Błonnik w żywieniu psów.

Zapewne wiele słyszałeś o zaletach błonnika.
A jeśli nie, to koniecznie przeczytaj. Błonnik może być jednym z najbardziej niesamowitych składników odżywczych w diecieTwojego psa.

Zanim porozmawiamy o jego zaletach może napiszę parę zdań na temat tego składnika pokarmowego.

Błonnik jest niestrawną formą polisacharydów. Żaden z produktów zwierzęcych nie zawiera błonnika, natomiast wszystkie nieprzetworzone produkty roślinne są bogate w błonnik.

Istnieją dwa rodzaje:

– błonnik rozpuszczalny,
– błonnik nierozpuszczalny

czyli jeden jest rozpuszczalny w wodzie drugi nie. Każdy z nich ma do spełnienia ważną rolę w odżywianiu psa.

Błonnik pomaga zapobiegać zaparciom … i biegunce.

Tak, tak dobrze napisałam, nie pomyliłam się. Może robić i jedno, i drugie!
To dlatego, że nierozpuszczalny błonnik wchłania wodę … jak gąbka więc może wchłonąć wilgoć z zewnątrz jelita grubego do psiego kału … aby pomóc promować regularne ruchy jelit.
A w pewnych warunkach … może też wchłonąć nadmiaru wody z wnętrza jelita grubego … i pomaga
wtedy w przejęciu kontroli nad biegunką. Jest to idealne rozwiązanie w wielu psich problemach z wypróżnianiem.

Wyobraź sobie … pomoc zarówno w zaparciach i biegunce … tylko z tego samego jednego składnika.
Rewelacja!

Błonnik może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego.

Błonnik rozcieńcza, wiąże, inaktywuje i usuwa substancje toksyczne i rakotwórcze z pożywienia, stymuluje ruchy robaczkowe jelit i przyspiesza przechodzenie pokarmu przez przewód pokarmowy.

Błonnik pomaga promować utratę masy ciała.

Jest pomocny w utrzymywaniu właściwej wagi u psów. Nie dostarcza kalorii, gdyż nie jest trwiony i wchłaniany. Wiąże wodę i w ten sposób zwiększa masę pokarmową w żołądku i jelitach, wywołuje uczucie sytości, sprawia że pokarm zawiera mniej kalorii.

Badania wykazały, że psy karmione wysoką zawartością błonnika w diecie
straciły ponad pięć razy więcej masy tłuszczowej niż psy karmione dietą bez obecności
błonnika (Brown RG, Current topics in nutrition, Canadian Veterinari Journal). Starając się doprowadzić do utraty masy ciała psów bez
użycia błonnika sprawia, że ​​cały proces jest o wiele bardziej trudniejszy.

Mało tego…

Błonnik wiąże i usuwa z organizmu cholesterol, tłuszcze i kwasy żółciowe. Tym samym powoduje obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko chorób serca i kamicy żółciowej.

Tylko jeden składnik pokarmowy…

A teraz napiszę o jeszcze bardziej niesamowitych korzyściach z błonnika w diecie psa.

Zapobiega cukrzycy i hipoglikemii przez spowolnienie wchłaniania węglowodanów z jelit. Zwiększa również wydajność insuliny. Organizm zużywa jej mniej w procesie absorpcji cukru przez komórki. Łatwiej Ci
jest teraz zrozumieć, dlaczego zalecane są diety o wysokiej zawartości błonnika u psów z rozpoznaniem tej wyniszczającej choroby.

Błonnik zapobiega stanom zapalnym gruczołów okołoodbytowych.

Jak już wiesz, błonnik może absorbować wodę i produkować większą masę kałową. Większe stolce uciskają gruczoły przy odbycie podczas defekacji
… i mogą wywołać naturalny odpływ z obrzękniętych węzłów chłonnych. I ulżyć Twojemu zwierzakowi.

Jak kupić dobry błonnik?

Przy
wyborze odpowiedniego produktu dla psa ważne jest, aby stać się w pełni świadomym swojego wyboru.

Oto czego powinieneś szukać.

Gwarantowana ilość włókna surowego na etykiecie, czyli słowo „surowe” odnosi się tylko do sposobu pomiaru włókna … a nie na jego jakości.

