Jakie warzywa są dobre dla psów?

Jeśli karmisz swojego psa surowymi produktami to wiesz na pewno, że stosunek mięsa, kości i warzyw to 50/25/25.

Jeśli gotujesz swojemu psu to również wiesz jakie są proporcje. Na wszelki wypadek podam je również, bo być może znajdzie się osoba, która podejmie decyzję o gotowaniu dla swojego pupila.

Młody pies
, do czasu osiągnięcia dojrzałości (18 miesięcy) powinien otrzymywać:

– 2 części mięsa
– 1 część produktów zbożowych i innych roślinnych.

Dorosłego psa należy karmić:

– 1 częścią mięsa
– 2 części produktów zbożowych i innych roślinnych.

Pies starzejący się (tj. taki, który przekroczył 7 rok życia) powinien otrzymywać:

– 1 część mięsa
– 1 część produktów zbożowych
– 2 części innych produktów roślinnych.

Zacznijmy od owoców.

Podawaj proszę swojemu psu, w surowym karmieniu, tylko 5% owoców, jeśli gotujesz, wystarczy podać 10 dkg. Psy zazwyczaj jedzą tylko niewielkie ilości owoców w naturze.

Ale to jeszcze nie wszystko.

Czy wiedziałeś, że owoce należy podawać co najmniej 1 godzinę przed podaniem mięsa lub innego białka i minimum 3 godziny po posiłku białkowym?

Staraj się również podawać psu owoce pochodzące od działkowiczów lub kupione w sklepie ze zdrową żywnością.

Dlaczego należy przestrzegać czasu podawania owoców?

Ponieważ trawienie białka trwa dłużej i jeśli podasz owoce i białko razem, owoce mogą zacząć fermentować, tworząc alkohol. I co wtedy zrobisz z pijanym psem?

Oczywiście żartuję. Ale prawdą jest że zalegające owoce fermentują wytwarzając niewielkie ilości alkoholu, a ten z kolei zatruwa organizm psa.

Warzywa podawane psu powinny być drobniutko zmielone bo wtedy są całkowicie przyswojone.

Jakie są najlepsze warzywa dla psa?

Istnieje wiele niepotwierdzonych dowodów, że rośliny z rodziny psiankowatych, a więc pomidory, ziemniaki, papryka i bakłażan nie są wskazane. Co do ziemniaków ugotowanych i przetartych na pure jestem pewna, że są jak najbardziej wskazane w diecie psa. Testowałyśmy i problemów nie było. Co do pozostałych nie wypowiadam się ponieważ Daszeńka ich nie lubi.

Proszę pamiętać, trujące są na pewno liście tych warzyw.

A co, jeśli chodzi o brokuły, kapustę i kalafiory?

Istnieje przekonanie, że warzywa te powodują schorzenia tarczycy m.in. jej rozrost czyli tzw. wole.

Nie sądzę, żeby niewielka ilość spowodowała od razu powiększenie tarczycy. Tak więc spokojnie od czasu do czasu możesz podać swojemu psu te warzywa. Ja podaję je mojej Daszeńce. Ona wprost przepada za kalafiorem.

Jeśli obawiasz się ich szkodliwości to wiedz, że istnieje wiele innych warzyw, które są na pewno bezpieczne.

Następna sprawa, to zastanówmy się, co wrzucać do sokowirówki.

Proponuję Ci wzór 50%/50%. Ciekawe, prawda? Czytaj więc dalej.

50% warzyw to warzywa liściaste. Przypominają one trawę w naturze i są bardzo korzystne dla zdrowia psów. Zawierają dużo witamin, antyoksydantów i minerałów. Oczyszczają psi organizm z toksyn oraz przywracają jego prawidłowe pH. Są również doskonałym źródłem błonnika.

Pozostałe 50% to warzywa słodkie. Może to być m.in. cukinia, zielona fasolka, zielony groszek, buraki czerwone, ziemniaki słodkie i inne bogate w węglowodany.

Jednym słowem – w misce Twojego psa winno znaleźć się 50% zielonych warzyw liściastych i 50% słodkich warzyw mieszanych.

14 thoughts on “Jakie warzywa są dobre dla psów?”

 1. W gotowanej diecie zaleca się podawanie wszystkich składników razem czyli ziaren, warzyw i mięsa. Przed przejściem na udoskonalony Barf podawałam mojej suni razem ryż, który zamieniłam z czasem na bataty, warzywa – marchew, pietruszkę, seler oraz mięso. Oczywiście każdy składnik oprócz warzyw gotowałam osobno. Do tego oczywiście niezbędne suplementy. Owoce jako przekąskę.

 2. Skoro zalegające owoce mogą fermentować to czy nie dzieje się tak także z warzywami? Marchewka czy ziemniak zawiera także sporo cukrów, które mogą tworzyć alkohol. Ja podaje warzywa dla psa zblenderowane razem z mięsem bądź inną surowizną. Dopuszczalne jest podawanie warzyw razem z produktami mięsnymi czy powinno się z warzyw robić oddzielny posiłek? Karmiony pupil jest psem służbowym, pracującym w wieku 20 miesięcy. Od dłuższego czasu borykam się z Giardią i bardzo ciężko jest się tego pozbyć. Jest po zakończonej kuracji metronidazolem. Wcześniej zaliczył dwie kurację innymi lekami. Obecnie podaję mu drugi cykl citroseptu droższego odpowiednika greposeptu, livenorm na odtrucie. Podczas kuracji metronidazolem brał sanprobi. Pies aktualnie waży 27 kg. Ma bardzo duży ubytek wagi. Weterynarze w klinice powiedzieli, że powinien ważyć około 35 kg. W kalkulatorze BARF przyjąłem taką wagą, gdyż te 27 kg nie jest jego prawidłową wagą. Wziąłem 4 % masy ciała za dawkę dzienną czyli dla psów pracujących. Z wyliczeń wyszło tak:
  – dawka dzienna karmy to 1,4 kg
  – okres bilansowania 7 dni
  – 4 kg mięsa na tydzień po zaokrągleniu
  – 1,6 żołądków po zaokrągleniu
  – 1,2 podrobów
  – 1,2 kości
  – warzyw 1,5 kg
  – owoców 0,5 kg
  Piesek obecnie jest po pierwszym tygodniu właściwej diety. Poprzednie 2 tygodnie było to przestawianie na surowiznę ( w pierwszym tygodniu jadł tylko same nieoczyszczone żołądki a w drugim 0,5 kg żołądków wraz z 0,5 kg mięsa i 0,2 kg marchewki. Przyznam, że te 1,4 pokarmu pochłania w mgnieniu oka i wcale nie wygląda jakby był syty. Zastanawiam się czy nie zwiększyć dawki, gdyż żeberka i kręgosłup ciągle widać. Dodam jeszcze fakt, że piesek jest obciążany dużym stresem związanym ze służbą.

 3. Witam. potrzebuje pomocy przy ustaleniu prawidłowej i zbilansowanej diety dla mojej suczki mieszańca tzn. w jakich proporcjach gramach powinnam łączyć surowe mięso warzywa i dodatki .suczka ma 2 lata jest po zabiegu sterylizacji na chwile obecna waży 8,9 kg i ma do zrzucenia ponad kilogram przed zabiegiem ważyła 7,8 kg .Do tej pory pies karmiony był mięsem z kurczaka ,podrobami i warzywami od czasu do czasu karmą z puszki.Próbowałam podawać jej suchą karmę light ale pies nie chce jej jeść chyba że wymieszam ją z mięsem i marchewką 🙂 Proszę o poradę jak prawidłowo mam karmić swojego psa

 4. witam serdecznie,Może pani pomoże mi,mój piesek ma zapalenie żołądka,zapalenie wątroby,nie do czynność tarczycy,naturalnie byłam u weterynarz,dostał leki,ma pokarm suchy i mokry Hepatic,Royal Canin,na początku jadł i nic nie było,teraz zaczął wymiotować,tą karmą,jak mu ugotuję ryż z mięsem drpbiowym i marchewką nić mu nie jest bynajmniej na razie,ogólnie ma apetyt ,na diecie schudł 1kg 50 dkg,mam problem bo teraz nie wiem co jest lepsze na jego chorobę czy tą kupną czy mu gotować i dawać,tylko nie bardzo orientuję się ułożeniu takiej diety,mój piesek to kundelek waży 14 kg.Czy może mi Pani pomóc w tym temacie,Dziękuję Jadwiga

Dodaj komentarz