Napój izotoniczny dla Twojego psa.

Mowa oczywiście o wodzie kokosowej. To nasz nowy wynalazek. Polecamy go, ja i moja Dasza, szczególnie psom chorym na hyperuricosurię (HUU).

Woda kokosowa – jasny i orzeźwiający płyn, który pochodzi z młodych, zielonych kokosów. Hawajczycy nazywają wodę kokosową „Noelani”, co oznacza „rosa z niebios” ze względu na jej korzystne właściwości.

Porównanie wody kokosowej i mleka kokosowego.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, woda kokosowa i mleko kokosowe są dwoma różnymi rodzajami produktów z kokosa. Mleko kokosowe jest
gęstym, białym płynem, które jest produkowane z mielonego miąższu kokosowego i rozcieńczonego zwykłą wodą. Mleko kokosowe jest bogatym źródłem zdrowych tłuszczów, energii i białka. Składa się z 50 procent tłuszczu i białka oraz 50 procent wody. Jest częstym składnikiem wielu dań kuchni azjatyckiej. Jest często sprzedawane w sklepach spożywczych, ale można je również wykonać samemu w domu.

Tymczasem woda kokosowa jest jasnym i lekkim płynem, i zawiera 95 % wody. Jeśli potrząśniesz młodego kokosa, usłyszysz ten płyn rozlewający wokół środka. Woda kokosowa jest płynną częścią bielma (kernel) kokosowego. Bielmo jest półstałe i galaretowate kiedy kokosy są niedojrzałe. Kiedy kokos dojrzewa, bielmo przyjmuje postać stałą i włóknistą i przekształca się w miąższ kokosowy.

„Rosa z niebios”

Ludzie żyjący w tropikach stawiają wodę kokosową ponad wszystkie inne napoje ze względu na jej niezwykłe działanie nawadniające i uzdrawiające organizm.

Woda kokosowa nie tylko służy ludziom, jest również doskonała dla roślin jako wysoce odżywczy, naturalny nawóz.. Te niezwykłe właściwości woda zawdzięcza bogatej w minerały wodzie morskiej oraz urodzajnym glebom wulkanicznym, gdzie rosną palmy kokosowe.

Woda kokosowa jest:

– Bogata w witaminy (szczególnie witaminy z grupy B), minerały i pierwiastki śladowe (w tym cynk, selen, jod, siarkę i manganu). Witaminy są niezbędne dla reakcji enzymatycznych zachodzących w komórkach aby mogły prawidłowo funkcjonować.

– Pełna aminokwasów, kwasów organicznych, enzymów przeciwutleniaczy

– Bogatym źródłem elektrolitów i soli naturalnych, zwłaszcza potasu i magnezu.

– Lekka, niskokaloryczna i prawie bez tłuszczu tłuszczu, posiada niską zawartość cukru , ale jest przyjemnie słodka – zawiera około 1/5 cukru w porównaniu do innych soków owocowych, takich jak jabłkowy czy sok winogronowy, zawiera również mało błonnika do umiarkowanego wchłaniania.

– Bogata w cytokininy, roślinne hormony, które działają odmładzające oraz działanie antynowotworowe i rozrzedzające krew. Ta ostatnia właściwość wody powoduje wyrównanie pH organizmu, tak niezwykle ważne w HUU.

Wartość odżywcza w 100 ml wody kokosowej:

Wartość energetyczna: 102 kJ/24 kcal; Białko:
0,7 g; Węglowodany: 4,8 g; Tłuszcze: 0,2 g

Minerały: Magnez – 25 mg (8,3 % GDA), Wapń – 24 mg (3,0 %
GDA), Fosfor – 21 mg (2,5 % GDA), Żelazo – 0,29 mg (2,1 % GDA)

Witaminy:
Witamina C – 2,4 mg (4,0 % GDA), Tiamina (wit. B1)
– 0,03 mg (2,1 % GDA), Ryboflawina (wit. B2) – 0,057 mg (3,6 % GDA), Niacyna (wit. B3) – 0,08 mg (0,4 % GDA), Kwas pantotenowy (wit. B5) – 0,043 mg (0,7 % GDA), Witamina B6 – 0,032 mg (1,6 % GDA).

