Chiropraktyka dla psów

Chciałabym podzielić się z Tobą informacjami o mojej pasji. A jest nią chiropraktyka..

A cóż to jest ta chiropraktyka?

Jest to pewien rodzaj terapii manualnej, której system leczenia oparty jest na założeniu, że podstawą dobrego stanu zdrowia jest swobodny przepływ impulsów nerwowych (energii), mających początek w mózgu i w rdzeniu kręgowym, a następnie rozchodzących się do wszystkich części ciała.

Zaburzenie funkcji układu nerwowego może spowodować lub pogorszyć chorobę oraz doprowadzić do zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Część chorób spowodowana jest dysfunkcją kręgosłupa, od którego odchodzą włókna nerwowe łączące się ze wszystkimi częściami psiego ciała.

Nerwy rdzeniowe zlokalizowane w różnych odcinkach kręgosłupa mają wpływ na cały organizm, m.in. na oczy, uszy, pyszczek,głowę psa, ale również na organy wewnętrzne, takie jak przepona, żołądek, wątroba, śledziona, jelita czy nerki.

Ucisk na włókna nerwowe spowodowany nieprawidłowo ustawionymi kręgami może powodować wiele różnych przypadłości i przyczyniać się do chorób.

Dolegliwości są ściśle związane z lokalizacją i stopniem uszkodzenia układu kostnego. Stąd często nie kojarzy się np. dolegliwości żołądka z… przesunięciem piątego kręgu piersiowego. Zakłócenia w układzie nerwowym to także przyczyna niedomagań innych organów, często ruchowych oraz powstających na tym tle napięć, blokad i urazów.

Czy wiesz, że zabiegi chiropraktyczne mogą być stosowane również u Twojego psa? Zasady zastosowania tej terapii są takie same jak u ludzi. Psy bowiem, podobnie jak ludzie mogą cierpieć z powodu drobnych przemieszczeń w obrębie kręgosłupa. Może to przejawiać się na wiele różnych sposobów, w tym np. bóle pleców lub karku, spowolnienie z powodu fizycznych ograniczeń, a nawet problemami zdrowotnymi w wyniku ucisku na nerw.

Jakie objawy u Twojego psa powinny skłonić Cię do wizyty u chiropraktyka?

Będzie to przede wszystkim:

– ostry ból szyi i pleców,

– znacznie ograniczony ruch,

– niechęć do poruszania się, wchodzenia po schodach lub wskakiwania na swój ulubiony fotel czy tapczan,

– okazywanie bólu podczas wykonywania pewnych ruchów lub podnoszenia psiaka,

– gwałtowny paraliż,

– nadwrażliwość na dotyk,

– wygryzanie i lizanie łap, nawracające infekcje ucha oraz nawracająca niedrożność gruczołów okołoodbytowych,

– przyjmowanie pozycji odciążających – leżenie tylko na jednej stronie ciała, przyjmowanie innej pozycji siadania niż dotychczas,

– nawracające problemy trawienne,

– nietrzymanie moczu lub częste biegunki.

W przypadku wygryzania łap, infekcji uszu, niedrożności gruczołów okołoodbytowych, zaburzeń w trawieniu, biegunki konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza wykluczająca inne przyczyny powstania tych dolegliwości. Chodzi o przyczyny a nie skutek. Pamiętaj o tym i zapytaj o to Twojego lekarza.

Wszystkie dolegliwości, gdy w obiektywnych badaniach lekarskich, nie znajduje się ich organicznej przyczyny, należy uznać, że ich źródłem są dysfunkcje narządów ruchu, w tym przede wszystkim kręgosłup.

Mało tego, wszystkie dolegliwości, gdzie przyczyną są zaburzenia czynnościowe narządów ruchu, w tym przede wszystkim kręgosłupa, są wyleczalne.

Jak wygląda taka wizyta i czego możesz się spodziewać?

Trochę ostudzę Twój zapał.

Podobnie jak na początku w Stanach Zjednoczonych (wiek XIX), również i dzisiaj kręgarstwo budzi wiele kontrowersji.

Coś jednak pod tym względem jak gdyby drgnęło, gdyż wraz z efektami, jakie odnotowuje ten rodzaj terapii, zmienia się stosunek do niej zarówno pacjentów, jak i środowiska lekarskiego.

Warto podkreślić również i to, że chiroterapeuci akcentują wielką wagę profilaktyki i uczą pacjentów jak dbać o kręgosłup i z jakim szacunkiem go traktować.

Tak więc jeśli posiadasz psiaka, u którego wiesz, że z czasem pojawią się problemy z kręgosłupem już zawczasu poszukaj dobrego chiropraktyka. Najlepiej aby to był lekarz weterynarii stosujący również w swojej praktyce naturalne formy terapii.

Podczas pierwszej wizyty u chiropraktyka przeprowadzi on z Tobą szczegółowy wywiad w celu zyskania informacji na temat życia psa i jego ogólnego stanu zdrowia. Będzie również chciał zobaczyć zdjęcie rentgenowskie, które pomoże mu w „postawieniu” właściwej diagnozy.

Badanie obejmuje ocenę neurologiczną, ocenę postawy i chodu, zakres ruchomości stawów i statyczne badanie dotykowe.

Każda nieprawidłowość w pozycji, która jest odkrywana podczas badania, zostaje skorygowana poprzez manipulacje, nazywane korektami.

Korekta może być wykonywana na stawach kręgosłupa, na stawach kończyn i szwach czaszkowych. Jej celem jest przywrócenie normalnej pozycji i ruchu kręgosłupa, co z kolei poprawia funkcje neurologiczne.

Większość zwierząt reaguje pozytywnie na przeprowadzane korekty. Są one instynktownie świadome istnienia problemu w swoim organizmie, tak więc przez większość czasu są dość tolerancyjne do manipulacji prowadzonych przez terapeutę.

Krytycy techniki twierdzą, że lekarz nie jest w stanie zmienić ustawienie kości. To ideologiczne i teoretyczne stanowisko pomija fakt, że stosowana manipulacja nie jest siłą napędową samą w sobie ale jest bodźcem pobudzającym ciało do jego wrodzonych zdolności naprawczych. Ci, którzy wątpią w działanie tej łagodnej formy terapii powinni obserwować terapeutę podczas pracy.

Obserwacja jest doskonała nauką.

Innym mitem jest to, że manipulacja nie powinna być stosowane u psów w przypadku np. choroby krążka międzykręgowego, wypadania dysku. Bardzo delikatna i przeprowadzona z wyczuciem manipulacja okazuje się bardzo skuteczna, a jeśli zostanie odpowiednio zintegrowana z innymi terapiami (np. akupunktura i homeopatia ), to uzyskuje się w bardzo szybkim czasie pozytywne efekty.

Dziękuję.

Dodaj komentarz