Naturalna terapia agresji lękowej u psów.

Niedawno otrzymałam e-mail od opiekunów z prośbą o pomoc dla ich agresywnego psa. Nie jestem behawiorystą ale postanowiłam opisać ten problem, ponieważ dotyczy on wielu psów. Materiały otrzymałam od zaprzyjaźnionego weterynarza holistycznego.

W dzisiejszych czasach zjawisko stresu stało się czymś powszechnym. Mówimy „żyjemy w ciągłym stresie” i jest w tym dużo prawdy.

Nadmiar stresu może być źródłem wielu chorób cywilizacyjnych. Może doprowadzić do nerwicy i depresji. Są to poważne choroby, mogące prowadzić do nieodwracalnych zmian w naszej psychice.

Wielu ludzi nigdy nie zatrzymuje się w swoim pędzie i nigdy nie zastanawia się, czy nasze zwierzęta cierpią z powodu stresu.
Cierpią i to bardzo, i choć ich życie jest o wiele, wiele prostsze mogą być również narażone na codzienny stres.

Wszystkie zwierzęta są poddawane różnym napięciom, niektóre bardziej niż inne. Zwierzęta gospodarskie, żyjące z zoo, zwierzęta cyrkowe, ptaki w klatkach cierpią z powodu stresu nie ze swojej winy.
Ale to inna historia!

Wielu ludzi uważa, że zwierzęta nie mają takich samych uczuć jak oni, ponieważ nie mówią, nie płaczą ale to wcale nie znaczy, że nie cierpią w milczeniu..

Najłatwiejszym sposobem, aby to zrozumieć, jest wyobrazić sobie życie ich oczami. Czy jesteś pozostawiony sam na wiele godzin lub jesteś zamknięty w kojcu nie wiedząc, kiedy i czy zostaniesz uwolniony, jak bardzo tęsknisz za swoim opiekunem. Zadaj sobie także pytanie – czy chcesz żyć życiem swojego psa?

Konie i psy to zwierzęta bardzo towarzyskie i gdy pozostają same, cierpią powodu utraty towarzystwa i taki stan dotyczy wszystkich zwierząt jucznych i hodowlanych.

Psy mogą mieć różne napięcia w ich codziennym życiu, najczęściej są to:

Nuda ~ to numer jeden przyczyny destrukcyjnych zachowań u psów, takich jak kopanie, nieustanne
szczekanie i chęć do niszczenia.

Samotność ~ związana z nieobecnością opiekuna przebywającego długo w pracy, wiele psów jest pozostawionych samych domu do ośmiu lub więcej godzin przez większość dnia. Wiele z nich nauczyło się radzić sobie z tym problemem, ale nigdy im się to nie podoba.

Zazdrość ~ wprowadzenie nowego zwierzęcia lub urodzenie dziecka może budzić wiele emocji u
niektórych zwierząt. Może im być bardzo trudno stać się grzecznym dla innego zwierzęcia lub człowieka.

Agresja ~ agresywne zachowanie może być wynikiem strachu lub niepewności. Uczucie zwierząt zagrożonych może objawić się agresją w celu ukrycia wewnętrznego strachu. Niektóre zwierzęta dominujące mogą wykazywać agresję w stosunku do innych zwierząt, ale jeśli agresja skierowana jest do ludzi, to takie zachowanie powinno być traktowane bardzo poważnie

Lęk lub nerwowość ~ najczęściej ​​psy boją się burzy i fajerwerków, ale niektóre zwierzęta mogą być
naturalnie nieśmiałe przy obcych lub w obecności innych zwierząt.

Smutek ~ utrata towarzysza (ludzi lub zwierząt) może spowodować życie w żałobie dla wielu zwierząt. Mogą one również cierpieć z powodu smutku, gdy pozostawiono je w hotelu, a ich opiekun wyjechał na wakacje. Wie, że jego opiekun wróci, ale nie zawsze wie kiedy.

Niepokój ~ separacja, uczucie lęku występuje u wielu psów, które nie lubią być same. Może to być dla nich łagodne uczucie lub bardzo dotkliwe i wtedy niektóre zwierzęta popadają w skrajną panikę, gdy muszą pozostać w domu same, nawet na krótki okres czasu.

Frustracja ~ wyobraź sobie ich frustrację kiedy pozostają zamknięte lub przywiązane do budy przez
wiele godzin. Wszyscy wiemy, jak mocno jesteśmy sfrustrowani kiedy próbujemy coś komuś powiedzieć, a on nie chce nas słuchać. Wyobraź sobie, że nie możesz żyć swobodnie swoim życiem, tak jak chcesz. Co wtedy czujesz? Odnosi się to do wszystkich gatunków, ale najbardziej cierpią dzikie zwierzęta, które mają nieszczęście mieszkać w ogrodach zoologicznych, w cyrku i zwierzęta gospodarskie.

Nieprawdziwy cel lub zadanie ~ dotyczy to zwłaszcza psów pracujących i innych aktywnych ras. Twój śliczny mały Maltańczyk może być całkiem zadowolony z życia jako pies do towarzystwa, podczas
gdy border collie będzie czuć się bardzo zagubiony w tej samej sytuacji.
Psy muszą mieć jakiś cel, zadanie do wykonania. Bez tego mogą być bardzo destrukcyjne i źle wychowane.
Ich praca może być bardzo prosta – pies stróżujący, powinien ochraniać dom rodzinny, gdy jesteś poza
nim. To może być bardzo ważna sprawa dla niektórych psów.

Miłość i uczucia ~ chciałabym myśleć, że każdy, kto dzieli swoje życie ze zwierzęciem kocha je
ponad wszystko, ale niestety to nie jest rzeczywistość. Zbyt często ludzie kupują sobie psa, kota lub inne zwierzę jako szczeniaka lub kociaka dla dzieci.
Kiedy śliczny szczeniak lub kociak wymaga opieki, a mama i tata nie czują się na tyle odpowiedzialni żeby spełnić jego wymagania, wtedy pozbywają się go jak niepotrzebnej rzeczy. To straszne, okropne. A
przecież ten pies pokochał swoją rodzinę. On czuje.

Coś nie tak ~ kiedy Twój pies zjada bez wyraźnego powodu Twoją nową koszulkę, nie znaczy to wcale, że on jest niegrzeczny lub złośliwy, on próbuje Ci coś powiedzieć, ale Ty go nie słuchasz lub nie chcesz słyszeć! Najtrudniejsze dla ludzi jest dociec, o co chodzi psu i z góry zakładają, że każde zwierzę
jest po prostu paskudne i chce być złe.

Negatywne emocje mają bardzo duży wpływ na zdrowie fizyczne psów. Wszyscy doświadczyliśmy w pewnym momencie w naszym życiu np. pojawiający się „guzek w gardle” przed publicznym wystąpieniem lub „motyle w żołądku”, gdy byliśmy podenerwowani i przestraszeni. Emocje mają bardzo fizyczny wpływ na funkcje organizmu. Kiedy te negatywne emocje występują regularnie lub w sposób ciągły, to z pewnością będą miały wpływ na zdrowie fizyczne i są często przyczyną pojawienia się przewlekłej choroby.

Wymienię niektóre organy ciała, które mogą mieć wpływ na stan emocjonalny –

Złość wątroba lub pęcherzyk żółciowy

Smutek i poczucie winy płuca lub jelito grube

Nuda wątroba

Lęki i objawy lękowe nerki lub pęcherz

Brak miłości i współczucia serce

Odrzucenie i samotność żołądek, śledziona i trzustka

Zwierzęta często przejmują problemy zdrowotne i emocje swoich opiekunów. Nie jest niczym niezwykłym,
widzieć emocjonalnie rozstrojonego opiekuna przynoszącego do lecznicy psa, który jest równie zestresowany jak jego opiekun. W większości przypadków osobowość opiekunów „przechodzi” na
ich zwierzęta.

To „przejście” dotyczy również problemów zdrowotnych. To nie są pojedyncze przypadki. Często opiekun przyjmuje te same środki lecznicze, co jego pupil!

Zwierzęta mogą też nagle wykazywać problemy behawioralne, tak samo jak dzieci sprawiają problemy
wychowawcze, gdy ludzie przeżywają problemy rodzinne np. rozwód.

Emocjonalne i behawioralne problemy mogą być spowodowane przez:

Urazy w przeszłości – przemoc fizyczna i emocjonalna może mieć druzgocący wpływ na emocje w każdym wieku. Negatywne doświadczenia z wczesnego dzieciństwa mogą przyczynić się do problemów z zachowaniem w późniejszym życiu.

