdrowy, powinien dostawać naturalne pożywienie, a nie silnie przetworzoną żywność.

Co dzieje się, kiedy pies jest karmiony sztucznie? Trzustka jest przepracowana i powstaje stan zapalny. Zapalenie może uaktywnić enzymy trawienne, które mogą wywołać przedwczesne trawienie. Może to doprowadzić do wycieku enzymów trzustkowych do jamy brzusznej i uszkodzenia wyściółki jamy brzusznej i innych narządów.

Objawy zapalenia trzustki.

Ostre zapalenie trzustki
przytrafia się najczęściej i pojawia się dość nagle. Objawy jakie mogą wystąpić to utrata apetytu, ostry ból brzucha, gwałtowne wymioty i czasami również biegunka. Nasilenie objawów zależy od tego, jak ostry jest stan zapalny.

Pies sprawia wrażenie chorego, jest ospały i okazuje objawy bólu, jeśli dotyka się jego brzucha.

Ponieważ trzustka położona jest bardzo blisko wątroby, infekcja może się rozprzestrzenić na ten narząd, co będzie powodowało jeszcze większy ból i dyskomfort.

Przewlekłe zapalenie trzustki często pozostaje bez objawów. Jedyną oznaką choroby jest nieznaczne zwiększenie aktywności enzymów trzustkowych.

Rozpoznanie zapalenia trzustki.

Wyniki badań biochemicznych krwi bardzo często mogą sugerować niewydolność wątroby. Zapaleniu trzustki, podobnie jak zapaleniu wątroby, towarzyszy na ogół wzrost aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AST) i aminotransferazy alaninowej (ALT) oraz podwyższone stężenie bilirubiny całkowitej we krwi. Pomocne w rozpoznaniu choroby jest określenie aktywności w surowicy amylazy i lipazy, jednak wzrost ich aktywności niejednokrotnie ma miejsce w przebiegu innych chorób, niepowiązanych z trzustką, takich jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, martwica wątroby, chłoniak i gruczolakorak jelita cienkiego. Ponadto podwyższoną aktywność lipazy stwierdza się u psów po podaniu glikokortykosteroidów.

Przyczyny zapalenia trzustki, których być może nie jesteś świadomy.

Bardzo często u psów, które karmione są przetworzoną karmą, po zmianie ich diety na gotowaną lub surową, choroba ustępuje.

Następna przyczyna, która może wydać Ci się bardzo kontrowersyjna. Jest to blokada segmentów kręgosłupa na przejściu piersiowo – lędźwiowym. Jest to przyczyna bardzo mało znana ale należy brać ją również pod uwagę.

Gdy segment ten jest zablokowany, ustaje przepływ energii – trzustka jest osłabiona. Wtedy łatwo o chorobę.

Dlatego tak bardzo ważne jest palpacyjne badanie kręgosłupa Twojego psa, o którym pisałam wcześniej. Podczas takiego badania Twój pies dokładnie pokaże Ci miejsce zablokowane. Objawi się to niepokojem, moja Daszeńka delikatnie próbuje wtedy odsunąć moją ręką. Spróbuj jeszcze raz, za jakąś chwilę dotrzeć do tego miejsca, szukaj zgrubień, zwiększonego ciepła.

Przejście piersiowo – lędźwiowe nie tylko odpowiada za zapalenie trzustki.Pamiętasz, pisałam o tym wcześniej, że odpowiada również za powstawanie skrętu żołądka, może powodować także wzdęcia.

Inną przyczyną może być zjadanie nieczystości, może być wynikiem zbyt obciążającej diety – nadmiar węglowodanów, ziarna zbóż. Niektórzy twierdzą, że nadmiar tłuszczu też może stanowić przyczynę choroby.

Niedobór minerałów i składników odżywczych również odgrywa ważną rolę i jest on często niedoceniany. Żyjemy w czasach ogólnego zubożenia gleby w związki mineralne, które odgrywają istotną rolę w produkcji enzymów trzustkowych.

Naturalna terapia w chorobie trzustki.

1. Oczyszczenie organizmu i wyeliminowanie nadmiaru toksyn z pożywienia zacznij karmić swojego psa naturalnie.

2. Uzupełnienie niedoborów składników odżywczych za pomocą suplementacji.

3. Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa Twojego psa poprzez stosowanie masażu i w razie konieczności zabiegów fizykoterapeutycznych.

4. Zastosuj od czasu do czasu u swojego psa post, który spowoduje, że trzustka odpocznie. Nie obawiaj się większość psów może pościć nawet klika dni. Ale 24 godzinny post w zupełności wystarczy.

5. W leczeniu zapalenia trzustki stosuje się terapię płynami, której celem jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, uzupełnienie strat po wymiotach i wysięku do jam ciała oraz utrzymanie prawidłowego przepływu krwi przez trzustkę.

W przypadku zapalenia trzustki żądaj aby Twój pies pozostał pod nadzorem weterynaryjnym przynajmniej przez dobę. Pozostawienie Ciebie i Twojego psa jest nie do przyjęcia.

Suplementy dla psów z zapaleniem trzustki.

1. Suplementy dostarczające niezbędnych składników odżywczych, kwasów tłuszczowych oraz probiotyki.Organizm potrzebuje odpowiedniego paliwa, aby się uzdrowić i te suplementy zapewnią prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki i organów w ciele.

2. Prawidłową funkcję przewodu pokarmowego i ciała można osiągnąć stosując chlorofil który wpływa na oczyszczanie krwi.

Zapobieganie powstawaniu choroby.

Przede wszystkim – zmiana sposobu odżywiania. Zacznij karmić psa naturalną żywnością gotowaną lub surową.

UWAGA.

Uważam, że o wiele więcej psów z zapaleniem trzustki można wyleczyć i uratować, jeśli nie zostały zatrute w trakcie leczenia.

Wspomniałam o tym wcześniej, ale przypomnę, że najważniejszym elementem leczenia jakiejkolwiek choroby jest wyeliminowanie tego, co nie należy do ciała i dostarczyć organizmowi to, czego potrzebuje.

Czas powrotu do zdrowia trzustki nie jest spowodowany niedoborem leków chemicznych np. antybiotyków i jeśli spojrzeć na to z punktu widzenia organizmu, to antybiotyk jest dla niego substancją toksyczną, która zabija nie tylko bakterie, ale również jest dla niego szkodliwy. Przy zapaleniu trzustki, wszelkie dodatkowe toksyczne obciążenia mogą być szkodliwe dla osiągnięcia pozytywnych efektów terapeutycznych. Poza tym zapalenie trzustki nie ma podłoża bakteryjnego.

Niektórzy twierdzą, że antybiotyki powinny być stosowane w celu zapobiegania wtórnej posocznicy lub w celu zapobiegania namnażaniu się bakterii w sprzyjającym temu środowisku w trzustce. Uważam, że antybiotyki najczęściej są szkodliwe w leczeniu zapalenia trzustki, a celem terapii powinno być oczyszczenie organizmu i jego wzmocnienie, a nie zatruwanie.

Często, w celu powstrzymania stanów zapalnych stosuje się sterydy i np. Metacam. Środek ten działa odwrotnie – zamiast wzmacniać organizm, co pomogłoby mu zwalczyć chorobę, osłabia go i hamuje jego siły obronne.

Tak więc podtrzymuję to, co wcześniej napisałam. Wiele chorych psów może powrócić do zdrowia pod warunkiem, że w czasie ich leczenia nie będą zatruwane.

Pozdrawiam.

52 thoughts on “Zapalenie trzustki u psów – leczenie i profilaktyka – holistyczne podejście”

 1. Terapia płynami to nawadnianie organizmu przeprowadzane w lecznicy weterynaryjnej.Medycyna weterynaryjna dysponuje cała gama preparatów nawadniających. Terapię płynami stosuje się w przypadku chorób przebiegających z długotrwałą utratą apetytu lub pragnienia, intensywnymi lub przewlekłymi wymiotami, biegunką, wielomoczem. Dobór płynów poprzedzony jest szeregiem badań dodatkowych (m.in. badanie biochemiczne i morfologiczne krwi; badanie ogólne moczu, określenie w nim stosunku białka do kreatyniny; diagnostyka RTG i USG) również badania poziomu poszczególnych elektrolitów we krwi, czyli tzw. jonogramu. Posiadanie takich danych pozwoli weterynarzowi dobranie właściwego płynu do infuzji, o takim stężeniu pierwiastków, które w najszybszy a zarazem najbezpieczniejszy sposób będzie uzupełniało ich braki w organizmie a w konsekwencji znacznie poprawia skuteczność leczenia zwierzęcia.

  Jeśli chodzi o insulinomę w większości przypadków rokowanie jest złe. Psy leczone farmaceutycznie żyją około 12 miesięcy od początku wystąpienia objawów klinicznych. Psy leczone chirurgicznie żyją około 16 miesięcy od momentu zabiegu. Rokowanie uzależnione jest również od obecności lub braku zmian przerzutowych.

 2. Na to pytanie powinien odpowiedzieć weterynarz leczący psa. Według mnie nie powinien. Chorych psów nie szczepi się. Kiedy walczyłam z alergią mojej Daszy nasz weterynarz wystawił stosowne zaświadczenie. Głownie chodziło tutaj o szczepionkę p/wściekliźnie. Nie obawiał się ewentualnego poniesienia konsekwencji. Jestem mu bardzo za to wdzięczna. Jeśli chodzi o pozostałe szczepionki, to bez względu na to czy pies jest chory, czy zdrowy nie powinno się podawać ich co roku. Moja Dasza już nie będzie szczepiona. Zrobię to wtedy, kiedy zaistnieje ryzyko wystąpienia epidemii w miejscu naszego zamieszkania. Ale to jest moja decyzja. Pozdrawiam.

 3. Zbyt późno znalazłam Pani stronę internetową, tak wiele informacji umieszczone w poszczególnych tematach. Mój piesek półtora roku temu miał chorą trzustkę z informacji jaką uzyskałam od weterynarza to, że musi być dieta więc dostosowaliśmy – gotowany ryżu z marchewką , mięsem drobiowym i niekiedy karma do diety trzustkowej. Piesek nie był wtedy szczepiony przeciw chorobą . W tym roku weterynarz zadecydował (mimo naszych informacji , że suczka jest ospała , schudła i że nóżki ma słabe) że można zaszczepić przeciw wściekliźnie i chorobą. Po tych szczepionkach piesek przestaje wstawać o własnych siłach i nie chce jeść (a to był mały żarłoczek) a jeszcze między czasie dostała steryd na kości, stawy ( bo tak zdecydował wet. że ma chore stawy) po którym wymiotowała. Bardzo mnie to zaniepokoiło, postanowiłam sama zrobić badania. Okazało się, ze ma chore nerki i z wątrobą jest coś nie tak. Decyzja – należy oczyszczać organizm z zatrucia mocznikiem wynik ponad 300 mg/DL, przez dwa tygodnie robione były kroplówki z pokarmem, antybiotyk na zapalenie. Niestety choroba pokonała tak mały wyniszczony organizm Misi, a na dodatek miała wodę w płucach i ją wykrzywiało. Musieliśmy ją uśpić 🙁 Pozostał ból , smutek i wspomnienia .
  Nie ma dnia abym sobie nie zadawała pytania po co ją pozwoliłam zaszczepić. Natomiast zastanawia mnie to, że weterynarzowi , który zajmował się suczka przez 9 lat nie zaświeciło się czerwone światełko , bo podane przez nas trzy oznaki zachowania psa mogą być przyczyną choroby……. Gdzie doświadczenie i wiedza wet. ? Czy to tylko rutyna ….?

 4. Bardzo mi przykro z powodu Pani pieska. Chorych psów nie szczepi się, a już na pewno nie takich, którym podawane są sterydy. Trudno ocenić postępowanie weterynarza. Pytania, które Pani zadaje powinny być skierowane do osoby leczącej sunię. Myślę, że zaproponowana terapia niewiele pomoże. Najlepiej byłoby udać się z pieskiem do weterynarza, który w swojej praktyce stosuje naturalne metody leczenia.

