10 Złotych Zasad na dietę wątrobową dla Twojego psa

Jeśli wątroba, jako centralny organ metaboliczny organizmu Twojego psa, jest chora, należy pilnie dostosować dietę, ponieważ jest to jeden z najważniejszych czynników skutecznej terapii.

Wątroba i jej główne funkcje:

 • Regulacja metabolizmu cukru
 • Regulacja metabolizmu tłuszczów
 • Regulacja metabolizmu białek ( detoksykacja amoniaku (NH3)
 • Przechowywanie składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały
 • Produkcja żółci
 • Detoksykacja (zatrucie, leki itp.)

Możliwe choroby wątroby:

 • Ostre zapalenie wątroby (poprzez zatrucie, leki, przeciążenie fizyczne)
 • Przewlekła słaba wydajność wątroby (niewydolność wątroby)
 • Choroby zakaźne, na przykład leptospiroza
 • Rak
 • Lipidoza (stłuszczenie wątroby)
 • Ropień wątroby
 • Zastoinowa wątroba (w chorobach układu krążenia)

Niektóre przyczyny chorób wątroby:

 • Błędne karmienie
 • Skutki uboczne lub interakcje leków
 • Ostre zatrucie (na przykład zatrutymi przynętami, lizaniem trawy skażonej pestycydami)
 • Rasowe usposobienie (często dotyczy to na przykład labradorów, dobermanów, bedlingtonów)
 • Choroby takie jak wrodzona choroba gromadzenia miedzi
 • Nadwaga

Częste objawy u psów chorych na wątrobę:

 • Sporadyczne lub częste wymioty i biegunka
 • Brak apetytu / zmniejszone pragnienie
 • Nudności
 • Obrzęk brzucha
 • Bladożółty lub bardzo ciemny kał
 • Szybsze wyczerpanie, zmęczenie, apatia
 • Zauważalna utrata wagi
 • Tendencja do egzemy
 • Tępa sierść, matowa skóra
 • Żółte błony śluzowe (oczy – spojówki, dziąsła)

Jeśli któryś z objawów występuje u Twojego psa, należy udać się z nim do lecznicy, aby zbadać jego krew. Weterynarz może też zasugerować badanie USG lub RTG jamy brzusznej, aby zawęzić diagnozę. W pewnych okolicznościach sugeruje wykonanie biopsji wątroby w znieczuleniu, pobiera się próbkę tkanki z wątroby i wysyła do laboratorium. Badania czynnościowe wątroby nie zawsze oznaczają chorobą narządu. Może to być objaw cukrzycy, niedożywienia, nadczynność tarczycy, choroby serca lub jako skutek uboczny leku. Po przeprowadzeniu dalszych badań lekarz weterynarii powinien być w stanie stwierdzić co psu dolega.

Cele diety wątrobowej: 

 1. Dieta powinna być łatwostrawna, aby chronić narządy (w żadnym wypadku nie należy podawać psu suchej karmy); Nie dotyczy to karm Reico, których nie można i nie należy porównywać do karm przemysłowych czy weterynaryjnych, które są też karmami przemysłowymi 🙂
 2. Należy unikać akumulacji toksycznych metabolitów w wątrobie
 3. Jedzenie powinno zapewnić Twojemu psu wystarczającą ilość energii
 4. Regeneracja wątroby powinna być stymulowana i wspierana (istnieją dobre suplementy odżywcze, które wymienię na końcu artykułu)

Zasadniczo, zawartość białka powinna być drastycznie zmniejszona w diecie i pies powinien spożywać tylko najbardziej strawne białka jaj, ponieważ są one trawione głównie w jelicie cienkim. Należą do nich beztłuszczowe mięso (najlepiej kurczak lub indyk), ryby o niskiej zawartości tłuszczu, twaróg, jaja …)

Dlaczego tak ważne jest podawanie mniejszej ilości białka wysokiej jakości?

