Karma dla psów

Ile wiesz na temat odżywiania psa? Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się.

Prawidłowe odpowiedzi znajdują poniżej. Tylko nie podglądaj! 🙂

Psy nie powinny być karmione odpadkami ze stołu

 1. Nonsens, zupełnie bezpiecznie jest podawać psu resztki jedzenia z talerza i karmić go nimi
 2. Dopóki przestrzegasz kilku zasad, możesz spokojnie dzielić się z psem swoim jedzeniem
 3. Należy unikać resztek ze stołu, gdyż są toksyczne dla psów

 Suche karmy czyszczą zęby psa

 1. Pomysł, że suche jedzenie utrzymuje czyste zęby psa, jest błędny
 2. Suche jedzenie pomaga utrzymać zęby i dziąsła w zdrowiu
 3. Jeśli żywność zawiera chlorheksydynę, to zapobiega gromadzeniu się kamienia nazębnego

 Czy możesz powiedzieć, że karmisz właściwym jedzeniem swojego psa?

 1. Poziom energii Twojego psa jest odpowiedni dla jego wieku i rasy
 2. Skóra i sierść są zdrowe
 3. Odchody są uformowane i brązowe

Lista składników jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze wysokiej jakości karmy dla psów

 1. Tak, lista składników mówi wszystko, co należy wiedzieć
 2. Po znalezieniu karmy oznaczonej jako „kompletna” lista składników może zostać użyta do określenia jej jakości
 3. Jeśli karma jest droga i ładnie opakowana to jest to wysokiej jakości jedzenie

Ziarna są złe

 1. Ziarna w suchych karmach są OK, ale poszukaj źródła pełnego ziarna, takiego jak brązowy ryż
 2. Ziarno może utknąć i spowodować niedrożność jelit
 3. Psy nie produkują amylazy (enzymu rozkładającego węglowodany), a zatem nie mogą strawić ziaren

Jak długo powinieneś zostawić jedzenie dla psa?

 1. 20 minut
 2. Jedną godzinę
 3. Cały dzień

Jak możesz sprawdzić, czy Twój pies posiada idealna wagę?

 1. Żebra można zobaczyć i pies nie ma zbyt dużej warstwy tłuszczu. Jest szczupły w talii.
 2. Żebra można odczuwać ale są pokryte małą warstwą wierzchniej tkanki tłuszczowej. Jest lekko zaokrąglony talii.
 3. Żebra nie mogą być odczuwalne ani widoczne. Pies nie ma talii lub pas jest ledwo widoczny

Utrzymanie psa w zdrowej masie zwiększa średnią jego długości życia

 1. o 8 miesięcy
 2. o 1,2 lat
 3. o 1,8 roku

 Karmienie psa dietą dostosowaną do określonego stanu zdrowia, takiego jak choroba nerek, zapobiegnie problemom zdrowotnym w przyszłości

 1. Tak, lepiej być przezornym i karmić psa dietą specjalistyczną, profilaktycznie
 2. Mieszanie różnych diet  jest najlepszym sposobem zapobiegania wszelkim problemom zdrowotnym
 3. Nie należy karmić psa dietą wskazaną dla chorych psów, dopóki nie zdiagnozuje się jego stanu zdrowia

Które z następujących składników należy unikać w produktach komercyjnych przeznaczonych dla psów

 1. Tokoferoli
 2. Tłuszczów zwierzęcych
 3. Mączki z kurczaka 

Psy się nudzą jedząc ciągle taką samą karmę

 1. Prawdopodobnie nie
 2. Jaki normalny pies zechce jeść ten sam nudny pokarm dzień po dniu
 3. Mieszanie różnych marek zwiększy zdrowie psa 

 Nigdy nie należy karmić psa serem i innymi produktami mleczarskimi

 1. Produkty mleczarskie nie mają korzyści zdrowotnych i mogą powodować gaz, biegunkę lub wymioty
 2. Podobnie jak ludzie, niektóre psy mogą cierpieć z powodu nietolerancji laktozy, inne zaś nie mają problemów z trawieniem mleka
 3. Psy są zdolne do trawienia mleka

Odpowiedzi

Psy nie powinny być karmione odpadkami ze stołu

Prawidłowa odpowiedź: 2. Dopóki trzymasz się kilku zasad, możesz spokojnie z dzielić się z psem swoim jedzeniem. Nie wrzucaj wszystkich resztek jedzenia z talerza do miski Twojego psa. Możesz podać produkty zdrowe o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak zwykły ziemniak, warzywa, ryż, mięso, z którego usunąłeś tłuszcz, nie podawaj też sosu itp. Chleb nie zawiera żadnych szkodliwych składników, ale ma bardzo dużo kalorii. Jeśli będziesz podawał go w dużych ilościach może powodować przyrost masy ciała. Chleb ma niewielką wartość odżywczą. Umiarkowanie w dzieleniu się ze swoim psem jest kluczem. Psy powinny być karmione zrównoważoną dietą. Dodanie dużych ilości Twojego jedzenia będzie burzyło tę równowagę, która może z czasem prowadzić do problemów zdrowotnych, a dodatkowo Twój pies będzie miał nadwagę . Podawanie psu resztek ze stołu nie powinno przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na kalorię. Pamiętaj również, że jeśli Twój pies ma wrażliwe  jelita, wiele produktów spożywczych może spowodować problemy z krążeniem lub alergie.

Suche produkty czyszczą zęby psa?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: 1. Pomysł, że suche jedzenie utrzymuje czyste zęby psa jest po prostu niedorzeczne. Suche karmy dla zwierząt domowych są często zalecane jako produkt pomagający zachować czyste zęby, ale jest to wielki mit. Suszki nie są dobre dla zębów Twojego psa jak również chrupiące ciastka, które również bardzo polecane są na oczyszczanie zębów. Żucie surowych kości jest najlepszym sposobem na utrzymanie zębów i dziąseł Twojego psa w zdrowiu.

Czy możesz powiedzieć, że karmisz właściwym jedzeniem swojego psa?

Poprawna odpowiedź to – 1, 2 i 3. Twój pies otrzymuje to, czego potrzebuje, jeśli poziom dostarczanej energii jest odpowiedni dla wieku i rasy. Wtedy kiedy skóra i sierść są zdrowe, a odchody są zwarte i brązowe. Trudno określić, które jedzenie jest najlepsze dla Twojego psa, zwłaszcza że istnieje wiele możliwości co do wyboru metod jego karmienia. Wielu opiekunów psów zaakceptowało już nieświeży oddech ich psów, katar i wydalanie kilku stolców dziennie jako normę. Nie chcą kwestionować rzeczy, które już dawno przyjęli jako coś normalnego, ale co jeśli nie musi wcale tak być?

Lista składników jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze wysokiej jakości karmy dla psów

Prawidłowa odpowiedź to 2. Po znalezieniu żywności oznaczonej jako „kompletna” , lista składników może zostać użyta do określenia jakości żywności dla psów. Twój pies potrzebuje składników odżywczych, a nie tylko składników. Zdrowe składniki mówią nam niewiele o wartości odżywczej karmy. Najważniejszą rzeczą jest szukać takich karm, które są oznaczone jako „kompletna”. Tylko producenci, którzy umieszczają w karmie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pies, mogą umieszczać na opakowaniu, że ich żywność jest „kompletna”.

Ziarna są złe

Prawidłowa odpowiedź brzmi: 1. Ziarna w karmach są OK, ale poszukaj źródła pełnego ziarna, takiego jak brązowy ryż. Mimo że nastała teraz moda i przekonania anty-ziarnistości w karmieniu psów, większość zdrowych psów może dobrze trawić ziarna, a ziarna dostarczają dobrych składników odżywczych, ale należy rozważyć źródło i ilość zboża oraz jego niższą jakość białka.

Jak długo powinieneś zostawić jedzenie dla psa?

