Pokrzywa dla Twojego psa.

Co roku, na wiosnę podaję mojej Daszy do posiłku posiekaną pokrzywę. Dzisiaj podczas spaceru nazrywałam dla suńki trochę liści. Postanowiłam podzielić się z Tobą wiedzą o tej wspaniałej roślinie.

Ten niesympatyczny chwast okazuje się być niezwykle wartościową rośliną. Ze względu na dużą zawartość cennych składników różnego typu od dawna stosowano ją jako dodatek do paszy dla zwierząt gospodarskich. Młode pędy pokrzywy można przyrządzać jak szpinak, a są nawet od niego wartościowsze.

Pokrzywa jednakże jest najbardziej ceniona za wielostronne właściwości lecznicze. Rośliny tej nie powinno zabraknąć ani w domowej apteczce, ani w kuchni właśnie teraz wiosną.

Pożytek dla zdrowia.
Liście i korzenie pokrzywy powszechnie znane są jako środek moczopędny i „czyszczący” krew (usuwający szkodliwe substancje i produkty przemiany materii z organizmu). Na układ krwiotwórczy mają podobne działanie do żelaza – zwiększają liczbę czerwonych krwinek i poziom hemoglobiny. Poza tym zmniejszają krwawienia, obniżają poziom cukru we krwi, dostarczają ustrojowi soli mineralnych i witamin: B2, kwasu pantotenowego, C i K, pobudzają trawienie, działają przeciwzapalnie na układ trawienia i lekko przeciwbiegunkowo.

A więc, w zaburzeniach przemiany materii, awitaminozach, po przebytych chorobach bakteryjnych i terapii antybiotykami, dla rekonwalescentów, w chorobie reumatycznej, skazie moczanowej, trądziku oraz w chorobach zapalnych dróg moczowych, nieżytach układu pokarmowego, nieznacznych biegunkach, anemii z niedoboru żelaza i w cukrzycy (najskuteczniej w początkowej fazie choroby) – pokrzywa może przynieść znaczna ulgę.

Pożytek dla psów.

# Pokrzywy mają łagodne działanie moczopędne, zwiększają wydalanie moczu z nerek. Proces ten ma działanie oczyszczające, pomaga usunąć nadmiar zgromadzonych toksyn w organizmie. Usunięcie tych niepożądanych substancji jest pomocne w leczeniu zapalenia skóry, egzemy, zapalenia stawów i ich zwyrodnienia. Pokrzywa może również zapobiegać i wspomagać leczenie kamieni pęcherza moczowego (ważne dla psów z HUU), piasku oraz kamicy nerkowej. Wypłukiwanie odpadów może również być pomocne w chorobach nerek.

# Ze względu na charakter oczyszczający i zawartość wysokiej ilości witamin i minerałów pokrzywy są uważane za skuteczny środek wzmacniający organizm. Używane podczas swojego wzrostu, czyli na wiosnę, mogą poprawić jakość i wygląd psiej sierści.

# Ze względu na wysoką zawartość żelaza pokrzywy mogą być stosowane we wspomaganiu leczenia niedokrwistości związanej z chorobą nerek.

# Pokrzywy zawierają flawonoidy, które mają działanie antyhistaminowe – mogą więc złagodzić swędzenie i drapanie, jak również zmniejszyć podrażnienia skóry u psów.

# W połączeniu z innymi ziołami m.in. czosnkiem pokrzywa może być czasami stosowana w celu obniżenia poziomu cukru we krwi w przypadku cukrzycy.

Wskazania do stosowania pokrzywy u psów

– zapalenie i zwyrodnienie stawów,
– alergie skórne,
– choroby nerek
– piasek i kamienie w pęcherzu moczowym,
– niedokrwistość,
– cukrzyca

Jeśli spacerujesz ze swoim psem z dala od szosy, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i napotkasz rosnącą pokrzywę zerwij parę listków i pokroiwszy je drobniutko posyp psie jedzenie. Będzie to jakaś odmiana w jego diecie i korzyści zdrowotne.

Dziękuję.

10 thoughts on “Pokrzywa dla Twojego psa.”

  1. MAM PIESKA PO ANTYBIOTYKU, MA BLADE DZIĄSŁA CZY MOGĘ DO GOTOWANEGO JEDZENIA DODAĆ POKRZYWĘ. DZISIAJ UGOTOWAŁAM MAKARON Z WĄTRÓBKĄ MARCHEWKĄ I GROSZKIEM CZY JAK DODAM POKRZYWĘ NIE BĘDZIE ZBYT BOGATO?

  2. Mam pytanie mam 1,5 kg 8 letnia yorczkę … niestety złapała kleszcza ..jak mogę ją oczyścic z kleszczowych toksyn? Myslalam o pokrzywie czy łopianie ale nie wiem w jakiej formie i w jakiej ilości dozować w/w rośliny. Dziękuję z gory za odpowiedź . Pozdrawiam

  3. Zaraz po wyjęciu kleszcza należy zastosować lek homeopatyczny Kleszcz C9 i Ledum C9. Jeśli upłynęło trochę czasu należy oczyścić organizm ziołowymi preparatami specjalnie do tego celu przeznaczonymi. Należy tez bacznie obserwować pieska, bo kleszcz mógł przenieść śmiertelną chorobę babeszjozę. Pozdrawiam.

  4. Witam ,interesuje mnie jak często można podawać pokrzywe np 10kg pieskowi ( raz dziennie czy raz w tygodniu )i w jakiej ilości ,żeby nie przedobrzyć np.1lyzeczke ?czy więcej
    Będę wdzięczna za odpowiedź
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz