Białko i tłuszcz w hyperuricosurii (HUU).

Zapewne jesteś ciekawy, dlaczego poruszam temat białek i tłuszczu w hyperuricosurii. HUU jest takim schorzeniem, że podawanie psu dużej ilości białka zwierzęcego i tłuszczu nie jest wskazane. Ich nadmiar powoduje, że kwas moczowy jako końcowy efekt przemiany materii nie jest wystarczająco wydalany przez nerki.

Zacznijmy może od początku…

Białko uważa się za najważniejszą część składową pokarmów, ponieważ z niego tworzą się tkanki ciała psa, czyli służy do budowy i odnowy ustroju.

Znasz różne postaci białka. Jedne są wyższego rzędu i służą jako materiał do budowy organizmu, inne podrzędniejsze, wytwarzają wspólnie z innymi składnikami energię.

Zużyte białko w ustroju przetwarza się przeważnie na mocznik, jako końcowy produkt białka.

Są jednak inne składniki, powstałe przy rozpadzie białka , chemicznie zwane ciałami purynowymi. Puryny to bardzo ważne molekuły, będące nieodzownym składnikiem budulcowym jąder komórkowych.

Wprowadzanie do organizmu puryn razem z pokarmem jest zbyteczne, ponieważ on wytwarza je sam w wystarczających ilościach z mniejszych molekuł. Odżywianie pozbawione zupełnie puryn nie jest jednak możliwe albowiem zawiera je każdy roślinny i zwierzęcy produkt spożywczy z wyjątkiem produktów mlecznych i jajek. Niewielkie ilości puryn zawierają owoce i większość gatunków warzyw.

Niektóre produkty spożywcze zawierają dużą ilość puryn – za dużo, aby choremu na HUU psu, stale umieszczać je w pożywieniu. Są to z natury rzeczy przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego mające dużo jąder komórkowych, takie jak grasica, wątroba, serce, nerki, pewne gatunki ryb jak śledź, sardynka, a produktów roślinnych – warzywa strączkowe.

Ciała purynowe mogą wytwarzać się również z każdego białka, jeżeli pies będzie jadł więcej niż jego organizm będzie potrzebował. Wtedy białko nie rozłoży się całkowicie i zamiast na mocznik spali się częściowo na kwas moczowy.

Widzisz więc, że białko to nie tylko źródło energii, ale również powód dolegliwości u psów chorych na HUU.

Zapotrzebowanie psów na białko jest zależne od bardzo zróżnicowanej zawartości aminokwasów egzogennych w białku pokarmowym, czyli od jego wartości biologicznej. Pokarm białkowy powinien być podany psu w ilości niezbędnej do utrzymania funkcji ustrojowych oraz budowy i regeneracji tkanek ciała.

W celu utrzymania równowagi białkowej w organizmie dorosłe psy muszą otrzymywać co dzień przeciętnie 4,5 g białka na 1 kg masy ciała.

I ten warunek powinien być spełniony aby utrzymać psa w dobrym zdrowiu. Ale jak to uczynić w HUU?

Dieta w hyperuricosurii przewiduje ograniczenie podawania pokarmów będących głównymi źródłami kwasu moczowego, do których zalicza się białko i substancje purynowe.

Aby pies z HUU nie cierpiał z powodu innych dolegliwości jego dieta powinna zawsze zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych we właściwych proporcjach, a przy tym być pozbawiona produktów zawierających znaczne ilości związków purynowych.

Duże ilości puryn zawiera białko zwierzęce, a jest ono podstawowym składnikiem pokarmowym psów. Dlatego też aby uzupełnić jego niedobór podajemy białko roślinne lub nabiał o niskiej zawartości puryn.

Nie jest prawdą aby ograniczać psu choremu na HUU podaż białka. Powinien on, dla prawidłowego rozwoju i dobrego zdrowia, otrzymywać zalecaną normę tego składnika pochodzącą z nabiału i roślin.

Tabelę produktów zawierających kwas moczowy i puryny zamieściłam w innym poście.

Poniżej przedstawię Ci zawartość białka w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego i nabiału w procentach kalorii.

Pozostałe kalorie pochodzą z węglowodanów i tłuszczów. Łącznie kalorie z węglowodanów, białek i tłuszczów stanowią 100%.

Owoce.

Jabłka 4%
Wiśnie 8%
Gruszki 5%
Brzoskwinie 9%
Śliwki 5%
Poziomki 10%
Czarne jagody 7%
Truskawki 10%
Czereśnie 7%
Porzeczki białe 12%
Agrest 8%
Porzeczki czerwone 14%
Morele 8%
Porzeczki czarne 15%
Maliny 18%

Warzywa

Ziemniaki 10%
Kukurydza 14%
Marchew 15%
Burak 19%
Dynia 19%
Ogórek 21%
Kapusta biała 24%
Pietruszka korzeń 28%
Kalarepa 31%
Seler 32%

Cukinia 33%
Kalafior 44%
Brokuły 46%
Szpinak 67%

Rośliny strączkowe.

Groszek zielony 36%
Soja 37%
Fasola szparagowa 37%
Bób 44%

Zboża.

Ryż 9%
Kasza manna 10%
Kasza jaglana 12%
Płatki owsiane 13%
Kasza gryczana 15%

Jaja.

Jaja kurze 36%
Jaja przepiórcze 38%

Nabiał.

Śmietana 6%
Mleko kozie 19%
Mleko owcze 23%
Mleko krowie niskotłuszczowe 27%
Jogurt niskotłuszczowy 29%
Ser twarogowy tłusty 41%

Zapotrzebowanie na tłuszcz .

Przeciętne zapotrzebowanie dorosłych psów na tłuszcz wynosi 1,32 g/kg masy ciała.

Tak więc jest to znikoma ilość do prawidłowego funkcjonowania organizmu Twojego psa.
Pamiętaj, że każda jego ilość ponad to, co niezbędne, obciąża ustrój i prowadzi do powstania nadmiaru kwasu moczowego we krwi.

Czy wiesz, co dzieje się dalej z tłuszczem zawartym w psim jedzeniu? Bardzo pouczające są zdjęcia kropli krwi po spożyciu przez psa takiego posiłku.

Zjedzenie przez psa karmy o dużej zawartości tłuszczu ( sucha karma sama w sobie jest już toksyczna )bądź tłustego posiłku powoduje, że krew lepi się. Pisząc o tłustym posiłku mam na myśli mięso, zawierające duże ilości puryn . W ten sposób dochodzi do zatkania naczyń krwionośnych. Powoduje to ich zablokowanie i zwolnienie przepływu krwi. Po około 5 – 6 godzinach od posiłku blokowanie naczyń przez zlepione krwinki osiąga szczyt i wówczas przepływ krwi w niektórych naczyniach całkiem ustaje. Po kilku godzinach sytuacja wraca do normy i krew może bez przeszkód przepłynąć przez naczynia. Ciągłe blokowanie przepływu krwi powoduje, że szkodliwe produkty przemiany materii nie są całkowicie wydalone z organizmu. Dotyczy to głównie puryn. Gdy jest ich dużo, powstaje nadmiar kwasu moczowego, którego nerki nie są w stanie wydalić.

Powinieneś więc unikać podawania Twojemu psu z HUU, produktów bogatych w tłuszcze, ponieważ wzmagają one wchłanianie zwrotne moczanów w kanalikach nerkowych, a to w konsekwencji prowadzi do wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi.

Zlepione czerwone krwinki.

Kryształy kwasu moczowego we krwi

Niestety nie możesz całkowicie pozbawić swojego psa spożywania tłuszczu. Jak zapewne wiesz, aby organizm prawidłowo funkcjonował powinien otrzymywać wszystkie składniki odżywcze, w tym również tłuszcz.

Tłuszcze stanowią źródło energii, są nośnikami rozpuszczalnych w tłuszczach witamin i dostarczają egzogennych kwasów tłuszczowych.

Tak więc aby zaspokoić zapotrzebowanie psa chorego na HUU na tłuszcze powinien otrzymywać on wysokiej jakości oleje omega w niewielkich ilościach – 1 łyżkę dziennie.

Dodaj komentarz