 5. Dzień dobry , kilka dni temu dowiedziałam się , że moja sunia, sznaucer miniatura ma chorą trzustkę . Były wymioty , biegunka, bolesność brzucha. Wyniki krwi potwierdziły początek choroby.Obecnie 4 dni jadła tylko ryż + tabletka z enzymami trzustki , następnie mam dodać do ryży karmę z puszki royala- dla psów z tym schorzeniem i dalsze leczenie to dieta na bazie karmy tej firmy przeznaczona dla takich piesków. Pytanie czy taka dieta jest właściwa, czy faktycznie nie przejść na naturalne jedzenie, tylko jaki i jak stosować.Będę wdzięczna za informację

  1. Na to pytanie powinna Pani sobie sama odpowiedzieć. Dla mnie karmienie chorego psa wysoko przetworzonym jedzeniem nawet klasy weterynaryjnej jest wielkim błędem. To Pani powinna podjąć decyzję o wyborze właściwej diety dla swojego pieska.
   Decydując się na gotowanie czy karmienie bierze Pani na siebie odpowiedzialność za zdrowie swojego pupila. I tak wydaje mi się, że powinno być.
   Dziękuję

  1. Nie należy karmić sucha karmą?? Mieszkam w Uk i KAZDY wet stanowczo kazał karmić psa tylko sucha karma. Niestety Moja suczka nie chciała tego ruszyć, puszkowe jedzenie tez jej kompletnie nie smakowało. Ciagle zostawiała jedzenie w misce. Zdecydowałam się ze sama będę gotować. Wtedy wiem co tak naprawdę je. Dlatego cieszę się ze znalazłam Pani stronę. Jedyna moja obawa jest komponowanie posiłków i ich różnorodność. Piesek ma rok i jest to rasa mała 8 kg. Czy są gdzieś jakieś przykładowe menu w jaki sposób komponować Dania żeby było odpowiednio zbilansowane?
   Pozdrawiam

 6. Dziękuję. W zdaniu o maracamie zabrakło jednej litery. Już uzupełniłam :). Jeśli chodzi o gotowanie psich posiłków to karmienie zaproponowane przez Panią stanowi zbyt ubogą dietę. Nic dziwnego, że pojawiły się problemy trawienne. Odpowiednio ułożona dieta, uzupełniona organicznymi suplementami nie spowoduje żadnych problemów. Dziękuję za komentarz i uważne czytanie :). Pozdrawiam.

 7. a u mnie mamy podniesioną lipaze z 200 na 1980 🙁 i amyaze ponad 300. Bierzemy amylan i kreon i karma dla psów chorych na trzustkę z hill'sa i/d? Wczesniej miał chore nerki. Choroba wyszła przy badaniach kontrolnych, po wyleczeniu nerek i mocznicy.

 8. Bardzo ciekawy artykuł, Dzeki miał chora trzustkę oraz nerki, moj kundelek miał 10 lat, myślałam, ze będzie z nami długo bo przecież to kundelek niestety…Mocznik: 392,10 mg/dl, amylaza: 16413,00 U/L (!!!) ale jeszcze sie trzymał chodził i w miarę jadł- pomimio tych strasznych wyników. Kontaktowałam sie z czterema lekarzami i nikt takiej amylazy nie widział, po kroplówkach i leczeniu w przychodni weterynaryjnej jego wyniki poprawiły sie natomiast samopoczucie nie … bylo coraz gorzej. Miesiąc wcześniej Pani weterynarz zaszczepiła go pomimo, ze ja poinformowałam o jego gorszym samopoczuciu, wymiotach itp. I tak z każdym dniem uchodziło z niego życie, walczyliśmy dwa tygodnie od momentu jak zrobiliśmy mu wyniki. Czytam rożne artykuły, na ten temat aby dowiedzieć się czegoś więcej, dlaczego tak się stało? przecież karmiony był nieprzetworzona żywnością, gotowane mięso, witaminy, 0 suchej karmy i nagle taka choroba. Mial robione USG nie miał guzów, jak powiedział lekarz nerki nie są w złym stanie…Byc moze chora trzustka to wynik kręgosłupa???Choć nikt z lekarzy nawet o takiej ewentualności nie wspomniał, bo miał nietypowa budowę. Wiem jedno jest to straszna choroba…

 9. Bardzo mi przykro z powodu psiaka…
  Nie wiem, dlaczego pani weterynarz podjęła decyzję o szczepieniu psa. Tylko ona w tej chwili może odpowiedzieć na to pytanie.
  W dzisiejszych czasach nie wystarczy karmić psa nieprzetworzoną żywnością. Takiej po prostu nie ma. Konieczne jest uzupełnianie posiłków organicznymi suplementami.
  Czasem blokada odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa może spowodować pojawienie się choroby. Odpowiednio przeszkolony w osteopatii weterynarz powinien wykonać odpowiednie badania.
  Dziękuję za komentarz…

 10. Witam. Mam psa ze schroniska, jest u mnie od lutego (mix wilczasto-husky). Ok 3 tyg temu okazało się że ma zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki oraz ostre jej zapalenie. Prawdopodobnie to stan przewlekły, który teraz się dosyć mocno odezwał. Miał RTG i RTG z kontrastem i nie widać ciała obcego.Oskar jest też uczulony na drób. Miał dostawać karmy specjalistyczne, ale taka na rybie wywołuje u niego wymioty ciemną żółcią (bez pokarmu). Wg weta może jeść tylko gniecione ziemniaki i królika z wody. Dostaje też enzymy trzustkowe, Polprazol, Metronidazol oraz Tramal bo bardzo go to boli. Na spacerach się ozywia i chętnie na nie chodzi, jednak w domu, z psa 'diabła' i ADHd'owca stał się psem ciągle leżącym. Nie widać jakiejkolwiek poprawy ina razie chudnie zamiast przybierać. I tutaj moje pytanie, czy na tak silne zapalenie tej trzustki można podawać mu coś bardziej pożywnego do jedzenia? Na razie wszystkie mięsa odpadają, bo są tłuste. Będe bardzo wdzięczna za pomoc.

 11. Witam. Mój piesek również ma zapalenie trzustki i do tego wymiotuje skrzepami krwi. Weterynarz zalecił dietę lekko strawną bez tłuszczu i w razie bólu mam jej podawać Nospę. Pokarm podaję jej z dodatkiem siemia lnianego i 2x dziennie Kreon. Od jakiegoś tygodnia piesek bardzo mało je i bardzo dużo schudł na szczęście dużo pije. Proszę o udzielenie mi jakichś rad bo nie wiem jak mogę jej pomóc. Czekam na informację. Pozdrawiam

 12. Witam. Mój piesek również ma zapalenie trzustki i do tego wymiotuje skrzepami krwi. Weterynarz zalecił dietę lekko strawną bez tłuszczu i w razie bólu mam jej podawać Nospę. Pokarm podaję jej z dodatkiem siemia lnianego i 2x dziennie Kreon. Od jakiegoś tygodnia piesek bardzo mało je i bardzo dużo schudł na szczęście dużo pije. Proszę o udzielenie mi jakichś rad bo nie wiem jak mogę jej pomóc. Czekam na informację. Pozdrawiam

 13. Witam ,mam pieska yorka 2,5 miesiąca ,od 3 tygodni piesek wszystko co zjada natychmiast zwraca z dużą ilością piany .Na dzień dzisiejszy podaje mu mleka nestle z domieszką prybiotyku i glukazę ponieważ piesek zdycha,nic innego nie przyswaja.Wizyty u weterynarza kończą się nawodnieniem ,jest za mały żeby zrobić jakiekolwiek wyniki.,Jestem już bezradna ,proszę o pomoc

