Padaczka jest jedną z najstarszych znanych chorób. Jej historia sięga 4 tysięcy lat. Słowo „epilepsja” liczy 2500 lat i pochodzi od greckiego „epilamvanei”, co oznacza atakować, chwycić, zapaść, posiąść, owładnąć. Wspomina się o niej w babilońskim kodeksie Hamurabiego, w Starym i Nowym Testamencie. Z uwagi na fakt, że napady padaczkowe traktowane było jako wyraz owładnięcia przez demony, przez długi czas uważano ją za „świętą chorobę” i dopiero od V wieku p.n.e. słowo padaczka zaczęło nabierać swojego obecnego znaczenia. Kamieniem milowym dla postępu, rozwoju i zrozumienia padaczki było stwierdzenie greckiego lekarza Hipokratesa z roku 400 n.e. , że „padaczka jest chorobą mózgu, która musi być leczona dietą i lekami (…)”
Jak radzić sobie z padaczką u psów w sposób holistyczny?
Postaram się odpowiedzieć na to pytanie bo taką metodę stosuję w swojej praktyce terapeutycznej.
Jeśli u Twojego psa zdiagnozowano padaczkę, to diagnoza jest na pewno przytłaczająca. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie w prosty i jasny sposób zasady naturalnej terapii padaczki u psów i pokazać również jak bezpiecznie i skutecznie można leczyć w sposób naturalny tę chorobę.
Naturalna terapia znacznie poprawi kondycję Twojego psa, a w niektórych przypadkach ataki mogą ustąpić całkowicie.
Co to jest padaczka?
W prostych słowach, padaczka jest nieprawidłowością w funkcjonowaniu mózgu. Jeśli porównamy mózg do komputera, padaczka jest stanem, w którym „ciało” komputera doznało awarii. Przewodzeniu impulsów mózgowych staje się chaotyczne, niezorganizowane i poza kontrolą, co wywołuje stan padaczkowy – drgawki oraz utratę kontroli i świadomości.
Moim celem w tym artykule, jak i w każdym zresztą, nie jest cytowanie anatomii, biochemii i fizjologii z książek naukowych. Przede wszystkim dążę do tego aby pomóc opiekunom zrozumieć, jakie czynniki wpływają na funkcje mózgu psa i co może on zrobić jeszcze, oprócz farmaceutyków, aby pomóc swojemu psu.
Największy superkomputer – mózg
Natura jest fascynująca. To całkowicie zautomatyzowany proces wdrażania innowacji w osiąganie coraz większego rozwoju i produkcji poprzez prokreację i wzrost. Ironią jest, że ludzie spędzają tak dużo czasu próbując w mozole i trudzie naśladować i kopiować procesy, które Natura już dawno stworzyła.
Odnosi się to również do medycyny, gdzie leki i inne zabiegi inwazyjne są pierwszą linią obrony. Zdaniem weterynarzy holistycznych, osiemdziesięciu procentom wszystkich występujących problemów zdrowotnych u naszych zwierzaków można zapobiec, jeśli wdrożone zostaną naturalne sposoby leczenia. Dotyczy to również padaczki.
Główne przyczyny napadów
- Czynniki genetyczne. Niektóre postaci padaczki są dziedziczone.
- Guzy mózgu. Zarówno złośliwe jak i niezłośliwe guzy mózgu mogą powodować drgawki.
- Choroba wątroby. Choroba wątroby jest degeneracyjną chorobą zapalną, która prowadzi do twardnienia i bliznowacenia komórek wątroby. Wątroba nie będzie pracować prawidłowo ze względu na blizny, który uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi przez organ.
- Ciężkie zakażenia pasożytnicze . Pasożyty uwalniają toksyny, które mają negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
- Niski poziom cukru we krwi. Hipoglikemia, która wywołuje uczucia zmęczenia i stresu, może być czynnikiem w wywoływaniu napadów. Naukowcy szacują, że od 50 do 90 procent wszystkich psów epileptyków cierpi z powodu niskiego poziomu cukru we krwi, a 70 procent ma nieprawidłowy poziom tolerancji glukozy.
- Zatrucia toksynami i metalami ciężkimi. Toksyczne metale, takie jak ołów, miedź, rtęć, glin obecne w nadmiarze w organizmie powodują napady. Niektóre zwierzęta są bardzo wrażliwe na zatrucie metalami np. podczas korzystania z naczynia aluminiowego, na spaliny samochodowe, zanieczyszczenia przemysłowe, środki czystości.
- Szczepienia. Szczepionki mogą zawierać białka, i / lub organizmy, które mogą powodować alergiczne zapalenie mózgu.
- Infekcje, torbiele i nowotwory.
- Uraz głowy. Uderzenie w głowę z wypadku samochodowym lub udział w innym wypadku może prowadzić do pojawienia się napadów u psa do końca jego życia.
- Niewydolność nerek. Rolą nerek jest usuwanie toksyn i nadmiaru płynów. Kiedy nerki stają się chore lub uszkodzone, mogą utracić zdolność do wykonywania tych funkcji, co powoduje nagromadzenie toksyn w organizmie. Nadmiar toksyn w organizmie może doprowadzić do pojawienia się napadów.
- Niedobory witamin. Badania wskazują, że niedobory witamin i minerałów mogą stanowić możliwe przyczyny padaczki. Kluczowymi składnikami odżywczymi, których niedobór powoduje epilepsję to witamina B6, witaminę A, kwas foliowy, witamina D, cynk, tauryna, magnez i wapń.
- Problemy z tarczycą. W przypadku padaczki należy koniecznie wykonać psu badanie krwi w celu określenia, czy zwierzę nie ma problemu z tarczycą.
Po wymienieniu powyższych czynników jestem pewna, że większość opiekunów natychmiast zacznie dopatrywać się u swojego psa guza mózgu. Jednak większość psów z padaczką nie ma guzów mózgu. Najlepszym sposobem ustąpienia objawów padaczki jest wyeliminowanie innych możliwych powodów, zanim zdiagnozujemy sami u swojego psa guza.
Diagnoza
Ustalenie przyczyny padaczki psa nie zawsze jest łatwe. Choć diagnoza może być bardzo pomocna w ustalaniu rokowania, często nikt nie może powiedzieć na pewno, co jest tak naprawdę prawdziwą przyczyną pojawiania się napadów. Jednak wszystkie padaczkowe psy powinny mieć obowiązkowo wykonane poniższe badania:
- badanie fizykalne i neurologiczne
• morfologia, biochemię oraz analizę moczu
• testy na czynniki zakaźne, takie jak toksoplazmoza i odkleszczowe choroby
• panel tarczycowy
• badanie i ocena stanu kręgosłupa wykonana przez kręgarza, fizjoterapeutę lub osteopatę
• ocena diety
Jeśli napady powtarzają się pomimo leczenia, należy wtedy wykonać badanie tomografii komputerowej lub MRI aby wykluczyć istnienie nowotworu mózgu. Można również wykonać zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej oraz badanie USG jamy brzusznej, pomocnych do wykrycia w klatce klatki piersiowej lub w brzuchu nowotworów.
Profilaktyka i terapia padaczki
Plan profilaktyki jest prostym sposobem podniesienia poziomu żywienia i dokonywania zmian w stylu życia psa. Jest to próba wyeliminowania wszelkich zagrożeń z jego otoczenia i życia, które mogą odgrywać dużą rolę w powstawaniu padaczki..
Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności, przy podejrzeniu padaczki, wyeliminować inne problemy zdrowotne, takie jak choroba tarczycy, cukrzyca, rak, choroba wątroby lub nerek.
Konieczna jest zmiana sposobu żywienia psa
Złe odżywianie jest bezpośrednią przyczyną wielu poważnych chorób. Zatem obowiązkiem opiekuna jest zapewnienie psu wysokiej jakości diety nie tylko na czas choroby ale na jego całe życie.
Badania wykazały, że diety o niskiej jakości – to znaczy diety zawierające różnego rodzaju substancje chemiczne, wypełniacze, stabilizatory, środki barwiące, azotan sodu (sprzyjał napadom padaczkowym, powodując zmiany w aktywności mózgu szczurów, które spożywały go regularnie), i produkty uboczne – może prowadzić do alergii, nadpobudliwości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, problemów z wagą, suchość skóry, i wiele innych dolegliwości.
Naturalna dieta gotowana lub surowa jest zalecana dla psów z padaczką, ponieważ jest to najlepsze pożywienie dla Twojego zwierzaka.
Unikanie niektórych składników dietetycznych
Psy mające skłonność do napadów powinny nie jeść:
- Pokarmów, które powodują stan zapalny. Zapalenie wpływa na każdy narząd w organizmie, w tym i na mózgu, więc nie powinno dziwić to, że stan zapalny może powodować drgawki. Psów ze skłonnością do drgawek nie należy karmić produktami potencjalnie zapalnymi, w tym żywnością, która wywołują alergie lub reakcje nietolerancji, dodatkami chemicznymi, pszenicą, kukurydzą, soją, wołowiną lub produktami z mleka krowiego. W szczególności, nie należy podawać produktów zawierających gluten, ponieważ jest on szczególnie związany z zaburzeniami neurologicznymi, w tym padaczką, a także powoduje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (Kresser, 2010; Hyman, 2013).
- Pokarmy, które powodują wahania poziomu cukru we krwi. Cukry mogą zakłócać równowagę organizmu lub jego homeostazę, co może prowadzić do drgawek (Wilson, 2013). Unikaj podawania psu z padaczką węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (GI) cukru, białego ryżu, pszenicy, kukurydzy, białych ziemniaków, marchwi i grochu.
- Pokarmy zawierające glutaminiany i asparaginiany. Glutaminian i asparaginian zaliczane są do pobudzających aminokwasów (Stafstrom, 2004; Wilson, 2013). Pokarmy o wysokiej zawartości tych aminokwasów to: zboża, zwłaszcza pszenica, jęczmień i owies; wszystkie produkty z mleka krowiego (można zdecydować się na kozie mleko, które zawiera mniej tych aminokwasów ); soja, soczewica, orzeszki ziemne; nasiona słonecznika i dyni; mięso królika; mięso indyka; i glutaminian sodu (MSG). MSG jest używany w wielu gotowych potrawach i może pojawić się na etykietach produktów żywnościowych dla zwierząt pod wieloma nazwami, m.in. „hydrolizowane białko roślinne”, „ekstrakt z białka sojowego” i „teksturowane białko roślinne” (Wilson, 2013). Tych pokarmy należy również unikać u psów z chorobami wątroby.
- Rozmaryn i oregano. Rozmaryn jest powszechnie dodawany jako przeciwutleniacz i konserwant do komercyjnych karm dla zwierząt. Dla większości wrażliwych psów, to neurotoksyny, które mogą prowokować napady. Oregano jest również silną neurotoksyną i nie powinno być podawane psom z epilepsją.
Witaminy / minerały.
Wiele witamin i minerałów jest ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory minerałów wapnia, magnezu, sodu, na przykład mogą wpływać na aktywność elektryczną komórek mózgu i powodować napady (Schachter, 2006). Wapń, magnez i cynk, są również określane jako mineralne środki uspokajające, ponieważ działają uspokajająco na układ nerwowy (Wilson, 2013). Witaminy antyoksydacyjne (A, C i E) pomagają wzmocnić układ odpornościowy i zwalczać stan zapalny. Być może najważniejszymi witaminami chroniącymi przed napadami są witaminy z grupy B.
