O żywieniu naturalnym jeszcze parę słów….

Czy karmisz swojego psa naturalną dietą? Naturalne diety dla psów stanowią jeden z głównych kluczy do ich optymalnego zdrowia.

Czy jesteś pewien, jakie składniki powinny być zawarte w naturalnej diecie dla Twojego psa?

Nie wiesz, czy powinieneś wzbogacać naturalne pożywienie suplementami? Czytaj dalej i dowiedz się!

Dzięki zrównoważonej, naturalnej diecie Twój pies będzie miał piękną błyszczącą sierść, nie swędzącą bezproblemową skórę i będzie zdrowy i szczęśliwy.

Naturalne diety dla psów mogą również poprawić problemy trawienne, takie jak przewlekłe biegunki, wzdęcia, i zaparcia.

Psy z alergią, dolegliwościami nerek i problemami z wątrobą też odniosą ogromnie korzyści zdrowotne.

Jeśli rozważasz decyzję o karmieniu swojego psa naturalną domową dietą ale nie wiesz dokładnie, co należy w niej uwzględnić, czytaj dalej …

1. Znaczenie świeżości i różnorodności składników w naturalnej diecie psów.

Przygotowując naturalny posiłek swojemu psu możesz w nim „obserwować życie”. Naturalne enzymy, probiotyki, przeciwutleniacze, witaminy i minerały w ich najbardziej naturalnym stanie (zatem bardziej strawne i łatwiejsze do przyswojenia)odnajdzie Twój pies w takim jedzeniu.

Pamiętaj też, że im mniej zastosujesz obróbki cieplnej, tym bardziej prawdopodobne będzie, że składniki odżywcze zostaną zachowane w stanie naturalnym do czasu karmienia.

Zobacz, jak przedstawia się skala świeżości produktów stosowanych do odżywiania psów.

1. Naturalne, jak najmniej obrabiane składniki, zachowują wszystkie składniki odżywcze.

2. Produkty mrożone (mięso, warzywa)w surowej diecie.

3. Liofilizowana i suszona żywność.

4. Żywność w puszkach.

5. Karma sucha.

Jest jak najbardziej zrozumiałe, że nie każdy opiekun psa ma czas (i ochotę) na przygotowanie domowego jedzenia dla swoich psów i to jeszcze codziennie. Nie czuj z tego powodu wyrzutów sumienia – to jest OK!

Istnieją inne możliwości.

Na przykład, jeśli będziesz karmić swojego psa suchą karmą, możesz dodać do niej również świeżą żywność, np. świeże lub mrożone surowe warzywa, odrobinę surowego mięsa i kości, lub świeże mięso gotowane, część Twojego obiadu, pokarmy liofilizowane lub suszone, konserwy mięsna w celu urozmaicenia diety.

Różnorodność.

Im więcej urozmaicenia wprowadzisz w diecie to możesz być pewien, że Twój pies otrzymuje wszystkie składniki niezbędne do zachowania zdrowia. Możesz być również pewien, że Twój pies zawsze z chęcią będzie zaglądał do swojej miski.

2. Główne składniki w naturalnej diecie psów.

Białko

Mimo, że psy mogą jeść prawie wszystko (począwszy od tofu, potem ziarna, aż w końcu do fast foodów!), są one przede wszystkim istotami mięsożernymi i ich systemy trawienne są przystosowane głównie do trawienia białka i tłuszczu.

Białko jest niezbędne nie tylko dla utrzymania dobrego zdrowia i budowy tkanki mięśniowej, ale także dla silnego systemu odpornościowego oraz zdrowej sierści i skóry.

Głównym źródłem białka dla psów powinno być białko zwierzęce. Chociaż ziarna i warzywa zawierają również białka, białka roślinne nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów służących do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu. W szczególności chodzi tutaj o L-karnitynę i taurynę.

Tak więc na pierwszym miejscu w karmieniu psa powinno znaleźć mięso zawierające w swoim składzie wiele składników odżywczych.

Najlepsze dla Twojego psa, pod względem wartości odżywczych będzie – cielęcina, mięso z kurczaka (najlepsze organiczne), mięso z indyka, wieprzowina, jagnięcina.

