Hipoglikemia u psów.

EDWARDOWI – psu o tak oryginalnym imieniu…

Hipoglikemia to zjawisko polegające na zbyt niskim poziomie cukru (glukozy) we krwi. Organizm psa wykorzystuje glukozę jako główne źródło energii. Cukier jest kluczowym składnikiem do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niestety ma on ograniczoną zdolność do magazynowania glukozy. W rezultacie, gdy poziom glukozy we krwi obniża się najbardziej cierpi na tym mózg.

Za utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi odpowiadają hormony oraz inne procesy fizjologiczne.

Tak więc hipoglikemia u psów może być spowodowana nieprawidłową pracą hormonów oraz niezdolnością organizmu do gromadzenia dostatecznej ilości glukozy we krwi.

Do najczęstszych objawów zalicza się:
– Utratę apetytu
– Letarg
– Zaburzenia koordynacji
– Drżenie
– Skurcze mięśni
– Osłabienie
– Nietypowe zachowanie
– Rozszerzone źrenice
– Pozorną ślepotę
– Stupor lub śpiączkę

Diagnoza.

Testy diagnostyczne należy wykonać w celu potwierdzenia rozpoznania hipoglikemii i wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne objawy.

Badania mogą obejmować:
Kompletny wywiad i badanie przedmiotowe z konkretnymi pytaniami o apetyt psa i jego nawyki żywieniowe
Powtarzanie pomiaru glukozy we krwi na czczo w celu identyfikacji hipoglikemii, jeśli początkowe stężenie glukozy we krwi jest normalne

Lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, aby wykluczyć inne choroby które mają podobne objawy do hipoglikemii.
Morfologia krwi (CBC lub hemogram) zidentyfikuje niedokrwistość i wskaże istnienie innych problemów, takich jak zakażenie lub stan zapalny
Testy biochemiczne surowicy, w celu identyfikacji podstawowych procesów chorobowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju hipoglikemii lub rozpoznania innych dolegliwości
Badanie moczu w celu oceny czynności nerek, określenia stężenia glukozy w moczu, oraz wykrycia obecności zakażenia dróg moczowych oparty na obserwacji białych komórek krwi w moczu pod mikroskopem
Badanie kału do identyfikacji obecności pasożytów, które mogą powodować hipoglikemię u szczeniąt.
Test stymulacji ACTH w celu identyfikacji niedoczynności kory nadnerczy lub choroby Addisona, zaburzenia hormonalne, które czasami powodują hipoglikemię.
Stężenie we krwi kwasów żółciowych w celu oceny czynności wątroby, ponieważ niektóre zwierzęta z niewydolnością wątroby mają hipoglikemię
Stężenie insuliny w połączeniu ze stężeniem glukozy we krwi w celu identyfikacji wydzielającego insulinę nowotworu trzustki (insulinoma lub beta komórek nowotworowych)
Rentgenowskie badanie jamy brzusznej i klatki piersiowej w celu szukania nowotworów, które mogą być związane z hipoglikemią. RTG klatki piersiowej często jest wykonywane w celu sprawdzenia nowotworów, które mogą rozprzestrzeniać się(dawać przerzuty)do płuc. RTG brzucha może wskazywać przewlekłe blizny (marskość wątroby) lub nieprawidłowo ułożone naczynia krwionośne (portosystemic zastawki). Mętny wygląd jamy brzusznej może być spowodowany przez zapalenie otrzewnej.
USG Jamy brzusznej może być przeprowadzone w celu oceny obecności guzów, które mogą mieć wpływ na hipoglikemię. Wytwarzających insulinę guzy trzustki często są bardzo małe, że trudno je zauważyć w tym badaniu.

Hipoglikemia, która pozostaje niewyjaśniona po wykonaniu pełnej diagnostyki może wymagać skierowania do specjalisty medycyny wewnętrznej weterynaryjnej.

Leczenie.

Leczenie hipoglikemii może obejmować:
– Podawanie glukozy do pyszczka lub przez wstrzyknięcie dożylne, aby zwiększyć stężenie glukozy we krwi.
– Leczenie przyczyn hipoglikemii

Optymalne leczenie zależy od ustalenia prawidłowej diagnozy. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn hipoglikemii i przyczyny te należy określić przed ostatecznym zaleceniem leczenia.

