Podstawowy jadłospis dla zdrowego, dorosłego psa

Postanowiłam podać zasady układania podstawowego jadłospisu dla zdrowego, dorosłego psa. W kolejnych artykułach podam jadłospisy dla szczeniąt i młodych psów, dla psów otyłych oraz dla seniorów.

Jeśli zechcesz skorzystać z tej porady, staraj się wybierać produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Jeśli nie masz takiej możliwości to 2 razy do roku powinieneś oczyścić organizm swojego pupila za pomocą ziołowych ekstraktów.  Z przyjemnością udostępnię Ci również tę wiedzę – jak to zrobić 🙂

Psie Diety propagują karmienie psów gotowanymi posiłkami oraz naturalną karmą Reico Vital Systeme produkowaną w niskich temperaturach i zachowującą składniki odżywcze.

Każda receptura składa się z komponentów:
• Mięso
• Węglowodany
• Owoce lub warzywa
• Olej
• Witaminy i minerały – indywidualnie dobiorę dla każdego psa – bezpłatnie. Produkty te będzie można zamówić również w Psie Diety. Dlaczego? Dlatego, że korzystam z suplementów sprawdzonych, do których ja i moi psi pacjenci mamy zaufanie.
Kupowanie sztucznych witamin nie zawsze jest korzystne dla naszych pupili.

Witaminy, to związki, które nie są wytwarzane drogą syntezy w organizmie psów. W roślinach powstają w procesie biosyntezy pod wpływem światła Słońca i Księżyca. W komórkach roślin witaminy występują w łatwo przyswajalnej dla zwierząt postaci (prowitaminy), oprócz nich w roślinach występuje niezbędny zbiór soli mineralnych, które sprzyjają pełnemu przyswojeniu ich przez organizm. Właśnie dzięki temu przedawkowanie naturalnych witamin jest bardzo trudne, a syntetycznych – bardzo łatwe.

Pamiętaj, że sztuczne witaminy – to krystaliczna nieorganiczna substancja (produkt rafinowany) obca dla organizmu. Jest ona albo z trudnością przyswajana przez psi organizm, lub też nie jest w ogóle przyswajana (szczególnie przy zaburzeniach metabolizmu). Często zdarzają się różne formy nietolerancji organizmu (mdłości, osłabienie, swędzenie) po podawaniu pupilowi sztucznych witamin. Podczas takiego „leczenia” przeciążamy nie tylko nerki i wątrobę psa ale naruszamy równowagę substancji mineralnych w jego organizmie.

Przystąpmy może do pracy 🙂 Życzę miłej kulinarnej przygody 🙂

Możesz urozmaicać jadłospis według upodobań swojego pupila według poniższego wzoru:

Ryby jeśli dodajesz Mięso Odjąć o tę samą ilość
Produkty mleczne jeśli dodajesz Mięso Odjąć o tę samą ilość
Ugotowane całe jajko jeśli dodajesz Mięso Odjąć o wagę jajka

średnio 50-60 g

Żółtko jaja surowe lub ugotowane jeśli dodajesz Mięso Odjąć o wagę żółtka

średnio o 20 g

Owoce/warzywa jeśli redukujesz Węglowodany Zwiększyć o tę samą ilość
Węglowodany jeśli redukujesz Mięso Zwiększyć o tę samą ilość

UWAGA!

Kasze jeżeli już podajemy to mocno rozgotowane, mocniej niż dla człowieka. Zawartość surowej skrobi jest bowiem przyczyną biegunek. Należy unikać jęczmiennej kaszy pęczak. Kasze kukurydzianą, gryczaną i ryż podajemy ugotowane. Płatki jęczmienne, owsiane i kukurydziane na surowo.

Owoce mogą być podawane na surowo, starte na tarce o drobniutkich oczkach, jeśli to możliwe. Warzywa proszę gotować przez bardzo długi czas. Czyli dłużej niż dla człowieka.

Jakich owoców i warzyw należy unikać i czy w ogóle unikać?

Winogrona i rodzynki Podejrzewa się, że są toksyczne dla psów. Na całym świecie opiekunowie podają psom rodzynki bez efektów szkodliwych dla nich. Niewielka ilość rodzynek nie zaszkodzi.
Cebula, czosnek, czosnek niedźwiedzi i szczypiorek Są podejrzewane o niszczenie czerwonych krwinek we krwi. Podawanie w niewielkich ilościach nie zaszkodzi psu.
Grzyby Nie polecam. Są ciężkostrawne. Choć istnieją firmy, które produkują karmy w niskich temperaturach i dodają do receptury pieczarki. Nie mylimy grzybów pospolitych z grzybami leczniczymi.
Awokado Dla psów nie jest szkodliwe podawane w niewielkich ilościach.
Pestki w owocach Mogą spowodować niedrożność jelit zjedzone w dużej ilości.
Surowe ziemniaki, papryka i pomidory Surowe ziemniaki są nie trawione przez organizm. Czerwoną paprykę i pomidory podaje się w niewielkich ilościach na surowo.
Surowe białko z jajka Kolejny mit, Białko jajka można podawać na surowo choć lepiej przyswajalne jest ugotowane
Orzechy i migdały Można podawać w niewielkich ilościach zmielone drobniutko, choć istnieje ryzyko uszkodzenia przewodu żołądkowo-jelitowego. Migdały nie są toksyczne  dla psów ale ponieważ zawierają dużo tłuszczu nie powinny być podawane zbyt często.

Olej: –  możesz użyć dowolnego oleju spożywczego. Idealnie będzie gdy zmieniasz odmiany.
Jako stały składnik powinien być olej rybny.

Pamiętaj też o tym, że nie należy podawać psu, który był do tej pory karmiony suchą karmą, od razu ugotowanego jedzenia. Ten sposób może spowodować problemy trawienne.

Wprowadzamy nowe posiłki według schematu:

Podczas wprowadzania nowego jedzenia wielkość oddanego stolca może się zwiększyć. Po pewnym czasie zauważysz, że odchody są coraz mniejsze. Może też zdarzyć się, że podczas zmiany pokarmu, zauważysz w kale kawałki  niestrawionych składników, to normalne. Większe kawałki czasami nie rozpuszczają się w stosunkowo krótkim jelicie.

                                                 Podstawowa receptura dla dorosłych psów

Masa ciała/dzienna porcja 5kg 10kg 15kg 20kg 25kg 30kg 35kg 40kg 50kg 60kg 70kg
Świeże mięso     170g 290g 400g 500g 550g 650g 750g 800g 950g 1050g 1200g
Węglowodany
Ziemniaki, ryż, proso, owies – waga po ugotowaniu 50g 85g 120g 140g 160g 190g 210g 230g 270g 300g 360g
Owoce surowe

Warzywa ugotowane

30g 45g 60g 75g 90g 105g 120g 135g 150g 165g 180g
Oleje
Olej rybny lub roślinny 1

łyżeczka

1,5

łyżeczki

2

łyżeczki

2,5

łyżeczki

3

łyżeczki

3

łyżeczki

1 łyżka 1 łyżka 1 łyżka + 1 łyżeczka 1,5

łyżki

2

łyżki

Naturalne suplementy doradzamy indywidualnie zgodnie z zapotrzebowaniem

Mam nadzieję, że od dzisiaj komponowanie domowego posiłku dla Twojego psa nie będzie trudne 🙂

Z wdzięcznością.

4 thoughts on “Podstawowy jadłospis dla zdrowego, dorosłego psa”

Dodaj komentarz