Sekrety zdrowej diety – jadłospis dla psów według medycyny holistycznej.

Niedawno w USA i Kanadzie wycofano z handlu 60 milionów opakowań zawierających suchą karmę. Zaobserwowano, że psy karmione tymi rodzajami karm zapadają na choroby nerek i umierają z tego powodu.

Dlatego też bardzo ważne jest abyś zastanowił się, czy komercyjna karma jest rzeczywiście aż tak dobra dla Twojego psa? Czy nie należałoby jednak zmienić dotychczasowego sposobu karmienia suszkami Twojego psa na gotowane lub surowe jedzenie? W dzisiejszych czasach karmy przemysłowe uważane są za normalny i naturalny sposób odżywiania naszych podopiecznych. Ale to nieprawda.

Karmy suche i mokre nie zawierają wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju psa w każdym wieku. Karmy produkowane są często z mięsa, które nie jest przeznaczone do spożycia przez ludzi, używa się również spleśniałych ziaren, owoców i warzyw, zjełczałych tłuszczów zwierzęcych, nie wspominając o chemicznych dodatkach.

Psy podobnie jak ludzie potrzebują szerokiego spektrum składników odżywczych pozyskiwanych ze spożywanego pokarmu. Cieszą się wtedy dobrym samopoczuciem i zdrowiem przez długie lata.

Czy to nie wspaniałe?

Ten artykuł podpowie Ci jak jeszcze możesz karmić swojego psa. Tym razem z punktu widzenia dietetyki holistycznej.

Twój pies powinien być żywiony zgodnie z cyklem metabolicznym swojego ciała. Każdy dzień dzieli się na 3, łatwo dostrzegalne, takie naturalne cykle:

– 4.00-12.00 eliminacja (produktów przemiany materii).

– 12.00-20.00 przyjmowanie pokarmów (jedzenie i trawienie).

– 20.00-4.00 przyswajanie (wchłanianie i wykorzystanie).

Dobrze zestawiony posiłek pozostanie w żołądku psa przez mniej więcej 3 godziny. Źle zestawiony posiłek może przeleżeć w psim żołądku aż do 12 godzin. Zazwyczaj dotyczy to komercyjnych karm.

Jeśli zdecydujesz się na taki sposób karmienia Twojego psa wtedy spożywany pokarm będzie lepiej trawiony, przyswajany, a następstwem tego będzie dobre zdrowie.

Śniadanie:

Śniadanie powinien stanowić posiłek złożony z owoców. To najbardziej skuteczny i najprostszy sposób na pobudzenie energii w ciele psa.

Owoce są bardzo szybko trawione i nie wymagają od organizmu dużej ilości energii jak np. podczas trawienia innych pokarmów. Ułatwiają również oczyszczanie organizmu z nadmiaru nagromadzonych w nim toksyn.

Jakie owoce można podawać psu na śniadanie?

Jabłka, gruszki, banany, papaję, mango, morele i figi. Pamiętaj proszę o obieraniu owoców ze skórki ponieważ psy jej nie trawią.

Jakie właściwości posiadają owoce?

Nawadniają organizm, a także są doskonałym źródłem węglowodanów pod postacią cukrów prostych. Dostarczają więc energii. Nie obciążają organizmu. Owoce zawierają także dużo błonnika – rozpuszczalnego i nie rozpuszczalnego. Zawierają witaminy, enzymy i przeciwutleniacze. Owoce to doskonałe źródło minerałów, a niektóre mogą poszczycić się również obecnością, co prawda w niewielkich ilościach, białka i tłuszczów.

Owoce zawierają w swoim składzie dwie odgrywające bardzo dużą rolę w organizmie psa witaminy – wit. A czyli karoten oraz wit. C.

Owoce tropikalne sa szczególnie wartościowym pokarmem – zawierają wysoki poziom enzymów i przeciwutleniaczy.

Szczególnie starszym psom należy podawać więcej owoców, które są bardzo korzystne dla ich chorych stawów.

Możesz podać swojemu psu na śniadanie pyszny koktajl owocowy. Podaję proporcje dla psa o wadze 5 kg. 

1/4 banana
1 łyżka miąższu z papai
1/2 obranej ze skórki figi
1/4 jabłka bez skóry.

W blenderze zmiksuj owoce z odrobiną wody źródlanej. Konieczne będą suplementy, które podam Ci na końcu artykułu.

Wielkość porcji będzie się oczywiście różniła w zależności od wielkości psa. Ale pamiętaj, to Ty decydujesz ile może zjeść owoców Twój pies na podstawie jego obserwacji.

Jeśli Twój pies lubi melony, proszę podawaj mu je osobno jako samodzielną przekąskę.