Leczenie początkowe powinno być ukierunkowane na diagnozę oraz leczenie zasadniczych przyczyn hipoglikemii. Lekarz weterynarii może zalecić podawanie miodu na psie dziąsła lub 50-procentowego roztworu glukozy podawanej do pyszczka. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność i mieć pewność, że pies ma normalny odruch połykania aby roztwór glukozy nie dostał się do płuc. Niektórym psom, konieczne może okazać się podawanie sterylnego roztworu glukozy we wstrzyknięciu dożylnym. Psy, które mają hipoglikemię spowodowaną niedoczynnością kory nadnerczy (choroba Addisona), zazwyczaj otrzymują glukozę w 0,9 procentowym roztworze chlorku sodu (soli fizjologicznej).

Psy z niską temperaturą ciała należy ogrzewać, a temperatura ich ciała powinna być ściśle monitorowana.

Środki lecznicze w nagłych wypadkach, mogą obejmować:

Twój lekarz weterynarii będzie próbował zidentyfikować przyczyny hipoglikemii i odpowiednio je potraktuje. Może to obejmować usunięcie guza związane z hipoglikemią, leczenia choroby Addisona.

Pies może być hospitalizowany w celu przeprowadzenia obserwacji i leczenia hipoglikemii. Stężenie glukozy we krwi może być sprawdzane często, aż do ustabilizowania pacjenta.

Karmienie małymi posiłkami jak najczęściej, jeśli to możliwe 3 – 4 razy w ciągu dnia. Dieta powinna być bogata w białko, tłuszcze i węglowodany złożone.

Należy unikać intensywnych ćwiczeń i ograniczyć je do krótkich spacerów.

Glikokortykosteroidy mogą być zalecane psom z hipoglikemią spowodowaną guzem. Lek o nazwie diazoksyd (Proglycem) może być podawany psom z hipoglikemią nowotworową. Lek o nazwie Octreotide może być stosowany do leczenia psów z insulinomą. Ten lek działa poprzez zmniejszenie wydzielania insuliny przez nowotwór.

Istnieją jeszcze inne problemy zdrowotne, które przypominają objawy podobne do tych, które występują u psów z hipoglikemią. Ważne jest, aby wykluczyć je przed postawienia właściwej diagnozy:

Hepatoencephalopatia, która jest związana nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu spowodowanym ciężkimi chorobami wątroby oraz przepływem krwi w wątrobie
Hipokalcemia – zmniejszenie stężenia wapnia we krwi
Zaburzenia ze strony układu nerwowego
Zaburzenia w obszarze rdzenia kręgowego powodujące osłabienie tylnych kończyn – drżenie
Omdlenie (omdlenia)

Hipoglikemię wywołuje:

Choroba Addisona, która jest zaburzeniem endokrynologicznym powodującym niewystarczające wytwarzanie hormonów przez nadnercza
Wytwarzające insulinę guzy trzustki, takie jak beta-komórki guza lub insulinoma
Niedoczynność przysadki, zmniejsza wydzielanie hormonów regulacyjnych poziom glukozy z przysadki
Przedawkowanie insuliny, które mogą pojawić się u zwierząt z cukrzycą
Hipoglikemia u szczeniąt związana ze stresem, zimnymi niezbyt często podawanymi posiłkami oraz pasożyty jelitowe.
Błąd laboratorium. Stężenia glukozy we krwi może zmniejszyć się nawet o 10 miligramów na decylitr krwi na każdą godzinę krwi pozostawionej przed przetworzeniem przez laboratorium. Niewłaściwe obchodzenie z próbką jest częstą przyczyną pozornej hipoglikemii w próbkach krwi wysyłanych do odległych laboratoriów. Aby uniknąć tego błędu, lekarz weterynarii może korzystać z urządzenia oddzielającego surowicę z krwi przed wysłaniem próbki do laboratorium do analizy.
Jelitowe zaburzenia wchłanianie składników odżywczych
Niedożywienie – długotrwałe głodzenie lub utrata apetytu
Leki hipoglikemizujące podawane do pyszczka takie jak pochodne sulfonylomocznika, powszechnie stosowane w leczeniu cukrzycy u niektórych pacjentów ludzkich
Portosystemic zastawki, wrodzona, dziedziczna wada rozwojowa prowadząca naczynia krwionośne z pominięciem wątroby w wyniku czego krew nie jest oczyszczana
Zaawansowana ciąża rzadko może być związana z hipoglikemią
Zwiększony poziom glukozy w moczu z powodu nieprawidłowej funkcji kanalików nerkowych rzadko może być związany z niskim stężeniem cukru we krwi
Ciężkie ogólnoustrojowe zakażenie bakteryjne

Rokowanie.

Rokowania zależą od przyczyny hipoglikemii. Odpowiednia diagnoza i leczenie choroby podstawowej zapewni możliwie najlepsze rokowanie.

Rokowanie jest dobre w przypadku hipoglikemii szczeniąt, hipoglikemii u psów myśliwskich, w chorobie Addisona.

Psy z powodu hipoglikemii wywołanej insulinomą na ogół maja słabe rokowania, ponieważ wiele z tych guzów daje przerzuty do czasu operacji. Dzięki wczesnej diagnostyce i chirurgicznemu usunięciu guza niektóre psy żyją jeszcze do 2 lat.

Prognoza dla zwierząt z hipoglikemią związane z zakażeniem bakteryjnym (posocznica) jest zależna od umiejscowieni się tego zakażenia i skuteczności przeprowadzonej terapii.

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia psa wymagane jest połączenie domowego leczenia i profesjonalnej opieki weterynaryjnej. Takie działanie może mieć kluczowe znaczenie i zawiera najczęściej następujące zalecenia:
– Podawanie zalecanych leków przez lekarza weterynarii. Niestosowanie się do zaleceń może być przyczyną niepowodzenia w leczeniu psa.
– Karmienie psa małymi posiłkami kilka razy dziennie.
– Obserwowanie psa pod względem jego poziomu aktywności i apetytu.
– Obserwowanie oznak nawrotu hipoglikemii u psa, takie jak senność, osłabienie, nietypowe zachowania, pozorna ślepota, kurcze mięśni, drgawki.
– Regularne badanie stężenia glukozy we krwi. Powrót hipoglikemii może wskazywać na ponowny wzrost guza po jego usunięciu.

Terapia holistyczna.

Leczenie hipoglikemii, z całą stanowczością podkreślam, polega na kontroli stężenia glukozy we krwi poprzez wprowadzenie zdrowej diety gotowanej lub surowej oraz na prowadzeniu regularnej nie obciążającej psa aktywności fizycznej.

Hipoglikemia może być oznaką przeciążenia wątroby i może ustąpić, jeśli przywróci się jej prawidłowe funkcjonowanie.

Bardzo ważne w terapii psa z hipoglikemią jest podawanie mu kilku posiłków w ciągu dnia.

Niezwykle ważne jest także stosowanie odpowiednich środków spożywczych w celu promowania zdrowia wątroby. W terapii zalecane są mikroalgi, które zawierają mnóstwo łatwo przyswajalnego białka roślinnego i będące bezpośrednim źródłem glikogenu.

Zastosowanie terapii enzymami służy do poprawy trawienia pokarmu i unormowaniu metabolizmu węglowodanów czego efektem będzie utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi. Enzymy trawienne pomagają także utrzymać prawidłowy poziom pH, detoksykują organizm oraz ułatwiają enzymom trzustkowym swobodne wykonywanie innych funkcji w organizmie.

Terapia enzymatyczna działa na poziomie komórkowym, przez co poprawia ogólny stan zdrowia przez wzmocnienie układu odpornościowego, poprawia krążenie, regeneruje uszkodzone tkanki, ułatwia transport substancji odżywczych w organizmie, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i sprzyja odnowie biologicznej.

Bardzo ważne jest także uzupełnianie diety w przyjazne bakterie typu Acidophilus i inne probiotyki, takie jak Bifidobacterium, które w połączeniu z algami, zawierającymi enzymy proteolityczne mogą stymulować aktywność enzymów trzustkowych, a także przywracać funkcję przewodu pokarmowego potrzebną do produkcji biotyny, niacyny, kwasu foliowego i pirydoksyny ważnych dla prawidłowego metabolizmu.

Niedobór składników odżywczych i enzymów może negatywnie wpływać na narządy, które biorą udział w utrzymaniu cukru we krwi na właściwym poziomie czyli wątroby, trzustki, tarczycy, przysadki i nadnerczy. Dlatego bogate w enzymy pokarmy powinny być częścią całościowego programu terapeutycznego dla psów z hipoglikemią

Dziękuję.

Dodaj komentarz