Dlaczego suplementy proponowane przez Panią są lepsze od pozostałych?

Takie pytanie zadała mi Pani Opiekunka szczeniaka, która zwróciła się z prośbą o ułożenie diety jej maluszkowi. Ponieważ nutraceutyki, suplementy i zdrowe odżywianie to moja pasja – moja odpowiedź brzmi: po pierwsze są skuteczne, świadczą o tym listy opiekunów psów, którzy zdecydowali się na ich stosowanie w oczyszczaniu organizmu i korekcie diety u swoich chorych psów, po drugie w swoim składzie nie zawierają soli, drożdży, sacharozy, sztucznych barwników, ulepszaczy smaku, konserwantów. I to już powinno przemawiać do opiekuna.

Wiele gotowych suplementów oraz zestawów witamin, jakie możemy kupić dziś dla siebie i naszego psa w aptekach, lecznicach weterynaryjnych i sklepach, w tym także sklepach zoologicznych, zawiera sztuczne dodatki, barwniki,  środki chemiczne a nawet syntetyczne imitacje witamin, których organizm bardzo często nie rozpoznaje i przez to, nie jest w stanie ich przyswoić.

Na co więc zwrócić uwagę, aby przyjmowane przez nasze zwierzaki suplementy były bezpieczne a zarazem skuteczne? Oto kilka przykładów. 

Syntetyczne witaminy

Istnieje zasadnicza różnica między witaminami występującymi naturalnie w roślinach a tymi, które są pozyskiwane w laboratoriach.
Witaminy w warzywach, owocach i ziołach są w unikalny sposób bio-przyswajalne. Syntetyczne witaminy mogą być pozyskiwane nawet z toksycznych źródeł takich, jak smoła węglowa lub ropa naftowa.
„Syntetycznym witaminom brakuje synergicznych kofaktorów i transporterów. Dlatego syntetyczne witaminy mogą stymulować metabolizm komórki, ale nie potrafią uaktualnić lub wymienić składników komórki na lepsze, wyższej jakości. Efektem jest degradacja komórki” – podaje Stowarzyszenie Konsumentów Organicznych w USA (Organic Consumers Association).

Jak rozpoznać sztuczne witaminy?
Na etykietach wymieniających składniki będą występowały pod postacią specjalnych nazw, jak na przykład: kwas askorbinowy (witamina C) lub ryboflawina (witamina B2). Jednak samo określenie, np. „witamina C” może również oznaczać syntetyczne źródło witaminy.

Najlepszym wyborem będzie zakup suplementów, gdzie wyraźnie jest zaznaczone, że witaminy są pochodzenia roślinnego.

Stearynian magnezu (magnesium stearate)

Wiele suplementów witaminowych – nawet tych z górnej półki – zawiera substancję, która z czasem może wręcz zablokować wchłanianie wartości odżywczych przez organizm.
Trudno w to uwierzyć, ale regularnie przyjmowany stearynian magnezu może doprowadzić do problemów trawiennych i związanej z tym obniżoną przyswajalnością.

Co więcej – pomimo, że w nazwie występuje „magnez”, stearynian magnezu nie jest źródłem magnezu, ale ułatwia przetwarzanie produktu przez linię produkcyjną, dlatego jest dodawany przez producentów suplementów.

Dwutlenek tytanu (titanium dioxide)

„Dwutlenek tytanu został ostatnio sklasyfikowany prze Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem
(International Agency for Research on Cancer) jako substancja rakotwórcza grupy 2B (IARC) – „potencjalnie rakotwórcze dla ludzi” –podaje Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W suplementach witaminowych dwutlenek tytanu stosowany jest często jako pigment.

Sztuczne barwniki

Sztuczne barwniki takie jak: FD&C Blue No.2 oraz Aluminum Lake i FD&C Red No. 40 – które są
potencjalnymi neurotoksynami – występują niekiedy w suplementach witamin bardzo popularnych firm. Niestety, niekiedy nawet w suplementach przeznaczonych specjalnie dla dzieci.

Napromieniowanie

Badania Komisji Europejskiej z 2002 roku wykazały, że blisko połowa suplementów przebadanych w Europie zawierała składniki, które zostały nielegalnie napromieniowane.

Mowa o sterylizacji, a więc wyjaławianiu farmaceutyków (niszczeniu drobnoustrojów) za pomocą nielegalnego już napromieniowania.

GMO

Genetycznie modyfikowane organizmy w suplementach witaminowych – czy to w ogóle możliwe?
Owszem, jeśli na etykiecie suplementu są wymienione takie składniki jak:

  • maltodekstryna
  • kwas cytrynowy
  • dekstroza
  • wypełniacz oparty na warzywach (ang. vegetable-based fillers)
  • cukier jakiegokolwiek rodzaju
  • kwas askorbinowy (syntetyczna witamina C)

istnieją duże szanse, że taki suplement zawiera również GMO.

O przewadze preparatów naturalnych nad syntetycznymi napisano wiele publikacji w literaturze polskiej i zagranicznej. Przedstawiam najważniejsze fakty, świadczące o zaletach naturalnych preparatów
odżywczych.

Główne różnice:

Suplementy naturalne

  • trudna i czasochłonna produkcja – uzyskanie koncentratu, ekstraktu, wyciągu z produktów spożywczych (roślin, ziół, ryb, itp) wymaga większego nakładu pracy, dłuższego czasu wyhodowania i przetworzenia oraz wykorzystanie technik masowej produkcji nie jest tu możliwe. Z tym często wiąże się wyższa cena preparatu.
  • łatwa przyswajalność – układ pokarmowy ssaków ukształtował się wiele milionów lat temu i od tamtego czasu nie zmienił się. Człowiek i pies przez setki lat spożywał to, co urodziła ziemia lub sam upolował, a jego układ pokarmowy nauczył się dobrze rozpoznawać i przyswajać te substancje.
    Oznacza to, że związki chemiczne pochodzenia naturalnego są przez receptory układu pokarmowego dobrze znane, rozpoznawane i wchłaniane do organizmu.
  • brak skutków ubocznych zażywania zaleconych dawek – preparaty naturalne są przez organizm tak samo rozpoznawane jak inny naturalny pokarm i nie powodują skutków ubocznych przy zaleconej
    suplementacji.
  • stosowanie mniejszych dawek z uwagi na lepszą przyswajalność – stopień przyswajalności naturalnych suplementów jest znacznie wyższy niż syntetycznych, dlatego nie potrzebna jest duża ich dawka.

Suplementy syntetyczne

  • łatwa i szybka produkcja – związki chemiczne pochodzenia syntetycznego mogą być produkowane na masową skalę w laboratoriach. Dzięki temu są one szybciej dostępne, w większej ilości i mają niższą cenę.
  • gorsze przyswajanie – dostarczanie związków chemiczne pochodzenia syntetycznego do organizmu jest
    najczęściej odbierane przez receptory układu pokarmowego jako substancja obca (ponieważ nie występowała ona naturalnie w pokarmie znanym od setek lat). W związku z tym, że organizm potrafi dużo problematycznych dla niego substancji strawić, to również da sobie radę z syntetycznym suplementem. Jednak stopień jego przyswojenia przez układ pokarmowy będzie niski.
  • częste objawy nietolerancji i liczne skutki uboczne – preparaty syntetyczne są związkami chemicznymi, które pojawiły się w dopiero w XX wieku. Układ pokarmowy nie rozpoznaje ich tak dobrze jak naturalnych i często “nie wie” jak prawidłowo przyswoić daną substancję (mogą pojawić się biegunki, wzdęcia, bóle brzucha itp.).
  • stosowanie dużych dawek – potrzebna jest duża dawka, ponieważ organizm przyswaja syntetyczny suplement znacznie gorzej niż naturalny.

Jeśli Twoje zdrowie i zdrowie Twojego psa jest dla Ciebie ważne, zadbaj o swój i jego organizm dostarczając mu potrzebnych składników z naturalnych suplementów diety.

Jednak niewiele firm produkuje je w 100% naturalnie, bez żadnych chemicznych konserwantów i innych sztucznych dodatków oraz bez konserwowania za pomocą pasteryzacji, która niszczy drogocenne naturalne bioflawonoidy. Dlatego też preparaty, które polecam opiekunom i ich psom spełniają wszystkie warunki do zachowania ich zdrowia.

Każdy opiekun otrzyma ode mnie zalecenia, według których zastosuje polecane przeze mnie preparaty.
Gwarantuje również stały nadzór nad kuracją Twojego psa.

Dokładnie powiem Ci, jak ma wyglądać każdy dzień programu, a potem krok po kroku przeprowadzę Cię przez wszystkie jego etapy. W każdej chwili udzielę Ci też porady drogą e-mailową lub telefoniczną.

Dlaczego pomoc specjalisty czasem jest tak ważna?

Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest dla organizmu prawidłowe odżywianie i decyduje się kupować preparaty samodzielnie i prowadzić kurację na własną rękę. Bardzo często kończy się to jednak zakłóceniem prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, co w konsekwencji może nie tylko wpłynąć na niepowodzenie kuracji, ale i prowadzić do pogorszenia, a nie polepszenia stanu zdrowia psiaka.

Dlatego możliwość osobistego kontaktu sprawi, że nie popełnisz żadnego błędu. Będziesz się czuł bezpieczny, spokojny i pewny.

Innymi słowy – to gwarancja prawidłowego i skutecznego przeprowadzenia kuracji.

Nie zdziwiłam się wcale Opiekunce, że zadała mi takie pytanie.

W Internecie znajduje się przecież mnóstwo ofert przeróżnych suplementów. Po zapoznaniu się z nimi można poczuć się zdezorientowanym. Nie będę polemizować nad ich skutecznością (niektóre z nich mają wiele pozytywów). Jestem jednak konkretną osobą, dlatego przedstawię Ci kilka faktów o mnie:

– jestem profesjonalną dietetyczką i dietoprofilaktykiem,

– od 25 lat zawodowo zajmuję się zdrowym odżywianiem,

– od 20 lat specjalizuję się w diecie pH oraz stosuję sprawdzone programy suplementacji dietetycznej,

– moja praca jest moją pasją – uwielbiam pomagać ludziom, a obecnie także psom w przywracaniu równowagi ich organizmów.

Dziękuję.

4 thoughts on “Dlaczego suplementy proponowane przez Panią są lepsze od pozostałych?”

  1. Czy psu można podać magnez? Jezeli tak to w jakiej postaci najlepiej? czy moze to byc np jabłczan magnezu dosypany do karmy? pies jest czesto nadmiernie pobudzony,wystraszony masakrycznie uczulony na fajerwerki po których ma skurcze w łapach i z bólem wstaje z legowiska. Iza

    1. Rozumiem, że chodzi o lepszą formę dodatku? W dobrych naturalnych preparatach nie powinien występować stearynian magnezu. Proszę zatem poszukiwać takich produktów. Pracuję z preparatami, które nie posiadają tego związku.

Dodaj komentarz