Nieodpowiednie żywienie – dysproporcje i braki żywieniowe mogą szybciej spowodować powstanie
problemów z zachowaniem u psów predysponowanych do takich zachowań w odróżnieniu od tych karmionych zdrową, naturalną dietą.

Złe praktyki hodowlane – niektórzy hodowcy nadal dopuszczają do hodowli zwierzęta, które
mają bardzo agresywną osobowość.

Alergie i nietolerancje żywności – tak jak niektóre dzieci dotknięte ADHD i hiper-aktywnością, niektóre zwierzęta mogą tak reagować na niektóre pokarmy, jest to często widoczne w przypadku zwierząt karmionych wysoko przetworzoną karmą. Najczęstszymi winowajcami są tutaj konserwanty, drożdże, cukier, pszenica, nabiał i jaja.

Brak uwagi – kontakt fizyczny jest bardzo ważny dla zwierząt domowych, jak i dla ludzi. Szczenięta powinny być dobrze uspołecznione z innymi psami, aby uniknąć problemów w późniejszym wieku.

Zbyt wiele uwagi – mimo, że nie można kochać zwierząt zbyt mocno, to zdarza się, że zbytnie
poświęcanie uwagi psu tłumi jego osobowość, co może prowadzić do niepewności w późniejszym czasie.

Wczesne odstawienie od piersi – oddzielanie szczeniąt od matki zbyt wcześnie, może ograniczać ich społeczne umiejętności i zachowania, których nauczyły by się od swojej matki. Można podać psu jedzenie,
wodę i okazać mu miłość, ale to nie zrekompensuje miłości i nauki uzyskanej od matki.

Kiedy jest ten odpowiedni czas, aby oddzielić szczenię trudno odpowiedzieć, ale szczenięta powinny
być ze swoja mamą, przez co najmniej 6 – 8 tygodni.

Zbyt mała ilość ruchu – zbyt dużo energii może powodować napięcie i nudę u psów, które źle się
zachowują.

Uczłowieczenie – psy nie są ludzkimi niemowlętami i dlatego należy traktować je jak psy z pełnym szacunkiem.

Więc co można zrobić, gdy pies wykazuje każde z tych negatywnych wzorców zachowań?

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać, to spróbować dowiedzieć się, jaki pies ma problem. W większości występujących problemów behawioralnych skuteczne okazują się łagodne ćwiczenia w połączeniu z
terapią naturalną.

Chociaż joga, Qi Gong i medytacja może być dla Ciebie idealne, gdy próbujesz zmniejszyć stres w Twoim
życiu, to nie są to realne opcje dla psów. Za to inne metody leczenia mogą być stosowane z doskonałymi wynikami.

• Ćwiczenia są ważne, bo jeśli pies nie ma wystarczająco dużo ruchu, może stać się destrukcyjny i
zacząć kopać się dziury na podwórku lub nadmiernie szczekać. Spacer na smyczy raz dziennie
również nie wystarczy dla wielu psów, muszą się one po prostu wybiegać. Niektóre psy wymagają więcej ruchu niż inne, oczywiście rasy pracujące i sportowe są najbardziej aktywne.

• Żywienie jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia wszystkich zwierząt, szczególnie dla tych z
problemami behawioralnymi i emocjonalnymi. Świeże, naturalne surowe jedzenie jest
niezbędne dla zdrowego ciała i umysłu psa. Witaminy z grupy B mogą być podawane
wysoko obciążonym zwierzętom, aby pomóc uspokoić nerwy

• Esencje Bacha – uważa się je za szczególnie korzystne w przypadku emocjonalnych lub behawioralnych problemów, takich jak – agresywne zachowanie, wszelkiego rodzaju lęki, jak również ich braku, zazdrości,
nieregularnych wzorów zachowań, smutku lub przygnębienia psów. W przypadku zwierząt, którym
trudno jest dostosować się do nowego domu lub dwóch zwierząt, który trudno jest się dogadać. Esencje działają najlepiej w kombinacji mieszanki składającej się z sześciu esencji wykonanych w zależności od
ogólnej osobowości psów. Mogą one również być połączone z ziołami do stosowania w niektórych przypadkach, w zależności od potrzeb.

• Preparaty ziołowe mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu do zwiększenia konkretnego działania. Podobne uspokajające zioła mogą być stosowane w mieszankach dla agresywnych psów, aby je uspokoić i zrelaksować. Generalnie łączy się nie więcej niż 4 do 6, ziół w zależności od konkretnego
zwierzęcia. Zioła najlepiej stosować w połączeniu z esencjami kwiatowymi, które pomagają również w problemach emocjonalnych, takich jak agresja i nadmierna nerwowość.

• Homeopatia to inna terapia, która może być bardzo korzystna w leczeniu wielu dolegliwości
fizycznych i emocjonalnych. Środki zaradcze są wybierane w oparciu o „pełny obraz” wzoru osobowości zwierzęcia.
Leki homeopatyczne szybko rozwiązują problemy emocjonalne psów. Często używa się leków homeopatyczne w przypadku skrajnej rozpaczy, nerwowości, szczekania, znaczenia terytorialnego i lęku separacyjnego.

• Masaż relaksacyjny masowanie psa wpływa korzystnie na jego organizm. Przede wszystkim pobudza się
przepływ krwi, stymuluje układ nerwowy, wspomaga pracę jelit, stabilizuje oddech i rozluźnia napięcia. Jednak nadrzędnym celem masażu relaksacyjnego jest wyciszenie i pogłębienie więzi z opiekunem.
Dotykając psa, opiekun poznaje jego reakcje (zaczyna dostrzegać różnicę między stanami napięcia i odprężenia), zaś pies buduje zaufanie do niego, ucząc się, że ten nie zrobi nic wbrew jego woli. Jednocześnie pupil poznaje swoje ciało i odkrywa nowe doznania. Masaż jest doskonałą formą uspokajania po sytuacjach stresowych, poprzez dotyk pomagamy czworonogowi przywrócić jego „wewnętrzny spokój”.
Umiejętność świadomego zrelaksowania się jest dla psa niezwykle przydatna.

• Szkolenie jest jednym z najważniejszych sposobów przezwyciężania problemów behawioralnych u
zwierząt. Jest wielu trenerów stosujących łagodne metody z doskonałymi wynikami. Zacznij od podstawowego szkolenia posłuszeństwa w przypadku zaburzeń emocjonalnych ponieważ nigdy nie jest za późno, aby zacząć naukę i nawet starsze zwierzęta mogą z takiego szkolenia korzystać.

Widzisz więc, że aby ułatwić życie Twojemu pupilowi nie wystarczy tylko opiekować się nim. To praca,
która z czasem połączy Was ze sobą. Nabierzecie do siebie wzajemnego zaufania. To również stosowanie odpowiedniego żywienia bez konserwantów i zapewnienia odpowiedniej porcji ruchu, odpoczynku i relaksu. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty, powinieneś spędzić czas ze swoim zwierzakiem. To sprawi, że będzie on zachowywał się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, będzie szczęśliwy i będziecie w swoim towarzystwie czuć się świetnie. Podstawowe szkolenie jest niezbędne dla wszystkich psów, i
może być nawet zabawne, obserwować jak większość zwierząt reaguje na krótkie sesje szkoleniowe. Bardzo ważny jest też kontakt fizyczny z pupilem, nie tylko przytulamy go, ale także często z dotykamy.

Wielu agresywnym zwierzętom przepisuje się leki zmieniające ich nastrój do leczenia depresji, lęku, zaburzeń odżywiania, fobii i smutku. Więc jeśli Twój przyjaciel zacznie wykazywać oznaki problemów emocjonalnych lub behawioralnych, wstrzymaj się z wizytą u weterynarza zastanów się, dlaczego on tak się zachowuje i poszukaj bezpiecznych alternatyw przed zastosowaniem chemicznych leków. Alternatywne leczenie przeprowadza tylko weterynarz stosujący w swojej praktyce holistyczne metody. Leki nie są
rozwiązaniem problemu Twojego psa i mogą być szkodliwe dla jego zdrowia. Chociaż podczas
ich stosowania może pojawić się chwilowa poprawa, objawy powrócą i są często gorsze niż na początku leczenia.

Dziękuję.

2 thoughts on “Naturalna terapia agresji lękowej u psów.”

Dodaj komentarz