Choroba Cushinga (znana również jako nadczynność kory nadnerczy), jest częstym schorzeniem u starszych psów. Bardzo często objawy choroby są przypisywane do normalnego procesu starzenia.
Nie leczona choroba Cushinga może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, zapalenie trzustki, choroby serca, drgawek, niewydolności nerek i zaburzeń układu nerwowego.
Przy zastosowaniu terapii holistycznej psy z chorobą Cushinga mogą żyć dłużej i bardziej komfortowo.
Nadnercza znajdują się powyżej nerek. Produkują kortyzol, kompleks hormonów steroidowych, które pomagają regulować wagę ciała, równowagę mineralną, strukturę tkanki łącznej, produkcję białych komórek krwi i zdrowie skóry. Nadnercza są stymulowane do produkcji kortyzolu przez hormon adrenokortykotropowy (ACTH) z przysadki mózgowej.
Choroba Cushinga może być wywołana przez guza nadnerczy lub przysadki mózgowej, albo przez nadmiar kortykosteroidów stosowanych w leczeniu alergii.
Przyczyną powstania choroby jest nadmiar toksyn w organizmie. Przeciążone jelita, wątroba i nerki nie są w stanie usunąć ich nadmiaru i wtedy gruczoły wydzielania wewnętrznego – tarczyca, przysadka i nadnercza przejmują rolę detoksykacji organizmu. Aby uniknąć takich sytuacji psy powinny spożywać pokarm bogaty w organiczne minerały (warzywa morskie – arame, wakame, mikroalgi, soki z ciemnozielonych warzyw), które będą wzmacniały ich organizm i gruczoły wewnętrznego wydzielania. Dieta powinna zawierać także przeciwutleniacze, które są bardzo ważne w utrzymaniu zdrowia nadnerczy.
Wszystkie procesy metaboliczne żywego organizmu można porównać do sznura pereł. Zerwanie nici ich łączącej powoduje to, że każda perełka przemieszcza się w inną stronę i traci łączność z inną. Wszelkie dysfunkcje jednego narządu pociągają za sobą niedomogę innego, objawiające się w końcu zaburzeniami przemiany materii i chorobą całego organizmu. Dlatego tak bardzo ważne jest utrzymywanie zdrowych jelit i wątroby ponieważ to one są odpowiedzialne za zaburzenia biochemiczne gruczołów dokrewnych.
W celu zachowania dobrego zdrowia jelit powinieneś dodawać swoim zwierzętom do jedzenia probiotyki i enzymy trawienne, wskazane są także mikroalgi, które będą odżywiać ich gruczoły wydzielania wewnętrznego, przeciwutleniacze, oraz sok z jęczmienia aby zmniejszyć stres oksydacyjny w wątrobie i nerkach.
Kiedy wątroba i jelita zaczną prawidłowo funkcjonować, to możesz być zaskoczony, jak ciało zwierzęcia potrafi szybko wrócić do sprawności.
Chorobę Cushinga mogą charakteryzować następujące symptomy:
1.Nadmierne pragnienie.
2.Częste oddawanie moczu.
3.Zwiększony apetyt.
4.Przyrost wagi.
Inne objawy wskazujące na chorobę Cushinga to:
1.Powiększenie brzucha.
2.Osłabienie mięśni.
3.Wypadanie sierści.
4.Hiperpigmentacja skóry.
Behawioralnie, pies może:
1.Nadmiernie dyszeć.
2.Popadać w letarg.
3.Nie przejawiać zainteresowania codziennymi czynnościami.
Choroba Cushinga jest zwykle trudna do rozpoznania. Należy wykonać wiele badań w celu ustalenia prawidłowej diagnozy.
Jeśli Twój pies jest pod opieką weterynarza stosującego holistyczne metody leczenia być może zastosuje do terapii preparaty homeopatyczne:
* Dandelion – pomaga znormalizować pracę nadnerczy. Jest to również doskonały tonik dla wątroby i nerek. Mniszek zmniejsza stan zapalny w organizmie, jest bogaty w witaminy i minerały, niezbędne dla wzrostu sierści.
* Łopian – oczyszcza tkanki i eliminuje niepożądane substancje z organizmu. Jest skuteczny w regulacji poziomu cukru we krwi i zapobieganiu cukrzycy.
* Arsenicum – łagodzi nadmierne pragnienie i oddawanie moczu.
* Hepar Sulph – leczy rany i podrażnioną skórę. Jest również skuteczny w leczeniu zakażeń.
* Astragalus – wzmocnia układ odpornościowy, ale także pomaga w przywracaniu prawidłowej pracy nadnerczy. Dodatkowo reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.
* Mercurius – wycisza i zapobiega drażliwości. Jest także stosowany w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego i biegunki.
* Siarka – Zmniejsza pragnienie, poprawia kondycję skóry i usprawnia trawienie.
Jak prawidłowo powinien być żywiony pies w chorobie Cushinga?
Przede wszystkim pies nie powinien być karmiony suchą karmą!
Dieta surowa jest najlepsza!
Jeśli obawiasz się, że surowe może zaszkodzić Twojemu psu – gotuj mu posiłki. Powinny one zawierać jak najmniej ziaren i węglowodanów oraz być jak najmniej przetworzone.
Przykład gotowanego posiłku dla psa o wadze 18 kg:
1/2 szklanki gotowanego lub surowego mięsa, w tym wątroby i innych podrobów (jeśli używasz ryby lub wieprzowiny ugotuj je)
1 filiżanka gotowanych warzyw zielonych
1/4 szklanki słodkich ziemniaków(gotowane) lub dyni gotowanej lub w puszkach
1/8 szklanki do wyboru – orzechy laskowe, orzechy włoskie, migdały lub orzechy nerkowca
1 kapsułka probiotyku Probiovet
1 jajko
1 kapsułka oleju Omegavet lub Sacha Inchi
suplement wapnia
Na zakończenie wspaniałe danie z książki Dr Henry Bieler „Food is Your Best Medicine”:
Wymieszaj surowe żółtko z warzywami morskimi np.wakame i puree z zielonych warzyw takich jak kapusta, brokuł. To doskonały posiłek wzmacniający nadnercza. To danie powinieneś serwować swojemu zwierzakowi na śniadanie, kilka razy w tygodniu.
Dziękuję.
Życzę Tobie i Twojemu Pupilowi dużo zdrowia.
32 thoughts on “Choroba Cushinga”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Dopiero dzis znalazłam Pania w necie…szkoda, że tak późno, ale dobre i to…
Przykro mi bardzo.
Kapusta, brokuł
Czytałam że to zakazane warzywa dla psa
„Fachowcy od żywienia” pewnie tak twierdzą. Kapustę i brokuły można podawać psom bez szkody dla ich zdrowia. Pozdrawiam.
Nie można gdybać. Trzeba udać się z psem do lecznicy i wykonać badania jeśli podejrzewa Pani problem z tarczycą lub Cushingiem. A może to niewłaściwy sposób karmienia? Nie wiem. Diagnozę i ocenę stanu zdrowia pozostawiam weterynarzowi. Pozdrawiam:).
Ma Pani wiele racji ale wiele informacji jest nieprawdziwych. Nie może Pani negować diet gotowych weterynaryjnych. Są one w pełni zbilansowane i dostosowane do specyficznych potrzeb chorych zwierzaków. Nie zawsze można zbilansować i przygotować odpowiednią karmę w domu.
Przykro mi, ale nie przekazuję nieprawdziwych informacji 🙂 I niestety mogę negować gotowe diety weterynaryjne. Żadna wysoko przetworzona karma, do której zalicza się również diety weterynaryjne nie jest w pełni kompletna i zbilansowana. To mit upowszechniany przez firmy, które produkują te karmy. I w ten mit wierzy wielu opiekunów wśród, których i Pani się znalazła.
Przetworzona żywność dla zwierząt, w tym karmy weterynaryjne, ogrzewana jest do tego stopnia, że większość naturalnych składników zawartych w surowcach ulega zniszczeniu. Firmy produkujące te karmy, w tym karmy weterynaryjne, zdają sobie z tego sprawę i dlatego uzupełniają te karmy witaminami syntetycznymi.
Niestety badania wykazują, że syntetyczne witaminy nie zapewniają takich korzyści zdrowotnych jak naturalny pokarm zawierający te same witaminy.
Producenci karm, w tym również karm weterynaryjnych, mogą zrównoważyć i zbilansować te diety do obecnego swojego rozumienia żywienia. A czy jest ono właściwe?
Spora grupa opiekunów, w tym również Pani, sądzi, że diety weterynaryjne są zbilansowane i zrównoważone, co nie jest prawdą ponieważ większość specjalistów nie jest zgodna co do tego jak powinna wyglądać taka "zrównoważona i zbilansowana dieta" , dlatego formułują bardzo odmienne zalecenia dietetyczne.
Jeśli karmy weterynaryjne są tak doskonałe, dlaczego w lecznicach przybywa chorych psów? Przecież każdy człowiek wie, że podstawą zdrowia jest właściwe odżywianie. A może Pani i opiekunowie psów o tym nie wiedzą? Dlaczego zalecane karmy weterynaryjne i leczenie nie przynosi pozytywnych efektów terapeutycznych? Pytam Panią, bo w tej chwili prowadzę terapię u około 50 psów i wszystkie one były karmione cudowną karmą. Żaden z tych psów nie wyzdrowiał. Wręcz przeciwnie. Dlaczego? Czy może mi to Pani wyjaśnić?
Podając psom "zrównoważoną i odpowiednio zbilansowaną wysoko przetworzoną karmę", każdy opiekun naraża swojego pupila na utratę zdrowia. Stanie się to prędzej czy później.
Chcę się odnieść do następującego fragmentu Pani wywodu: "Jeśli karmy weterynaryjne są tak doskonałe, dlaczego w lecznicach przybywa chorych psów?"
Moje pytanie do Pani brzmi tak: jeśli dieta "z resztek ze stołu, zawierająca sól i przyprawy jest lepsza od karm weterynaryjnych , to dlaczego 100% psów karmionych resztkami ze stołu umiera? A może udowodni mi Pani, że nie umiera?
Sorry, ale nie mogę czytać takich bredni. Wątpię czy jest Pani lekarzem weterynarii.
„Resztki ze stołu”…, tylko pytanie co to za resztki- jeśli parówki na ciepło i naszpikowane chemią warzywo, to się nie dziwię, że zwierze ma się gorzej. Często rozpowszechniane słowa przez propagatorów gotowych karm: ” ludzkie jedzenie nie nadaje się dla psa” jest prawdziwe jeśli to jedzenie jest przetworzone- parówki, gotowe wędliny, tłuszcze trans itp.- wówczas to jedzenie nie jest dobre i dla ludzi a co dopiero dla szybciej starzejącego się psa- u niego efekt takiej diety widać szybko, u człowieka po kilku latach. Jedzenie ludzkie oznacza jedzenie nie przetworzone- tylko takie nadaje się i dla ludzi i dla zwierząt.
Tu się nie zgodzę Sądze że nie chodzi o karmienie resztkami tylko samodzielne przygotowanie posiłków Miałam dwa wilki tak właśnie karmione i oba zyly tak długo i zdrowo że weterynarze nie dowierzali
A gdzie napisałam, że pies ma zjadać resztki?
Droga Pani. Po pierwsze nie musi Pani czytać „takich bredni” jak to Pani napisała. Nie jest to obowiązkowe. Z moich artykułów korzystają opiekunowie, którzy nie widząc efektów leczenia i karmienia swoich psów suszkami, których jest Pani gorąca zwolenniczką, chcą dla nich czegoś innego. Po to powstał ten blog. Tak więc nie musi się wszystkim podobać. Zapewniam, że nie są to brednie. To Pani bredzi.
Po drugie. Nigdy i nigdzie nie pisałam, że jestem weterynarzem. Ale bardzo często ludzka zawiść przesłania oczy. Nie wiem skąd Pani takie informacje wzięła. Jestem dietetykiem ludzkim i dietetykiem holistycznym dla psów. Zajmuje się też naturalnymi terapiami wspomagania zdrowia. Współpracuję również z weterynarzami, którzy w swojej praktyce stosują naturalne metody leczenia.
Po trzecie. Sprawdziłam, że jest Pani hodowczynią i poleca Pani karmienie psów suszkami, które mają jak najgorszą opinię wśród Internautów, opiekunów psów, którzy zmagają się z chorobami dietozależnymi spowodowanymi przez te karmy. Psy tak kiepsko żywione wydają kiepskie mioty. Oczywiście jest to jedna z przyczyn takiego stanu.
Pani pytanie odnośnie żywienia psów gotowanym pokarmem, jak to Pani określiła „ resztkami ze stołu” jest śmieszne. Pani poglądy na temat żywienia psów są przestarzałe. Rozumiem, że dla wygody karmi Pani swoje psy suszkami. Bo co by się stało jakby pies pobrudził kością, czy jedzeniem z miski dywany, czy dopiero co wypolerowaną podłogę. Ale takie są uroki posiadania psa. Tak naprawdę karmienie psa suszkami nie służy wcale psu ale wygodnictwu jego opiekuna. Obecnie bardzo ważna stała się świadomość zdrowego odżywiania, a sztuki takiego żywienia najlepiej uczyć się gotując psu domowe posiłki. Coraz częściej opiekunowie piszą mi, że kupują swoim podopiecznym naturalne produkty, które służą ich zdrowiu. Droga Pani umierają w 100%, często bardzo cierpiąc, psy żywione komercyjnymi karmami. Tak więc twierdzenie, że 100% psów żywionych naturalnym, domowym jedzeniem umiera, TO SĄ DOPIERO BREDNIE. Wiem coś o tym, bo bardzo często wspieram opiekunów po stracie ukochanego przyjaciela karmionego „cudownymi karmami”. Pozdrawiam
Ja mam pytanie co do surowego żółtka ( w przepisie).Jak je podać by ustrzec psa przed salmonellą. Jak dokładnie je przygotować,sąsiadki pies 3 dni wymiotował po podaniu surowego żółtka.Boję się salmonelli
Przede wszystkim jajko musi być kupione u gospodarza, który hoduje kury na wolności. Nie mogą to być jajka z supermarketu, a nie daj Boże jeszcze z chowu klatkowego (oznaczone nr 3). Przed podaniem należy umyć jajko w ciepłej wodzie z mydłem naturalnym i wyparzyć – oblać gorącą wodą.
Zdarza się, że psy karmione sucha karmą szybciej ulegają zakażeniu bakteriami typu coli. Ich przewód pokarmowy nie zawiera bowiem wystarczającej ilości soków trawiennych.
Jeśli boi się Pani podać surowe żółtko, można jajko ugotować na miękko około 2 minut. Tak przyrządzone zachowa również swoje właściwości. Pozdrawiam 🙂
Ciesze sie ,ze tu trafilam! Moje shitzu ma 7 lat i ma prawdopodobnie Cushing jeszcze bedzie badana przez endokrynologa Ale na dzis ma przepiasane Zentonil advenced i ursofalk.polepszyl sie stan przez tydzien mniej pije i mniej siusia ale brzuszek jest duzy. Diete zmienilam na gotowana. Czy moge dodawac jej algi spiruline wraz z tymi lekarstwami? Czy piesek cierpi z bolu? Prosze o kontakt.pozdrawiam.
Szkoda tylko, że w takich przykrych okolicznościach.Na temat leczenia nie dyskutuję, bo nie jestem weterynarzem. Oba środki stosowane są w leczeniu dolegliwości wątroby.
Dieta pasa chorego na Cushinga powinna być uzupełniana organicznymi suplementami. Jak najbardziej wskazane jest podawanie spiruliny. Na pewno nie zaszkodzi. Czy piesek cierpi? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pozdrawiam.
Witam. U mojego 10letniego psa Miśka stwierdzono Cushinga pare miesięcy temu. Robione miał badania, próby pobudzania przez lek i wychodzi na to, że jest coraz lepiej, mam nadzieje,że będzie tak dalej. Weterynarka mówi, że nie jest na tyle źle żeby wchodzić na wetoryl, ale, że też nie jest dobrze. Pies ma objawy choroby takie jak opuchnięty brzuch, łyse miejsca, nadmierna pigmentacja skóry w niektórych miejscach oraz suchą i delikatną skórę, cieniutką. Pies waży 9kg, jest to mały piesek, udało mi się odchudzić go o 1,5kg w przeciągu paru miesięcy przez co czuje on się lepiej. Karmiony był zawsze karmą i ze stołu ale schodzę powoli z karmy, zaczynam mu gotować i chciałbym całkowicie z niej zrezygnować. Pani artykuł na pewno mi w tym pomoże, dziękuje, pozdrawiam
Życzę wszystkiego najlepszego psiakowi 🙂 Pozdrawiam.