Kwasy Omega 3
Badania skuteczności kwasów tłuszczowych omega-3 na padaczkę są wciąż na wczesnym etapie, jednak uważa się, że podawanie tego składnika odżywczego ma sens, i jest pomocny w łagodzeniu napadów. Omega-3 zawierają silne właściwości przeciwzapalne a wiadomo, że mediatory zapalne są podwyższone u psów z padaczką. Omega-3 również zwiększa progi napadów, przyczyniają się optymalnego rozwoju mózgu i równoważą pobudliwość neuronów (Stafstrom, 2004; Yuen i wsp., 2005).
Wykluczyć hipoglikemię
Hipoglikemia jest terminem medycznym oznaczającym niski poziom cukru we krwi, stan, który staje się coraz bardziej powszechny u zwierząt, a zwłaszcza zwierząt cierpiących na padaczkę.
Aby wykluczyć hipoglikemię należy zastosować poniższe wskazówki:
- Karmić psa wysokiej jakości dietą, w celu utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi.
- Nie narażać psa na nadmierny stres.
- Nie forsować intensywną gimnastyką.
- Podawać suplementy wysokiej jakości.
- Karmić często małymi porcjami.
Niezależnie od tego, czy zwierzę cierpi na hipoglikemię czy nie, ważny jest sposób żywienia! Polecam następujący harmonogram.
07:00: śniadanie – gotowany posiłek
10:00: przekąska.
13:00: obiad – gotowany posiłek
16:00: przekąska
19:00: Obiad – gotowany posiłek
23:00: przekąska – powinien to być wysokobiałkowy lub wysoko węglowodanowy kąsek. Na przykład, dwa zwykłe ciastka z masłem orzechowym w środku, jajko i tost, kurczak i ryż brązowy, itp
Propozycje przekąsek:
- Seler
- Marchew
- Jabłka
- Gruszki
- Brzoskwinie
- Jajka na twardo
- Jajecznica
- Owsianka
- Domowe klopsiki
- Kurczak – mięso
Postępowanie takie nie ma na celu zwiększenia wagi psa, ale ma za zadanie, ustabilizować poziom cukru we krwi i ostatecznie kontrolować napady padaczkowe.
Eliminacja toksyn w domu
Wiele środków czyszczących zawiera formaldehyd, który może powodować poważne podrażnienie oczu, gardła i skóry. Niektóre środki do polerowania podłóg zawierają substancje chemiczne, które mogą być przyczyną powstawania raka, jak również mogą spowodować uszkodzenia serca, nerek, wątroby oraz centralny układ nerwowy. Ważne jest, aby podczas porządków domowych i stosowaniu środków chemicznych trzymać psy w pomieszczeniu z otwartym oknem.
Wszelkiego rodzaju środki chemiczne na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne nie są wskazane ponieważ mogą prowokować napady padaczkowe.
Ruch
Ćwiczenia pomagają w rozwoju mięśni, ułatwiają trawienie i poprawiają ogólny stan zdrowia. Ruch sprawia, że ciało będzie sprawniejsze, wydajniejsze, łatwiej będzie transportować mu krew i tlen do mięśni. Ruch powoduje spalanie tłuszczu i zwiększa metabolizm zwierzęcia.
Poświęć swojemu psu co najmniej godzinę na ćwiczeń każdego dnia. Należy brać pod uwagę jego wiek, stan zdrowia oraz warunki atmosferyczne i w zależności od tych czynników dawkować ćwiczenia. Nie należy zmuszać do intensywnego wysiłku starsze zwierzęta, zwierzęta z hipoglikemią, padaczka, chorobą serca itp. – pies tak jak i człowiek cierpi z powodu wyczerpania.
