Skręt żoładka – podejście holistyczne.

W podręcznikach weterynaryjnych można przeczytać, że Gastric_volvulus czyli skręt żołądka lub jelit jest stanem zagrażającym życiu psów predysponowanych do powstawania tego schorzenia.

Rozszerzenie żołądka zwykle jest efektem jego nadmiernego wypełnienia zarówno treścią pokarmową, płynami, jak i gazami.

Może być skutkiem zjedzenia zbyt dużej porcji na raz, albo także wypicia zbyt dużej ilości wody lub też szybkiego popicia jedzenia dużą ilością wody. Może wynikać z działania zawartości żołądka – np. w skutek fermentacji i wytwarzania się dużej ilości gazów lub po prostu z powietrza połkniętego przez psa w trakcie jedzenia (możliwe szczególnie u zachłannie jedzących psów). Rozszerzenie żołądka może szybko przejść w skręt żołądka.

W jaki sposób możesz zapobiec powstawaniu choroby?

Psy są padlinożercami. Ich zęby używane są do szarpania, cięcia, pożerania mięsa i kości. Psy nie posiadają zębów trzonowych charakterystycznych dla roślinożernych. Przewód pokarmowy psów jest idealny do trawienia białek, a także jest odporny na działanie bakterii dzięki kwaśnemu pH żołądka

Gdy karmisz swojego psa przetworzoną karmą jego żołądek nie pracuje tak jak przy trawieniu mięsa. Nie potrzebuje on dużo czasu na trawienie takiego pokarmu; mięśnie brzucha stają się z czasem słabe.

W wyniku fermentacji powstałej po trawieniu węglowodanów w żołądku gromadzą się duże ilości gazu, co powoduje jego rozciągnięcie i pojawienie się silnego bólu. Wypełniony gazami, żołądek ma tendencję do obracania się wokół własnej osi co powoduje zamknięcie wypustu i w konsekwencji prowadzi to do tego, że gazy nie mają ujścia ani do jelita ani do przełyku.

Karmienie psa naturalnym żywieniem i podawaniem mu surowych kości, sprawia że ściany żołądka i mięśnie są silniejsze i nie podatne na zbytnie jego rozdęcie.

Jakiekolwiek nagromadzenie gazów jest znacznie łatwiej wydalane lub przeniesione do jelit. Podawanie kości psom jest bardzo ważne w profilaktyce GDV. Pamiętaj tylko, że muszą być one surowe.

Owoce mogą być czynnikiem predysponującym.

Niektórzy opiekunowie psów, może i Ty również są zaskoczeni informacją, że owoce nie powinny być podawane razem z posiłkiem białkowym.

Główny powód jest taki, że owoce i białko trawione są w różnym czasie. Czas trawienia białka w żołądku jest dłuższy, natomiast owoców – krótszy, dlatego fermentacja zalegających w nim owoców jest bardziej prawdopodobna. .

Zaleca się więc podawanie psom owoców przynajmniej jedną godzinę lub dłużej, przed posiłkiem i co najmniej cztery godziny po jedzeniu.

Ogólne zasady zapobiegania GDV są takie, że po zjedzeniu posiłku pies powinien odpocząć. Daszeńka po jedzeniu kładzie się i śpi. Zasada ta dotyczy spożywania gotowanych i surowych posiłków. Przy pełnym żołądku podczas intensywnego ruch może dojść do jego skręcenia.

Tak więc pies powinien odpoczywać około 2 godzin po jedzeniu, a intensywnie trenować 3 – 4 godziny po posiłku.

Zapewnienie odpowiednich składników odżywczych .

Jest to kolejny ważny element leczenia tej dolegliwości. Niedobór witamin i minerałów może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie mięśni i układu trawiennego, co może prowadzić do GDV. Jeśli Twój pies ma tendencję do rozstroju żołądka, powinieneś przejść na dietę gotowana lub surową i oczyścić organizm z toksyn. Możesz tez wzmocnić układ trawienny podając swojemu psu odpowiednie suplementy.

Czy istnieje związek między kręgosłupem a skrętem żołądka?

Kręgosłup nazywany jest drzewem życia, kamieniem węgielnym dla zdrowia i energii witalnej Twojego psa. Stanowi on, oprócz konstrukcji samonośnej podtrzymującej całe ciało i zapewniającej jego ruchomość, ochronę dla centralnego kanału nerwowego (rdzeń kręgowy), którym przepływa energia i informacja.

Kiedy zaczyna ustawać wymiana energii i informacji pomiędzy mózgiem i poszczególnymi częściami ciała czy wewnętrznymi narządami, organizm przestaje właściwie funkcjonować – zaczyna się proces choroby. To zjawisko często ma swoją przyczynę w nieprawidłowym ułożeniu się kręgów kręgosłupa.