A u mojej 13.5 letniej suki stwierdzono chorobę Cushinga ok. 2 msc. temu. Poziom kortyzolu przekracza nieduzo prawidłowy poziom. Pies miał objawy: nadmierne pragnienie, ziajanie, biegunka, częste oddawanie moczu, wypadanie kępkami sierści. Pies przez 6 msc schudł ok. 6 kg teraz waży ok. 25 i wyrażnie widać, że jest ubytek wagi. Weterynarz zlecił vetoryl w najwyższej dawce koszt msc kuracji ok. 500 zł. Przyznam, że nie stać mnie było na takie koszty kuracji. Przejrzałam internet w poszukiwaniu alternatywnej metody leczenia. Także strony zagraniczne. Znalazłam trochę informacji i zrezygnowałam całkowicie z diety weterynaryjnej (karma sucha bezglutenowa) i zaczęłam gotować jedzenie psu wg. zaleceń oraz podawać psu leki homeopatyczne, zioła, probiotyki i kapsułki z olejem z kryla. Dieta to gotowana na papkę kapusta, brokuły, słodkie ziemniaki, marchewka, całe surowe jajko. dodaję jej również chudy biały ser i niewielką ilosć płatków jaglanych oraz gotowane mięso najlepiej chude i proporcjonalnie pół na pół w sumie ok. 400 g. Dostaje Dandelion, korzeń Łopianu napar, Arsenicum, Hepar Sulph, Astragalus, Mercurius, Siarkę, suplement wapnia, probiotyk(leki homeoptyczne po 3 granulki, reszta 1 kapsułka)Po dwóch tygodniach jej stan się wyrażnie poprawił. Nie ma biegunek i nadmiernego pragnienia oraz potrzeby oddawania moczu. Sunia jest weselsza i pełna wigoru. Wcześniej była zestresowana, w ciągłym napięciu i bez apetytu. Dodam, że w czasie badania usg jamy brzusznej wyszły powiększone nadnercza oraz stan zapalny wielu narządów. Na razie badanie krwi nie wykazało stanu zapalnego. Mam nadzieję, że wszystko się unormuje. Polecam ten sposób łagodzenia skutków choroby, która jest nieuleczalna.
Witam panią zaciekawiło mnie pani leczenie pieska jestem właśnie w takiej sytuacji chciała bym naturalne leczyć swojego pieska czy mogę się dowiedzieć jaki lek homeopatyczny pani podawała i czy poskutkowało mój piesek ma złe wyniki i wypadła sierść leczę go na niedoczynność tarczycy ale lekarz po wynikach stwierdził że to jednak Cushing pies poza włosami nie przejawia objawów ma 5 lat proszę o odpowiedź, pozdrawiam
Tak, chorobę Cushinga można powstrzymać stosując naturalne metody leczenia oraz naturalna dietę. Niewielu jest opiekunów, którym chciałoby się grzebać z przygotowywaniem jedzenia dla swojego przyjaciela, jak Pani to robi. Wielki szacunek i ukłon w Pani stronę. Pozdrawiam.
A ja tak czytam i czytam. Mój pies od roku ma cushinga i zaawansowaną cukrzycę. Niestety nie było wyraźnych objawów, rozpoznałam tylko cukrzycę bo nie umiał wstrzymać moczu 2x, a sama choruję, więc zbadałam cukier w moczu. Badam mu cukier 3x dziennie i podaję insulinę, dlatego pies czuje się dobrze. Podaję też Vetoryl, enzymy trawienne i probiotyki. Sama gotuję, ale dodawałam suchą karmę do mojej gotowanej. Widzę, że muszę wzbogacić jego dietę o warzywa zielone i zrezygnować z karmy. Cieszę się, że tutaj trafiłam.
Witam. Przede wszystkim bardzo Pani dziękuję za udostępnienie tak wielu informacji na temat właściwego żywienia psów.
U mojej 9 suni zdiazgnozowano Zespół Cushinga.
Przebyła w ostatnich dniach ciężką zapaść, na szczęście udało się nam z tego wyjść. Nie mamy wyjścia, musimy zacząć kurację Vetorylem. Jest ryzykowna, ale w jej stanie to jedyne wyjście. Co jeszcze mogłaby Pani zalecić jako wspomaganie organizmu dotkniętego Cushingiem i niewydolną wątrobą? (na resztę badań właśnie czekamy, nie wspominam już o bandyckich kosztach takiej diagnostyki i samego Vetorylu)… Przez ostatnie miesiące moja sunia była żywiona wg.Pani zaleceń, tylko gotowanym. Jakie jest także Pani zdanie na temat beta-glukanu i melatoniny w naszej sytuacji?
Wiem, że to dużo pytań, ale jestem zdesperowana i zdeterminowana o nią walczyć do końca, i będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Proszę o kontakt psiediety@gmail. com postaram się coś doradzić. Pozdrawiam.
Dzień dobry
nie mam wprawy w pisaniu komentarzy ale jest to temat, który mnie bardzo interesuje. U mojej 13 letniej suczki zdiagnozowano Cushinga przysadkowego a ponadto bardzo niski potas. Wcześniej podawałam jej karmę ale z powodu braku apetytu postanowiłam gotować sama. Niestety moja dziewczynka jest wybredna i najchętniej jadłaby same mięso. Może ma pani pomysł czym zachęcić do jedzenia warzyw takiego małego mięsożercę w dodatku z problemem potasowym?
Podawanie psu samego mięsa nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli pies nie został nauczony jeść warzyw i owoców należy podawać mu organiczne suplementy. Można spróbować zmiksować ugotowane mięso z ugotowanymi batatami i dynią, i podać, na początku niewielkie ilości warzyw, i co parę dni zwiększać . Niedobór potasu należy uzupełniać i o tym proszę porozmawiać z weterynarzem. Pozdrawiam.
….i my również zaczęliśmy walkę z Cushingiem ( guz nadnercza ). Dostaliśmy vetoryl i suchą dietę Royal. Na szczęście moje psie szczęście ze schroniska ( 8 mio letni Maks ) obchodzi te suszki z daleka. Mam podobny problem, bo jadłby mięso ( choć niewiele), ale warzyw i owoców nie chce tknąć. Uwielbia biały ser. Badanie moczu wykryło białko. Czy mogę dawać mu biały ser ???? Gdzieś wyczytałam, że najlepsza w tym przypadku jest surowa dieta …czy to prawda ?? Dawałam już mu jakiś czas na śniadanie surową wołowinę …ale to białko w moczu wystraszyło mnie …co począć ???
Nie odpowiem Pani na pytania. Nie mam wglądu do wyników badań. To terapia na odległość więc trudno na tak postawione pytania odpowiedzieć. Choć wydają się proste. Proszę o kontakt; psiediety@gmail.com
Witam! Corka ma 14-letniego psa u którego zdiagnozowano Chushing’s desease mimo to lekarz stwierdziła ze to nic poważnego i nie zastosowała żadnego leczenia farmakologicznego tylko melatonina . Pies od kilku dni haracze i wymiotuje krwią także w jego odchodach zauważyłam krew ! Corka zgłosiła to to do tej pani lekarz i znowu…” nic się złego nie dzieje” ( jej słowa ) Czyżby ?! Jestem oburzona , Proszę o poradę czy ten pies ma jakieś szanse czy poprostu ulżyć mu w cierpieniach. Proszę o jak najszybsza odpowiedz . Z poważaniem Lucy K.
Lucy nie jestem az tak zdolna 🙂 Przede wszystkim potrzebuje wyniki badań. Prosze o ich przesłanie na adres e-mail – psiediety@gmail.com
Witam.U mojego psa wykryli zaawansowanego Cushinga i powiększenie wątroby.Oprocz tego ma duzo narosli(nowotworow,podobno nie złosliwych)i tłuszczaków na skórze,myślę że za dużo toksyn w organizmie.Rok temu mial operacje na zacme i w jednym oku duże cisnienie ,kazali oko wyciąć ale nie posluchalam-zmienilam lekarza i ratujemy z powodzeniem.Ale wiem ze coś się dzieje złego w organizmie bo za dużo tych chorob…
Obecnie moj pies bierze Vetoryl i Zentonil.
Moje pytanie jest takie:
Czy mogę zastosować homopatie-leczenie Carcinosinum,Amica 9ch,5ch,100ch?
Co do diety-ze względu ze pies ma nadwagę 5kg i wyszła alergia na testach z krwi,jest na suchym pokarmie Royal canine hipoalergic ,pani radzi zmienić diete ale jak to zrobić gdy wyszło uczulenia na mięso?kurczak,indyk,wieprzowe,wołowe,jagnięcina,krolik,kaczka,dziczyzna,strós,łosoś,tuńczyk,biała ryba oprócz tego ziemniak,ryż,kukurydza,soja,burak,jęczmień,przenica…
Probowalam droga eliminacji ,po wszystkim go czyściło aż wycięli mu przetokę w okolicach odbytowych bo wciąż była zatkana i tylko po tej karmie go nie czysci.Jezeli potrafi pani pomoc to bardzo prosze
Proszę o kontakt – psiediety@gmail.com