Dieta ketogeniczna: okazała się skuteczna dla ludzi, ale nie dla psów
Ketogeniczna dieta zawiera duże ilości tłuszczu, niskie ilości węglowodanów i umiarkowane białka. Dieta ketogeniczna to taki sposób żywienia, który doprowadza do powstania w organizmie ciał ketonowych. Ciała ketonowe pojawiają się na skutek głodzenia lub odwrócenia proporcji podstawowych składników odżywczych – kiedy węglowodany przestają być głównym źródłem energii na korzyść tłuszczu. To nie glukoza pełni wtedy rolę głównego paliwa energetycznego, lecz wyżej wspomniane ciała ketonowe – kwas beta-hydroksymasłowy, acetooctan i aceton. Są to produkty metabolicznych przemian kwasów tłuszczowych.
Dieta ketogeniczna jest często stosowana u ludzi, którzy nie reagują na leki, a zwłaszcza dzieci. Chociaż nie wiadomo dlaczego dieta działa, około dwie trzecie ludzi na ketogenicznej diecie wykazuje znaczną poprawę zdrowia. Ale dieta może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, hiperlipidemii, kamicy nerkowej, zahamowanie wzrostu i zapalenia trzustki (Carr, 2013).
Dieta ketogeniczna nigdy nie została udowodniona jako skuteczna lub bezpieczna. W 2005 roku (Thomas, 2011), przeprowadzono badanie. Naukowcy porównali skutki ketogenicznej diety zawierającej 57% surowego tłuszczu, 5,8% węglowodanów i 28% surowego białka do diety kontrolnej zawierającej 16% surowego tłuszczu, 25% surowego białka i 54% węglowodanów u psów, u których zdiagnozowano napady idiopatyczne. Celem badania było określenie, czy dieta ketogeniczna spowoduje znaczne zmniejszenie częstości napadów. Psy otrzymały fenobarbital i / lub bromek potasu i doświadczyły co najmniej trzech napadów w ciągu trzech miesięcy przed badaniem.
Wszystkie psy były karmione dietą kontrolną przez okres trzech do sześciu miesięcy i ich częstotliwość napadów wzrosła. Psy, u których wystąpiło pięć lub więcej napadów drgawek w ciągu tego czasu w sposób losowy podzielono na dwie grupy; jedna grupa nadal otrzymywała dietę kontrolną, podczas gdy druga grupa otrzymała ketogeniczna dietę. Psy obserwowano przez kolejne trzy, a potem przez sześć miesięcy. Z 12 psów, które ukończyło badania nie stwierdzono różnicy w częstości napadów pomiędzy grupą karmioną dietą ketogeniczną i dietę kontrolną (Carr, 2013; Coates, 2013).
Fakt, że psy mogą naturalnie tolerować dłuższe okresy bez jedzenia prawdopodobnie odpowiada za ich brak reakcji na ketogeniczną dietę. Dieta o wysokiej ilości tłuszczu oraz niskowęglowodanowa najwyraźniej po prostu nie tworzy tych samych zmian biochemicznych u psów jak ma to miejsce u ludzi (Coates, 2013). Ponadto dieta ketogeniczna może spowodować niekorzystne skutki zdrowotne u psów. Zapalenie trzustki jest poważną chorobą, która często wynika z nadmiaru tłuszczu w diecie. Ze względu na brak udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwa, nie zaleca się diety ketogrnicznej dla psów z napadami.
Czy napady mogłyby pochodzić od jelit?
Istnieją takie przypuszczenia. Jest udowodnione, że brak równowagi flory bakteryjnej w jelitach może powodować drgawki. Stan ten jest znany jako „padaczka brzuszna” i występuje z powodu połączenia jelita-mózg. Padaczka brzuszna występuje, gdy niezdrowe środowisko mikrobiologiczne w jelitach tworzy toksyny, które oddziaływują na mózg. Ponadto, w ścianach jelit znajdują się tzw. kępki Peyera, ściśle powiązane z pęczkami włókien nerwowych i bezpośrednio połączonych z mózgiem, tak że podrażnienie jelit może prowadzić do drgawek za pośrednictwem tego szlaku. Wielu weterynarzy nie zwraca uwagi na tę zależność bo zamiast szukać być może przyczyny w jelitach, badają tylko na pacjenta „od szyi w górę.” Jeśli pies z padaczką cierpi również z powodu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, silnego świądu lub występują u niego często problemy trawienne (np, zaparcia i / lub biegunka) może on mieć epilepsję brzuszną.
