Kiedy nalezy rozpocząć odpowiednie żywienie psa? 2 rozdział.

Odpowiednie żywienie psa rozpoczyna się już w macicy matki i w jej diecie, a potem wraz z jego urodzeniem się. Zdrowie i wigor nowo narodzonych szczeniąt jest bezpośrednim odzwierciedleniem diety i genetyki. Mleko matki z pierwszych 24 – 48 godzin tzw. siara, colostrum lub młodziwo zawiera bardzo ważne dla zdrowia swoiste przeciwciała (białka odpornościowe), które chronią szczenięta do 10 – 12 tygodnia ich życia przed chorobami zakaźnymi. Niezbędne jest więc aby siara jak najwcześniej znalazła się w ich przewodzie pokarmowym (póki nie jest on jeszcze zdolny do trawienia białka), dzięki czemu nietknięte przeciwciała zostaną wchłonięte do krwi. Bardzo źle postępuje opiekun, który z dopuszczeniem do mleka matki już narodzonych psiaków, czeka na całkowite ukończenie porodu.

Zdrowe i silne szczenięta w ciągu pierwszych dni ssą mleko 12 razy na dobę. Z upływem czasu ssą coraz rzadziej. Zachodzi więc potrzeba ich dokarmiania. Najlepszy okres to 3 – 4 tydzień po urodzeniu. W tym okresie też zaczynają wyżynać się też pierwsze zęby. Ssanie mleka z zębami nie jest niczym przyjemnym dla matki. Wyobraź sobie jakiego bólu doświadcza suczka kiedy jej sutki zostają pogryzione przez małego głodomora.

Większość weterynarzy i hodowców zaleca aby szczenięta przebywały z matką do 7 – 8 tygodnia.
W tym czasie są one już na tyle dorosłe aby mogły być odstawione od piersi matki i gotowe na rozpoczęcie swojego nowego życia z Tobą. Przed kupnem pieska powinieneś zadać kilka pytań hodowcy. Mianowicie – jak przebiegała pielęgnacja szczenięcia przez 24 godziny po jego urodzeniu. Czym żywiony był piesek po odstawieniu? Większość hodowców przygotowuje specjalną wyprawkę dla szczeniąt na pierwsze dni pobytu w nowym domu. Ty możesz, po kupnie pieska karmić go inną karmą, droższą lub tańszą. Najlepszy jednak pokarm dla młodego pieska, to gotowane lub surowe jedzenie wzbogacane odpowiednimi suplementami.

Czy naturalna dieta jest dobra dla szczeniąt?

To jest pytanie, które wywołuje ogromne dyskusje wśród opiekunów.

Niektórzy twierdzą, że producenci karm przemysłowych starają się maksymalizować zyski poprzez uwzględnienie w suchych karmach wszystkich rodzajów substancji potencjalnie niebezpiecznych. Pojawiały się nawet twierdzenia, że niektórzy producenci wykorzystują do produkcji zwierzęta,
które były poddawane eutanazji.

Wydaje się to być całkiem dobrym argumentem do przygotowywania własnoręcznie jedzenia dla szczeniąt, które będzie dla nich o wieje bardziej bezpieczne.

Nie można zagwarantować, że Twój szczeniak odżywiany domową dietą będzie miał wystarczająco dużo wszystkich wymaganych dla niego witamin i minerałów. Na przykład, jeśli szczeniak nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia, może cierpieć z powodu zwyrodnienia stawów, w starszym wieku. Dlatego niezbędne jest podawanie szczeniętom suplementów uzupełniających domową dietę.

Podczas produkcji żywności handlowej, co prawda istnieją surowe normy jeśli chodzi o zawartość witamin i minerałów. Nie są one jednak pochodzenia naturalnego, ponieważ powstają w laboratoriach
chemicznych.

Co będzie lepsze dla szczeniąt – sucha karma czy mokra?

Zazwyczaj jest to kwestia wyboru, ale osobiście uważam, że w ostateczności powinno się podawać szczenięciu suchą karmę.

Konserwy są bardziej smaczne, ale zawierają dużo wody. Oznacza to, że kupując puszki z karmą dla
szczenięcia w dużej mierze płacisz za wodę. Konserwy są również droższe niż sucha żywność, dlatego też kupując je dla szczeniąt większych ras, może okazać się to zbyt dla Ciebie kosztowne.

Sucha karma jest łatwiejsza do przechowywania.

Tak, zwłaszcza dla szczeniąt większych ras, sucha karma jest dużo bardziej ekonomiczna, tylko pamiętaj aby Twój szczeniak zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Kupując szczenię z hodowli należy zapytać czym piesek był do tej pory karmiony. Jest to bardzo ważne ponieważ wszelkie nagłe zmiany w żywieniu mogłoby zakłócić prawidłowe trawienie i wywołać biegunkę, co jest nieprzyjemne nie tylko dla opiekuna, ale może być również niebezpieczne dla szczeniaka.

Kiedy już zdecydujesz, czym będziesz karmić swojego psa na początku zmiany diety powinieneś mieszać 2 rodzaje żywności razem przez pierwsze 5-6 dni, po to aby szczeniak przyzwyczaił się do nowego pożywienia.

W pierwszym dniu podaje się 90% suszek z odrobiną nowej żywności

Następnie w drugim dniu, 75% starej żywności i 25% nowej żywności.

Dzień 3: 60% stare jedzenie i 40% nowa żywność.

Dzień 4: 40% stare jedzenie i 60% nowy pokarm.

Dzień 5: 25% stare jedzenie i 75% nowe jedzenie.

Dzień 6: 10% stare jedzenie i 90% nowa żywność.

Od dnia 7 należy karmić szczeniaka tylko nową żywnością.

Jak często powinno się karmić szczenię?

Należy karmić szczenię 4 – 5 razy dziennie np. rano godz. 6.00, w porze przedobiedniej – godz. 10.00, w porze obiadowej – godz. 14.00, poobiedniej – godz. 18.00 i wieczorem – godz. 22.00 możliwie łącząc je z posiłkami rodzinnymi. Przyjmując, że późniejsze karmienie psów dorosłych będzie się odbywać rano – godz. 6.00 i po obiedzie – godz. 18.00 należy stopniowo ograniczać posiłki dorastających szczeniąt. Często trudno jest początkującemu opiekunowi podołać obowiązkom wynikającym z karmienia. W zasadzie można zmniejszyć wcześniej liczbę karmień pod warunkiem, że szczenię będzie zjadało cała
przeznaczoną dla niego dzienną dawkę.

Jak dużo powinien zjadać szczeniak?

To zależy od rasy i masy ciała, jak również od tego czym karmisz swojego psiaka, więc nie da się powiedzieć dokładnie ile?

Żywienie szczeniąt powinno zapewnić im ich wysokie wymagania i zapewnić pokrycie znacznie zwiększonego zapotrzebowania na wszystkie składniki pokarmowe. Początkowo skład pożywienia dla
szczeniąt powinien przypominać mleko suk, by z upływem czasu zbliżać się do składu pożywienia psów dorosłych.

Dodaj komentarz