Holistyczne środki zaradcze na łupież u kotów i psów oraz suchą, łuszczącą się skórę

Łupież może wydawać się nieszkodliwy, ale jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Białym płatkom na sierści kota lub psa często towarzyszą inne problemy skórne, takie jak swędzenie, drapanie, wypadanie sierści i czerwone guzy. Pojawienie się łupieżu u Twojego kota lub psa może mieć wiele przyczyn i może być łatwo wyleczony za pomocą odpowiednich produktów i zmianą diety. Sucha, swędząca skóra, łupież, wypadanie sierści i infekcje skórne są powszechne zarówno u kotów, jak i u psów. Alergie, suchość skóry i zaburzenia endokrynologiczne to tylko niektóre z objawów łupieżu u kotów i psów.

Najczęstsze przyczyny łupieżu u zwierząt domowych

  • Alergie – Zwierzęta mogą mieć alergie zarówno pokarmowe, jak i środowiskowe. Typowe alergeny środowiskowe mogą obejmować kurz, pyłki i domowe środki czyszczące. Alergeny pokarmowe, takie jak niektóre białka mięsne, kukurydza, produkty mleczne, soja lub gluten (występujące w pszenicy, jęczmieniu, orkiszu i innych ziarnach) mogą powodować czerwone guzy, gorące plamy oraz zwiększone swędzenie i drapanie. Łupież jest nieestetycznym efektem ubocznym, ale można go usunąć, unikając szkodliwych alergenów. Suplementy  mogą pomóc w redukcji objawów alergii i łupieżu. Zmiana diety wraz z podaniem naszych suplementów na alergie i łupież może ogromnie pomóc Twojemu pupilowi.

 

  • Odwodnienie – gdy skóra psa lub kota zostanie odwodniona, mogą wystąpić objawy łupieżu. Zdrowa skóra jest zależna od nawilżenia i naturalnych olejów, aby zachować jej elastyczność. Niedostateczna ilość wody może powodować swędzenie i suchość skóry. Odwodnienie skóry może nasilać się w suchych pomieszczeniach, takich jak pomieszczenia ogrzewane lub klimatyzowane. Zwiększenie wilgotności powietrza za pomocą nawilżacza może pomóc złagodzić suchość skóry. Jeśli Twój zwierzak ma łupież, zachęć go do picia większej ilości wody, umieszczając w domu dodatkowe miski z wodą. Te proste, naturalne środki  mogą być łatwym sposobem pomocy Twojemu zwierzakowi.

 

  • Sucha skóra– jedną z najczęstszych przyczyn wysuszenia skóry u zwierząt są zbyt częste kapiele. Podczas kąpieli zwierzęcia ważne jest, aby używać szamponów przeznaczonych specjalnie dla jego skóry, ponieważ pH skóry psa lub kota różni się od pH skóry ludzkiej. Szczotkowanie i pielęgnacja kota lub psa może pomóc w wysuszeniu skóry, rozprowadzając naturalne oleje i usuwając martwy naskórek. Kolejnym naturalnym lekarstwem na suchą skórę psów i kotów są kwasy omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowej skóry i sierści, a brakuje ich w wielu komercyjnych karmach dla zwierząt domowych.
   * Odniesienie: Veterinary Dermatology wrzesień 1994. Podwójnie zaślepione badanie krzyżowe z suplementacją olejem ze zwierząt morskich zawierającym wysokie dawki kwasu eikozapentaenowego do leczenia świądu skóry u psów.

 

  • Infekcje skóry – wszystkie psy i koty mają na skórze zarazki, takie jak gronkowce i paciorkowce, i to jest zupełnie normalne. Zwykle te zarazki stają się problemem tylko wtedy, gdy zwierzę ma alergię lub problem skórny, który umożliwia rozwój infekcji. Wszystkie rodzaje infekcji grzybiczych, bakteryjnych lub pasożytniczych mogą powodować zwiększony łupież u psów i kotów. U zwierząt z fałdami skórnymi charakterystycznymi dla danej rasy jak i otyłych, drożdże i grzyby mogą rozmnażać się  z powodu wilgotnych i ciemnych warunków. Infekcje skóry wysuszają skórę, powodując łuszczenie się i łupież oraz zakłócają równowagę dobrych i złych bakterii, co może osłabić naturalną barierę ochronną skóry.