Żelatyna: przyjaciel psiego mózgu
Żelatyna, wykazuje silne działanie przeciwzapalnie i jest ważnym dodatkiem do diety psów chorych na padaczkę (jak również na zapalenie stawów i dysplazji stawu biodrowego). Podstawowym aminokwasem żelatyny jest glicyna, która chroni przed napadami i uszkodzeniami mózgu. Żelatynę można dodawać do diety psa na wiele sposobów np. posypanie pokrojoną drobno galaretą jedzenia psa. Nigdy nie nalezy używać galaretki lub innej żelatyny przeznaczonej na deser, ponieważ zawierają one substancje słodzące ( cukier lub sztuczne słodziki), które potencjalnie mogą pogorszyć stan drgawkowy (należy pamiętać, że sztuczny słodzik, ksylitol, jest toksyczny dla psów).
Sugerowana dawka (podaje się dwa razy dziennie),
- od 4,5 kg do 6,5 kg: 1 łyżeczka,
- od 6,5 kg do 22 kg : 3 łyżeczki
- od 22 kg do 33 kg 6 łyżeczek
- od 33 kg do 45 kg lub więcej: 3 łyżki
Przepis na galaretkę dla psa
- 1 filiżanka żelatyny bez smaku i słodzików
- 1 szklanka zimnego bulionu, przepis na stronie FB
- 1 kubek wrzącej wody lub bulionu
Przygotowanie:
Wysypać żelatynę do większego naczynia. Dodać 1 szklankę zimnego bulionu i pozostawić minutę aż zmięknie. Wlać 1 kubka wrzącej wody lub bulionu i mieszać aż żelatyna, rozpuści się całkowicie (około pięć minut lub mniej).
Szacuje się, że 20% z psów, którym podawano phenobarbital ma uszkodzoną wątrobę. Oczyszczanie wątroby ostropestem może być pomocne.
Zachować pozytywne nastawienie
Pozytywne myślenie to pozytywne rezultaty !! Bądź serdeczny do swojego zwierzaka, a będziesz pozytywną osobą w swoim własnym życiu.
Co zrobić, gdy nastąpi atak?
– Jeśli dostrzegamy początek ataku należy podać psu 1 łyżkę miodu. W przypadku mniejszych psów – 1 łyżeczkę. W wielu przypadkach miód spowoduje zmniejszenie nasilenie napadu.
Zachowaj spokój. To bardzo ważne. Nie krzycz, nie denerwuj się.
Wyłącz wszystkie światła, telewizor i muzykę. Pozostań w cichym, ciemnym pokoju i przytulaj psa i mów do niego uspakajającym tonem. Szepcz tylko pozytywne słowa, „będzie dobrze, będzie lepiej, jesteś silny, poradzisz sobie, kocham ciebie”
Czuły gest i ciepłe słowa mogą złagodzić drgawki.
Poniżej znajduje się lista czynników, które najczęściej wywołują drgawki. Lista ta nie odnosi się do każdego zwierzęcia.
Niektóre z tych czynników są niemożliwe do uniknięcia, ale są wymienione po to abyś miał je na uwadze.
– Lakier do włosów – Nie rozpylać gdy zwierzę jest w tym samym pokoju.
-Wełna – koce wełniane, swetry, pledy, narzuty
– Palenie papierosów
– Zanieczyszczenie środowiska z zakładów chemicznych
– BHA – Środek konserwujący powszechnie stosowany w karmach dla psów
– BHT – Środek konserwujący powszechnie stosowany w karmach dla psów.
– Azotan sodu – powoduje występowanie poważnych napady. Azotan sodu znajduje się w wielu produktach, które jemy.
– Odświeżacze powietrza
– Płyny do płukania tkanin
.- Sól, siarczan żelazawy, siarczan miedzi, jodek wapnia, glutaminian – w nadmiarze.
– Cukier – sacharoza, syrop kukurydziany, melasa, cukier trzcinowy.
– Niska jakość przekąsek
– Niska jakość suchej karmy.
– Niskiej jakości żywność w puszkach
– Miski z tworzywa sztucznego – zalecane są miski ze stali nierdzewnej lub szkła.
– Tanie miski ceramiczne
– Opary ze wszystkich środków czyszczących łazienkowych
– Opary z wybielaczem
– Opary z produktów pylących
– Preparaty zwalczające pchły – jeżeli produkt jest „niebezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych”, to jest niebezpieczne także dla Twojego psa.
– Toksyczne szampony
– Toksyczne obroże przeciw pchłom i kleszczom
– Odchody psie lub kocie po ich zjedzeniu
– Stres
– Szczepionka przeciwko wściekliźnie
– Uraz głowy
– Opary farby
– Odpryski farby z lakieru na bazie ołowiu
– Nadmierny ruch
– Przegrzanie
– Głośne dźwięki
– Świece zapachowe
– Suplementy z dużą ilością sodu
– Migające światła – oświetlenie choinkowe, jasne światło, itp
– Czerwony barwnik żywności
– Grzyby, bakterie i zarazki
– Materace piankowe – pianka składa się z substancji chemicznych na bazie ropy naftowej. Niektórzy badacze wykryli bardzo wysoki poziom toksyn – arsenu i związków fosforowych w piance.
– Telefony komórkowe – Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że emisja telefonów komórkowych może wywołać drgawki
– Czynniki dziedziczne
– Problemy z tarczycą
Napad padaczkowy jest czymś, czego nikt nie lubi oglądać i jest jeszcze bardziej niepokojący dla psa, bo nie wie, co się dzieje z jego ciałem. W związku z tym, to do Ciebie będzie należało znalezienie odpowiedzi na wszystkie pytania co jest przyczyną napadów i jak im zapobiegać.
Powyższy program nie stosuje się do każdego zwierzaka i dlatego ważne jest, aby mieć psa dokładnie zbadane przez weterynarza
Ekstrakty ziołowe
KOROVET – skład:
Ekstrakt ziołowy 82,6% (Ginkgo biloba, Hypericum perforatum, Tabebuia impetiginosa, Sanguisorba officinalis Aesculus hippocastanum, Medicago sativa, Viola tricolor, Centaurea cyanus, Echinops sphaerocephalus, Menyathes trifoliata, Lavandula officinalis, Quercus robur, Allium sativum,Carum carvi, Vaccinium vitis – idea, Anethum graveolens, Zingiber officinale), sorbitol – substancja zagęszczająca, celuloza mikrokrystaliczna – substancja zagęszczająca, woda, guma ksantanowa – substancja zagęszczająca, ekstrakt z grejpfruta – substancja konserwująca, sorbinian potasu – substancja konserwująca, mieszanka olejków eterycznych 0,12%, bioinformacje dla Korovet.
ETOVET – Skład: Ekstrakt ziołowy 82,6 % (Sedum roseum, Artemisia pontica, Ginkgo biloba, Origanum vulgare, Aralia mandshurica, Foeniculum vulgare, Scutellaria baicalensis, Acorus calamus, Leuzea carthamoides, Schisandra chinensis, Cinnamomum zeylanicum), sorbitol – substancja zagęszczająca, celuloza – substancja zagęszczająca, woda, guma ksantanowa – substancja zagęszczająca, ekstrakt z grejpfruta – substancja konserwująca, sorbinian potasu – substancja konserwująca, mieszanka olejków eterycznych 0,12 %, bioinformacje dla Etovet
FYTOVET – Skład: Preparat zawierający biologicznie wysoko przyswajalny roztwór koloidalny ponad 64 pierwiastków w naturalnej formie, z biologiczną przyswajalnością do 98 % (roztwory jonowe 2 do 6%, związki chelatowe maksymalnie 60%). Jeśli minerały koloidalne nie zostają wykorzystane, łatwo zostają z organizmu wydalone.