W diecie psa czy to karmionego gotowanym, czy surowym pokarmem ilość włókna surowego powinna oscylować na poziomie 2,5 do 4,5 proc. Natomiast w wielu komercyjnych karmach o obniżonej kaloryczności poziom ten jest bardzo wysoki i sięga czasem 9 do 10 proc.

Co za dużo, to nie zdrowo, niestety. Nadmiar włókna zmniejsza strawność innych ważnych składników odżywczych i mogą z czasem pojawić się problemy zdrowotne. Nie wspominając już o tym, że różne składniki włókna dają różne efekty.

Mimo, że błonnik nie jest uważany za niezbędny składnik odżywczy w psiej diecie, jego niezwykłe zalety sprawiają, że należy dodawać do jedzenia psów odpowiednią jego ilość. W artykule dotyczącym przypraw są wymienione przyprawy i zioła, zawierające błonnik. Przeczytaj go i staraj się nie dodawać do psiego jedzenia za dużo przypraw „błonnikowych” żeby nie wywołać biegunki u Twojego psa. Tak samo należy postępować z warzywami i owocami ponieważ niektóre z nich zawierają włókna i mogą także spowodować luźne stolce.

Wróciłam ze spaceru i postanowiłam jeszcze dopisać o tym jak dodawać błonnik do jedzenia psa.

1.

Podziel jabłko. Usuń nasiona i rdzeń. Nasiona zawierają niewielkie ilości cyjanku, które mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych. Jabłka są bogate w błonnik i inne składniki odżywcze. . Niektóre psy lubią czerwone jabłka, podczas gdy inni wolą utarte zielone jabłka. Łyżka niesłodzonego przecieru jabłkowego jest wielkim przysmakiem.

2.

Przecier z dyni. Dawkowanie to pół łyżeczki dla małego psa i do 1 łyżki dla średnich i dużych psów. Psy lubią smak przecieru dyniowego, może on pomóc zarówno w przypadku biegunki i zaparcia. Dynia dobrze zamarza więc można także pokroić ją w kostki, przełożyć do woreczków i zamrozić. Podawać w zależności od potrzeby.

3.

Brązowy ryż ma trzy razy więcej błonnika niż biały ryż. Jeśli karmisz psa suchą karmą posyp ją łyżką ugotowanego brązowego ryżu. Możesz „dosmaczyć” bulionem w razie potrzeby.

 

4.

Wymieszaj zdrowe warzywa w jedzeniu dla psów (jeśli karmisz suchymi kulkami to wtedy jak najbardziej) lub wykorzystaj je jako smakołyki. Wiele psów uwielbia gryźć marchew, groszek lub fasolkę. Nie używaj warzyw w puszkach, ponieważ często są one bogate w sód, który może być szkodliwy dla zwierząt domowych. Mrożone warzywa o niskiej zawartości sodu są poręczniejsze, można je szybko rozmrozić lub ugotować. Dla wybrednych psów, dodanie bulionu z kurczaka poprawi smak.

5.

Niektóre źródła podają, że dobrze jest podawać psom otręby – ryżowe, pszenne lub owsiane. Według mnie uzupełnianie niedoboru błonnika otrębami nie jest zbyt dobrym wyborem. Przetworzone otręby zawierają tylko kilka rodzajów potrzebnego błonnika i nie zaspokajają organizmu psa na różne jego odmiany. Preparowane otręby mogą nawet działać niekorzystnie, powodować gazy, burczenie w brzuchu i nadmiernie zwiększać masę kałową

Jeśli karmisz swojego psa suchą karmą i zdecydowałeś się podawać psu błonnik (opiekunowie gotujący swoim psom i karmiący dietą surową podają go już swoim pupilom), pamiętaj aby zaczynać od niewielkich ilości i bacznie obserwować swojego psa.

Dziękuję.

4 thoughts on “Błonnik w żywieniu psów.”

  1. Błonnik jest ważny nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Dobrze, że zaczyna się o tym mówić i to doceniać. Z moich obserwacji wynika, że szczególnie istotny jest dla małych ras gdyż u nich najczęśćiej pojawiają się problemy z zaparciami kiedy karmione są suchą karmą. W naszym przypadku zdecydowałąm się na płatki owsiane + sucha karma, odkąd psice są na takim połączeniu to waga spadła i udało się ją ustabilizować, a sierść nienaganna. I chyba o to chodzi w żywieniu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz