Cykl artykułów – czy moge podac psu… awokado

Niektórzy weterynarze i opiekunowie psów odradzają podawania psom awokado.

Postaram się na podstawie zebranych informacji wyjaśnić tę sprawę.

Awokado to wiecznie zielone drzewo, które dorasta do 50 m wysokości. Wykopaliska dowodzą, że awokado było już wykorzystywane 7000 lat p. n. e.

Awokado przez jakiś czas posiadało wśród dietetyków złą reputację powodu dużej zawartości tłuszczu. Dokładne badania owocu awokado pokazały, że jest on najzdrowszym pokarmem na świecie. Jednym z powodów jest zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych czyli tzw. „dobrych tłuszczy”. Owoce zawierają wiele cennych składników odżywczych, działających przeciwzapalnie, przeciwutleniaczy, błonnik oraz witaminy z grupy „B”. Posiadaja równiez więcej potasu niż banany.

No dobrze, ale czy pies może jeść awokado?

Persin – składnik toksyczny
Liście, kora, skóra owocu zawierają naturalny rozpuszczalny w oleju środek grzybobójczy – persin. Związek ten nie jest szkodliwy dla ludzi, a co z psami? Jest toksyczny czy nie?

Odpowiedź – to zależy od gatunku.

Na pewno awokado nie wpływa negatywnie na psy i koty. Jedynym niebezpieczeństwem jest połknięcie przez psa dużej pestki, która może spowodować zadławienie. Pamiętaj o zdrowym rozsądku i nie zostawiaj psa samego podczas jedzenia.

I choć awokado nie jest trujące dla psów zjedzenie przez nich zbyt dużej ilości może prowadzić do problemów trawiennych – biegunki, wymiotów. Najlepiej więc podawać psu niewielki kawałek tego owocu, od tak dla posmakowania.

Dziękuję.

One thought on “Cykl artykułów – czy moge podac psu… awokado”

Dodaj komentarz