 

 • Dolegliwości zdrowotne – niektóre zaburzenia endokrynologiczne, takie jak psia i kocia niedoczynnością tarczycy może hamować wzrost komórek skóry i spowodować łupież i choroby skóry. Ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem aby ustalić co może powodować łupież u Twojego zwierzaka, ponieważ niektóre schorzenia wymagają leczenia. Identyfikacja pierwotnej przyczyny jest niezbędna, aby wiedzieć, jak pozbyć się łupieżu u psów i kotów.

Objawy łupieżu u kotów i psów

  • Białe płatki i sucha, łuszcząca się skórka
  • Swędzenie i drapanie
  • Pojawiają się czerwone guzy, gorące punkty, pryszcze lub strupy
  • Przykry zapach
  • Zaczerwienienie
  • Łyse plamy na skórze
  • Infekcje skóry

Podobne schorzenia

  • „Łupież kroczący u kotów – Cheyletielloza lub łupież kroczący to infekcja roztoczy, która dotyka głównie koty. Roztocza „chodzą” pod keratynową warstwą skóry i pozostawiają zakurzoną powierzchnię, która przypomina łupież. Zwierzę będzie reagować tak, jakby miało problem z pchłami, ale podrażnienie skóry może prowadzić do infekcji. Te roztocza skóry są zaraźliwe i zwierzę powinno zostać zbadane przez weterynarza.

 

  • Zapalenie gruczołów łojowych (SA) u psów i kotów – Zapalenie gruczołów łojowych jest chorobą skóry, która powoduje łupież, łuszczenie się, strupy i łysienie (wypadanie sierści). Jest to dermatologiczna choroba autoimmunologiczna, która atakuje gruczoły łojowe i przewody, spowalniając produkcję sebum. Łój to wydzielina przeciwbakteryjna, która natłuszcza skórę i wspomaga wzrost włosów. Zwierzęta z SA będą miały wysuszoną, zniszczoną sierść. Struktura i kolor sierści mogą ulec zmianie z powodu uszkodzeń (np. miękkie futro staje się twarde, tępe w dotyku). Wiele zwierząt dotkniętych chorobą ma ciągły łupież, a także infekcje bakteryjne i drożdżakowe. Naturalne środki na suchą skórę, mogą pomóc zwiększyć odporność skóry na urazy i infekcje skóry.

 

 • Łojotok u psów – Łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą skóry u psów, która powoduje, że gruczoły łojowe wytwarzają nadmierną ilość sebum, co skutkuje łupieżem i łuszczącą się, swędzącą i czerwoną skórą. To zaburzenie powoduje również, że organizm wytwarza oleistą lub tłustą substancję, która może gromadzić się w obszarach z fałdami skórnymi, takimi jak uszy, brzuch, pachy, łokcie i kostki, tworząc drożdżowy „psi zapach”. Istnieją dwie formy łojotoku – sucha (sicca) i tłusta (oleosa) – ale większość psów ma połączenie obu. Swędzenie i drapanie w dotkniętych obszarach może prowadzić do wypadania sierści, krwawienia i strupów. U psów z łojotokiem często dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych lub drożdżakowych. Zmiana diety jest niezbędna dla dotkniętego łojotokiem psa, ponieważ niektóre pokarmy mogą powodować przerost bakterii i drożdży.

Chociaż miejscowe płukanki i szampon przeciwłupieżowy mogą w pewnym stopniu pomóc, musisz pomagać swojemu psu lub kotu od wewnątrz. Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu w pomaganiu zwierzętom z problemami skórnymi wiemy, jak naturalnie leczyć łupież u kotów lub psów. Pierwszym krokiem jest podanie zwierzakowi wysoce terapeutycznych naturalnych preparatów oraz przeprowadzenie korekty dotychczasowej  diety.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas – psiediety@gmail.com
Rozumiemy, jak przykry może być łupież dla Ciebie i Twoich zwierząt. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci dowiedzieć się, jak leczyć tą przypadłość u psów i kotów oraz inne problemy skórne. Jeśli potrzebujesz informacji na temat konkretnego stanu zdrowia zwierzęcia i produktów, które mogą pomóc, napisz do nas, aby uzyskać pomoc.

Z wdzięcznością

 

Dodaj komentarz