Tak dzieje się u ludzi i tak samo u naszych pupili.

Na każdym poziomie kręgów od rdzenia kręgowego odchodzą nerwy obwodowe, zarządzające kolejnymi partiami psiego ciała, ich relacjami i współdziałaniem.

Tworząc mapę ciała Twojego psa możesz znaleźć bardzo ścisły związek pomiędzy żołądkiem a segmentem kręgosłupa znajdującym się w przejściu piersiowo – lędźwiowym. Dokładnie chodzi tutaj o pierwszy kręg piersiowy i lędźwiowy.

Jeśli Twój pies ma tendencję do problemów żołądkowych, to bardziej będzie podatny na przeciążenie, zapalenie i nadmierną wrażliwość właśnie w tym segmencie. Tytułowe zdjęcie dokładnie pokazuje to miejsce.

Poniżej zdjęcia RTG – spondyloza kręgosłupa. Widoczne są wyraźnie osteofity na sąsiadujących ze sobą kręgach.

Dlatego zachęcam Cię do badania kręgosłupa swojego psa. Dobrze byłoby każdą zauważoną nieprawidłowość skorygować u osteopaty lub wykonać specjalistyczny masaż. Przez zlikwidowanie blokad organy wewnętrzne zaczną ponownie prawidłowo funkcjonować.

Jakie ćwiczenia wobec tego mogą być najlepsze dla Twojego psa?

Nigdy nie byłam zwolenniczką ganianiem za rzucaną piłką, sprintem, skokami w górę ponieważ tego rodzaju trening może spowodować z czasem drobne mikrourazy kręgosłupa, co niczego dobrego na przyszłość nie wróży.

Moim celem jest zwiększenie Twojej świadomości na temat dolegliwości odkręgosłupowych o czym będę jeszcze pisała.

Co jeśli doszło do skręcenia żołądka?

Często zdarza się, że pies po wysiłku dyszy. Nie zawsze jest to objawem skrętu żołądka. On po prostu chłodzi się. Jest to uważane za normalne w większości przypadków.

Jeśli oprócz sapania pies usiłuje wymiotować lub podejmuje próby defekacji i są one nieskuteczne to wtedy niezbędna jest natychmiastowa pomoc. Błyskawicznie skontaktuj się z weterynarzem, bez względu na porę dnia czy nocy, i bądź gotowy szybko przewieźć psa do gabinetu zabiegowego.

Lekarz dokona mechanicznego upuszczenia gazów i opróżni żołądek, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść szybko do śmierci psa. Bardzo ważne jest również wyprowadzenie psa z zapaści krążeniowej, która związana jest z tą przypadłością.

Pierwsza pomoc z Twojej strony to podanie psu – Nux vomica C200 lub Carbo vegetalis C200.

Profilaktyka.

To przede wszystkim wykonanie gastropeksji. Zabieg polega na przytwierdzeniu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej w taki sposób, aby mogły się one trwale zrosnąć. Taki zrost żołądka i ściany brzucha praktycznie uniemożliwia obrót żołądka, unieruchamiając go w jednym miejscu. Zaleca się wykonywanie tego zabiegu u wszystkich psów, które przeszły GDV. Psy u których zabieg gastropeksji nie miał miejsca w 76% są narażone na ponowny GDV w ciągu kolejnych 6 miesięcy, bez względu na dietę czy metodę karmienia!

Sam zabieg nie gwarantuje sukcesu. Równie ważne jest leczenie i opieka po zabiegu. Właściciel psa musi ściśle współpracować z weterynarzem. Przez kilka dni psu należy podawać dożylnie płyny, stosować leki nasercowe i przeciwbólowe, antybiotyki, leki zmniejszające produkcję kwasów żołądkowych oraz leki zmniejszające perystaltykę przewodu pokarmowego. Jeśli w lecznicy nie ma możliwości trzymania psa na leczeniu stacjonarnym, należy trzymać go w domu na czystym posłaniu, w ciepłym i spokojnym miejscu, a w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów kontaktować się z lekarzem weterynarii.

Najlepsza profilaktyka to przestrzeganie zaleceń w tym poście – naturalne karmienie, podawanie psu surowych kości, nie podawać jednorazowo owoców i białka, korygować kręgosłup, pilnować aby pies odpoczywał po jedzeniu.

Pozdrawiam Cię.

One thought on “Skręt żoładka – podejście holistyczne.”

  1. Dzien dobry, mamy 7m samca Duzego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego. W ciagu 7 dni mial 3 ataki… Jestesmy zrozpaczeni, a lekarze rozkladaja rece. Czy moglaby Pani zapoznac sie z naszym przypadkiem?

Dodaj komentarz