Bogactwo korzyści zdrowotnych:

Aby omówić korzyści płynące z wody kokosowej musiałabym napisać kila artykułów, ale chciałabym przedstawić Ci kilka z najbardziej znaczących dla Waszego zdrowia. Według Bruce’a Fife, autora Coconut Water for Health and Healing oraz przeprowadzonych badań naukowych i obserwacji klinicznych, woda kokosowa jest:

Rehydracja (wody i elektrolitów) Zwiększona wytrzymałość na ruch Bogata w potas i magnez, Pomaga regulować ciśnienie
krwi, poprawia krążenie, zmniejsza tworzenie się płytki nazębnej
Działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki rąk i stóp Zapobiega zaburzeniu krzepnięcia krwi Ułatwia pracę nerek (zapobiega i rozpuszcza kamienie nerkowe, lekarstwo na zapalenie pęcherza)
Pomaga utrzymać prawidłowy poziomu glukozy i insuliny Tonik trawienny (bogaty w enzymy); tworzy przyjazną florę jelitową Leczy biegunkę i zaparcia
Działanie odmładzające Poprawia zdrowie skóry (elastyczność, plamy), poprawia gojenie się ran Poprawia zdrowie oczu (zaćma, jaskra)
Wzmacnia odporność; działa przeciwbakteryjne (zawiera Monolaurin) Pomaga zapobiegać osteoporozie Właściwości antynowotworowe

Doskonała równowaga elektrolitowa od Matki Natury.

Elektrolity są to związki nieorganiczne, przewodzące prąd elektryczny za pośrednictwem swobodnych jonów. Wykazują szereg istotnych właściwości z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.Utrzymanie prawidłowego poziomu elektrolitów jest niezwykle ważne dla odpowiedniego nawodnienia organizmu jak również utrzymania prawidłowego pH krwi.

Woda kokosowa jest jednym z najbogatszych źródeł naturalnych elektrolitów i może być stosowana w celu zapobiegania odwodnienia organizmu, wymiotów lub biegunki. Ponieważ woda kokosowa naturalnie zawiera tak wiele elektrolitów, nazywana bywa często „cudownym napojem”.

Woda kokosowa w swoim składzie posiada 5 niezbędnych dla organizmu elektrolitów:

1.Potas: najważniejszy jon dodatni (kation) w komórkach; potas reguluje bicie serca i prawidłową funkcję mięśni, woda kokosowa zawiera 295 mg potasu, czyli 15 razy więcej niż w przeciętnej napoju dla sportowców

2.Sód: utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową, regulacja ciśnienia osmotycznego oraz bierze udział w przekaźnictwie nerwowym

3.Magnez: ważny dla utrzymania właściwego potencjału elektrycznego komórek oraz prawidłowego funkcjonowania mięśni

4.Fosfor: podstawowy element budulcowy szkieletu i zębów, budulec mięśni i mózgu, bierze udział w podstawowych procesach metabolicznych

5.Wapń: podstawowy element budulcowy szkieletu, przekazywanie impulsów nerwowych, reakcje obronne organizmu, działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwobrzękowe.

Woda kokosowa posiada jeszcze inne właściwości.

Płyn pochodzący z wnętrza młodego zielonego kokosa ma skład niemal identyczny jak osocze ludzkiej krwi, dlatego też bywały przypadki, że stosowano go do transfuzji. Jeśli lekarz nie miał do dyspozycji krwi o odpowiedniej grupie czy też w wystarczającej ilości – wówczas rannemu przetaczano sterylną wodę kokosową bezpośrednio z zielonego kokosa.

Jak podają liczne przekazy i relacje, uratowano w ten sposób życie wielu osób podczas II wojny światowej, głównie podczas walk na Pacyfiku w latach 1941-1943. Co ciekawe, nawet dziś zdarzają się takie przypadki, głównie w krajach trzeciego świata, gdzie dostęp do medycyny jest z różnych przyczyn ograniczony.

Widzisz więc, jak bezpiecznym dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego psa jest woda kokosowa.

Obecnie na rynku dostępne są produkty trzech firm:

Woda kokosowa marki dr Antonio Martins
Woda kokosowa Chi
Woda kokosowa KULAU

Cytokininy – sekret młodości.