Większe kawałki mięsa będą lepsze dla psa, ponieważ będzie on przeżuwał je i rozrywał. W ten sposób nastąpi naturalne czyszczenie zębów. Oczywiście, jeśli Twój pies ma problemy z zębami lub jest starszy, możesz pociąć mięso na mniejsze kawałki.

Jeśli to możliwe, podawaj więcej niż jeden rodzaj mięsa w posiłku. Na przykład – mięśnie (cielęcina) i podroby (drób) lub różne kawałki mięsa (indyk i wieprzowina). Ponadto, jeśli to możliwe, używaj jak najmniej „skażonego” mięsa.

Innym źródłem białka mogą być: jajka, twaróg, jogurt, ryba.

Tłuszcze.

W przeciwieństwie do ludzi, psy potrzebują dużo tłuszczów, aby zachować zdrowie. Tłuszcze są niezbędne do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Są one bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega-6 i Omega-3). Tłuszcze są źródłem energii dla psów i chronią je przed zimnem. Ponadto sprawiają, że jedzenie staje się bardziej smaczne i pomagają zaspokoić apetyt.

Najlepsze tłuszcze dla psów to tłuszcze zwierzęce, które można znaleźć w olejach rybnych, rybach w puszkach,w mięsie, jajkach i w jogurtach.

Jeśli Twój pies ma nadwagę, nie decyduj się na dietę „niskotłuszczową”. Psy z nadwagą wciąż muszą jeść wszystkie tłuszcze, aby zachować zdrowie. Wystarczy, że ograniczysz psu jedzenie przez pewien czas i zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu.

Węglowodany.

Ponieważ psy nie są biologicznie przystosowane do spożywania i trawienia pokarmów bogatych w węglowodany (np. ziarna), powinny więc być one ograniczone do minimum, lub nie podawane wcale. Jeśli karmisz psa wysoko węglowodanową dietą, węglowodany nie będą skutecznie trawione i zazwyczaj pozostają w przewodzie pokarmowym psa przez dłuższy okres czasu. To może prowadzić do wzdęć, podrażnienia jelit – rezultat jest taki, że psie kupki mogą być luźnie i brzydko „pachnące”.

Badania wykazały, że zbyt duża ilość włókien może powodować problemy zdrowotne psów. Nadmiar węglowodanów i nadmiar ziaren w diecie psa może doprowadzić do takich problemów zdrowotnych jak alergie, artretyzm, drgawki i inne. Ponadto, nadmierne ilości skrobi w jelitach psów może utrudnić wchłanianie minerałów takich jak wapń, cynk, żelazo, i magnez.

Niektórzy lekarze weterynarii twierdzą, że węglowodany są dobrym źródłem energii dla psów. Jednakże, jeśli karmisz swojego psa wysokim poziomem białka (50% lub więcej) i tłuszczu, pies nie będzie miał problemu z energią, ponieważ, w przeciwieństwie do ludzi, psy mogą przekształcić tłuszcz do glukozy w wątrobie na energię, jeśli podaje się je w wystarczająco wysokiej dawce.

To, co z warzywami? Podawać czy nie podawać?

Oczywiście, że podawać. Są one świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Dzienne zapotrzebowanie na warzywa to około 25% dziennej normy. Psy najbardziej lubią warzywa o słodkim smaku.

Niektóre warzywa możesz podawać swojemu psu na surowo, podczas gdy inne powinny być gotowane, a później przetarte na puree aby pies mógł strawić je prawidłowo.

Poniżej podaję Ci warzywa, które możesz podać swojemu psu na surowo, są to:

kiełki lucerny, buraki, papryka, marchew, seler, ogórek, cukinia.

Natomiast te powinny być poddane obróbce cieplnej i przetarte dla lepszego przyswojenia:

brokuły, kalafior, fasolka szparagowa, groszek, ziemniaki.

Pamiętaj!

Przygotowując swojemu psu naturalne posiłki, staraj się urozmaicać je. W ten sposób dostarczysz do organizmu psa wszystkie niezbędne dla zachowania zdrowia składniki odżywcze.

Produkty w miarę możliwości powinny pochodzić z ekologicznych gospodarstw. Jeśli nie masz takiej możliwości staraj się dokładnie myć produkty przed przygotowaniem posiłku.

2 thoughts on “O żywieniu naturalnym jeszcze parę słów….”

Dodaj komentarz