VITAFLORIN – Naturalny kompleks witaminy B
Opis: Preparat multiwitaminowy zawierający optymalnie wyważony skład witamin, minerałów i aktywnych biologicznie substancji z czysto naturalnych źródeł. Wspiera ogólny stan i funkcjonowanie poszczególnych organów, podnosi odporność, spowalnia proces starzenia i przyspiesza rekonwalescencję po chorobie. Zawiera większość witamin potrzebnych do odpowiedniego metabolizmu. Ogólnie tonizuje organizm zwierzęcia i podnosi jego aktywność podczas patologicznego spadku. Odpowiedni dla każdego typu zwierzęcia. Witaminy są pochodzenia naturalnego, co powoduje, że multiwitamina jest bardzo dobrze przyswajana przez organizm zwierzęcia.
Skład: Rokitnik zwyczajny (C, A, E, B, K, cholina), Aloes zwyczajny (A, C, B), Granatowiec właściwy (C, B, A), mleczko pszczele (całe spektrum witamin), Cytryniec chiński (C, E), Pigwowiec japoński (C, A, B)
Preparaty dostępne są na zamówienie w Psie Diety – e – mail:psiediety@gmail.com
LEKI HOMEOPATYCZNE
- Tojad – dla opiekuna i psa. Zmniejsza lęk związany z napadem u psa i opiekuna
- Belladonna – nagły atak, połączony z silnymi drgawkami; najmniejszy bodziec wywołuje atak
- Bufo 0 atak następuje podczas snu, podczas przebywania w wysokich temperaturach, pies płacze przed atakiem
- Cicuta virosa – podczas skurczu głowa odchyla się do tyłu i na bok tak, że pysk skierowany jest w stronę łopatki
- Cocculus – otępienie, osłabienie
- Hyoscyamus – drgawki na całym ciele
- Kalium bromatum – bromek potasu jest używany jako farmaceutyk i jako lek homeopatyczny
- Silicea – napady drgavek po podaniu szczepionki p/wściekliźnie
W przeciwieństwie do konwencjonalnych leków, homeopatia nie powoduje nagromadzenia się toksyn w organizmie psa, i daje szanse na powstrzymanie napadów.
Na koniec artykułu zawsze pisze parę miłych słów.
Dla Ciebie będą to słowa – wytrwaj i daj dużo miłości swojemu psu.
9 thoughts on “Padaczka (epilepsja) u psów – naturalne terapie”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Na padaczkę u zwierząt świetnie pomaga olej konopny CBD. Na całym świecie jest stosowany od dawna w końcu także w Polsce się do niego przekonujemy. Pomaga znacznie zredukować napady. Polecam olej od charlottesweb.pl dla zwierzaków. Więcej informacji pod numerem tel: 789188051. Pozdrawiam!
ile to kosztoje i gdzie mozna kupic
Wszystkie preparaty można zamówić za moim pośrednictwem – psiediety@gmail.com
Podaje CBD mojemu psu od roku A napady padaczki nie ustapily… Jak dla mnie niestety nie działa!
Czasem tak bywa… Niektórym psom pomaga, innym trzeba szukać innych rozwiązań. Zazwyczaj polecam też preparaty ziołowe. Wielu psom służą. Pozdrawiam.
Jakie preparaty ziołowe?
Preparaty ziołowe dobieram indywidualnie
Olej cbd może prowadzić do hipoglikemii. Obniża poziom cukru we krwi, m.in. dlatego stosowany jest w terapii cukrzycy. Mój pies właśnie od cbd nabawił się hipoglikemii
Podając zwierzęciu jakikolwiek preparat nalezy pamiętać o zasadzie – ” dawka czyni truciznę „. Zawsze powtarzam opiekunom – nadmiar zdrowia czasem bywa szkodliwy.