 14. Szanowna Pani,
  Moj psiak ma chorą trzustke od lat, żywiony karmą Josera sensi plus, ktora przynosila rewelacyjne efekty i obywało sie bez lekow… do czasu.
  Psiak podczas zabawy mial wypadek – niedowład konczyn tylnych, spowodowany urazem kregosłupa, po walce udało sie go postawić na nogi.
  Niestety problem kregoslupa powrócil – lecznica, sterydy, leki neurologiczne, witamina B… po tym oczywiscie psiak wstał ale dostał biegunki , weterynarz stwierdzil, ze po lekach wiec dostaje biotyl – jutro ostatnia z trzech dawek.
  Psiak jest słaby (sama podejrzewam ze przez leki i ich ilość) w srode mamy zaczac rehabilitację, boję się jedynie, ze niewiele to pomoże, gdyż strasznie te leki go osłabiły, głownie spi, szybko oddycha , szybko sie meczy.
  Jak wzmocnić psa? Jak nawodnić (oprocz podania wody) co mogę zrobić ?

 15. Witam . Czy uzyskam tu odpowiedz na pytanie , Pies bokser chorował na niewydolność trzustki w ciągu kilku lat jest to na tyle zaleczone że nie bierze juz leków (kreon1000) jest na karmie brit adul M i to co nieraz podje (trosze puszki kota baton generalnie mokre) plus przekąski moje pytanie dotyczy czy mógłbym psu dać do lizania (taką dużą typu gnat) generalnie chodzi o zajęcie psa kiedy wychodzimy ponieważ przeprowadziliśmy się do bloku i wyje jak nas nie ma

 16. witam prosze o pomoc mam suczke pekinke chora na trzustke amylaza 1800 od kilku dni caly czas jest obolała apatyczna mało chodzi a wskoczeniu na fotel nie ma mowy bylismy u jedenego wet zastrzyki rozkurczowe i nic u drugiego u którego zazwyczaj sie leczy stndard bioprazol i ranigast na miejscu dostała kroplówke z ranigastem chwilowa ulga ale na wiele nie pomogło ,piesia choruje od ponad roku na trzustke podaję jej głownie karme i konserwe royala dla psow trzustkowych czasami ryz niewiem co jej podawać teraz głównie ryz z mao domieszka konserwy i woda prosze o pomoc,czym ja karmic

 17. Szanowna Pani, właśnie wzięłam psa ze schroniska (wysterylizowana suczka średniej wielkości, przypominająca owczarka niemieckiego). Otrzymałam tam informację, że pies ma chorą trzustkę, co się objawiało przedłużającymi się biegunkami – pies spędził kilka tygodni w kwarantannie, po zbadaniu kału stwierdzono jakąś chorobę trzustki(?) i polecono karmić specjalistyczną (odtłuszczoną) suchą karmą. Tak zrobiliśmy. Pies ma się dobrze, jest bardzo ruchliwy i ma ogromny apetyt. W świetle Pani artykułu mogłabym zastąpić karmę suchą na posiłki gotowane? Nie mogę teraz zrobić specjalistycznych badań, mieszkam na wsi i tu weterynarz takimi sprawami się nie zajmuje. Jeśli poleca Pani jedzenie gotowane, to co będzie najlepsze? Z góry dziękuję za odpowiedź. Monika

 18. Szanowna Pani – na podstawie diagnozy "jakąś chorobę trzustki" nie jestem w stanie ułożyć diety dla suni. Opisane objawy to nie tylko oznaka jakiejś choroby ale jeszcze wielu innych. bardzo proszę wykonać badania i przesłać je do mnie. Nie bardzo rozumiem również stwierdzenie "weterynarz takimi sprawami się nie zajmuje" Krew chyba umie pobrać. Proszę o kontakt psiediety@gmail.com i podam jakie należy to badanie zrobić. Potem weterynarz wysyła krew do jednego z laboratoriów i otrzymuje wynik. Pozdrawiam.

 19. Udziela Pani bardzo mądrych rad i jako właścicielka psa z przewlekłym zapaleniem trzustki jestem za nie wdzięczna. Pragnę również zaznaczyć aby właściciele podejrzewający zapalenie trzustki u psa (pierwsze objawy mogą być mylące np. poranne wymioty żółcią, żółte regularne kupy) przede wszystkim przeprowadzili natychmiast głodówkę. Po badaniach i diagnozie (weterynarze rzadko badają trzustkę) należy wprowadzić prawidłową dietę. Bez głodówki choroby trzustki mogą siać spustoszenie w organizmie psa zanim weterynarze w ogóle zorientują się co jest grane. Głodówka brzmi brutalnie ale może być zbawienna w takiej sytuacji.

 20. Bardzo dziękuję za ten komentarz 🙂 Bardzo mądre słowa. Głodówka 24 godzinna nie jest brutalna, ale za to skuteczna. Wielu opiekunów nie stosuje głodówek bo boją się, nie wiem czego. Bardziej powinni się bać widoku przeraźliwie chudego psa, który pochłaniając ogromne ilości pokarmu nie przyswaja go,i wtedy ma przymusową głodówkę. To straszny widok. Dziękuję jeszcze raz za te mądre słowa:)Pozdrawiam.

 21. Witam!Bardzo prosze o pomoc bo juz nie wiem naprawde co robic!Mam 12letniego owczarka niemieckiego u ktorego 6 lat temu stwierdzono zapalenie trzustki!Przez te 6 lat Dragon byl na diecie i choroba nie powracala az do teraz!Miesiac temu weterynarz stwierdzil ostre zapalenie trzustki,Dragon Dostal Serie kroplowek,antybiotyki,teraz bierze enzymy trzustkowe!Piesek jest bardzo oslabiony a najgorsze jest to,ze nie ma w ogole apetytu do jedzenia,codziennie probujemy dac mu cos innego i sa dni,ze smakuja mu tylko zoladki drobiowe,w innym dniu je tylko piersi z kurczaka,w nastepnym znowu tylko parowki…i bron Boze nic plynnego,jedynie co to woda!Ale te ilosci,ktore on zjada sa naprawde mikroskopijne,potem odwraca glowe i nie mozna w niego juz nic wmusic!Czy to jest normalne?Czytalam,ze psy chore na trzustke pochlaniaja ogromne ilosci zarcia a moj piesek boje sie,ze padnie w koncu z glodu!Czy Pani moze mi cos poradzic??

 22. Moj pies ma ostre zapalenie trzustki i Problem polega na tym,ze w ogole nie chce niczego jesc!Nie wiadomo juz co mu podawac bo w ogole nie ma apetytu i to juz od miesiaca tak trwa!Czy moze mi Pani pomoc??

 23. Witam serdecznie mamy yorka 4 letniego ,8 miesiecy temu zaczął wymiotowac krwią zrobilismy badania i wyszło przewlekłe zapalenie trzustki lekarz podał jakieś leki i wskazał karmę royal canin gastrointestinal nie chciał jeść suchej więc mieszamy z puszką tej ze samej nazwy ,czasami dodajemy ryż i stąd moje pytanie jaka była by odpowiednia dieta ost zauwazyłem ze gubi włosie prosze o jakieś wskazówki pozdrawiam

 24. Witam moja sunia od 2lat choruje na przewlekłe zapalenie trzustki. Przed chorobą karmiona gotowym jedzeniem (ryż z biletem kurczaka lub indyka z warzywami) Jest pieskiem adoptowanym że schroniska 8lat temu.Od początku problem z jelitami i biegunki.Przez 5 lat w miarę spokojnie ale z wiekiem doszla niedomykalność zastawek serca no i ta trzustka.Piesek dostaje Cardisure Cardalis Amyladol i jest na karmie Low Fat Royal. Próby zmiany karmy na coś bardziej zjadliwego kończą się wizytą u weterynarza. Boję się już cokolwiek zmieniać, ale sunia kategorycznie odmawia jedzenia. Wyniki badań w normie i pod kontrolą. Czy jest jakaś alternatywa dla mojego niejadka?

 25. Witam
  Moj pies rottweiler z dnia na dzień przestał jeść , potem wymioty i biegunka. Badanie krwi -potwierdziła się diagnoza zapalenie trzustki. Wynik Lipaza DGGR 290.6 U/l.
  Od 3 dni dostaje kroplówki (Ringer, mikroelementy, sole min itp) wg lekarza powinien już zacząć jeść ale niestety ciągle odmawia. Co robić ? Jestem zalamana

Dodaj komentarz