Jeśli martwisz się, że Twój pies spożywa za dużo cukru znajdującego się w owocach, to wybieraj owoce o niskiej jego zawartości. Są to – jabłka, pomarańcze, brzoskwinie, wiśnie, jagody, śliwki, gruszki. Owoce te są bogate w błonnik, dzięki czemu cukier znacznie wolniej dostaje się do krwiobiegu. Węglowodany z tych produktów przyswajane są powoli, co nie powoduje nadmiernego wzrostu poziomu
cukru we krwi i obciążenia trzustki.

Obiad.

Najlepiej podać psu ten główny posiłek około godziny 17,00.

Ten posiłek jest najważniejszy i największy w ciągu dnia. Może być on gotowany lub podawany na surowo oczywiście wzbogacony organicznymi suplementami. Jeśli ma to być gotowany posiłek uwzględnij w nim np. do podduszenia mięsa olej kokosowy lub masło ghee (masło klarowane). Sklarowane masło jest prawie czystym tłuszczem i nie zawiera wielu alergenów obecnych w innych produktach mlecznych jak kazeina i laktoza, co czyni je dobrze tolerowanym przez psy wrażliwe na mleko krowie.

Można również przygotowywać psu posiłki na parze lub gotując je w wolnowarze. Zachowują one wtedy wszystkie składniki odżywcze.

Najlepsze mięso dla  psa to – jeleń, łoś, królik, następnie organiczne mięso kupione od gospodarza zajmującego się produkcją zdrowej żywności czyli kurczak, wołowina, baranina, indyk. Jeśli nie masz dojścia do takiego mięsa niestety niezbędne będą organiczne suplementy wspomagające. trawienie i odtruwanie organizmu psa.

Do głównego posiłku dobrze jest dodać surowe warzywa. Najlepiej trawione i przyswajalne będą w postaci papki.

Przykłady posiłku ( jestem zwolenniczką podawania jednego rodzaju białka, można ewentualnie podawać dwa rodzaje, nie więcej).

Mielone mięso – jeden rodzaj lub dwa – kurczak, wołowina, indyk, jeleń, królik (gotowane – na wpół surowe  lub surowe) do tego surowe warzywa. Najlepsza jest cukinia. Możesz do papki dodać także startą, surową marchew. Inne warzywa warte uwagi to – kapusta, cukinia, kabaczek, ogórek, seler naciowy, sałata rzymska, roszponka, rukola, szpinak.

Wołowina lub jagnięcina – kości ze szpikiem. Wspaniały przysmak podawany oczywiście na surowo. Jeśli boisz się podawać surowe kości swojemu psu, a chciałbyś podać mu od czasu do czasu szpik, wyjmij go z kości i podaj z warzywami. Sprawisz wielką frajdę swojemu pupilowi taką przekąską.

Możesz dwa razy w tygodniu podać psu jarski posiłek składający się z gotowanych jajek wymieszanych z papką warzywną. Nie ma nic lepszego dla łakomczucha. Można też podać psu surowe żółtka wymieszane z warzywami. Jajka nie powinny być oznakowane cyfrą 3.

Kolacja.

Powinna to być raczej niewielka przekąska podana psu najpóźniej do godz. 19,00.
W nocy, podczas psiego snu, wątroba i nerki pracują ciężko w celu przetworzenia żywności i detoksykacji organizmu, nie potrzebują więc dodatkowego obciążenia w postaci ciężkostrawnego jedzenia.

Jeśli uważasz, że Twój pies potrzebuje zjeść coś przed snem podaj mu proszę takie przekąski do wyboru:

– 1/4 awokado – musi być dojrzałe
– puree z awokado ze świeżą papką z cukinii,
– jogurt kozi
– papkę z dyni i cukini
– serce z karczocha zmieszane z papką z cukinii
– owoce
– daktyle organiczne
– surowe marchewki
– wodę kokosową – wspaniały drink dla psa – bez środków konserwujących oczywiście.
– wodorosty morskie

Zalecane suplementy.


1/ W celu lepszego trawienia i przyswajania składników pokarmowych zalecam podawanie psu synbiotyków i enzymów trawiennych.

Każdy posiłek gotowany czy surowy powinien być wzbogacony enzymami trawiennymi. W dzisiejszych czasach enzymy są konieczne.

2/ Dla uzupełnienia diety, mam na myśli gotowanej i surowej, konieczny będzie również  dodatek organicznego suplementu zapewniającego pełnowartościowe odżywianie organizmu. Mogą to być algi organiczne, trawa pszeniczna.

3/ Dla lepszej ochrony przed wolnymi rodnikami należy zastosować naturalne przeciwutleniacze jakimi są – kiełki pszenicy, czerwone algi, trawa pszeniczna, koenzym Q10.

Jeśli chciałbyś spróbować takiego odżywiania swojego psa, a masz obawy, napisz pomogę Ci i przeprowadzę korektę diety dla Twojego pupila.

Dziękuję.

 


4 thoughts on “Sekrety zdrowej diety – jadłospis dla psów według medycyny holistycznej.”

Dodaj komentarz