Prawidłowa odpowiedź wynosi 1. 20 minut. Podając psu jedzenie, daj mu 15-20 minut, aby mógł je zjeść, a następnie umyj i odstaw miskę do następnego karmienia. Nie zostawiaj jedzenia w misce na cały dzień. Psy, które mogą podjadać w ciągu całego dnia, mogą stać się wybredne lub mieć problemy z nadwagą.

Jak możesz sprawdzić, czy Twój pies posiada idealna wagę?

Prawidłowa odpowiedź to 2. Żebra mogą być odczuwalne i pokryte małą warstwą wierzchniej tkanki tłuszczowej. Pies jest lekko zaokrąglony talii. Stań nad psem i spoglądaj na niego. Z tego punktu widzenia powinieneś być w stanie dość łatwo znaleźć żebra, ale nie widzieć ich. Twój pies powinien mieć również wcięcie w talii za żebrami. Teraz spójrz na swojego psa z boku. Pies z tego punktu widzenia nie powinien mieć zwisającego brzucha. Jeśli nie jesteś pewny czy Twój pies jest prawidłowo „zbudowany wagowo”, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Utrzymanie psa w zdrowej masie zwiększa średnią jego długości życia

Prawidłowa odpowiedź wynosi 3. 1,8 roku. Psy szczupłe mają „szczęśliwsze komórki”. Badanie wykazało, że szczuplejsze psy żyły o 1,8 roku dłużej niż ich otyli koledzy.

Karmienie psa dietą dostosowaną do określonego stanu zdrowia, takiego jak choroba nerek, zapobiegnie problemom zdrowotnym w przyszłości

Prawidłowa odpowiedź brzmi: 3. Nie należy karmić psa dietą wskazaną dla chorych psów, dopóki nie zdiagnozuje się jego stanu zdrowia. Żadna dieta nie może zagwarantować zahamowania rozwoju choroby, ale dieta profilaktyczna koncentruje się na ogólnym zdrowiu psa, a nie na konkretnym stanie.

Które z następujących składników należy unikać w produktach komercyjnych przeznaczonych dla psów

Prawidłowa odpowiedź brzmi: 2. Tłuszcz zwierzęcy. Unikaj karm, które nie są wystarczająco szczegółowo opisane. Na przykład tłuszcz zwierzęcy rodzi pytanie, z jakiego zwierzęcia on pochodzi? Poszukaj źródeł które określają źródła tłuszczu, takich jak wołowina, tłuszcz z kurczaka lub tłuszcz jagnięcy.

Psy się nudzą jedząc takie same jedzenie

Prawidłowa odpowiedź : 1. Prawdopodobnie nie. Twój pies nie odczuwa dużej ilości smaków. W porównaniu z naszymi 9 000 kubkami smakowymi, Twój pies ma ich tylko 1700, a zatem nie pożąda tak często odmian. Im większy wybór produktów i urozmaiceń w diecie, tym bardziej stresujesz układ trawienny psa. Po znalezieniu żywności, która działa dobrze dla Twojego psa, trzymaj się jej przez dłuższy czas.

Psy nie powinny jeść produktów mleczarskich

Prawidłowa odpowiedź : 2. Podobnie jak ludzie, niektóre psy mogą cierpieć z powodu nietolerancji laktozy, inne nie mają problemów z trawieniem mleka. To wszystko sprowadza się do tego, że psy dobrze tolerują laktozę. Niektóre z nich nie produkują wystarczającej ilości laktazy, która jest konieczna, aby móc strawić laktozę. Na szczęście dla tych psów nadal istnieje nadzieja. Często reakcja psa na laktozę związana jest z ilością laktozy w żywności; Im wyższa zawartość laktozy, tym bardziej prawdopodobna jest reakcja. Niektóre produkty mleczarskie, takie jak twaróg i jogurt kozi zawierają niskie ilości laktozy.

I jak ma się Twoja znajomość żywienia 🙂

Dodaj komentarz