Intruz – kleszcz.

Artykuł może będzie przydługi ale zaręczam bardzo Cię zainteresuje…

Czym są kleszcze?

Kleszcze to zwierzęta zaliczane do gromady pajęczaków, podgromady roztoczy.
Są pasożytami. Na świecie wyróżniamy kilkaset rodzajów kleszczy. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszcza, choć najpopularniejszym jest kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

Jak wygląda kleszcz?

Niekiedy kleszcze sprawiają nam nieco problemów przy identyfikacji. Po pierwsze dlatego, że ich rozmiar przed „napompowaniem” krwią (kilka milimetrów), jest kilkukrotnie mniejszy niż rozmiar „po”. Ponadto,
kleszcze występują w trzech podstawowych formach: larw, nifm i w postaci dorosłej.

Gdzie występują kleszcze?

Na kleszcze możemy trafić w całej Polsce, choć częstotliwość ich występowania jest zróżnicowana, zarówno w skali makro (najwięcej m.in. na Ścianie Wschodniej, Mazurach, Pomorzu, Dolnym Śląsku), jak i mikro (na łąkach, w pobliżu terenów trawiastych, wilgotnych, z dużymi nasadzeniami krzewów).
Wbrew obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą z nich na swoje ofiary. Najczęściej kleszcze nie wchodzą wyżej niż na wysokość około 1,5m. Zwykle przebywają w trawach lub na krzewach, z których przedostają się na po ciele ofiary, poszukując miejsc nadających się na ukąszenie.

Kiedy kleszcze budzą się do życia?

Jeszcze kilka lat temu kleszcze zapadały w swego rodzaju sen zimowy. Do życia budziły się w marcu/kwietniu i pozostawały aktywne do października, listopada. Jednak ich faktyczna aktywność zależy od temperatury – przy ciepłych obecnie dniach zimowych Twój pies może mieć wątpliwą przyjemność spotkania kleszcza nawet zimą.

Przyznam, że parę lat temu  używałam preparatów przeciwko kleszczom zleconych przez weterynarzy, którzy bez zmrużenia oczu polecali te środki jako całkowicie bezpieczne. Teraz kiedy posiadam już pewną wiedzę na ten temat, nigdy więcej nie podam ich swojej suni.
Jest wiele naturalnych preparatów bardzo skutecznych, które nie obciążają toksynami organizmu psa. A przy tym, jaka frajda – zastosować własnoręcznie wykonany skuteczny środek dla pupila.

Spośród wielu chemicznych preparatów opiszę dwa, które najchętniej sprzedawane są naszym pupilom jako doskonałe i nieszkodliwe.

Frontline – substancją czynną jest tutaj fipronil, substancja chemiczna, która ma za zadanie zlikwidować pchły i kleszcze u naszych milusińskich.

Jedynym potencjalnym efektem ubocznym po zastosowaniu tego produktu to reakcje skórne w miejscu aplikacji. Skóra może stać się zaczerwieniona i podrażniona, powodując swędzenie, co będzie psa zachęcało do lizania lub drapania się  w tym miejscu. Jeśli podrażnienie będzie utrzymywać się
przez kilka dni, należy skonsultować się z weterynarzem.

Oprócz skutków ubocznych, wymienionych jest kilka środków ostrożności, które powinny być przestrzegane podczas leczenia psa  Frontline.

Frontline, nie jest zalecany dla szczeniąt w wieku od 10 do 12 tygodni, nie jest też zalecane stosowanie u starszych i osłabionych psów. Spray nie powinien być stosowany u suczek w ciąży i karmiących.

Fipronil w Frontline może wchodzić w interakcje z lekami lub suplementami, które pies aktualnie przyjmuje. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uniknąć negatywnych skutków.

Niektóre psy wykazują nadwrażliwość na fipronil , więc ważne jest, aby unikać aplikowania Frontline jeśli pies jest wrażliwy na ten składnik chemiczny.

Wszystko na razie jest fajnie. Prawda?

Teraz przeczytaj o negatywnych skutkach fipronilu w organizmie psa.

  • Problemy ze skórą Jak pisałam wcześniej, fipronil może powodować podrażnienie skóry
    psa. Podrażnienie to może wykraczać poza zwykłe swędzenie i związane z tym drapanie, może powodować owrzodzenia i otwarte rany.
  • Uszkodzenia systemu
    nerwowego
    Fipronil to neurotoksyny, powodujące uszkodzenia układu nerwowego pcheł. Może mieć taki sam wpływ na psa i może powodować u niego wystąpienie objawów takich jak drgawki, gwałtowne ruchy ciała, utratę apetytu, niepewny chód i inne. ..
  • RakotwórczeWykazano, że fipronil powoduje raka tarczycy u psów. Ze względu na jego
    rakotwórcze właściwości, ważne jest, aby opiekun aplikujący produkt Frontline swojemu psu, dokładnie umył ręce mydłem i ciepłą wodą, w celu
    usunięcia produktu ze swojej skóry.
  • Uszkodzenia narządów Sekcje zwłok wykazały nagromadzenie fipronilu w psich wątrobach i
    nerkach, powodując wzrost masy tych narządów. Wykazano także, że Fipronil wpływa na zmianę poziomów hormonów wydzielanych przez gruczoł
    tarczycy.
  • Niepłodnośś – Okazało się, że Fipronil ma także wpływ na płodność psa. Jego zastosowanie
    doprowadziło do zmniejszenia rozmiarów miotu, trudności w poczęciu, zmniejszenie masy szczeniąt i zwiększenie śmiertelności miotu.

Chociaż produkty Frontline są skuteczne w kontrolowaniu populacji pcheł, to negatywne działanie fipronilu obserwowano, gdy psom podawano przez dłuższy czas ten produkt. Fipronil gromadzi się w organizmie psa i powoduje u niego problemy zdrowotne. Jeśli Frontline jest według Ciebie i Twojego weterynarza doskonałym wyborem, należy rozważyć przerwę w jego stosowaniu od 3 do 6 miesięcy aby
pozwolić ciału psa pozbyć się wszelkich nagromadzonych toksycznych substancji.
Pomoże to uniknąć jakichkolwiek problemów wynikających ze stosowania fipronilu.

Drugi środek to Adwantix. 

Preparat ten został zatwierdzony przez EPA United States Environmental Protection Agency i jest polecany i sprzedawany przez lekarzy, a więc musi być nieszkodliwy i w pełni bezpieczny.  

Czy aby na pewno?

Imidakloprid i permetryna  to główne składniki Adwentixu.”K9″ w nazwie wskazuje, że jest to produkt tylko i wyłącznie przeznaczony dla psów, zawarte w nim substancje chemiczne nie są bezpieczne dla kotów.

Permetryna, typ pyretryny jest stosowana do zwalczania kleszczy.

Niewielki procent psów wykazuje poważne reakcje na substancje chemiczne zawarte w K9 Advantix. Niektóre psy rzekomo padły po zastosowaniu tego produktu; również zaobserwowano inne reakcje, takie jak podrażnienia skóry, świąd, drapanie się. Jeśli Twój pies, wykazuje niekorzystną reakcję na ten lek, poinformuj o tym weterynarza i zaprzestań podawania tego leku swojemu psu..

Często koty, które dzielą dom z psami ulegają zatruciu, jeśli mają z nimi kontakt, po zaaplikowaniu im K9 Advantix. Permetryna jest także toksyczna dla organizmów wodnych, dlatego też po użyciu opakowanie  powinno być zutylizowane.

Wykazano że K9 Advantix powoduje także problematyczne skutki uboczne, które mogą objawiac się: nadmierną nadpobudliwością (płacz, szarpanie, skoki i inne szalone zachowania); świąd; bezsenność; tymczasowy paraliż; szybki, płytki oddech, gorączką, pokrzywkę, „hot spot „, i wypadanie sierści w miejscu
zastosowania preparatu.

Jeśli Twój pies ma negatywną reakcję na permetrynę, Bayer – twórca K9 Advantix – doradza, aby wykąpać psa w ciągu 24 godzin od aplikacji przy użyciu szamponu przeciw podrażnieniom skóry.

Trzeba jednak przyznać, że większość psów nie wykazuje negatywnej reakcji na ten produkt. Został on przetestowany w laboratoriach i z powodzeniem może być stosowany u psów. Ale należy mieć na uwadze, że jednak niewielki procent psów będzie miał poważne reakcje na zastosowane substancje chemiczne, włącznie ze śmiercią.

Przed zaaplikowaniem swojemu psu Adwantixu zrób próbę.  Kroplę K9 Advantix  wetrzyj w skórę Twojego psa przed nałożeniem całej dawki.
Obserwuj uważnie reakcję skórną. Stosuj tylko dawki przeznaczone dla Twojego psa.

Preparatu nie należy stosować u psów:
 
– Które są uczulone na środki chemiczne występujące w produkcie;
– Z chorobami nerek, serca lub wątroby;
– U których stwierdzono ciążę lub są karmiące, są stare lub chore;
– Które mają mniej niż 7 tygodni.

Jeśli twój pies otrzymuje inne leki, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii przed zastosowaniem K9 Advantix. Jeżeli jesteś niezdecydowany co do korzystania z produktu po prostu nie używaj go.

I tak o każdym  preparacie chemicznym mogłabym pisać i pisać. Szkoda mojego czasu i Twoich oczu.

Skupmy się teraz na naturalnych środkach zaradczych.

Coraz więcej opiekunów szuka dla swoich podopiecznych naturalnych alternatyw przeciwko kleszczom. Dostrzegają oni bowiem jak szkodliwe są dla ich podopiecznych chemiczne preparaty zalecane przez
weterynarzy. Postanowiłam więc podzielić się z Tobą moją wiedzą. Czy wiesz, że  istnieje kilka sposobów
zapobiegających atak kleszczy na Twojego psa?

Suplementy 

Czosnek – podany jako suplement diety sprawia, że ​​pies staje się mniej atrakcyjny dla kleszczy. Zapach, który przenika przez skórę i odstrasza kleszcze i pchły. Ponieważ czosnek zawiera sulfotlenki i disulfidy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia krwinek czerwonych i spowodować anemię u psów należy używać go oszczędnie.

Ocet jabłkowy –  podwyższa kwasowość  krwi psa, co powoduje, że pies staje sie mniej atrakcyjny dla kleszczy i pcheł. Dodaj 2 łyżki octu jabłkowego do wody lub do miski psa z jedzeniem jako środek
prewencyjny.

Miejscowe / zewnętrzne środki

Możesz łatwo stworzyć własny miejscowy środek  w domu z zaledwie trzech składników. O tym poniżej.

Ziołowe obroże przeciwko kleszczom i pchłom – istnieje na rynku kilka ziołowych obroży przeciwko pchłom i kleszczom ale można też stworzyć własne obroże w domu. Wymieszaj 2 łyżki oleju migdałowy z Rose Geranium Oil lub Palo Santo. Przed wyjściem na spacer wylej  kilka kropli na szyję psa. Alternatywnie
możesz umieścić olejek bezpośrednio na jego obroży. Ponowne stosowanie olejku za tydzień. Początkowo zakrapiaj olejkiem szyję i obroże codziennie.

Szampony – Wymieszaj kilka kropel Palo Santo z  szamponem z organicznej lawendy. Niech piana
pozostaje na psie  przez dwadzieścia minut zanim go spłuczesz. To zabije wszelkie istniejące kleszcze i zapobieganie nowej inwazji.

Cytrynowy repelent – potnij cytrynę w ćwiartki i włóz do słoika. Zalej wrzącą wodą i pozostaw słoik z zawartością na noc. Przelej roztwór do butelki z rozpylaczem  i przed wyjściem na spacer spryskaj psa, zwłaszcza za uszami wokół głowy, podstawę ogona oraz pod pachami.

Ziemia okrzemkowa –  jest nietoksycznym proszkiem składającym się ze skamieniałej fauny morskiej i żywych organizmów wodnych. Jest doskonałym, naturalnym środkiem przeciwko kleszczom i pchłom.

Najbardziej skuteczne w walce z pasożytami okazuje się połączenie kilku naturalnych składników.

Pierwszym i najważniejszym jest dieta naturalna. Pies karmiony surowym jedzeniem i gotowanym, który uzupełniony jest organicznymi suplementami, nie jest atrakcyjny dla kleszczy i pcheł.

A tutaj podaję Ci prosta receptę na bezpieczny i skuteczny środek przeciwko pchłom i kleszczom w proszku, przy użyciu tylko trzech składników:

Ziemia Okrzemkowa (DE)
Proszek z liści Neem
Krwawnik pospolity w proszku

Wystarczy zmieszać trzy razem i pocierać mieszaniną pyłu sierść psa. Pocieraj sierść zachowując ostrożność, (można zasłonić pysk psa) ponieważ ziemia okrzemkowa  może podrażniać błonę śluzową.

Okrzemka jest jednokomórkowym organizmem tak maleńkim, że aby miałaby być dostrzeżona, musiałaby być powiększona tysiące razy. Okrzemka występuje we wszystkich rodzajach wód na Ziemi, zarówno słodkich jak i słodkich. Występuje nawet w wilgotnych glebach. Organizm ten jest podstawowym pokarmem dla stworzeń w środowisku wodnym. Można by go nazwać „morską trawą”. Mikroskopijne
pancerzyki okrzemek ziemi okrzemkowej są zbudowane głównie z dwutlenku krzemu SiO2 i śladowych ilości innych składników mineralnych – 3% magnezu i 33% krzemu, 19% wapnia, 5% sodu, 2% żelaza, i wiele innych pierwiastków śladowych, takich jak tytan, bor, mangan, miedź i cyrkon.

Kształt pancerzyka i wielkość otworów w jej ściance są bardzo ważne. Dodatkowo każdy pancerzyk obarczony jest silnym elektrycznym ładunkiem ujemnym. Wiele szkodliwych substancji, które dostają się do żywych organizmów ma ładunek dodatni. Okrzemki – dzięki ujemnemu ładunkowi – działają
jak magnes, który przyciąga i absorbuje i niszczy dodatnio naładowane szkodliwe substancje, które są dostatecznie małe aby wniknąć w otwory skorupki. Okrzemki przechodzą przez żołądek i jelita uwalniając je od niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Okrzemka przechodząc przez system trawienny ociera się o pasożyty powodując ich uszkodzenia, co jest przyczyną ich śmierci. Sama przechodzi przez organizm nie powodując żadnych szkód.

Neem

Neem jest drzewem z rodziny mahoniu Meliaceae. Jest to jeden z dwóch gatunków z rodzaju Azadirachta i pochodzi z subkontynentu indyjskiego, rośnie w regionach tropikalnych i pół-tropikalnych. We wschodniej Afryce jest również znany jako Muarubaini (suahili), co oznacza, drzewa 40, ponieważ używane jest w leczeniu 40 różnych chorób, w Somalii jest znany jako „Geed hindi”,co oznacza „drzewo Indian”.

Prawie każda część drzewa Neem jest używana w medycynie tradycyjnej (np. Ayurveda, Siddha, Amchi) w wielu krajach, zostało opisanych ok. 700 preparatów. Łodygi, kora korzeni i młode owoce są wykorzystywane jako środek tonizujący i ściągający, kora była używana jako środek przeciwbólowy i leczeniu malarii i chorób skóry. Delikatne listki wykorzystuje się w leczeniu zakażeń pasożytami, na wrzody i choroby układu krążenia, a także w leczeniu trądu. Indyjscy rolnicy używali
liści przez setki lat jako pestycyd oraz środek odstraszający owady.

Neem jest doskonałym repelentem, jeśli wcierany w skórę lub włosy, okazał się zabić i zapobiec wielu różnym rodzajom szkodników, w tym wszom, pchłom i kleszczom.

Krwawnik pospolity

Jak zostało udokumentowane krwawnik pospolity był stosowany już w starożytności. Dobrze znali go Rzymianie. W średniowieczu żołnierze leczyli swoje urazy liśćmi tego zioła, stąd też niektóre jego zagraniczne nazwy: Soldier’s Woundwort, Nosebleed Plant, Staunchwort, Bloodwort and Military Herb.

Roślina jest naturalnym repelentem przeciwko kleszczom i pchłom.

Sposób wykonania mieszanki:

Odmierz trzy równe części podanych wyżej składników i wsyp je do słoika, dokładnie wymieszaj. Nacieranie psa mieszanką rozpocznij od jego ogona i powoli przechodź do przodu. Jeśli używasz tej mieszaniny do zapobiegania inwazji kleszczy pokryj również obszar szyi psa. Pocieraj zdecydowanie i szybko. Na początku może zabieg wydawać się trudny do wykonania, ale praktyka czyni mistrza :).
Dla średniej wielkości psa, należy potrzeba jedynie około 2 łyżek proszku. Nacieranie stosuj co miesiąc. Możesz też nacierać swojego psa samą ziemią okrzemkową. Jako samodzielny środek równie dobrze spełni swoje zadanie

Ziemię okrzemkową możesz zamówić u mnie. Kilogram ziemi kosztuje 59,00 PLN

Dziękuję 🙂

3 thoughts on “Intruz – kleszcz.”

Dodaj komentarz