Dlaczego sierść niektórych psów brzydko pachnie?

Nie ważne, czy Twój pies ma króciutką lub długą sierść albo długie włosy i być może w związku z tym potrzebuje częstych zabiegów pielęgnacyjnych – jest jednak kilka spraw,o których powinieneś wiedzieć.

Niektórzy ludzie wierzą, że psy nie powinny być kąpane w ogóle, inni stosują prysznic za każdym razem kiedy psy wracają ze spaceru.

Jak to więc jest z tą pielęgnacją i kąpielą? Jakich produktów pielęgnacyjnych należy używać? Jak wybrać dobry salon groomerski dla swojego pupila?

Na pewno masz już wypracowane sposoby na to, aby Twój pies był piękny i zadbany.

Pozwolę sobie jednak podać Ci klika podstawowych zasad, które możesz wdrożyć do swoich metod. Twój pies będzie wtedy pachniał świeżą trawą albo czystą, piaszczystą plażą i to do późnej starości, a nie jak np. brudne skarpetki.

1. Pamiętaj, że najważniejsze aby Twój pies miał zdrową skórę i sierść, jest prawo żywienia. Przetworzone jedzenie, słaba jakość i gatunek, nieodpowiednie składniki są głównym powodem, że niektóre psy nie pachną jak róże. Jeśli Twój pies ma „zapach pieska” jest to oznaką nagromadzenia toksyn w organizmie lub zaburzeń w odżywianiu. Innymi słowy, naturalne, najlepiej nieprzetworzone gotowane lub surowe jedzenie to najlepszym sposób na piękny zapach.

2. Nawet najlepsza organiczna zdrowa żywność może być niewystarczająca, przynajmniej jeśli chodzi o niektóre składniki odżywcze, takie jak choćby np. minerały, aminokwasy i oleje omega. Zubożenie gleby doprowadziło do zubożenia całego łańcucha żywnościowego i wybierając odpowiednie suplementy zagwarantujesz swojemu psu nie tylko zdrową skórę i sierść ale również jego dłuższe życie i lepsze zdrowie.

3. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że skóra w rzeczywistości jest przepuszczalna i toksyny mogą łatwo ją przenikać kumulując się w organizmie. W przeciwieństwie do przodków naszych psów, nowoczesne psy żyją w środowiskach, które są zanieczyszczone i toksyczne. Toksyny środowiskowe są wszędzie obecne, dlatego też dobrze by było abyś jednak kąpał swojego psa przynajmniej raz na miesiąc i oczyszczał mu wątrobę raz na 6 miesięcy ( taka 6 tygodniowa kuracja).

4. Do kąpieli polecam proste produkty na bazie ziół. Jeśli używasz do pielęgnacji swojego psa chemicznych środków, bądź sugerujących, że w ich składzie są sztuczne komponenty, wymień je proszę na naturalne. W następnym poście podpowiem, jak domowym sposobem możesz przygotować szampony do kąpieli niczym nie różniące się od tych kupionych w salonach groomerskich.

5. Jeśli Twój pies lubi pływać w morzu, to dobre płukanie po każdym pływaniu zapobiegnie wysychaniu płaszcza lipidowego i sierść nie stanie się sucha i łamliwa. Jeśli Twój pies pływa w słodkiej wodzie, dokładnie oceń poziom ewentualnego zanieczyszczenia i wypłucz psa, gdy będzie to potrzebne.

6. Unikaj spacerowania po deszczu. Jeśli przytrafi się Wam przygoda deszczowa, nie pozwól schnąć psu w domu powoli, zastosuj do suszenia suszarkę.

7. Regularne czesz swojego psa i to tak często, jak jest to możliwe. Zabieg taki ułatwia przepływ energii pomiędzy ciałem i skórą. Mocno wierzę, że regularne czesanie ułatwia przepływ energii w całym ciele, która ożywia nie tylko skórę ale również kręgosłup, narządy wewnętrzne i każdą komórkę ciała, zapobiegając w ten sposób występowaniu problemom dermatologicznym.

8. Jeśli decydujesz się na pielęgnację swojego psa w salonie groomerskim wybierz taki, w którym Twój pies będzie się czuł dobrze, w którym Ty będziesz czuć się na tyle dobrze żeby z pełnym zaufaniem do osób tam pracujących, pozostawić swój Skarb na kilka godzin.

9. Jeśli Twój pies pomimo stosowania naturalnych środków do pielęgnacji skóry i sierści ma nadal problemy dermatologiczne, pamiętaj, że może to być oznaką innych dolegliwości.

Wyjaśnię to w następnych postach. Mam nadzieję, że będziesz wtedy z nami.

Pozdrawiam.

4 thoughts on “Dlaczego sierść niektórych psów brzydko pachnie?”

  1. Witam. Moja sunia ma 16 lat, jest alergikiem, ma problemy z tarczycą i trzustka nie produkuje enzymów. Pół godziny przed jedzeniem przyjmuje pancreazyn 1/2 tabl. Je tylko gotowany ryż z indykiem lub kurczakiem, nawet po włączeniu marchewki wymiotuje lub ma biegunkę. Mimo regularnego kąpania śmierdzi jak stara skarpeta, a na skórze robią jej się strupy i lupierz . Co można zrobić by to zmienić (by nie smierdziala i miała znowu ładną sierść i skórę). Będę wdzięczna za podpowiedź.

    1. A co na to pan doktor?
      Objawy wskazują, że w organizmie nagromadziło się dużo toksyn. Skóra nazywana jest trzecią nerką. Kiedy organizm nie jest w stanie wydalać ich nadmiaru naturalnymi drogami wówczas skóra przejmuje tą funkcję. Stąd pojawiające się brodawki, guzy, świąd i zaczerwienienie skóry, wypryski, wrzody, wypadanie sierści…

      U psiaka widać, że funkcja jelit jest osłabiona, dlatego też powstają zaburzenia na skórze. Jelita odpowiadają również za odporność organizmu. Trzeba wyregulować pracę jelit, wtedy skóra się wyleczy. Można to osiągnąć odbudowując florę jelitową u psa.

      W obecnej diecie brakuje witamin i minerałów. Tak ubogie jedzenie spowoduje z czasem dodatkowe problemy zdrowotne.

      Jeśli chciałaby Pani przeprowadzić u swojego pieska korektę dotychczasowej diety, proszę o kontakt czarnowska.boguslawa@gmail.com

Dodaj komentarz