Prawdopodobnie najważniejszym składnikiem odżywczym wody kokosowej – bardziej korzystnym niż elektrolity, witaminy i składniki mineralne oraz aminokwasy , jest coś o czym może nigdy nie słyszałeś są to cytokininy.

Cytokininy to grupa regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, wśród których znajdują się hormony roślinne oraz substancje o działaniu podobnym do hormonów roślinnych jednak nie występujące naturalnie w roślinach.

Głównym miejscem syntezy cytokinin jest korzeń, skąd są one transportowane elementami przewodzącymi – drewnem do nadziemnych części rośliny. Mniejsze ilości cytokinin powstają także w owocach, nasionach i młodych liściach.

Cytokininy regulują wzrost , rozwój i starzenie się roślin.

Ale co to mają cytokininy wspólnego z ludźmi?

Badania potwierdziły skuteczność cytokininy w walce ze starzeniem się organizmu. Kiedy komórki otrzymują cytokininy następuje spowolnienie ich starzenia. Nie ulegają szybkiej degeneracji. Naukowcy sugerują, że jeśli człowiek będzie stosował dietę bogatą w cytokininy, może wystąpić efekt odmładzający oraz zmniejszenie ryzyka chorób degeneracyjnych
związanych ze starzeniem. Woda kokosowa jest jak dotąd najbogatszym źródłem cytokinin.

Cytokininy obniżają ryzyko zakrzepów. Wykazano również ich przeciwnowotworowe właściwości.

Korzyści dla serca i układu moczowego.

Wysoki poziom jonów mineralnych, zwłaszcza potasu, w wodzie kokosowej zapobiega atakowi serca, poza tym stwierdzono korzyści w terapii wysokiego ciśnienia krwi . W jednym z badań u 71 procent ludzi,
którzy pili wodę kokosową nastąpiło znaczne jego obniżenie.

Podobne korzyści zaobserwowano u pacjentów z kamicą moczową. Ze względu na swoje właściwości alkalizujące woda kokosowa pomaga wydalić z organizmu nadmiar kwasu, który powstaje w wyniku niewłaściwej diety. Dotyczy to m.in psów z HUU ale nie tylko. Dotyczy wszystkich psów karmionych wysoko przetworzonymi karmami komercyjnymi i leczniczymi. Wystarczy podawać swojemu pupilowi wodę kokosową 3 razy w tygodniu do picia i obserwować efekty terapii.

Aby korzyści zdrowotne z wody kokosowej były jak największe należy zwracać baczną uwagę na to z jakich upraw pochodzi. Należy wybierać organiczną wodę z organicznych kokosów. Moja Daszeńka wypija szklankę wody kokosowej dziennie. Bardzo jej smakuje. Na efekty terapii wodą kokosową poczekamy do stycznia, kiedy to zostanie pobrana do badania krew mojej suni. Dasza jest chora na HUU – wyniki badań są dobre, bo cały czas stosujemy profilaktykę bez stosowania leków chemicznych.

Dziękuję. Życzę zdrowia Tobie i Twojemu psu.

5 thoughts on “Napój izotoniczny dla Twojego psa.”

 1. Witam serdecznie Pani Boguslawo:-), na wstepie pragne bardzo podziekowac za blog, ktory Pani prowadzi:-))). Mam pytanie odnosnie wody kokosowej, zakupilam dla psow wode firmy Tropical ,,Coco Water,, i w skladzie ma 74,6% sok kokosowy z mlodych kokosow, woda i cukier trzcinowy. Czy ta wode kokosowa mozna podac, mimo cukru trzcinowego? Z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam, Dagmara P.

 2. Absolutnie nie! Podałam w artykule firmy, króre produkują czystą wodę kokosową i tylko taką można podawać psu. Artykuł pisałam 3 lata temu. Obecnie można kupić czystą wodę kokosową:

  1. COCO FARM 490ml Coco nut water Woda kokosowa 100%

  2. COCO COOL 520ml Woda kokosowa z wnętrza kokosa 100%

  3. BIO Woda kokosowa Aqua Verde – Coco – 1L

  4. COCONUT COLLECTIVE Woda kokosowa BIO 1L

  5. WODA KOKOSOWA NATURALNA BIO 1L Cocomi

  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz