Zapalenie kości i stawów to najczęściej spotykana postać zapalenia stawów. Chrząstka (elastyczna tkanka łączna między kośćmi) zaczyna się zużywać, co może prowadzić do bolesnego ocierania się o siebie kości w stawach.
Ostre zapalenie stawów charakteryzuje się bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem, a czasem utratą funkcji w stawie.
Artretyzm może być uwarunkowany genetycznie, lub może być spowodowany przez nieodpowiednią dietę i / lub nadmierną codzienną aktywnością.
Zapalenie stawów jest paraliżujące. Większość psów z zapaleniem stawów wykazuje następujące objawy:
– są mniej aktywne
– mają problemy z poruszaniem się
– mają kłopoty ze wstawaniem i kładzeniem się
– niechętnie wchodzą i schodzą po schodach
– utykają po spacerze, po bieganiu
Z czasem, gdy schorzenie będzie przybierało na sile, objawy staną się coraz bardziej zauważalne. Stawy ulegną zwłóknieniu – pojawi się bolesność. Pies niechętnie będzie się poruszał – doprowadzi to z czasem do postępującego zaniku mięśni.
Regularnie wykonywany przez Ciebie masaż zapewni dobre ukrwienie w obrębie stawów wynikające z dotlenienia oraz dostarczenia substancji odżywczych, a także wspomoże w usuwaniu nadmiaru toksyn.
Częste stosowanie ćwiczeń rozciągających spowoduje utrzymanie optymalnej elastyczności wokół chorych stawów.
Poza tym powinieneś dążyć do wyeliminowania czynników powodujących nieprawidłowe działanie obciążeń na powierzchnie stawowe.
Korzystne efekty terapeutyczne przynosi dieta – zredukowanie masy ciała chorego psa zmniejszy obciążenie stawów i przyhamuje postępowanie zwyrodnienia.
Dzięki profilaktyce będziesz w stanie spowolnić proces degeneracji chrząstek.
Pamiętaj, że zapalenie stawów jest znacznie większym problemem u otyłych zwierząt. Zmniejszenie masy ciała jest korzystne ponieważ zmniejsza obciążenie na kości i stawy.
Ćwicz psa. Nie piszę o nadmiernym wysiłku, który bezwzględnie powinieneś ograniczyć. Zamiast biegów, skoków wprowadź ćwiczenia nieobciążające, np. pływanie lub spacery przy nodze.
Aktywność psa wzmocni jego układ mięśniowo-szkieletowy, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji.
Zapewnij swojemu pupilowi wygodne posłanie. Dobrze byłoby kupić mu materac ortopedyczny. Posłania takie wykonane są w 100% z pianki termoplastycznej reagującej na temperaturę ciała i wagę. Pianka idealnie dopasowuje się do ciała niwelując punkty nacisku i sprzyjając dobremu ułożeniu kręgosłupa. Łagodzi napięcia, stawy mogą doznać ulgi, a to z kolei zmniejsza ból. Posłanie dla psa z takiej pianki promuje zdrowy, głęboki i spokojny sen.
Unikaj śliskiego podłoża. Śliska podłoga w mieszkaniu (płytki, panele, terakota) powoduje, że pies z trudem utrzymuje równowagę. Jego łapy rozjeżdżają na wszystkie strony jak na lodowisku. Może to prowadzić do nieprawidłowego skręcenia stawów, a tym samym jego zapalenia. Dlatego dobrym pomysłem będzie położenie dywanów lub wykładziny stanowiących stabilną i bezpieczną nawierzchnię.
Odpowiednia dieta i suplementy. Powinieneś również zwrócić uwagę na dietę swojego psa. Korzystne jest włączenie do niej takich substancji, jak glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne).
Suplementy te pomogą Twojemu psu zregenerować i poprawić funkcjonowania chrząstki. W diecie powinny znaleźć się również produkty zawierające przeciwutleniacze służące wzmocnieniu układu odpornościowego.
W przypadku znacznych zmian i silnych dolegliwości bólowych lub gdy Twój pies ma genetycznie uwarunkowaną chorobę stawów pomyśl o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Istnieją różne medyczne i chirurgiczne zabiegi, które mogą złagodzić dyskomfort psa i przywrócić mu pewną mobilność w stawach.
Stosując codziennie masaż, w przypadku istniejącej bolesności lub raz w tygodniu profilaktycznie, spowodujesz utrzymanie sprawności układu mięśniowo – szkieletowego u swojego psa.
Zapalenie stawów powoduje dotkliwy ból w następstwie którego pies napina mięśnie. Napięcie mięśni z kolei powoduje większy ból. Aby przerwać to błędne koło zastosuj masaż, delikatne rozciąganie i hydroterapię.
Masaż wykonany Twoimi troskliwymi dłońmi przyniesie psu odpoczynek i ukojenie. Poprawi się jego elastyczność skóry, więzadeł, stawów i ścięgien. W ten sposób usunięte zostaną bloki energetyczne przywracając naturalny przepływ energii przez ciało psa.
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł i znalazłeś w nim przydatne informacje. Moim celem jest pomoc w zapewnieniu opieki domowej dla Twojego przyjaciela.