Psi plan dnia

W dzisiejszych czasach wielu z nas korzysta z jakiegoś narzędzia planowania np. daytimera, gdzie gorączkowo planujemy nasze dni i noce. Planowanie takie pomaga nam wykonać wszystkie ważne zadania.

Psy nie potrzebują przypominania, że należy zanieść pranie do pralni, czy zrobić zakupy w markecie. Korzystają ze swojego harmonogramu, który dotyczy spożywania posiłków oraz wspólnego spędzania czasu ze swoim panem. I choć psy nie śledzą czasu tak jak my, ich rytm dobowy, czy zegar wewnętrzny pozwala im dokładnie wiedzieć, kiedy przypada czas na posiłek i spacer z panem.

Podam Ci przykładowy psi plan dnia. Może spodoba się Twojemu pupilowi. Oczywiście dotyczy on zdrowego psa.

Przykładowy harmonogram

Wyżywienie – większość psów dorosłych powinno spożywać dwa posiłki dziennie. Taki sposób karmienia utrzymuje stabilny metabolizm i ułatwia trawienie.

Przykład:

* posiłek poranny – 7,00
* posiłek wieczorny – 18,00

Woda – najlepiej zostawiać dla psa miskę świeżej wody codziennie rano i wieczorem. Psy powinny mieć zawsze czystą wodę do swojej dyspozycji. Jeśli pracujesz i przez kilka godzin nie ma Ciebie w domu to zaplanuj ilość wody potrzebnej na ten czas Twojemu psiakowi. Uważnie obserwuj psa, jeśli zauważysz, że jest spragniony – zwiększ jej ilość.

Przykład:

* 7,00 napełnij miskę świeżą wodą do jej połowy
* W południe opłucz miskę i napełnij ją do połowy wodą
* 18,00 opłucz miskę i napełnij ją ponownie do połowy wodą
* Przed udaniem się na spoczynek, wypłucz miskę i napełnij ją 1/4 wody

Wypoczynek – pies średnio przesypia 14 godzin na dobę. W przeciwieństwie do ludzi psy śpią częściej. REM lub sen paradoksalny – faza snu u psów jest znacznie aktywniejsza. Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne czasem objawiające się gwałtownym ruchem łap, machaniem ogona, poszczekiwaniem. Jeśli Twój pies śpi więcej niż 16 godzin na dobę, dobrze jest sprawdzić, czy coś mu nie dolega.

Aktywność – jest niezbędna dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego psa. Idealnie byłoby gdyby pies mógł wyjść na spacer dwa razy dziennie po 1 godzinie. Dodatkowy spacer oczywiście nie zaszkodzi, może okazać się bardzo korzystny. W naszym zabieganym społeczeństwie może to być trudne do realizacji. Ale niezbędna porcja ruchu jest dla psa również bardzo wskazana. A i jego opiekun na tym wiele zyska.

Przykład:

* 6,30 poranny spacer przed śniadaniem
* W południe wyjście za potrzebą. Jeśli dysponujesz czasem możesz trochę pospacerować
* 17,00 spacer przed kolacją
* 20, 00 wyjście za potrzebą
* Wyjście za potrzebą przed udaniem się na spoczynek


Razem z opiekunem – to kolejne niezwykłe doświadczenie dla Ciebie i Twojego psa. Bycie razem jest najłatwiejsze do zaplanowania. Możecie razem leżeć na kanapie i oglądać telewizję, czytać książkę lub możesz wykonać masaż pupila przed snem. Nie ma nic przyjemniejszego. Najważniejsze aby skupić się na psie i masować go. Psy uwielbiają masowanie. Nie musi to być od razu profesjonalny masaż, po prostu pogłaszcz psa. Sprawisz mu tym ogromną frajdę.

Modyfikacja dla szczeniąt

Domowe szkolenie czystości – należy koniecznie uwzględnić w szczenięcym harmonogramie. Powinieneś Ty lub ktoś, do kogo masz zaufanie, bacznie obserwować psiaczka i kiedy ten pokazuje, że będzie chciał załatwić swoja potrzebę, natychmiast wynieść malucha na zewnątrz. Starsze szczenięta z łatwością wytrzymują do czterech godzin.

Przykład:

* wprowadź maluszka na dwór po każdym przebudzeniu
* zaraz po śniadaniu
* około południa po drugim posiłku
* około godziny 16,00
* zaraz po trzecim posiłku
* przed udaniem się na spoczynek

Posiłki – szczenięta jedzą zazwyczaj trzy razy dziennie. Weź to pod uwagę, kiedy nie ma Cię w domu w tym czasie. Poproś zaufaną osobę aby w południe podała maluszkowi jego porcję do zjedzenia.

Sen – szczenięta śpią znacznie dłużej niż starsze psy. Poświęcają na to więcej niż 16 godzin. Czasami zdarzają się śpiochy, które będą spać nawet 20 godzin!

Aktywność – szczenięta mają „wybuchy” energii oraz ich spadek, podczas których śpią w najlepsze. Postaraj się znaleźć czas i wyprowadzać swojego maluszka podczas aktywności na co najmniej 20 minutowy spacer na świeżym powietrzu.

Zmiany dla psów seniorów

Posiłki – starsze psy powinny być karmione dwa razy dziennie. Posiłki powinny być mniejsze ponieważ aktywność seniorów jest mniejsza.

Woda – starsze psy mogą potrzebować do picia więcej wody niż ich młodsi kuzyni.

Sen – starszy pies potrzebuje znacznie więcej snu niż jego aktywni kuzyni. Może spać średnio 16 – 18 godzin na dobę. Pozwól mu na to.

Aktywność – to bardzo ważne dla seniora aby był wciąż aktywny. Wskazane są spacery i łagodna gimnastyka. Najlepiej wyprowadzać psa 3 – 4 razy dziennie na krótkie spacery. Należy unikać nadmiernej aktywności z innymi psami.

Modyfikacja dla aktywnych ras

Takie psy śpią znacznie mniej i są bardzo aktywne nawet we śnie. Psy takie należy karmić trzy razy dziennie ze względu na ich przyspieszony metabolizm.

Powolne psy

Psy, które są bardzo duże śpią raczej więcej niż psy średniej wielkości. Ich plan żywienia też będzie się różnił. Karmi się je tylko raz dziennie ponieważ nie spalają tylu kalorii.

Każdy pies jest inny i być może będziesz musiał zmienić swój plan w zależności od poziomu aktywności Twojego psa. Niektóre psy będą musiały dostosować swój harmonogram do Ciebie.

Najważniejsze, co trzeba zapamiętać – w Twoim i Twojego psa harmonogramie musi być zaplanowany czas na posiłki i spacery oraz wspólne przebywanie ze sobą. Konsekwentne przestrzeganie planu to klucz do szczęścia Twojego psa. A może kiedyś, ktoś wymyśli daytimers dla psów?

Z wdzięcznością…

4 thoughts on “Psi plan dnia”

  1. Moj piesek ma taki daytimers.Wstaje o 8 rano wtedy moj maz wraca z pracy .Idziemy na spacerek do parku na godzinke.Karmimy kaczki i osiolka ,spotykamy tez kolegow mojego psa.Wracamy sniadanko i spanko.Gdy sie wyspi zabawa w ogrodzie.Ja wychodze na zakupy kiedy wracam wychodzimy na poludniowy spacer po osiedlu i idziemy do malego parku by spotkac sie z psimi kolegami.Po drodze zjadamy maly smakolyk.Wracamy odpoczynek iw ogrodzie lub drzemka na kanapie.Czekanie na kolacje i maly spacer okolo 17.00.Zas o 20.00 przed spaniem wyjscie na wieczorny godzinny spacer,i szalona zabawe z kolega Tajsonem.Powrot wieczornna toaleta czesanie obowiazkowo bo to cavalier ,czyszczenie zebow, masaze i mizianie.okolo 22.00 sen dlugi do samego rana.

  2. No pewnie, że podawać do picia psiuni. Proszę pamiętać, że z czasem ilość fullerenów wychodzących do wody zmniejsza się, i traci ona swoje właściwości. Należy więc wymieniać szungit mniej więcej co 3 miesiące. Dziękuję również za miłe słowa 🙂 Pozdrawiam.

Dodaj komentarz