Na temat choroby refluksowej u psów prawie wcale nie ma informacji, a myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że w ogóle nic nie ma na ten temat.
Co to jest refluks?
Choroba refluksowa to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując u psa dyskomfort.
Mięsień położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) rozkurcza się przy połykaniu, co pozwala na przejście pokarmu do żołądka. Następnie mięsień ten szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku psa, co nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym.
Refluks przełyku jest dość powszechny u psów i może wystąpić u nich w dowolnym wieku, chociaż młodsze psy są bardziej narażone na ryzyko.
Kwas żołądkowy, pepsyna, sole żółciowe i inne składniki soku żołądkowo – jelitowego powodują uszkodzenie ochronnego śluzu podszewkowego przełyku. Bardzo często może to prowadzić do zapalenia przełyku.
Refluks żołądkowo-przełykowy może powodować zapalenie przełyku z różnym stopniem uszkodzenia. Łagodne zapalenie przełyku jest ograniczone tylko do tej części, a bardziej ciężkie wrzodziejące zapalenie przełyku powoduje uszkodzenie jego głębszych warstw.
Do najczęstszych objawów istniejącego refleksu należą poranne wymioty żółtą śliną, zjadanie trawy, dowody bólu (np. jęk lub wycie) podczas przełykania, brak apetytu i utrata wagi. Badanie fizykalne często nie ujawnia żadnych konkretnych ustaleń. Ciężkie zapalenie przełyku może spowodować wystąpienie gorączki, ślinienie i mlaskanie.
Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej psów cierpi na chorobę refluksową przełyku i coraz więcej psów dostaje lekarstwa mające uśmierzyć objawy – powtarzam – uśmierzyć objawy, bo one nie leczą tej choroby. Jest to ogromna żyła złota dla koncernów farmaceutycznych – bo choroba dotyka również kilkaset milionów ludzi, którzy codziennie, do końca życia będą łykać te lekarstwa. Nic dziwnego, że model biznesowy nie przewiduje wyleczenia, a tylko chwilowe usuwanie objawów.
Weterynarze zazwyczaj przepisują na tę chorobę inhibitory pompy protonowej, leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek – czyli preparaty kończące się na „prazol” np. omeprazol. Ten lek uszkadza nerki, serce i układ krwionośny, wpływa negatywnie na funkcje poznawcze, zmniejsza przyswajanie składników odżywczych, prowadzi do przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) i zmieniają (na gorszy) skład flory bakteryjnej jelit (www.gut.bmj.com).
Ktoś może mi w tej chwili zarzucić, że głupstwa piszę. Nie, to nie głupstwa.
Fakt, ten lek przynosi chwilową ulgę – to prawda. Ale dlaczego tak się dzieje?
Ano dlatego, czytaj dalej …
Żołądek psa ma bardzo kwaśne środowisko – kwasy pomagają trawić oraz rozkładać skomplikowane cząsteczki na mniejsze oraz niszczą prawie wszystkie bakterie, które dosłały się z pokarmem do żołądka. Pomiędzy żołądkiem a przełykiem znajduje się zwieracz, którego zadaniem jest przepuszczanie jedzenia do żołądka w jedną stronę, a blokować przepływ kwasów do przełyku w drugą stronę.
Z wielu przyczyn może dojść do chwilowego obniżenia kwasowości psiego żołądka, wtedy dochodzi do przerostu nieprzyjaznych bakterii, które, żeby przeżyć, blokują wydzielanie kwasu przez żołądek. W niedostatecznie kwaśnym środowisku żołądka aż roi się od bakterii. Bakterie te podrażniają zwieracz, paraliżują jego mięśnie, a niewłaściwa dieta powoduje, że następuje fermentacja w jelitach, w wyniku której powstaje mnóstwo gazów, które podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej i powodują cofanie się treści żołądka do przełyku.
Zalecane przez weterynarzy lekarstwa blokują jeszcze bardziej wydzielanie kwasów w żołądku, przez co wracająca treść żołądka do przełyku już go nie drażni, bo jest prawie całkowicie niekwaśna. Niestety lekarstwa te tylko chwilowo osłabiają objawy, ale pogarszają prawdziwą przyczynę – niedomiar kwasów żołądkowych.
Niedostatecznie kwaśny żołądek nie trawi całkowicie jedzenia, przez co organizmowi brakuje niezbędnych substancji (przede wszystkim białka), a z drugiej strony zalewany jest niepożądanymi, które powinny były się rozłożyć. To wszystko powoduje stany zapalne, które są przyczyną wielu schorzeń m.in. raka, alergii, chorób skóry, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, zwyrodnienia stawów, zapalenia wątroby i wielu innych.
Najlepiej aby w przypadku zdiagnozowania choroby Twoim psem opiekował się weterynarz stosujący w swojej praktyce naturalne metody leczenia.
Jak żywić psa z chorobą refluksową?
Polecam naturalny sposób żywienia czyli gotowane lub surowe jedzenie wzbogacone naturalnymi suplementami.
Jeśli chodzi o domowe jedzenie polecam przynajmniej na początku terapii gotowane posiłki.
Nie bój się. Gotowanie dla psa nie jest wcale takie trudne. Wystarczą tylko chęci 🙂
Do przygotowania domowego posiłku dla chorego psa należy wybierać chude mięso. Podawaj psu jak najwięcej nie przetworzonej żywności. Warzywa to dynia, cukinia, seler naciowy, sałata rzymska.
Surowe mięso podajemy kiedy choroba ustąpiła.
Co ja mogę Ci zaproponować do wspomagania leczenia choroby refluksowej?
Oczywiście nie podaje się wszystkich preparatów razem. Podstawa jest Probiovet i w zależności od stopnia zaawansowania choroby dokonuje wybory pozostałych preparatów.
Bardzo proszę:
Opis:
Dodatek probiotyczny z zawartością dwóch typów żywych bakterii (Lactobacillus acidophillus i Enterococcus foeces), ekstraktu z algi zielonej Chlorella pyrenoidosa i prebiotyku inuliny. Ożywia mikroflorę jelita grubego, wzmacnia układ odpornościowy i obniża naturalne obciążenie toksyczne ograniczając procesy gnilne w jelicie. W jelicie działa przeciwzapalnie i uspokaja podrażnioną śluzówkę. Tłumi biegunkę i stany krwotoczne jelita. Odpowiedni dla wszystkich typów zwierząt, zwłaszcza w fazie wzrostu oraz karmionych karmami przemysłowymi.
Skład:
W 1 kapsułce: Chlorella pyrenoidosa (250 mg), żelatyna, inulina (40 mg), bakterie mlekowe Lactobacillus acidophilus i Enterococcus faecium (10 mg).
Podstawowy skład: Pięciornik kurze ziele, Mniszek lakarski, Babka lancetowata, Przetacznik leśny, Glistnik jaskółcze ziele, Biedrzeniec mniejszy, Żółtodrzew pieprzowy, Bylica boże drzewko, Goryczka żółta, Szanta zwyczajna, Rzepik pospolity, Przytulia właściwa, Skalnica ziarenkowata.
Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Regavet harmonizuje przede wszystkim drogę energetyczną wątroby, pęcherzyka żółciowego, potrójnego ogrzewacza i jelita grubego. Poprzez swój ziołowy skład przynależy do elementu Drzewa, a dzięki temu wspomaga organizm w procesie detoksykacji i harmonizuje pracę głównych narządów tego elementu. Narządy wew. przyporządkowane do tego elementu: pęcherzyk żółciowy i wątroba.
Podstawowy skład: Jasnota biała, Nagietek lekarski, Morszczyn pęcherzykowaty, Bodziszek cuchnący, Lukrecja gładka, Gorysz miarz, Pięciornik gęsi, Koniczyna łąkowa, Rutwica lekarska, Przytulia właściwa, Robinia akacjowa, Przywrotnik pospolity, Fenkuł włoski.
Zgodne z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Gynevet harmonizuje przede wszystkim drogę energetyczną poczęcia, potrójnego ogrzewacza, śledziony i żołądka. Z uwagi na zestawienie ziół Gynevet należy do elementu Ziemi, który kieruje gospodarką hormonalną organizmu. Narządy wewnetrzne przyporządkowane do tego elementu: śledziona, trzustka, żołądek
Skład: sarsaparilla, lucerna siewna, bobrek trójlistkowy, poziewnik piaskowy, drapacz lekarski, Muira Puama, cytryniec chiński, pieprz syczuański, mikołajek polny, dzwonkowiec kosmaty, głóg jednoszyjkowy, ketmia szczawiowa, rokitnik zwyczajny, żeń szeń, ostropest
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej King Kong harmonizuje drogę energetyczną główną, płuc, serca, nerek, pęcherza moczowego, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, śledziony i potrójnego ogrzewacza.
Dziękuję 🙂
UWAGA; podane preparaty do terapii refluksu nie sa dostepne w Polsce. Polecam inne, równie skuteczne.
Na filmie można zobaczyć objaw refluksu
15 thoughts on “Refluks żołądkowo-jelitowy u psów”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Świetny artykuł! Dziękuję 🙂
Najlepsze sa probiotyki. Nasza b chorowala. Bywalo ze lizala podloge, jadla dywany, potem kal z krwia. Wymiotowala sznurkami, plastikiem, wszystkim co zjadla kiedy nas w domu nie bylo. Wyleczylam ja zupelenie podajac probiotyk dla ludzi Swanson 16 szczepow. Normalnie doustnie. Od roku ani razu nie byla chora.
Dzień dobry, jak długo podawała Pani ten lek?
W jakich dawkach podawała Pani priobiotyk?
witam,
Mam problem z refluksem,zastanawia mnie karma lupovet niestety niedostepna w Polsce,czyli jak można kupic ?tylko przez Niemcy?
Niestety tak. Refluks to ni tylko karma to inne preparaty również.Prosze o kontakt – psiediety@gmail.com
Mojemu pieskowi pomaga soda oczyszczona: 1 łyżeczka rozpuszczona w szklance wody., można dodać trochę miodu i podawać strzykawką jednarazowo po 1 łyżce płynu w razie napadu tj. połykania śliny lub odruchów wymiotnych.
Ponadto podaję codziennie 1 tabletkę sylimarolu kapsułki 35mg rozpuszczona również w łyżce wody bo jest to jedyna forma w jakiej mogę podać jakiś lek.
Soda to Jedyna rzecz, która pomogło mojemu pieskowi, który ma swoje lata – 17 lat, waży 8 kg. Z powodu refluksu był o krok od śmierci. Nic nie jadł, przewracał się nie mógł chodzić. Od weterynarza nie otrzymałam skutecznej pomocy.
Obecnie piesek nie wymiotuje i nie krztusi się śliną bo to było dla niego najbardziej uciążliwe.
Kocham go najbardziej na świecie i zrobię wszystko aby mu pomóc. Będę go ratować do końca.
Gdzie mozna kupic probiovet
W tej chwili probiovet jest niedostąpny. Polecam inne równie bardzo dobre preparaty.
Mojej 10 letniej suni pomaga bioprazol , podaje jej co drugi dzien na noc bo zawsze wymiotowała o 1 w nocy jak w zegarku . Vet powiedział ze to dlatego ze żołądek był pusty a jakos musiała sie tych kwasów pozbyc. Od tego refluksu dostała tez zapalenia trzustki , podawano jej kroplówki ale juz jest ok .
Refluks z doskonałym skutkiem „leczy” się naturalnymi preparatami.
Jakie naturalne preparaty Pani propjonuje?
Preparatay dobieram indywidualnie po otrzymaniu odpowiedzi z ankiety, którą wysyłam opiekunowi i wyników badań. Prosze o kontakt – psiediety@gmail.com
Proszę coś więcej o tych naturalnych preparatach. Moja 13 letnia bernardynka choruje od kilku miesięcy.
Prosze o kontakt – psiediety@gmail.com