Dla psa chorego na wątrobę, żywność o zmniejszonej zawartości białka jest niezbędna do zmniejszenia produkcji amoniaku. Niestrawione białka przedostają się do jelita grubego. Tam są rozkładane przez bakterie jelitowe, głownie na amoniak. Sam amoniak musi zostać ponownie rozłożony przez organizm w wątrobie i ten proces zwiększa obciążenie wątroby.

Do mniej strawnych źródeł białka należą składnik bogaty w tkankę łączną czyli gryzaki – uszy bydlęce, uszy świńskie, ścięgna i kości. Dlatego te składniki powinny zniknąć z diety w diecie wątrobowej.

Węglowodany, takie jak zboża i warzywa, powinny odpowiadać za większość diety:

To da Twojemu psu dodatkowe źródło energii i zwiększy zawartość błonnika w posiłku. Im więcej surowego włókna w pokarmie, tym wolniejsze trawienie. Jest to zaletą dla pacjentów z chorą wątrobą, ponieważ powolne trawienie ochrania wątrobę. Nie należy przesadzać zbytnio z warzywami i ziarnami, ponieważ inne organy mogą ucierpieć na takiej diecie.

Mniej tłuszczu, ale za to bardzo dobrej jakości

Wiadomo, że wątroba jest w stanie przechowywać dużo tłuszczu (stłuszczenie wątroby), więc dieta wątrobowa powinna zawierać mniej tłuszczu. Ponadto dieta nie powinna zawierać zbyt dużej ilości witaminy A, ponieważ powoduje to uszkodzenie wątroby. Witamina A jest szczególnie zawarta w podrobach i w gryzakach, dlatego raczej powinno się z nich zrezygnować. Jako źródła tłuszczu są szczególnie odpowiednie tłuszcze zwierzęce, takie jak olej z łososia pacyficznego nie hodowlanego. Najlepszy jest olej z łososia, który był stabilizowany witaminą E, który będzie wspierać wątrobę jako naturalny przeciwutleniacz. Wysokiej jakości ekologicznym olejem lnianym nie można również pogardzać, ponieważ zawiera on przeciwzapalny kwas alfa-linolenowy. Możesz używać tych dwóch olejów na przemian z olejem z ostropestu plamistego.

10 ZŁOTYCH ZASAD DIETY WĄTROBOWEJ:

1. Nigdy nie podawaj suchej karmy do wątroby

Klasyczne suche karmy, które poleci Ci weterynarz lub kupisz w sklepie zoologicznym, są bezużyteczne. Chociaż  posiadają niewiele białka, zawierają za to  gorsze składniki. Nie znajdziesz w nich wartościowego mięsa, zamiast tego podstawą jest mięso bogate w tkanki łączne (jeśli istnieje) i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (na przykład pióra, kopyta, dzioby, mocz itp.). Całość miesza się z ziarnami, które są niczym innym jak odpadami z produkcji zbóż. Czyli karma taka zawiera w swoim składzie wszystko, co nie jest wysokiej jakości i łatwe do strawienia. Ponieważ wysokie temperatury niszczą składniki odżywcze, do karmy dodaje się sztuczne witaminy i minerały, jak również cukier (melasę, karmel), konserwanty i sztuczne przeciwutleniacze,

I oczywiście przypominam, że nie dotyczy to karmy Reico, której nie porównujemy z żadna karmą przemysłową. Dużym psom i małym, dla urozmaicenia diety polecam karmę suchą Wellness lub Sensiv.

2. Podawaj psu kilka małych posiłków dziennie

Aby chronić układ trawienny, co jest bardzo pomocne podajemy psu kilka małych posiłków dziennie (najlepiej 3-4). Często psy chore na wątrobę cierpią z powodu mdłości i nie chcą zjadać większych porcji.

3.  Podawaj pokarm o zmniejszonej ilości białka

Zmniejszenie ilości mięsa i zwiększenie ilości „przystawek” minimalizuje produkcję amoniaku, a tym samym chroni metabolizm wątroby.

4. Podawaj psu tylko wysoce strawne białko

Mięso z kurczaka, indyka, wołowiny, cielęciny i jagnięciny jest dobre. Produkty mleczne, takie jak twaróg, twaróg, jajka i jogurt (jogurt kozi są często lepiej tolerowane) są również wysokiej jakości dostawcami białka. Wskazane  produkty z Reico – karma mokra jagnięcina, kurczak, cielęcina.

5. Zwiększyć w diecie ilość węglowodanów, a więc zboża i warzywa

Bardzo dobre są ziemniaki, razowy makaron, brązowy ryż, kasza gryczana i proso. Warzywa dobrze tolerowane przez psy chore na wątrobę to buraki, seler, szpinak i brokuły, bataty. Owoce są dozwolone w małych ilościach, jeśli pies je lubi.

6. Dodatki paszowe wspomagające czynność wątroby 

Istnieją pewne skuteczne suplementy uzupełniające, których nie powinieneś pozbawiać swojego ukochanego. Należą do nich ostropest, mniszek lekarski, drożdże piwne, proszek z dzikiej róży, zioła, kora wiązu i wiele innych. Polecam tutaj produkt z serii Naturkraft Pro 4 lub Lebe Flussig.

7. Podawaj psu wysokiej jakości tłuszcz jako źródło energii

Aby Twój pies nie musiał czerpać energii z węglowodanów i białek, ważne jest, aby karmić go wysokiej jakości tłuszczem. Ale nie za dużo, w końcu wątroba, która jest rzeczywiście odpowiedzialna za metabolizm tłuszczów, nie powinna być zbytnio obciążona.

8. Pamiętaj, aby zmniejszyć wagę swojego psa

Otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób wątroby. Jeśli Twój pies jest otyły zawsze będzie podatny na zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, cukrzycę, zapalenie stawów i wiele innych chorób.

9. Unikaj stresu

Stres uderza w wątrobę. Dlatego zawsze powinieneś upewnić się, że Twój pies ma wystarczająco dużo miejsca na odpoczynek i wystarczająco dużo snu. Nie powinien także uczestniczyć w zdarzeniach, które są dla niego stresujące. Zwłaszcza w przypadku psów niespokojnych, które często są spięte, podenerwowane, należy umieścić je w środowisku o niskim bodźcu.

10. Regularnie wykonuj badania krwi

Najważniejszą rzeczą jest to, że Twój pies czuł się dobrze. Aby sprawdzić, czy dieta i ewentualnie leki są skuteczne, należy regularnie sprawdzać obraz krwi. W przypadku chorób przewlekłych co około 3 miesiące. Nie polegaj ślepo na  opinii 1 weterynarza.

Zalecane suplementy diety:

Naturkraft Pro-1

Pro – 1 to mieszanka ziól, która służy do poprawy krążenia krwi i regulacji czynności jelit. Zapobiega pasożytom jelitowym, zalecam preparat jako pierwszy w dietoterapii do oczyszczenia organizmu zwierzęcia na poziomie komórkowym

Naturkraft Pro-4

Pro-4 to mieszanka ziół, witamin z grupy B i aminokwasów skomponowana z myślą o ochronie narządów wewnętrznych, takich jak: wątroba, trzustka, nerki oraz woreczek żółciowy. Może zapobiegać problemom jelitowym i sprzyja trawieniu bez wzdęć.

Lebe – flüssig

Lebe – ekstrat ziołowy stymuluje wątrobę, aby pomóc jej lepiej transportować substancje i skoncentrować się na detoksykacji narządów wydalniczych.

Szczególnie w przypadku chorób przewlekłych (zawsze tam, jeśli coś jest nie tak, jeśli coś się nie goi lub nie goi się prawidłowo lub jeśli coś zawsze powtarza się), bardzo ważne jest wykonanie „dokładnego czyszczenia”. Ale nawet jeśli Twój pies jest zdrowy i sprawny, zalecane jest oczyszczanie wątroby, po to aby zdrowie i witalność zwierzaka trwała jak najdłużej.

Petmin (Minerały dla zwierząt domowych)

Równowaga mineralna i energia z alg morskich, idealny suplement diety dla aktywowania wewnętrznej energii.

Z wdzięcznością

 

One thought on “10 Złotych Zasad na dietę wątrobową dla Twojego psa”

Dodaj komentarz