Holistyczne podejście do zdrowia psa – cz. 2 – zabawa.

Wspólne zabawy z psem bardzo dobrze wpływają na jego rozwój psychiczny i fizyczny. Każdy wie – a przynajmniej powinien – że psu potrzebny jest ruch. Wymaga udziału jego mięśni, wpływa dodatnio również na jego narządy wewnętrzne. Pies podczas zabawy uczy się czegoś bardzo ważnego – ponieważ to Ty wyznaczasz zasady zabawy, pies uczy się uznawać Twój autorytet. To bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku pies uzna, że to on rządzi i może „wejść Ci na głowę”.

Bawiąc się ze swoim psem, pamiętaj aby zbytnio nie przeciążać fizycznie młodych psów. Powinieneś unikać zabaw na zbyt gładkiej powierzchni lub na schodach. Ważne jest również, abyś podczas zabaw nie „walczył” z psem o dominującym charakterze. Powinieneś uważać też, aby zabawa nie przebiegała zbyt gwałtownie, a w razie potrzeby żebyś mógł zakończyć ją stanowczym „nie!”.

A jeśli uda Ci się włączyć elementy zabawy do procesu szkoleniowego, to proces ten stanie się jeszcze łatwiejszy do opanowania przez Twojego pupila.

Baw się ze swoim psem przynajmniej 2 razy dziennie po mniej więcej 15 – 20 minut.

Istnieją proste zabawy zręcznościowe, które sprzyjają rozwojowi umysłowemu naszego psa i w które możesz się z nim bawić zarówno w ogrodzie, jak i podczas wspólnych spacerów. Każdy pies ma swoje ulubione, ale istnieją zabawy „uniwersalne”, które wprawiają każdego psa w dobry nastrój. Pamiętaj, że spacery nie służą tylko do załatwienia potrzeb fizjologicznych naszego pupila – ale służą też pogłębianiu więzi między Wami. Bardzo dobrym sposobem na ich budowanie jest właśnie wspólna zabawa. Nie ma praktycznie granic dla ludzkiej fantazji w tym zakresie. Możesz kazać mu przechodzić pod ławką, bądź spacerować po pniu drzewa. Może wydawać się to banalne, ale psy naprawdę to lubią.

Wielką frajdę zapewnisz swojemu psu poprzez zastosowanie odpowiednich zestawów treningowych i zabawek. Są to m.in. gryzaki w formie sznurków czy kółek, a także artykuły sportowe, tory i przeszkody agility. Wszystkie one zagwarantują właściwy trening Twojemu psu, dzięki czemu pozostanie on zdrowy i zachowa dobrą kondycję.

Dodaj komentarz