Czy nadmiar ćwiczeń i uraz kręgosłupa mogą mieć wpływ na biegunkę?

Kiedy Daszeńka była szczeniaczkiem często chorowała na biegunkę. Obecnie rozwolnienie u suni pojawia się wtedy, kiedy poziom kwasu moczowego we krwi i moczu wzrasta.

Biegunki zdarzają się nie tylko u chorych psów ale również u zdrowych.

Słowo biegunka pochodzi od greckiego „diarrho” – co oznacza płynąć.

Konwencjonalne leczenie biegunki u psów polega na podaniu antybiotyków i środków powstrzymujących.

Z holistycznego punktu widzenia pojawiająca się biegunka jest reakcją organizmu na zjedzenie czegoś niestrawnego. Organizm wydala toksyny i oczyszcza się.

Kiedy biegunka staje się problemem?

Wtedy kiedy trwa dłużej niż jeden czy dwa dni, a pies staje się smutny i apatyczny.

Pamiętaj, że nie jest moim celem bagatelizowanie biegunki, bo jest ona bardzo często oznaką choroby i może stanowić poważne zagrożenie życia.

Nie należy porównywać psa do człowieka, do jego delikatnego układu trawiennego. Psy są drapieżnikami, padlinożercami, które przystosowały się do zjadania wszystkiego jadalnego, co im wpada w zęby, z odchodami roślinożerców na czele.

Wcale albo mało znana przyczyna rozwolnienia.

Tysiące lat ewolucji sprawiły, że psy stały się mistrzami oczyszczania swojego organizmu. Większość psów jest gotowa rano do psocenia i zabaw nie pamiętając nic z tego, co zdarzyło się poprzedniego dnia.

Opiekunowie i lekarze wet. w obliczu biegunki dopatrują się przyczyn fizycznych czyli zakażenia bakteryjnego, obecność pasożytów, chorób trzustki, alergii, nietolerancji pokarmowej, niedoboru enzymów lub braku pewnych hormonów.

Oczywiście podejmowane jest stosowne leczenie, stawianie diagnozy, badania.

A co byś powiedział na moje stwierdzenie, że mikrouszkodzenia w obrębie kręgosłupa lędźwiowego mogą powodować rozwolnienie?

Niewiarygodne, prawda? A jednak.

Przemieszczenia w układzie ruchu, a zwłaszcza w kręgosłupie, spowodowane np. intensywnym treningiem wywołują zaburzenia neurologiczne i stany zapalne. Powodują także napięcia mięśni, te zaś z kolei zmiany w tkance mięśniowej co prowadzi z czasem do zaburzeń biomechaniki organizmu.

Następstwa zaburzeń mechaniki kośćca mogą być dolegliwości przypominające choroby narządów wewnętrznych np. wzdęcia, zaparcia, rozwolnienie, o którym mowa w tym poście, bóle brzuszka, skłonności alergiczne i wiele innych.

Przeanalizuj dokładnie, czy rozwolnienie Twojego psa powstało z powodu zjedzenia nieczystości, czy wcześniej (nie wczoraj, chociaż i to może być prawdopodobne)Twój pupilek nie trenował zbyt intensywnie.

Podaj wtedy psiakowi probiotyki, suplementy z chlorofilem i nie pozwalaj na treningi. Jeśli rozwolnienie po odpoczynku ustąpi, udaj się do fizjoterapeuty na zabieg kręgarski lub masaż.

Holistyczne podejście do problemu z biegunką.

Badania wykazały, że więcej niż 70% psów z biegunką ma zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym.

Teraz pewnie oczekujesz na odpowiedź, co w takim razie powinieneś uczynić jeśli problem związany jest z kręgosłupem?

1) Ogranicz lub najlepiej wyeliminuj z Waszych zabaw wszelkie szkodliwe ćwiczenia, takie jak bieganie za piłką, podskoki, ganianie, skoki do wody z brzegu, nadmierne pływanie.

2) Systematycznie badaj palcami swojego psa i w razie wyczucia zmian udaj się do kręgarza lub na masaż.

3) Stosuj odpowiednie suplementy wzmacniające stawy.

4) Podawaj swojemu psu odpowiednie naturalne gotowane lub surowe jedzenie. Pamiętaj, nie istnieją mityczne „zbilansowane karmy”, które rozwiązują wszelkie problemy zdrowotne psów; rozwiązują jedynie problemem lenistwa opiekunów.Prawda, jak łatwo jest dużemu psu otworzyć puchę i wrzucić zawartość do miski? Osobiście nie wierzę w marki i nie wierzę w „zbilansowanie”.

5) Jeśli podajesz psu kości powinny być one surowe nie gotowane.

6) Jeśli Twój pies ma wrażliwy układ trawienny staraj się ograniczyć karmienie go wołowiną lub wycofaj to mięso z jadłospisu.

7) Jeśli pies nie wykazuje objawów innej choroby tylko ma rozwolnienie dobrze zrobi mu 24 godzinna głodówka z piciem wody. Jeśli jest wrażliwy podaj mu proszę ugotowaną przetartą dynię i bulion z kurczaka lub indyka. Przy rozwolnieniu błonnik zawarty w dyni dobrze wchłania wodę, i rezultat jest niesamowicie szybki.

Po przeczytaniu tego postu nie bagatelizuj jednak problemu luźnych kupek. Pamiętaj, że istnieją również inne przyczyny, takie jak bakterie, pasożyty, skutki uboczne po szczepieniach, problemy hormonalne i alergie, które czasem dają dolegliwości w postaci rozwolnienia. Kiedy problem nie ustąpi w ciągu jednego, dwóch dni powinieneś bezwzględnie udać się do swojego lekarza wet.

Dodaj komentarz