5 naturalnych antybiotyków do stosowania miejscowego dla psów.

healthystuffu.com

Jak często wychodzisz od swojego weterynarza z butelką antybiotyków dla psa w ręce lub jak często Twojemu psu podawany jest antybiotyk w postaci iniekcji?

Jednym z najbardziej powszechnych powodów podawania psom antybiotyków są problemy skórne, takie jak wrzody, bakteryjne i grzybicze zakażenia skóry. Jednak antybiotyki mają wiele wad. Jedną z nich jest m.in. to, że zabijają nie tylko szkodliwe ale także pożyteczne bakterie żyjące  w jelitach, takich jak Lactobacillus, które są niezbędne, aby wypierać Candida (drożdże) i inne szkodliwe patogeny.

To dlatego psy cierpią bardzo często z powodu problemów skórnych po otrzymaniu antybiotyków.

Niestety, antybiotyki są rutynowo podawane po zdarzeniu pogryzienia się przez psy, przy występowaniu ropni lub po operacji bez żadnych dowodów na pojawienie się zakażenia – „na wszelki wypadek”. I to jest problem, ponieważ antybiotyk osłabia, a nie wzmacnia układ odpornościowy co narazić może psa na poważniejsze problemy w przyszłości. Jest to szczególnie ważne, jeśli antybiotyk podaje się przez długi okres czasu.

Zamiast ryzykować podawania antybiotyków „na wszelki wypadek” może lepiej byłoby sięgnąć po
naturalne antybiotyki? Istnieje wiele skutecznych naturalnych alternatyw, które współpracują z korzyścią dla organizmu, a nie działają przeciwko niemu.

Oto lista pięciu naturalnych miejscowych antybiotyków. Dlaczego ich nie wypróbować, a antybiotyki farmaceutyczne zastosować jako ostateczność?

Bio maść z nagietka.
W skład maści wchodzi: liofilizowany ekstrakt z kwiatów nagietka, ekstrakt olejowy z dziurawca.

Dzięki wysokiemu stężeniu aktywnych składników kwiatów nagietka, uzyskanemu poprzez liofilizację oraz dodatku ekstraktu olejowego z dziurawca, który zwiększa skuteczność działania, maść daje natychmiastową ulgę w miejscu aplikacji, przyśpiesza proces gojenia ran.

Obecność nagietka z dodatkiem ekstraktu olejowego z dziurawca gwarantuje skuteczność maści. Znany ze swoich dobroczynnych właściwości nagietek, stosowany jest na trudno gojące się rany, choroby skóry,
ukąszenia, wysypki, owrzodzenia, atopowe zapalenie skóry.

Miód Manuka

Miód Manuka pochodzi z Nowej Zelandii i Australii, z nektaru z drzewa Manuka (z drzewa herbacianego).
Miód Manuka to doskonały miejscowo działający antybiotyk.

Przede wszystkim miód ten ma właściwości przeciwbakteryjne, porównywalne z antybiotykami, niekiedy nawet silniejsze.
Substancje aktywne działają na bakterie takie jak gronkowiec złocisty, paciorkowce, E. coli.  Ta wyjątkowa substancja zawarta w miodzie to methylglyoxal, naturalny antybiotyk.

Badania wykazały, ze podczas stosowania miodu ilość szkodliwych bakterii maleje, a tych dobroczynnych wzrasta, co wskazuje, że ma on również działanie probiotyczne. Oprócz tego ma on także działanie
przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

                                                                                                    

Babka zwyczajna

Ta wszędobylska roślina to prawdziwy skarb w apteczce. Jej liście zawierają dużą ilość związków śluzowych, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminy (C i K), sole mineralne (m.in. potasu, magnezu, cynku). Niegdyś stosowano je na wszelkie rany, oparzenia, stłuczenia, przykładano na miejsca ukąszeń przez owady. Zwiększają bowiem krzepliwość krwi, działają ściągająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, przyśpieszają gojenie ran i regenerację naskórka.

Babka zwyczajna może być używana również z dużym powodzeniem w chorobach uszu, np. w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego i we wszelkich infekcjach uszu. Ale pamiętaj chore uszy to objaw zaburzeń toczących się w organizmie psa.

Gorzknik kanadyjski

Chociaż w Polsce uprawy gorzknika są rzadkością to w USA i Kanadzie, skąd pochodzi, jest bardzo popularny. Surowcem leczniczym są wysuszone kłącza gorzknika kanadyjskiego, które można kupić w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością.

Napar z korzeni gorzknika

Łyżeczkę rozdrobnionych kłączy i korzeni należy zalać 0,2 litra wrzątku i odstawić pod przykryciem. Po 15 minutach napar przecedzić. Napar można stosować  zewnętrznie w postaci okładów w leczeniu schorzeń skóry (egzemy, grzybicy i świądu) bądź do płukania spojówek podczas zapalenia.

Ostrzeżenie – gorzknik kanadyjski zawiera berberynę, która ma działanie pobudzające skurcze. Nie należy więc stosować zioła u ciężarnych suczek.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity jest ziołem wieloletnim. Można go znaleźć na całym świecie: rośnie na nieużytkach, pastwiskach, polach, łąkach, nasypach torów kolejowych oraz wzdłuż dróg.

Krwawnik pospolity jest wysoce uniwersalnym środkiem leczniczym, z olejkami lotnymi o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych, jak również z właściwościami ściągającymi, które są zawarte w taninach (garbnikach). Żywice zawarte w krwawniku pospolitym posiadają także właściwości ściągające i antyseptyczne, podczas gdy krzemionka wzmaga „reperację” tkanek. Te właściwości przyspieszają gojenie się ran, oparzeń oraz wrzodów, jak również wszelkich stanów zapalnych skóry.

Przygotowanie herbat ziołowych

Możesz zaoszczędzić pieniądze i być pewnym, że zioła są naprawdę dobrej jakości, przygotowując własne zestawy ziołowe. Możesz zbierać zioła podczas spacerów ze swoim psem lub kupić je w renomowanych sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością.

Do przygotowania naparu potrzebujesz 8 łyżek świeżych ziół lub 4 łyżki suszonych – wysypać je do
garnuszka, a następnie zalać zioła szklanką wrzącej wody. Pozostawić mieszankę przez 20 minut, odcedzić zioła i pozostawić do ostygnięcia.

Umieść napar w butelce ze sprayem i pryskaj go na chorobowo zmieniona skórę psa trzy do pięciu razy
dziennie. Przechowuj pozostałą herbatę w lodówce przez kilka dni.

Z wdzięcznością…


 

 
 
 

2 thoughts on “5 naturalnych antybiotyków do stosowania miejscowego dla psów.”

Dodaj komentarz